reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

dotazy ohledně AHCI

bright (95)|12.7.2010 12:42
Dobrý den,

nevím, kam bych měl tento příspěvek napsat (jestli do desek, či do harddisků?), takže ho píši sem.

Dříve jsem na svém PC používal disky v IDE režimu. Po koupi nového disku jsem si řekl, že bych disky používal v AHCI režimu.

V současné situaci mne však trápí pár věcí -
[LIST=1]
  • když vypínám systém (při použití AHCI), tak systémový harddisk se v procesu vypínání zastaví, rozjede a pak zastaví s vypnutím celého PC

  • když použiji AHCI tak mi mnohem déle bootuje systém kvůli obrazovce AMD SATA řadiče hned po POSTu - dá se to nějak omezit/vypnout?

  • systémový disk se hlásí jako hot-plug, přičemž ho jako hot-plug nechci - navíc mne omezuje v tom, že nemůžu rychle odpojit připojená média (usb disky, ...) kvůli tomu, že musím zkontrolovat který disk je který (obvykle připojuji jen jedno médium)
  • Jedná se o AM2+ desku od Gigabyte s 780G, model DS3H. Provozuji na tom Windows 7 v 64bit verzi.

    Pokoušel jsem se najít nějaká řešení, ale asi jsem používal špatné klíče při hledání.

    Děkuji za případné příspěvky.
    john (877)|12.7.2010 13:34
    ad1) zkus novy BIOS
    ad 2) co je to mnohem dele? / opet BIOS /
    ad 3) a co by jsi chtel, tj. mas to dobre...

    btw, koukni se jeste na posledni ovladace vyrobce MB nebo chipsetu...
    bright (95)|12.7.2010 13:47
    [LIST=1]
  • Bios mám poslední stabilní (F8, dále je tam pak nějaká beta F9D)

  • Po POSTu se zobrazí nabídka AMD SATA řadiče na cca 15-20 vteřin. V IDE módu během této doby nabootuje Windows 7 do plné parády.

  • Systémový disk by podle mne neměl mít hot-plug. Vždyť ho přeci ani odpojovat za chodu nechci, když mi tam nebude mít co běžet - to teprve u těch dalších připojených.
  • Jandaskunk (2330)|12.7.2010 14:01
    1. Beta BIOS neflashuj
    2. Vidím problém v AMD ovladači na řadič, je prokázáno, že AMD ovladače mají problémy a je lepší používat nativní ovladače (msahci) ve Windows 7
    3. AHCI právě způsobuje to, že má hot-plug, tudíž, že můžeš odpojovat za chodu - je to bráno jako výhoda, u IDE modu to nejde (ano, zde je to výhoda pouze u přidaných disků, systémový asi odpojovat nehceš :D), ale že bych ve windows 7 viděl problém kvůli tomu s odpojováním flashky, to se mi nezdá
    john (877)|12.7.2010 14:01
    [quote=bright;388123][LIST=1]
  • Systémový disk by podle mne neměl mít hot-plug. Vždyť ho přeci ani odpojovat za chodu nechci, když mi tam nebude mít co běžet - to teprve u těch dalších připojených.
  • [/quote]
    to jsem si taky myslel, od instalace driveru AHCI + povoleni v BIOSu, se chova stejne..., ale necitim potrebu to resit...
    Richmond (8084)|12.7.2010 14:04
    Hotplug muze byt klidne i systemovy disk..
    Nemas disk zapojeny na ten GB SATA radic (cili JMicron)? Pokud ano, prepoj do konektoru urcenych radici chipsetu. ...a kdyz uz jsme u nej tak te mohu ujistit, ze zrovna AMD je povedene nemaji (urcite bych nainstaloval nejnovejsi ovladace - v tyhle kombinaci desky + chipsetu bych nejspis na AHCI radeji ani nepomyslel. Vypinani a znovuzapinani disku pri vypinani pc neni rozhodne normalni. Ja jiz nekolik let pouzivam jak nForce (udajne uplne neschopny) tak Intel chipsety a v zivote jsem s AHCI nemel problem... Jinak tady je taky disk v AHCI a zadnej hotplug me neotravuje (a ani si nevpominam, ze by od dob Vist otravoval) ;)


    edit: presne tak jak pise Jandaskunk - AMD melo problemy s radicem temer vzdy (at uz hw nebo sw) - ve finale v drtivy vetsine je disk v IDE modu rychlejsi...
    Maxtor (321)|12.7.2010 14:10
    Dela me to taky.. BIOSem to neni, drivery se me taky nezdaj jako vadny.. dneska uz je vsechno v jednom baliku Atiny.. no.. proste dela me to starej Maxtor 300GB.. novej 1,5TB F2 ee.. tzn. je to zasek staryho disku a jeho pomatenyho FW..
    odpojovani USB je potom otazkou pouze toho, jak jsou ony konkretni disky nastaveny ve zpravci zarizeni.. nejaky odpojeni, neodpojeni.. proste je prepni aby nepouzivaly cache a neres nejake odpojovani.. proste je vytahuj..
    john (877)|12.7.2010 14:19
    [quote=Richmond;388128]ve finale v drtivy vetsine je disk v IDE modu rychlejsi...[/quote]

