reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Výdrž kabelu" - to je teda nadpis :D

tgfh (2985)|29.3.2007 20:26
Zdravím zde přítomné :)

Jeden jediný dotaz.

Chci vytvořit síť s vedlejším domem vzdáleným zhruba 60m, samozřejmě přes asi nejpoužívanější standard což je - UTP kabel s koncovkou RJ45 - prostě klasika :) - třeba to už klasika není, co já vím, to je prostě ta Severní Morava :D
Kabel chcu kopnout zhruba 25cm do země - celková délka kabelu je zhruba 80m.
No a dotaz zní: "Vydrží kabel přes zimu?"
V zimě země v 25cm hloubce zamrzá, z čehož usuzuji, že kabelu může být zima :D
Kabel samozřejmě dám do nějaké "menší" ochrany, ta naše podzemní havěť je výkonná :D

Možná, že mi jen pošlete linky na nějaký shop, kde bude napsaná "provozní teplota" takového kabelu, a já tu budu za idiota :D , no snad se to nestane :thumb

Takže díky za poslané linky :D
-Díky za reakce :thumb

tgfh
robky (3195)|29.3.2007 21:41
No v mojej práci máme provizórne (už asi 4 roky ) klasický UTP kábel natiahnutý vonku ( v tráve, v prepichu pod cestou) bez akejkoľvek ochrany a zatiaľ jediný výpadok bol, keď sa s ním pohral kolegov pes.
Ritchie83 (369)|29.3.2007 21:59
[QUOTE=tgfh]Možná, že mi jen pošlete linky na nějaký shop, kde bude napsaná "provozní teplota" takového kabelu, a já tu budu za idiota[/QUOTE]
Máte pravdu. Mimochodem, to nedokážete zadat do svého oblíbeného vyhledávače frázi utp cable temperature range? Nízké teploty nikterak neovlivňují funkci kabelu, pouze životnost plastových částí.
tgfh (2985)|30.3.2007 13:58
NJN :D
Nejčastěji se vyskytuje teplota v rozmezí -20 až 80 C.
Takže pohoda...
Zeli (397)|30.3.2007 18:31
Kdyz budes ten kabel zakopavat do zeme, tak ho dej do husiho krku, snad to trochu pomuze...
tgfh (2985)|31.3.2007 21:57
Kabel je v zemi, bez jakékoliv ochrany :D
Dnes jsem kopal jak drak... :)
Zakopal jsem ho zhruba 20cm do země. V jedom místě bylo hodně chodbiček od nějaké havěťi, tak jsem sehnal 5m ideálního kusího krku tak jsem ten kabel ochránil aspoň tam :D
Uvidíme jak to dopadne, kdybych se tu někdy pár dnů neukázal, více čím to je :rolleyes: ;) :turtle :eek: :D
Martin Šejnoha (255)|1.4.2007 23:47
havěť si vykope tunel o 5m vedle a seš víš kde...:cool: proto doporučuji pořídit si desku s marvel síťovkou která umí měřit délku kabelu, to abys to překousané místo nemusel tak pracně hledat:D
tgfh (2985)|2.4.2007 18:11
JJ tu mám, ale nevím jak se toto používá :D nikdy jsem to nezkoušel...
SmartMole (297)|2.4.2007 18:38
[quote=Martin Šejnoha]havěť si vykope tunel o 5m vedle a seš víš kde...:cool: proto doporučuji pořídit si desku s marvel síťovkou která umí měřit délku kabelu, to abys to překousané místo nemusel tak pracně hledat:D[/quote]

Přesně tak, teplota je to poslední čeho bych se bál. Přecijenom nižší teplota vedení prospívá. Takže otáza je špatně položená. Respektive se tgfh měl ptát: "Kolikrát do roka mi myši, hryzci, krtci, hrabající psy a jezevci stavějící si noru kabel překousnou/přeseknou?" :D
tgfh (2985)|2.4.2007 19:01
Ano, měl jsem použít nadpis: "Výdrž kabelu proti podzemní havěťi" :D

