reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zkušenosti s LG Flatron W2220P

dracihnev (170)|24.7.2010 16:10
odkazy:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=73464

zdravím, má někdo zkušenosti s LG Flatron W2220P? Připadá mi to jako dokonalá koupě:

+ nastavitelné 75Hz
+ podle recenze na PCT dobrá odezva (žádní duchové ani u fps jako je counter strike apod.)
+ o 1000 kč levnější než Dell 22" 2209WA
+ technologie E-IPS
+ podle mě ideální rozměr 16:10 "22"
+ záruka 0 vadných pixelů

ale pak si tak čtu v diskuzích a vidím

- prosvěcování okrajů
- vyšší spotřeba než udává výrobce (a že už tak je vysoká)
- bzučení, pískání (to vídám skoro u všech lcd když se začtu do diskuzí)

Uvažoval sem ještě o Dell 22" 2209WA a hlavně o Samsungu P2450H ale pak když se viděl tohle LG myslel sem si že je rozhodnuto. Máte s ním nějakou zkušenost abyste mi mohli ty "fámy" o bzučení nebo světlých okrajích vyvrátit nebo potvrdit?

A ještě se zeptám takhle. Kdybyste si teď kupovali monitor na hry a chtěli za něj dát 5000-7000kč, který by to byl?
Jandaskunk (2330)|24.7.2010 16:25
[quote=dracihnev;390865]
A ještě se zeptám takhle. Kdybyste si teď kupovali monitor na hry a chtěli za něj dát 5000-7000kč, který by to byl?[/quote]

Osobně bych bral ten Dell 2209WA....záruka 3 roky NBD (next business day - výměna do druhého dne) od Dellu, když to hodim porovnat s tim LG na Digitalversus, tak má Dell menší input lag (což je pro hry dobré = čím míň tím líp), lepší rovnoměrnost podsvícení a nemá tak přepálený barvy.....plus bych čekal od Dellu lepší zpracování (mám dojem, že v recenzích si o tom jistě dočteš). Jinak pokud jsem se koukal na tvůj předchozí thread, tak tam píšeš i na filmy, že ten monitor chceš a tam bych určitě upřednostnil technologii E-IPS proti TN kvůli mnohem lepším pozorovacím úhlům (TN panel mění barvy jen pouhým pohnutím hlavy - nejhorší je inverze ze spodního úhlu, zboku to žloutne a zvrchu zas ztrácí kontrast...).
dracihnev (170)|24.7.2010 16:43
a já myslel že i LG dává záruku 0 vadných pixelů...hmmm bod pro DELL

edit: ještě by mě zajímalo jestli má někdo zkušenosti s tím Dellem nebo jemu podobným a s hrami. Nejsem profigamer ale taky nechci aby mi třeba v Team fortress 2 běhali duchové. Jaká je šance že uvidím rozdíl v odezvě když sem měl doteď TN s odezvou 2ms?
Jandaskunk (2330)|24.7.2010 17:23
[quote=dracihnev;390868]a já myslel že i LG dává záruku 0 vadných pixelů...hmmm bod pro DELL

edit: ještě by mě zajímalo jestli má někdo zkušenosti s tím Dellem nebo jemu podobným a s hrami. Nejsem profigamer ale taky nechci aby mi třeba v Team fortress 2 běhali duchové. Jaká je šance že uvidím rozdíl v odezvě když sem měl doteď TN s odezvou 2ms?[/quote]

LG nedává co vím (podle alfy až od jednoho pixelu), ale záruka NBD není pouze záruka na 0 vadných pixelů, ale znamená to, že ti přijedou až domů vyměnit monitor do druhého pracovního dne....

