reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitor na hry/filmy - léto 2010

dracihnev (170)|23.7.2010 16:55
dobrý den,
1.vyplatí se mi připlatit si 300kč za HDMI výstup když na monitoru nesleduju filmy ve vysoké kvalitě? a je při hraní her vidět rozdíl mezi zapojením DVI a HDMI?

2.doporučili byste mi pro časté hraní her uhlopříčku "24" nebo už je to příliš velké?

3.myslíte si, že stojí zato si připlatit 1000kč za Samsung SyncMaster P2450H než koupit levnější LG 23" LED E2350T-PN? Nebo máte úpně jiný tip v takové cenové relaci?

LG 23" LED E2350T-PN
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514407X23B2OFXK1

Samsung SyncMaster P2450H
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=69320

edit: tady je ještě "23" LG dokonce pod 4000kč... je to dobrý monitor v porovnání se Samsung SyncMaster P2450H?
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514407X23B2OFY35
Georginek (2957)|23.7.2010 17:20
Rozdil mezi HDMI a DVI neni zadny. Ani ve hrach ani v nicem jinem. Rozdil je pouze v tom, ze HDMI prenasi take zvuk.
A to ze nesledujes filmy ve vysoke kvalite znamena co? Kdyz si koupis 24, tak budes muset mit alespon uchazejici kvalitu filmu. Nemusi to byt zrovna HD, pokud bude kvalita nizka, bude sledovani filmu dost priserne.
Pro caste hrani? Zalezi jakou mas Grafickou kartu, aby stihala vykreslit nativni rozliseni u tehle vsech monitoru na 1920x1080.
23 nebo 24 se stejnym rozlisenim je lepsi 24.
Na hry z tehle 3 bude asi nejlepsi P2450H.
Ja osobne ho mam a jsem s nim moc spokojen
dracihnev (170)|23.7.2010 21:24
díky za rady... zatím to vypadá že si ho koupím... kdyby ale někdo měl zkušenosti s těmi LG tak bych za ně byl rád
dracihnev (170)|24.7.2010 14:45
a co Dell 22" 2209WA UltraSharp? hodí se TFT E-IPS technologie na hry? už sem byl skoro rozhodnutý pro ten samsung P2450H ale pak tady čtu, že TN už je zastaralá technologie a když si už kupuju novej monitor... sem opravdu laik a na vlastní oči sem tu technologii ještě neviděl. poraďte prosím

edit: a teď koukám že LG Flatron W2220P je "22" palcový TFT E-IPS krasavec o rok mladší jak DELL a ještě o tisícovku levnější

tak tohle bude těžké rozhodování
Xhonza (15)|27.7.2010 09:15
Monitor LG 22“ W2220P-BF má tzv. Enhanced IPS (E-IPS) panel, který přišel na trh v loňském roce. Je oproti S-IPS ve všech směrech vylepšen a odstraňuje původní nedostatky IPS. I ta odezva vyhovuje hrám. Navíc se tento panel podařilo vyrábět levně.

IPS mají nejlepší orientaci tekutých krystalů, tak již i původní panely měly vynikající barevné podání a velké úhly pohledu. Kontrastem byly na úrovní panelů TN, ale čas odezvy byl dlouhý, takže se nehodily ke hrám. IPS panely byly velmi drahé, proto se používaly převážně pro náročné grafické práce. IPS se neustálé vylepšují a zlevňují.

Mám zkušenosti ještě ze starým LG S-IPS panelem, který jsem před léty koupil svému zmámemu:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X0270219PB
Tento pozdní S-IPS panel již vyhovoval i hrám. Můj známý má náročnou práci, monitor již léta je vytížen denně po dobu nejméně 8 hodin a pracuje k plně spokojenosti bez závad. Má vynikající barevné podání, matný povrch s antireflexní vrstvou, hlubokou černou a jemný bod. Je i ostrý bez reflexů, takže neunavuje zrak. Je také dobře polohovatelný.
Jandaskunk (2330)|27.7.2010 10:17
Dell 2209WA má taky e-IPS a rozhodně bych nezobecňoval že e-IPS je lepší jak S-IPS ve všech směrech. To hlavní je, že je levnější na výrobu než S-IPS, ale kvalitativně na tom lépe být nemusí.....
Richmond (8084)|27.7.2010 11:09
Přesně tak, SIPS byly a jsou hodně kvalitní panely častokrát doplněny výbornou elektronikou. Vezmu-li v potaz F-Engine (čti všechno přepaluju do nechutna v každím profilu) + LG trpí víc na nerovnoměrné podsvícení tak bych raději vzal Dell. Samozřejme i ten má své mouchy - plast nic-moc, stojan má vůli, při úplné tmě cca 2-3mm prosvítání na krajích apod. nicméně za tyhle peníze je opravdu solidní. Prakticky jedinou věc, kterou musíš udělat je ztlumit brightness. Pokud mám srovnávat s dražším Eizem SPVA 20" (dnes již prehistorický model) nebo Samsungem (taktéž SPVA, stáří cca 3roky) tak pokulhává v podání černé, ale má z výroby lépe vyladěné barvy ovšem zas je rychlejší (QL, 125fps - opravdu extrém hra, dnes jsou většinou na polovině fps). Eizo má zas při zapnutém overdrivu na QL občas "vlnící se" obraz (elektronika). Suma sumárum je ten Dell výbavou oholený na kost, ovšem obrazově za ty peníze velmi dobrý, menu přehledné a jednoduché. Být výběr na mě tak si raději připlatím než abych trávil dny nastavováním obrazu (když nemáš podle čeho zkrotit barvy tak je to opravdu na dny).

edit: dražší = x2 ;)
Xhonza (15)|27.7.2010 14:31
[quote=Jandaskunk;391396]Dell 2209WA má taky e-IPS a rozhodně bych nezobecňoval že e-IPS je lepší jak S-IPS ve všech směrech. To hlavní je, že je levnější na výrobu než S-IPS, ale kvalitativně na tom lépe být nemusí.....[/quote]

Technologii Super-IPS (S-IPS), vyvinula společnost LG.PHILIPS LDC a dosáhla oproti původnímu panelu IPS od společnosti Hitachi zlepšení odezvy ze 60 ms na úroveň 20-25 ms a také i vylepšení ve všech parametrech. Poslední tzv. rychlé S- IPS měly odezvu 16 ms.

Tato společnost LG.PHILIPS LDC uvádí následující vylepšení panelu Enhanced IPS (E-IPS) oproti poslednímu S-IPS:
Rychlost odezvy – Response Time (Wiht Over Driving Circuilry (ODC)) zmněna z 8 ms (GtG) na <5ms (GtG)
Odezva MPRT změna z 16 ms na <12 ms a <8 ms (nově měřeno ve dvou hodnotách)
Úhel pohledu horizontálně/vertikálně/diagonálně se změnil z 178°/178°/160° na 178°/178°/178°
Černá Black Level změna z 0.4 nit na <0.3 nit
Kontrast zmněna z 1200:1 dynamicky na >1600:1 a >2000:1 dynamicky
Richmond (8084)|27.7.2010 18:05
Jinak první kousky občas pískaly, jeden problikával na modro-černém šrafování (kupován ještě dříve než byl v recenzích tak jsem zprvu nadával jak se můžou takhle brutálně lišit). Do konce týdne bych měl mít zas jeden na stole tak ho můžu robalit tady a porovnat s těma SPVA, ačkoliv si myslím, že je to dnes jen nošení dřeva do lesa...