    ee, nesouhlasim, mne se prenosova rychlost zvetsila o cca 10-20 MBps / samo, zanedbatelne /...
    osobne jsem podporu AHCI zprovoznil jen ze zajimavosti a kdybych ji nemel, tak se vicemene nic nedeje...
    mam taktez MSI MB / KA780GM / a pod W7 x64 jsem se tez zprvu divil, ze mam systemovy HDD jako Hot un/plugged...
    Richmond (8084)|12.7.2010 14:36
    [quote=john;388132]ee, nesouhlasim, mne se prenosova rychlost zvetsila o cca 10-20 MBps / samo, zanedbatelne /...
    osobne jsem podporu AHCI zprovoznil jen ze zajimavosti a kdybych ji nemel, tak se vicemene nic nedeje...
    mam taktez MSI MB / KA780GM / a pod W7 x64 jsem se tez zprvu divil, ze mam systemovy HDD jako Hot un/plugged...[/quote]
    No tak teda jinak - vykonove rekneme +/- tech 20MB, ale vytizeni s AHCI vyssi (jak AMD tak MS AHCI)...
    Jinak odebiraci ikonka je tam rekneme opravnene, ale votravna musi bejt slusne ;) Prijde mi pohodlnejsi ji proste u systemovych disku nebo pocitacu s jednim diskem nezobrazovat (ja ji tam nemel tusim uz na vistach od nejake verze ovladacu)... Asi se to vyresit da nekde v registrech, ale kde konkretne netusim ;)

    PS: mel jsem tu cest poridit si tehda desku s chipsetem ATI3200 (oznacovana jako konkurence, samy chvalozpevy v recenzich) - deska samozrejme neumela ani raid5, pri zapojeni sata mechaniky do slotu ktery mel byt udajne nativni SATA odmitaly zarizeni bootovat apod. takze vlastne muzete bejt radi, ze vam to nabidne neco jinyho nez IDE ;) :)
    bright (95)|12.7.2010 14:58
    Při přepnutí na AHCI:
    • se můj nový Samsung při vypínání vypne, roztočí, vypne, roztočí, vypne.
    • ať už je disk v jakémkoli SATA portu, nabízí to hot-plug.
    • Nabízí to obrazovku s inicializací AHCI jednotek s výzvou k AMD HyperDrive. Tato obrazovka trvá cca 2x déle, než samotný POST.
    • V BIOSu nevidím možnost vypnutí JMicronu.

    A to vše s ovladači MS nebo AMD (rozdíl je jen v tom, že při vypínání má o jeden cyklus méně).

    Přičemž na notebooku s Intelem je AHCI naprosto transparentní, nedělá problémy a nabízí hot-plug jen tam, kde má být.

    -----

    Nevíte náhodou, které SATA porty jsou pod řadičem JMicron?
    john (877)|12.7.2010 16:59
    [quote=bright;388144]Při přepnutí na AHCI:
    • se můj nový Samsung při vypínání vypne, roztočí, vypne, roztočí, vypne.[/quote]

    • nema to vazbu na nastaveni rezimu napajeni? / minimalni spotreba / ?
    |Mio| (1333)|12.7.2010 18:07
    [quote=bright;388109]Dobrý den,

    nevím, kam bych měl tento příspěvek napsat (jestli do desek, či do harddisků?), takže ho píši sem.

    Dříve jsem na svém PC používal disky v IDE režimu. Po koupi nového disku jsem si řekl, že bych disky používal v AHCI režimu.

    V současné situaci mne však trápí pár věcí -
    [LIST=1]
  • když vypínám systém (při použití AHCI), tak systémový harddisk se v procesu vypínání zastaví, rozjede a pak zastaví s vypnutím celého PC

  • když použiji AHCI tak mi mnohem déle bootuje systém kvůli obrazovce AMD SATA řadiče hned po POSTu - dá se to nějak omezit/vypnout?

  • systémový disk se hlásí jako hot-plug, přičemž ho jako hot-plug nechci - navíc mne omezuje v tom, že nemůžu rychle odpojit připojená média (usb disky, ...) kvůli tomu, že musím zkontrolovat který disk je který (obvykle připojuji jen jedno médium)
  • Jedná se o AM2+ desku od Gigabyte s 780G, model DS3H. Provozuji na tom Windows 7 v 64bit verzi.

    Pokoušel jsem se najít nějaká řešení, ale asi jsem používal špatné klíče při hledání.

    Děkuji za případné příspěvky.[/quote]

    - Flashni tam ten BIOS F9D, Mam GA-MA790fx-DS5 a jsem na tom stejne, pro tyhle desky uz finalni nevyjde, takze je vicemene nezbytne pouzit Beta BIOS, uz kvuli podpore procesoru atp.