Jinak na ten Dell je hodně recenzí a i tady na foru o tom je dost diskuzí....každopádně papírová odezva vůbec nic neznamená. Jaký jsi měl monitor?
dracihnev (170)|24.7.2010 17:59
měl sem LG 19" L1900R-BF
Jandaskunk (2330)|24.7.2010 19:09
Tak předpokládám, že to byl skoro stejnej monitor jako L1900E (akorát jsem si všiml rozdílu v podstavci) tak máš tady porovnání, dole máš na výběr testy a tak tam uvidíš rozdíly mezi tim a Dellem. Na hraní bych to viděl podobně, možná ten tvůj LG na tom byl trochu líp (hlavně v input lagu), ale nějak tragicky bych to neviděl. Každopádně si polepšíš ve věrnosti barev, odstínech šedi, a v pozorovacích úhlech (tak tady je to jasný, TN se nemůže proti IPS v tomhle rovnat)
Flor (10)|25.7.2010 12:13
O Dellu 2209 jsem taky uvažoval, ale nakonec jsem skončil právě u W2220P. LG má hlubší černou z čehož vyplývá i větší kontrast. Nerovnoměrnost podsvětlení mi přijde u LG v pohodě, to že v testech naměřili v nějakým místě o 5% víc oproti Dellu nehraje moc roli, od oka to nepoznáš a mezi vyrobenými kusy můžou být dost velké odchylky. To stejný je s pískáním, někdo asi měl smůlu na vadný kus, pak to jde řešit vrácením ve 14 denní lhůtě, stejně jako vadné pixely. Můj LG 2220p nepíská, když přiložím ucho zezadu na monitor, je slyšet hodně slabé hučení z větší vzdálenosti neslyšitelné.

Prosvěcování okrajů je problém technologie IPS jako takové, říká se tomu glow efekt a má ho samozřejmě i Dell. O nevýhodách jednotlivých typů panelů jsem se rozepsal na blogu http://blog.flor.cz/lcd-monitor-uprava-fotografii/ - jsou tam i odkazy na video ukázky. Co se týče Dellu 2209 doporučuji přečíst tuhle recenzi - http://blog.szynalski.com/2009/05/01/review-of-the-dell-2009wa/ - jeden bloger popisuje zkušenosti s 2209 naprosto bez obalu.
dracihnev (170)|25.7.2010 13:59
děkuju moc za názor ale chybí mi ještě posouzení toho LG z hlediska her. Z nějakých testů vyplívá, že s odezvou je na tom lépe DELL. Hrajete na něm někdo hry a můžete porovnat jestli je tam nějaký viditelný rozdíl oproti TN nebo CRT?
Jandaskunk (2330)|25.7.2010 14:08
Flor: Když už mluvíš o kontrastu, tak se koukněme na jeho stabilitu při snižování jasu (předpokládám, že dracihnev si nebude chtit vypalovat oči 100% jasem). LG v tomto na Dell ztrácí.

Každopádně ať se rozhodne sám uživatel:
pro Dell hraje lepší stabilita kontrastu, USB rozbočovač a záruka NBD
pro LG zase menší cena a nejspíše i lepší podání černé (ten rozdíl bych viděl ale jako minimální)

S pískáním mám takové zkušenosti, že je slyšet jen při různém jasu (většinou menším jak 80%, což každý používá menší aby si nevypálil oči hlavně v noci) a nemusí pískat hned od začátku, ale po nějaké době a přispívá k tomu i například to, že za monitorem je zeď od které se zvuk odráží (takže v některých případech to nemusí být slyšet). Pískání by mělo jít reklamovat a u Dellu bych se vůbec nebál a vymění to do druhého dne. Ovšem 1500,- je pro někoho již velký rozdíl, ale osobně bych si připlatil.

EDIT: dracihnev, na testech na EHW mají odezvu ty dva monitory podobnou (LG tam má dokonce trochu lepší), ale neměřili tam input lag, který na digitalversus byl u LG větší (což není dobře, platí čím méně tím lépe). Oproti TN bych neviděl takový rozdíl, naopak IPS se vyznačují stabilnější odezvou a některé TN na tom můžou být dokonce hůře. S CRT to samozřejmě nelze srovnávat, tam je odezva nulová.
Flor (10)|25.7.2010 14:31
Jandaskunk: a tušíš co přesně stabilita kontrastu znamená? Ono to tam totiž nikde není vysvětlené, intuitivně by člověk řekl, že při nulovém jasu bude kontrast poloviční, ale není tomu tak. Na PCT mají tabulku s přesnými čísly a kontrast se pohybuje kolem 800:1 napříč celým rozsahem jasů.
dracihnev (170)|25.7.2010 14:33
hledal sem si něco o tom inputlagu a v článku tady na tomto webu bylo: "Protože zatím nemáme moc s čím srovnávat, tak se spolehneme na zahraniční zprávy, které hovoří o tom, že inputlag pod 20ms není problém i pro náročné hráče."
průměrný inputlag u DELL je 9ms a u LG 13ms jenže když se podíváte na graf: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=6&ma1=88&mo1=477&p1=4862&ma2=35&mo2=639&p2=7465&ph=1