EDIT: Jeden litr příspěvků na mém kontě :turtle :cool: :D
Martin Šejnoha (255)|2.4.2007 20:21
třeba myši, krysy a potkani izolaci jen ožerou, samotné měděné dráty zůstanou, ale ty se pak můžou dotknout, zvlhnout a nejede to
tgfh (2985)|2.4.2007 20:28
JN ale teď by to chtělo ještě vědět co mám udělat s tou síťovkou až se kabel přeruší...kde se dozvím v kolika metrech je chyba?
Martin Šejnoha (255)|2.4.2007 21:05
u mé Asusky stačilo nainstalovat utilitu Virtual Cable Tester z přiloženého CD, měří to přesně, a chodí to na obou síťovkách co mám integrované na té desce
DrZelenka (2491)|1.8.2007 08:55
Ja sem resil podobnej problem ,ale jinym zpusobem-kabel tahnu vzduchem a uz 3/4 roku jede bz problemu :-)
Klingacikx (1545)|1.8.2007 12:43
[QUOTE=DrZelenka;43221]Ja sem resil podobnej problem ,ale jinym zpusobem-kabel tahnu vzduchem a uz 3/4 roku jede bz problemu :-)[/QUOTE]
Presne tak to zrobil kamarát a po búrke to bolo v ťahu.
eraser (0)|2.8.2007 18:50
No, ono je to v podstate úplne jednoduché riešenie, len je potrebné zopár desiatok metrov husacieho krku a dvojnásobok ostnatého drátu, aby sa ten krk obkolesil, potom je tam určite dost hutná ochrana voči hlodavcom. :) Avšak tých 50-60 metrov je dost hutná vzdialenosť. :notsure Jo, a keby som sa na to podujal, tak by som bol taký šmejd a do toho husacieho krka nasypal ešte otravu pre potkanov. :shut
mech13 (5526)|2.8.2007 20:29
[QUOTE=eraser;43391]No, ono je to v podstate úplne jednoduché riešenie, len je potrebné zopár desiatok metrov husacieho krku a dvojnásobok ostnatého drátu, aby sa ten krk obkolesil, potom je tam určite dost hutná ochrana voči hlodavcom. :) Avšak tých 50-60 metrov je dost hutná vzdialenosť. :notsure Jo, a keby som sa na to podujal, tak by som bol taký šmejd a do toho husacieho krka nasypal ešte otravu pre potkanov. :shut[/QUOTE]

jeste pomaha rozdrtit flasky od piva a nasypat okolo strepy... kdyz si tam parkrat porezou tlamu tak tam taky nepolezou
eraser (0)|2.8.2007 22:30
To jo, lenže potom to bude niekto chcieť zlikvidovať a učrepuje sa... :)
DrZelenka (2491)|4.8.2007 14:54
[QUOTE=Klingacikx;43262]Presne tak to zrobil kamarát a po búrke to bolo v ťahu.[/QUOTE]

Ja to mam natazeny priblizne ve vysce el. vedeni a na baracich sou hromosvody, takze to nevadi (uz nekolik bourek prezil). Jinej zpusob me nenapadnul-pod asfaltem kopat nemuzu ;-)
Black tgfh (143)|4.6.2008 19:11
Dneska jsem zjistil po 14 měsících, že kabel nejede, na kompu je stav nepřipojeno a router (86m daleko) chaoticky bliká.

Tak to je pěkné, krtci píp

Tak co mám dělat? Potřebuju diagnostikovat místo se došlo k přerušení, umí to novější desky nějak biosem či vim, AI NET tak nějak se to myslim jmenuje, nebo da se ta utilita nejak stáhnou?

Thanks for reply

EDIT:
M2N32-MVP
ASUS AI NET2 vzdáleně detekuje připojení kabelu hned vteřinu potom, co zapnete počítač a jakékoliv závady kabelu až do vzdálenosti 100 metrů dokáže nahlásit jakýkoliv problém s přesností na jeden metr.
KEOSAN (958)|4.6.2008 19:24
Ta funkcia je VCT - virtual cable tester a je to funkcia sietovych kariet s Marwell gigabit cipsetom. Tusim este som take videl u Broadcom gigabit sietovky.