    - Me vesele vypina jeden ze 4 disku, konkretne Maxtor 400GB a nemuzu mu v tom zabranit, disk se proste sam od sebe vypne, ale nedela to ani radic ani OS, dela mi to totiz jak na AMD S-ATA tak i na Gigabyte S-ATA, chtel jsme to resit novym BIOSem pro disk, pripadne nastavenim disku pres utilitu vyrobce. Ale jeste jsem se k tomu nedokopal

    - Po všech možnejch testech jsem nenameril rozdil mezi AHCI - AMD ovladac, AHCI - MS ovladac a Native IDE

    A to u Seagate 160 GB S-ATA I, 2x 500GB Seagate S-ATA II, ci Maxtor 400GB S-ATA I+II, zkousel jsem ho i prepnout switchem.

    ad 2) To by mel vyresit ten BIOS, vypnout to nejde, v BIOSu musis mit vyplou moznost RAID, u me to problikne na 2 sec.

    ad 3) Bez problemu lze ve W7 vypnout pres registry moznost rychleho odebrani pro konkretni zarizeni.
    Pripadne by tahle moznost mela zmizet kdyz ve spravci zarizeni ve vlastnostech daneho disku zaskrtnuta volba optimalizovat pro vykon, nikoliv pro rychle odebrani.
    Pres ty registry bes to mel vygooglit.
    bright (95)|12.7.2010 20:26
    Takže jsem zkusil msahci ovladač a s ním je pevný disk korektně vypínán..
    Maxtor (321)|13.7.2010 07:45
    Dosud jsem to neresil, ale ted jsem to teda zkusil.. presel jsem na default Win7 AHCI 1.0 driver a hele ho.. nejen, ze se PC najednou vypina korektne, ale disk je zrejme "parkovan" jinak, protoze i prodleva pri bootu je pryc.. vsechno slape jak hodinky..
    Kozouš (500)|13.7.2010 09:11
    2 Maxtor Ta prodleva při bootu je dobrá, pokud máš více disků tak se rozjíždí jeden po druhém - menší špičky pro zdroj. Ovšem toto mi fungovalo jen s AMD drivery, které jsou buglé a disky se při restartu chovaly nestandardně což vyřešil až přechod na nativní W7 drivery.
    Maxtor (321)|13.7.2010 09:48
    No jako pravda to je, ale s dnesni spotrebou disku uz je zdroji vcelku jedno, jestli naskoci ja nevim 3x 7W nebo 20W najednou.. to zase takova pecka neni.. v kazdym pripade me pripada divny, ze se diky ovladaci v oknech zmenil i samotny boot radice, kdy se oken vlasstne jeste nic netyka..
    bright (95)|13.7.2010 10:53
    Ještě bych měl dotaz k té optimalizaci pro výkon u disku - jak se tak koukám, tak tam mám jen toto:



    Přičemž volba pro výkon je nastavena a hot-plug se u disku nabízí.

    Šlo by to udělat nějak systémově, abych nezasahoval do registrů (jen v nastavení systému/biosu)?
    properties.jpg
    bright (95)|2.8.2010 20:04
    Zdravím!

    Potýkám se s dalším problémem spojeným s AHCI. Stačí, aby se překopírovávalo větší množství dat, které způsobí, že systém je docela dost nepoužitelný (využití procesoru vylítne na cca 50% u obou jader).

    Nemohu tedy narazit na vhodnou kombinaci ovladačů, kde by fungovalo vše bez problémů. Jakou konfiguraci a ovladače byste mi doporučili pro 780G/SB700/AMD X2 4850e? Používám integrovanou grafiku ze severního můstku 780G.
    Jandaskunk (2330)|2.8.2010 20:06
    Vrátil bych to do původního IDE stavu.....to vytížení procesoru se mi na SB700 stávalo taky....u SB710 už to nedělá, tady asi nebude pouze softwarovej problém. Grafika s tim nemá nic společnýho....
    bright (95)|2.8.2010 20:14
    No, s tou grafikou jsem to měl na mysli tak, že po Catalystech 10.4 byly určité problémy i s texturami pod OpenGL a také nějaké problémy s Catalyst Control Centerem. Navíc nevím, které ovladače mám použít pro akceleraci HD videa.

    Tak jsem to chtěl sjednotit - abych měl vhodné funkční ovladače pro celou sestavu s AMD - SB/NB/IGP
    Jandaskunk (2330)|2.8.2010 20:23
    Pokud máš problémy s ovladači od grafiky, tak bych je odinstaloval, poté odstranil zbytky pomocí Driver Sweeper v nouzovém režimu, poté nainstaloval nejnovější ovladače pro daný systém (a IGP) (osobně instaluju celý ten "Suite", je ale v angličtině, což si myslím nebude takový problém - s ním nemám problémy)