tak tam to u LG skáče někdy až nad 30ms ... nerozumím tomu testování tak nevím jestli je důležitější ta průměrná hodnota nebo maximální inputlag hodnota... jestli to druhé, tak to jednoduše znamená, že LG se na hry nehodí...
dracihnev (170)|25.7.2010 14:38
recezne na digitalversus kde píšou, že inputlag je naprosto OK
http://www.digitalversus.com/lg-flatron-w2220p-p358_7465_35.html

"Although LG describe this as a 6 ms screen, it can display fast movements with impressive fluidity. To tell the truth, it suffers as little from ghosting as some 2 ms monitors, meaning you'll be able to use it not only for office applications but also demanding games that need a responsive display. The only screens that do much better have a refresh rate of 120 Hz, and it doesn't seem likely that we'll see a 120 Hz e-IPS panel any time soon."

edit: takže pokud mi to ještě nevymluvíte:), tak jdu do LG ... jediné co mě mrzí, je že nebudu mít tu podporu od Dellu

PS: když budu mít vadný pixel, třeba jen jeden, můžu to do 14-dnů reklamovat že? to je nějaký zákon na ochranu spotřebitelů nebo to tak dělá LG? ... a nebo jen v některých obchodech?
Flor (10)|25.7.2010 15:39
Ta podpora od Dellu prý stejně za moc nestojí, jako náhradu za poruchový kus prý vozí repasy. Psalo to několik lidí na zahraničních fórech

Když uzavřeš kupní smlouvu na dálku (typicky přes eshop), tak můžeš do 14 dní odstoupit od smlouvy, to je dáno zákonem.
Jandaskunk (2330)|25.7.2010 16:10
Repas ti můžou dát i u LG, akorát si můžeš na něj počkat o 30 dní déle (tady záleží na servisním středisku, např. u střediska pro desky Gigabyte v čechách to tak dělají, mám s tím osobní zkušenost - nemají problém vyměnit kus za jiný repasovaný a ještě opravovaný zvláštním způsobem, ale to už jsem odbočil).

Do 14ti dnů to můžeš vrátit bez udání důvodů, ale nemusejí ti vrátit plnou částku, pokud zjistí, že ten monitor není ve 100% stavu - takže nevím, jak by shop reagoval na vadný subpixel, na který se u LG záruka nevztahuje. V tomto případě je nejlepší si to obědnat v e-shopu a pak jít na prodejnu a žádat na prodejci předvedení monitoru a pořádně to okouknout (někteří prodejci se budou nejspíš kroutit, ale pokud neustoupíte, tak nakonec vám ho zapnou).

Nicméně ať se dracihnev rozhodne sám jaký monitor zakoupit. Ani s jedním nejspíš neudělá chybu. Někde jsem myslím četl, že ty panely co do těch monitorů osazují u těchto dvou modelů jsou téměř stejný, ale samotný panel nevytváří celý monitor, ale také elektronika. A čekal bych, že Dell na tom bude s tou kvalitou elektroniky trochu lépe.

Jinak při snižování STABILITY kontrastu (ne kontrastu samotného, nic takového jsem tady neříkal) se ztrácejí detaily v obraze. Samozřejmě pokud se nedělá s fotkami, tak to zas tolik nevadí, ale zas na druhou stranu, monitor se kupuje na delší dobu a tak mi 1500,- nepřipadá zas tolik. Ale oba monitory jsou určitě dobrá koupě, rozhodně na tom bude líp jak s TN panelem.
Flor (10)|25.7.2010 18:14
Ta 14 denní lhůta má nahradit právě ono vyzkoušení na prodejně, které v případě uzavření obchodu na dálku není většinou možné. V případě reklamace by vadný subpixel neuznaly, ale odstoupení od smlouvy ve 14 denní lhůtě je úplně jiná záležitost. Oprávněnost reklamace zkoumá servis, při odstoupení od smlouvy se jen prodejce podívá, jestli je zboží ve stejném stavu jako při koupi (není např. odřené) a rovnou vrátí peníze, popř. objedná nový kus.