Stiahnutie by mohlo byt tu
http://www.marvell.com/drivers/driverDisplay.do?driverId=136

Alebo aj v ovladacoch sietovky
http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P4P800%20SE

Alternativne sa to da testovat aj podobnymi meracimi pristrojmi pre sietovu kabelaz.
Black tgfh (143)|4.6.2008 19:29
Could not find adapter.

Asi, že mám síťovku jiné značky, že?

V driverech síťovky? Jak to myslíš?
KEOSAN (958)|4.6.2008 19:31
[QUOTE=Black tgfh;129349]Could not find adapter.

Asi, že mám síťovku jiné značky, že?[/QUOTE]

Nie ovladac, ale prilozena utilitka by tam mala byt.
Black tgfh (143)|4.6.2008 19:34
Zatím díky za pomoc nějak to zkusím. Pište jinak dále.
KEOSAN (958)|4.6.2008 19:36
[QUOTE=Black tgfh;129353]Zatím díky za pomoc nějak to zkusím. Pište jinak dále.[/QUOTE]

Nejako tu dosku od ASUSu nemozem najst na ich stranke. Nema to NVIDIA cipset ? Aka je to sietovka, neni to nejaka NVIDIA, co by bolo pravdepodobnejsie ? Potom by VCT nefungoval...
mech13 (5526)|4.6.2008 19:40
umi to vsechny gigabytky s gigovou sitovkou co mi prosli rukama - ukazou ti jak daleko se dobéčijó

(v biosu v integrated peripherals -> smart lan nebo tak nejak)
KEOSAN (958)|4.6.2008 19:47
Ak by to nevedela dana sietovka /ako hovorim videl som to len u sietoviek s cipsetom Marwell a Broadcom/, tak by sa dala kupit napr.

http://www.dlink.com/products/?pid=284
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000J000000D9Q
Logout (4018)|4.6.2008 19:49
Jo, to pužívám. Jen dodám, že délka v metrech je cca délka k nepřipojenému kabelu, N/A většinou značí, že k tomudle páru vodičů je na druhý straně něco připojenýho (takže OK).
Logout (4018)|4.6.2008 20:07
Tak zkus todle, myslim že předchozí odkaz od KEOSAna byl odkaz
na diagnostickou utilitu samotný síťovky a nikoli na utilitu k
detekci "dýlky a chyb drátů"
http://www.marvell.com/drivers/driverDisplay.do?driverId=151
KEOSAN (958)|4.6.2008 20:11
[QUOTE=Logout;129373]Tak zkus todle, myslim že předchozí odkaz od KEOSAna byl odkaz
na diagnostickou utilitu samotný síťovky a nikoli na utilitu k
detekci "dýlky a chyb drátů"
http://www.marvell.com/drivers/driverDisplay.do?driverId=151[/QUOTE]

Presne, to bude ono. Nemohol som to na rychlo najst.
bags (232)|4.6.2008 21:42
nebylo lepsi investovat do optiky ? :D + vse dat do husiho krku ale poradneho o prumeru 1cm a tloustka 2mm
Maxtor (321)|5.6.2008 04:12
Ja bych se teda taky primlouval za husi krk.. sam bych potom koupil rovnou STP.. to uz ale neni ani tak nutne..

Jinak pro ty, co tahaji vzduchem.. sam jsem podobnou vec resil stylem ohlaseni na technickych sluzbach, pac to melo jit pres cestu a bylo mi receno, ze dulezite jsou pro ne 3m.. nad nima si muzu tahat co se mi zamane..
KEOSAN (958)|5.6.2008 11:35
Tie husie krky su vacsinou do vnutorneho prostredia. Videl som ako po 1-2 roku na slnku sa to rozpadalo. Treba si pozriet specifikaciu pre vonkajsie prostredie a tiez odolnost do akej teploty to je. Naviac, malo by to byt z materialu, ktory by nechali hlodavce na pokoji. Bezne CAT5 kable nemaju problem prekusat a ani ta rurka ala husi krk im nebude robit problem. Tak isto aj optika.

