reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakého vodníka?

Weslo (234)|29.3.2007 12:18
No rozhodl jsem se že pokud se mi podaří příští týden vyměnit CPU za Opteron 165 že bych i upgradoval chlazení..

Prozatím mám:
sestavu v podpisu +
Bednu Chieftec LBX-03B-B-B - Middletower 410W
vybavenou 4x92mm obyč. větráky a 2x120mm obyč.větráky
na CPU pasiv(Thermaltake SonicTower)
na GPU Zalman Vf - 900 Cu
na chipsetu pasiv (Thermalright HR 05 SLI)

vzhledem k tomu že mám celkem kvalitní komponenty minulé generace jsem se rozhodl spíše maximálně popohnat ty stávající při zachování co nejnižšího hluku(PC jede nonstop)

jedná se mi o to jestli se mi při tom vyplatí použít spíše kvalitních větráků nebo vodníka...

prozatím mě zaujal tento kousek
Thermaltake Liquid Cooling CL-W0011 Rocket


jelikož jsem ještě vodníka neměl a potřeboval bych aby byl nějákým způsobem odolný proti divé zvěři(mám štěně a kotě :) )
jak se by jste řešili chlazení pamětí?
jak disky?
součástí bedny je i 410W zdroj chieftec .... mám tam vyměněnej větrák ale stále se mi zdá že to není ono .. přemýšlel jsem o tomto zdroji..
Enermax Liberty EL500AWT 500W
jak je na tom s hlukem?
Hps (107)|30.3.2007 21:52
Musim priznat, ze se mi tenhle vodnik taky velmi libi. Alternativou jsou pak Reseratory od Zalmanu, ale ty jsou mailcko drazsi. :)
Pameti jdou chladit jedne vzduchem, sice existuji vodni bloky na pameti, ale ty se u nas nedaji sehnat. Takze jako jedine reseni ma napada pruvan ve skrini...
Vodni blok pro disk je napr. tento: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=37861
Otazka je jestli je to vubec potreba...
Co se tyce zdroje, o Enermaxech se rika ze jsou tiche narozdil treba od Fortronu. Taky s firmou Seasonic mam dobre zkusenosti, ten zdroj co mam v podpisu je opravdu tichy. Ten Liberty vypada dobre, podival bych se jeste po tomto zdroji: http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-PEDCA09E5A30D71CDC125720B002A0367.html
Kdyz je to zdroj do Corsairu, tak by zakonite mel byt kvalitni :) Holt Corsair se musi snazit,
BTW Rika se ze uvnitr toho Corsaira jsou vnitrnosti Seasonicu rady M, a kabelaz je odnimatelna, coz je vyhoda oproti tomu Seasonicu.
Martin Šejnoha (255)|3.4.2007 01:13
tak od těhle vodníků ruce pryč, jdnak jsou nevýkonné jako celek a druhak nižší hlučnosti s nimi těžko dosáhnete, díky použitým nekvalitním čerpadlům. Pokud chceš kvalitní, výkonné a cenově přívětivé řešení určitě skládej z jednotlivých komponentů. Jako cenově přijatelné bloky se nabízí například od slovenské firmy Viscool, dále doporučuji čerpadlo na 12V, odpadá tím problém se souběžným startem s počítačem, přímo se zde nabízí Innovatek HPPS, anebo raději Laing, další důležitou komponentou je radiátor, pokud chcete pasiv za každou cenu, jsou tu velké radiátory MO-RA. Pokud ne, doporučuji pořídit radiátor určený pro tři 120mm ventilátory, pokud jej osadíš třeba tichými Xilence redwing, napájenými 5V, jistě budou neslyšné. Dále je třeba počítat s nějakým spojovacím materiálem jako jsou fitinky, hadice, hadicové sponky a v neposlední řadě expanzní nádobku. například já mám radiátor vyvedený zcela pryč/cca 5m od PC/ a strčený do kouta vedle skříně, zároveň perfektně plní sekundární funkci vysušování vlhkého rohu místnosti:cool: Docela duchařinou je čím okruh naplnit, ihned zapomeň na vodu napuštěnou z kohoutku, bloky by se zanášely vodním kamenem a v okruhu by se množily bakterie a řasy. Například mě se osvědčila směs 3L destilované vody a 1L nemrznoucí kapaliny(kapacita mého okruhu činí právě 4L) do aut. V potaz je třeba brát i možnost vzniku galvanické koroze mezi částmi okruhu z různých kovů, typicky měď a hliník. Ethylglykol přítomný v oné nemrznoucí kapalině tomuto jevu účinně brání. A nakonec, pokud vodní chlazení tak pomocí něj chladit nejen CPU ale i grafickou kartu, popřípadě chipset. Při montáži vodníka například jen na CPU to celé zcela ztrácí smysl. Vodou je možné chladit i pevné disky/pak je lze zabalit do nějaké odhlučňovací hmoty/ ale je pak nutno udržet teplotu vody dosti nízko, aby disky spíše neohřívala, já osobně jsem raději sáhl po boxech Xilence http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=44087 jsou levnější neš známější Silentmaxx, ale funkčně rovnocenné.
Weslo (234)|8.4.2007 14:36
díky moc za reakce...