Tu stabilitu kontrastu jsem si vygooglil a se ztrácením detailů v obraze to nemá nic společného. Na Pctuningu to vysvětlují takto: "Hodnoty jasu měřím pomocí kolorimetrické sondy, kdy kontrastní poměr odpovídá podílu hodnoty jasu bílé a černé barvy. Stabilita kontrastu je součet obou hodnot podělený dvěma a následně podělen stejným údajem platným pro hodnotu jasu na 100%." Z téhle jejich definice vyplývá, že ten graf ve skutečnosti ukazuje, jak moc klesá skutečný jas dispeje v závislosti na nastaveném jasu.

Když se podívám třeba na recenzi profi displeje NEC PA241W (stojí 25 tisíc), tak u něj padá stabilita kontrastu až na 24%. Takže buď NEC vyrábí drahý zmetky, a nebo v tom maji kluci z ehw trochu hokej :)
Jandaskunk (2330)|25.7.2010 19:17
Vysvětlení je hned v diskuzi u toho NECu (ne úplné)...."Prozatím je to trochu záhada i pro mne. Každopádně nějaká závislost na nastavené úrovni kontrastu zde určitě bude. On totiž kontrast sám o sobě mi u žádného profilu samostatně nastavit nešel. Vždy bylo toto pole zašedlé a nastavoval se pouze jas. Proto také ten klesající graf u stability kontrastu, který zde spíše odpovídá průběhu podsvícení. Když jsem ale kontroloval výsledky po měření grafickou sondou na úrovni 150 cd/m2, získal jsme v podstatě stejný kontrast, jako při maximálním podsvícení. Ještě to zkusím více prozkoumat a dám sem vědět."

Ale pokud na PCT měří průběh jasu, tak měří něco jiného než na EHW (kde měří také zvlášť průběh jasu a výsledky vychází jinak než u stability kontrastu). Pokud jsem to správně pochopil, tak stabilita kontrastu neznamená průběh jasu, ale spíše poměr snižování svítivosti černého a bílého bodu při snižování jasu, kdy ideální stav je, že klesá ve stejném poměru....což mi nepřipadá stejné měření jako při měření jasu jako takového
Flor (10)|25.7.2010 22:31
To že je překvapilo chybějící nastavení kontrastu, jen dokazuje jejich neznalosti. Profi LCD nastavení kontrastu neumožňují, protože hýbání s kontrastem způsobuje rozhození barevných přechodů a banding.

Ten jejich graf stability kontrastu je lepší ignorovat, vůbec není jasné, co vlastně vyjadřuje...
dracihnev (170)|5.8.2010 14:17
dnes mi přišel LG Flatron W2220P. Rozdíl ve velikosti oproti 19 je obrovský. kvalita obrazu..stojan vse je paradni... ma to vse ale jednu chybu a tou je odezva... byl sem zvykli na 19 lcd s odezvou 2ms a ted si toho zpomaleni vsimam nejen u her ale dokonce i u filmy...verim ze si nato moje oci casem zvyknu ale ted je ten rozdil opravdu znat... ale zpatky bych nemenil
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 14:21
To 19" LCD určitě nemělo celkově odezvu 2ms (výrobce uvádí ten nejrychlejší přechod), ale víc, ale nejspíš to mělo méně než tento, ale ten rozdíl bych neviděl tak drastickej a buďto máte hodně bystrý zrak anebo pozorujete jiný efekt než odezvu (odezva je rozmazání) a nejspíš to může být zaprvé input lag a zadruhé bych zkusil v ovladačích grafiky zapnout VSync (vertikální synchronizaci)....
dracihnev (170)|5.8.2010 14:56
rozmazané to není..spíš se mi zdá jako by to bylo pomalé nebo kdyby se zvuk nesetkával s obrazem...zkusil sem to na několika videích v kvalitě 720p. Jinak kde zapnu tu vertikální synchronizaci... mám grafiku od ATI
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 15:38
klikni pravým na ATi na liště, tam 1. výstup (je tam napsaná ta grafika co máš a předtím je "1."), 3D settings (ty to máš možná česky, tak 3D možnosti), Wait for vertical refresh (počkat na vertikální....), Always On (vždy zapnuto)......ale jestli se ti to seká vyloženě jakože je obraz opožděný, tak to bych viděl spíš na nedostatek výkonu na přehrávání nebo nějaký špatný nastavení v přehrávači. Co máš přesně za komponenty v PC a čím to přehráváš?
Richmond (8084)|5.8.2010 16:13
[quote=Jandaskunk;393324]...a čím to přehráváš?[/quote]
Tím bych asi začal ;) taky mu to nemusí stíhat pc (teď má větší rozlišení). Ostatně záleží na frameratu 720p videa - většinou jsou kolem 24fps (tzn. na 60Hz monitoru pulldown 2:3), supr na to je WinDVD a zapnout TrimensionDNM ("demo" TRMDNM zde http://www.hdzona.com/forum/index.php?PHPSESSID=06ded10523f988bb6afa55ac255c5d83&action=dlattach;topic=586.0;attach=594) nebo FFDShow a Framerate Doubler - je to znát hlavně u akcí a horizontálního pohybu kamery.
dracihnev (170)|5.8.2010 20:58
zapnul sem si tedy fraps a výsledky jsou tyto:
720p ve VLC playeru 24fps
obycejna nizka kvalita ve VLC playeru 25 fps
obycejna nizka kvalita v win media playeru 60 fps a rozdil byl znat