Trebalo by sa opytat v nejakej firme, co sa zaobera kabelazami, alebo ludia, co tahali napr. kablovky do zeme. Inac keby tam bolo nieco ako tensie betonove potrubie, alebo hrube odolne plastove rurky, ako pouzivaju plynari /ci nieco podobneho/.

Vhodne by bolo potom aj zakreslit si to niekde do nejakeho pozemkoveho planu oficialne. Aby ked niekde budu prerabat vodu, plyn, kanal - aby to nepresekli.
Logout (4018)|5.6.2008 13:27
Pro vedení kabelu člověk nepotřebuje ani stavebnmí ohlášení:
http://www.koupelny-mares.cz/stavebni-zakon-2007.html
jestli to chápu dobře, měl by člověk teoreticky mít územní rozhodnutí
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/stavebni/cast3h3d4.aspx

Ale na vlastnim pozemku to je asi jedno. Jestli by se to mělo zakreslovat do nějakýho
veřejnýho plánu, tak by to asi chtěli... Určitě bych ale koupil takovou tu
umělohmotnou pásku, co se tahá nad kabelem a natááh ji tam, aby šel ten kabel dobře najít.
Black tgfh (143)|8.6.2008 09:58
Díky za rady, zkusím zjistit kde se to přerušilo a opravit to, až to bude přerušené víc krát, tak to celé odkopu koupím nový UTP kabel, hodím ho do husího krku a nebudu to víc řešit.

Ohledně těch prográmků - nefunguje ani jeden, pořád "nenalezen adapter" v překladu.
Mám Gb síťovku nVidia - v biosu jsem žádný smart lan apod nenašel.
astec (1823)|8.6.2008 11:09
Pro oficiální vedení kabelu na veřejném obecném pozemku je potřeba strašná fůra papírů a povolení. Zaměření a tak. Jinak pokud pokládám kabel do země tak používám ohebnou dvouplášťovou korugovanou chráničku KOPOFLEX. cca 20 kč za metr. Je to profi řešení, mysi nepřekooušou, neindukuje se elektrika, dá se to dát hned vedle el. vedení. je to proste nafurt. A bez starostí. Vzduchem by mnělo být povolení - vyjímka kterou dává stavební odbor. Husí krk je na chvíli, brzy se rozpadne a jsi tam kde jsj byl
astec (1823)|8.6.2008 15:52
Od Eraser jsem dostal jeste pripominku. Krome KOPOFLEXU je také používán KOPODUR.

Rozdíly: KOPODUR - dodává se v tyčích - lepší manipulace
KOPOFLEX je namotanej na klubu a má v sobě protahovací drát


Dováží KOPOS Kolín, ale dá se to sehnat v každém velkoskladu

Díky zaupozornění Eraser
Black tgfh (143)|8.6.2008 18:40
Lidi já jsem v koncích... žádný soft na to není? Můžu leda čekat na konec června až brácha doveze M2R32-MVP ...
Black tgfh (143)|8.6.2008 18:44
Mám DFI nF4-D
KEOSAN (958)|8.6.2008 18:45
[QUOTE=Black tgfh;130511]Lidi já jsem v koncích... žádný soft na to není? Můžu leda čekat na konec června až brácha doveze M2R32-MVP ...[/QUOTE]

Nedavno som videl maticnu dosku od ASUSu s Marwell PCIe gigabit sietovkou a ten virtual cable tester bol uz v BIOSe.

SW nic neukaze bez spravneho HW :)
Black tgfh (143)|9.6.2008 17:25
[quote=KEOSAN;130515]Nedavno som videl maticnu dosku od ASUSu s Marwell PCIe gigabit sietovkou a ten virtual cable tester bol uz v BIOSe[/quote]
No však to vím, právě říkám, že budu muset asi čekat