- pokud jsem to dobře pochopil tak celý set kupovat nemá cenu ...
- po dílech to sestavovat nechci.... vzhledem k tomu že mám omezené místo(celkem) a hlavně nechci aby mi to moc čouhalo ven(kvůli tý mý divý zvěři)

takže zbývá varianta kvalitní vzduchové chlazení:

- momentálně řeším 2 problémy - co nejtišší zdroj
- odhlučnění disků


Nějáké doporučení ohledně tohoto?

- odhlučňovací box který zmiňoval Martin Šejnoha bohužel asi nevyužiju .. mám Chieftec LBX 03B a tam jsou disky kolmo a navíc jsou tam ty lyžiny .. nevíte o něčem co by šlo i tak použít?
- zdroj mám zatím Chieftec a mám tam vyměněný větrák a vyvedený 3-pin na regulaci toho větráku ... ale stále to není ono takže bych asi vybral něco s aktivním PFC a odpojitelnou kabeláží..do cca 2500,- ..hlavně aby byl tichý
DRZG (13)|19.4.2007 11:11
Především se člověk musí rozhodnout co chce s tím vodnikem chladit. Dle toho se odvíjí výběr. Většinou se vodnik uplatňuje tam kde je vyžadovaná tichost PC a pro drsnější OC. V dnešní době se nechá dosáhnout tichého chodu PC velice snadno bez manualní zručnosti díky seriové výrobě pasivních chladičů. Pro Oc je to samozřejmně bez odvední tepla mimo case nepoužitelné a tak většina lidí řeší nákupem vodníka obojí. Díky "user friendly" oc do urcité míry zvládne i lama, ale pro opravdový OC je třeba mit zkušenosti a hlavně nebýt líný a čist fora kde většina problemu, na které člověk narazí je vyřešena nebo se většinou vyřeší. Tolik k úvodu.

zdroj enermax liberty mohu jen doporučit v podstate o nem nevím větší hluk dělají pevné disky a na ty jedině silent box rozdíl je opravdu poznat. Pokud opravdu chces kvalitní vodní chlazení nezbyde ti nic jineho než seskládat sám z pečlivě vybraných komponentů (vše se nechá dát do skříně a zavřít popřípade výmneník s expanzkou dat ven) nebo zaplatit velkou sumu peněz za kvalitni vodní chlazení, které stejně musíš sám zprovoznit. Pokud projdes toto forum a par dalších zjistíš, které komponenty vodnika se vyplati a které ne. Pokud si nebudeš vedět rady dál trochu zvětšíme tento thread. ;)
Weslo (234)|3.5.2007 12:39
no vidím že je to celkem na hlavu..zase takovej nadšenec nejsem abych musel jít do vodníka za každou cenu .. takže na to kašlu ..

stejně jsem za výhodných 1500,- pořídil upgrade MoBo+CPU+RAM takže teď už zbývá jenom zkrotit chiefteca
Gorelord (1)|8.3.2008 22:31
Aquacool.cz - Vodní chlazení

Veškeré vodní chlazení na fotkách je mé vlastní výroby a návrhu







Podrobnější popis a více fotek na mé www: Aquacool.cz


Sestava na fotkách:
CPU: C2D E4300@2988MHz~1.4v blok Stixion GTX
MB: Gigabyte GA-965P-DS4, bloky All-in-One
GPU: Sapphire Radeon X1950Pro 256MB
RAM: 4x1GB Geil 800MHz (4-4-4-12-2T@830MHz)
HDD: Seagate Barracuda 7200.11 500GB
PSU: Corsair HX620W
Audio: Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Music
Aytech (475)|4.7.2008 19:52
Pekny:)
Taky bych se chtel zeptat: kdyz kupujes komplet na CPU, da se pak po dokoupeni bloku pouzit take na chlazeni GPU a Northbridge, a snizi-li tim ucinnost, nebo to musi byt komplet urceny na chlazeni nekolik soucasti.
Take jestli se snizi hlucnost pri prechodu, ted' mam 2 intake, 1 outtake vetrak, 1 na zdroji, 1 na northbridge, CPU, a samozrejme na GPU, a dohromady to docela huci, zvlast kdyz graf. karta zvysuje otacki v zatezi.