nevim proc ale win media player neprehraje 720p...jaky byste mi doporucili prehravac?
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 21:11
Ty FPS jsou u videí daný, to není jako u her :) Kolik má video FPS vidíš i například ve VLC, když si dáš někde z horní lišty Informace o kodeku... Osobně používám GOM, ale i VLC mi přehraje 720p v pohodě, tady bych viděl právě problém spíš ve výkonu....některý přehrávače dokážou přehrát HD videa i líp, než jsem teď jmenoval (např. Samsung oceanic life bez podpory GK dokážu bez problému přehrát na KMplayer, na GOM a VLC už ne a to mám přetaktovaný 4-jádro....ale to je extrémní případ navíc s 1080p :)).

Můžeš to zkusit např. jak psal Richmond s tim WinDVD a TRMDNM. Jinak jaká je teda ta sestava?
dracihnev (170)|5.8.2010 21:18
4 jádro 2.5Ghz
HD 5770
4G ram
Win 7
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 22:06
To by mělo jít v pohodě i na tom VLC :notsure Nemáš nainstalované nějaké kodeky? (Win media playeru scházejí kodeky na přehrávání h.264, ale VLC by to měl přehrát, protože má svoje vlastní) Ty videa pouštíš normálně z disku nebo z CD/DVD? Právě u VLC se mi to občas trhalo, když jsem jen tak letmo něco pouštěl z DVD...
dracihnev (170)|5.8.2010 22:07
mám jakýsi mega codec pack který sem si stahnul zvlášť tuším ze stahuj.cz ... mám ho odinstalovat?
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 22:08
Určitě ho odinstaluj....tyhle codec packy mnohdy nadělají více škody než užitku....VLC to navíc nepotřebuje...
dracihnev (170)|5.8.2010 22:21
kodeky smazány..žádný rozdíl nezaznamenán... mimochodem WinDVD mi nechce přehrát 720p..když je přehrávám ve VLC mám tam napsáno, že kodek je avc1 jestli vám to něco řekne

edit: no možná, že to smazání kodeků pomohlo...je to možná jen subjektivní ale zdá se mi, že už to jede normálně

stejně bych ale rád zkusil porovnat pár přehrávačů...ten windvd vypadá dost dobře
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 22:55
K tomu WinDVD bys musel nainstalovat to TrimensionDNM nebo to ostatní co psal Richmond :). Já osobně používám GOM a jsem s ním spokojen, např. podle mě lépe zobrazuje titulky než VLC (lepší font, i když ve VLC se to dá nastavit, tak GOM zas to má tak defaultně a navíc je zobrazuje i pod videem, když tam je černý pruh, zas se dá nejspíš ve VLC nastavit, ale mě se v tom nechce šťourat :))
Richmond (8084)|6.8.2010 00:32
[quote=Jandaskunk;393431]K tomu WinDVD bys musel nainstalovat to TrimensionDNM...[/quote]
Je to součástí WinDVD, akorát se to musí aktivovat - je to něco jako filtr nebi barevná korekce (na mkv ripy to funguje tuším až od 2009), pokud máš nainstalovaný FFDShow (zdarma) tak stačí v Deinterlace zvolit Framerate doubler :thumb
dracihnev (170)|6.8.2010 11:33
ffdshow sem nainstaloval a nastavil Deinterlace ale stale 24 fps... TrimensionDNM nemuzu nikde najit ke stazeni. mam windvd 2010 a co sem se dival, tak u windvd 2010 uz je TrimensionDNM zahrnuty v zakladu..jinak ten GOM je dobry...stejna kvalita jako VLC ale nestava se mi u nej narozdil od VLC ze by dochazelo k obcasnym deformacim obrazu...U VLC pri prehravani 720p se to cca kazdych 5 minut trochu seklo...takovy lag a nebo se mi nachvili obraz rozpadl na kosticky
Jandaskunk (2330)|6.8.2010 11:36
[quote=dracihnev;393543]U VLC pri prehravani 720p se to cca kazdych 5 minut trochu seklo...takovy lag a nebo se mi nachvili obraz rozpadl na kosticky[/quote]

Ano, to se mi u VLC stalo přesně, když jsem to pouštěl z DVDčka. Jinak jak psal Richmond, tak to Trimension je zahrnutý už v tom WinDVD (já to napsal blbě :)), takže to máš správně, ale musí se aktivovat.
dracihnev (170)|6.8.2010 14:21
u WinDVD se do nastavení dostanu klinutím na nástroje- Rozšíření a pak tam mám menu kde je položka "vylepšení obrazu" ale na nic se nedá kliknout. vše je šedě a nereaguje to na kliknutí... co s tím?
dracihnev (170)|6.8.2010 18:04
windvd sem smazal...tam nejde nastavit absolutne nic a nebo to predemnou moc dobre schovali... ten GOM neni spatny... nevite jak u GOMU nastavit aby se titulky zobrazovali kurzive misto toho aby tam bylo /i/ text /i/ ?
Jandaskunk (2330)|6.8.2010 18:08
Mě kurziva u GOMu nedělá problém (titulky jsem nijak nenastavoval). Viděl bych problém spíš v samotných titulkách, respektive v tom souboru. Je to srt nebo sub? Dělají to všechny titulky?

EDIT: Tak jsem se teď koukal do titulkovýho souboru "srt" a kurziva je tam ohraničená takto: text a ne tak jak jsi napsal, takže to by mohl být problém.
Richmond (8084)|6.8.2010 19:05
[quote=dracihnev;393620]windvd sem smazal...tam nejde nastavit absolutne nic a nebo to predemnou moc dobre schovali...[/quote]
Sice nevim proč, ale mě zas nejde típnout screen když je WinDVD spuštěný a Výstřižkama mi to zase netípne to co hraje :notsure

edit: teď jsem si všiml, že je dole DVD (zřejmě používá k vykreslení stejný kontejner jako pro DVD/MPEG) - jaký máš nainstalovaný kodeky?
dracihnev (170)|6.8.2010 19:44
Taky tam mám text nechtělo se mi hledat na klavesnici ty zobacky. Kodeky nevím jaké mám. Zkuste se podívat na přílohu. Jinak ten windvd uz nereste ja ho odinstaloval.
Clipboard01.jpg
Jandaskunk (2330)|6.8.2010 20:33
To v příloze, cos dal, nejsou nainstalovaný kodeky, ale kodeky jaké využívá ten soubor. Tady jde spíš o to, jestli nemáš nějaký codec packy nainstalovaný, nebo někde nějaký zbytky po nich.

Každopádně ti dávám do přílohy jak mám nastavený titulky v GOMu...ale nevím, jestli to pomůže, každopádně mě to funguje v pohodě, takže je možný, že v titulkách je něco blbě napsanýho (nějaká mezera navíc nebo něco)....
subt.png oth.png
dracihnev (170)|6.8.2010 20:50
mám to stejně...tak děkuju vám oběma za pomoc. myslím, že si s Gomem nějak vystačím... mimochodem hrál sem pár her na novým monitoru a je to paráda. pokud někdo náhodou zabrousíte na tenhle topic při hledání nového monitoru, tak vám ho vřele doporučuju :)
dracihnev (170)|7.8.2010 09:30
ještě bych měl ohledně tohodle monitoru jeden dotaz: obnovovací frekvence je 60 hz. nedá se nějak vynutit 75hz? google mi řekl, že to u některých LG monitorů šlo... v ati catalyst se dá 75hz nastavit ale zároveň to zmenší rozlišení na 1280x1024
Jandaskunk (2330)|7.8.2010 11:55
Osobně bych neviděl důvod tam cpát 75Hz. Většinou to přináší problémy nebo to vůbec nejde a zisk z toho je jaký?? Žádný, jedině ve hrách, kdy máš zaplý VSync a místo 60FPS chceš 75FPS, ale právě ve hrách to většinou nefunguje vůbec a rozdíl v FPS ani skoro nepoznáš...
dracihnev (170)|7.8.2010 12:09
ale poznám... rozdíl mezi 60hz a 75hz je u her velký..teď sem třeba hrál fps střílečku a při rychlým pohybu myší se obraz jakoby trhal..těžko ten efekt popsat
Jandaskunk (2330)|7.8.2010 12:28
A máš zaplý ten VSync? Ten by tohle měl minimálně omezit. Jinak mám dojem, že toto je input lag, nemá to nic společnýho s FPS...to je blbá vlastnost LCD (u některých je to horší u některých lepší), právě ten LG měl oproti např. Dellu 2209WA větší input lag anebo je to způsobeno odezvou, teď si nejsem moc jistý. Chtělo by to, aby se vyjádřil někdo znalejší :)
Richmond (8084)|7.8.2010 13:16
[quote=dracihnev;393760]ale poznám... rozdíl mezi 60hz a 75hz je u her velký..teď sem třeba hrál fps střílečku a při rychlým pohybu myší se obraz jakoby trhal..těžko ten efekt popsat[/quote]
No podívej.... Hraju Quake Live (125 FPS strop) a že bych poznal rozdíl mezi 60 a 75Hz se říct nedá. U CRT jo - to bych si ovšem o něj neopřel ani kolo, pod 100Hz mi to nesmí do baráku. Jestli chceš rychlý lcd tak rovnou zapoměň na barvy (pro mě 90% užitný hodnoty monitoru) a kup si 120Hz Ťamťung, Alienware, Viewsonic...

PS: hraju na pomalým SPVA (papírově tuším 8ms), občas na Dellu 2209WA (ten je rychlejší), ale že by byl pro normálního člověka nějaký problém jsem nezaznamenal. Pokud tedy nehraješ profi - ovšem to bys zřejmě seděl ve Švédsku nebo v Texasu (Hotel Hilton, celý patro) ;)
dracihnev (170)|7.8.2010 13:24
input lag znamena opozdeno reakci a to neni muj problem... vypada to nejak takhle: akorat je to vyraznejsi ale deje se to jen obcas... vsync by asi pomohl ale to je zrout fps a navic mi hra pak prijde jako sekana ikdyz mam dobre fps... ja sem tenhle problem prave vyresil kdysi tim, ze sem dal zobrazovaci frekvenci na 75hz
Jandaskunk (2330)|7.8.2010 16:30
No to je klasika u LCD (mám to taky, ale tady je to trochu drsný), tzv. Screen tearing (prostě trhání obrazu), je to způsobeno tím, že grafická karta se špatně synchronizuje s monitorem (respektive jeho frekvencí), to právě by měl omezit ten V-Sync (případně odstranit).....ale zajímavý je, že např. já to mám v ovladačích zaplý (VSync) a stejně u CoD2 i 4 to přesahuje 60FPS, akorát to funguje, když to u CoD 4 nastavím ve hře (a to nemusím mít v ovladačích dáno ani "Always on"). VSync není žrout FPS (nebo snad výkonu), jen prostě FPS nepřekročí hodnotu 60 (která mi přijde jako dostatečná) a pokud to klesne někdy pod, tak to už pak závisí na výkonu PC (resp. grafické karty a je jedno jestli je Vsync on nebo off). Akorát mám zkušenost, že zaplý VSync např. u toho CoD4 dělá obraz takovej trhanější, to je pravda, asi to tam nefunguje tak jak by mělo.
Richmond (8084)|8.8.2010 21:16
Jestli máš nVidii tak zkus Změna rozlišení ? Upravit ? Vytvořit vlastní rozlišení ? Ruční nastavení frekvence a nastav na 60.001 Hz