reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak prepinat dva OS na dvou HDD

MartasKP (39)|24.7.2010 20:36
Ahoj vsichni.
mam mozna pro nekoho trapny problem :) ... mam 2 HDD rikejme jim HDD1/spolecny/ a HDD2/muj/ a chtel jsem se zeptat,zda-li a pokud ano jak se da nastavit abych si pri startu mohl vybrat,ze ktereho chci spustit system bez toho abych musel v BIOSu menit butovaci sekvenci.Nejde ani tak o me jako spis o manzelku pokud se zapomenu prepnout z HDD2 na HDD1 v BIOSu.Napadlo me jestli by nepomohla varianta master/slave.
predem dik
Alf (305)|24.7.2010 21:42
Od Win XP to jde naprosto jednoduše. Jaký máš OS
MartasKP (39)|25.7.2010 00:01
Vidis,par technickych udaju jsem neuvedl.Mam Win XP/SP2 a oba disky jsou SATA.
Dojigiri (1629)|25.7.2010 01:10
U Visty jsem si jistej že to jde, ale u XP nevím. Já na tyhle věci používám XOSL boot manažer (umí přehodit pořadí disků).

Jinak co máš za desku? Některý desky umožňujou při bootu stiskem určitý klávesy (většinou F8) vybrat explicitně odkud se má bootovat (takže není potřeba přepínat v biosu kde zůstane ta defaultní volba).
MartasKP (39)|25.7.2010 04:31
Desku mam MSI.To me napadlo hned jako prvni,ale pres F8 to pravdepodobne funguje jen pokud mas vice systemu na jednom disku,opasne asi ne.Mel jsem na jednom disku dva systemy a pri startu tahle nabidka probehla /da se dokonce i nastavit doba na rozmyslenou :) / U dvou disku uz to asi nejde.Tam mi automaticky bere jako butovaci disk,ten co je v BIOSu nastaven jako prvni.Ale presne tohle jsem si predstavoval.Defaultne bude nastaven jako prvni HDD1 a jako druhy HDD2.Pokud ja budu potrebovat,tak si zmacku treba F8 nebo jinou klavesu a nebo si klidne vlezu do BIOSu a vyberu si HDD2.Pokud vypnu pocitac,bude priste zase nabihat z HDD1.
kevin00 (10238)|25.7.2010 06:55
Jestli jsem to dobře pochopil, jde Ti o dual boot WinXP a WinXP. Zkus kouknout sem či sem.
lavjoy (1628)|25.7.2010 08:44
já mám na satě1 win7 a na satě3 xp-home,a at zvolím v bootu jakejkoliv disk tak mi stejně naběhne možnost volby na cca 28 vteřin
xmarek (1676)|25.7.2010 09:13
[quote=Dojigiri;390926]Já na tyhle věci používám XOSL boot manažer (umí přehodit pořadí disků).
[/quote]Možná jsem totální dilino, ale mi se nikdy XOSL nepodařilo pořádně rozjet. V době kdy jsem s ním experimentoval jsem používál nějaký Linux (už nevím jaké distro) a k tomu Widle (tuším 2000). Nakonec jsem volil cestu nejmenšího odporu a to LILO. Časem jsem si na ten pro někoho hodně sparťanský boot manager zvykl a nikdy jsem nepřešel ani na GRUB. Pochopitelně jsem si vědom toho, že je tato rada uživateli celkem k ničemu, takže se předem omlouvám za O.T. :cry

Možná nejjednoduchším způsobem bude využít Windows BOOT manager. Je sice strohý, ale pro tyto účely postačí. Podrobný návod nejsem schopen sestavit, protože i já s těmito věcmi většinou dost zápasím. Jako vodítko možná pomůže toto: http://www.techspot.com/vb/topic9371.html

After much twiddling with the boot.ini lines, and way too many reboots, I ended up with this:

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="XP on primary drive" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect
C:\CMDCONS\BOOTSECT.DAT="Microsoft Windows Recovery Console" /cmdcons
Dojigiri (1629)|25.7.2010 10:26
[quote=MartasKP;390927]Desku mam MSI.To me napadlo hned jako prvni,ale pres F8 to pravdepodobne funguje jen pokud mas vice systemu na jednom disku,opasne asi ne.Mel jsem na jednom disku dva systemy a pri startu tahle nabidka probehla /da se dokonce i nastavit doba na rozmyslenou :) / U dvou disku uz to asi nejde.[/quote]

Naopak, v případě více systémů na jednom disku to lze řešit přímo Windows boot loaderem, kdežto v případě více disků je většinou potřeba přehodit pořadí disků (zjednodušeně řečeno z HDD1 se stane HDD2 a z HDD2 naopak HDD1), což je většinou právě možný přes to F8 (zabezpečuje to bios, přehodí pořadí disků a nastartuje z MBR na HDD2 kterej se stane HDD1 - přehození pořadí je potřeba kvůli tomu, aby partitions z HDD2 se dostaly před partitions z HDD1, jinak potom XP z toho HDD2 není schopný správně nabootovat).

[quote=xmarek;390939]Možná jsem totální dilino, ale mi se nikdy XOSL nepodařilo pořádně rozjet.[/quote]

Mně zase naopak na všech počítačích XOSL funguje bez jakýchkoliv problémů :) ... instaluju ho ale vždycky na speciální partition 8 MB na začátku disku (lze nainstalovat i na FAT partition ale na NTFS nebo ext ne, takže pokud ti to nešlo je možný že ses to pokoušel instalovat na tyhle fs).
Dokonce teď z něj spouštím XP z TC zakryptovaný partition na mým asi 3. disku :D

Jinak GRUB umí přehodit pořadí disků taky, takže s ním by to šlo udělat taky, u LILO nevím ale je možný že to taky zvládá.

[quote=xmarek;390939]multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect[/quote]

Tohle by byla právě ta možnost přímo v XP boot.ini, je to nejjednodušší a můžeš to zkusit, ale osobně si nejsem úplně jistej že to pojede správně, když nedojde k přehození pořadí disků. Ale jistej si nejsem, třeba se pletu a půjde to :)
astec (1823)|25.7.2010 11:23
[quote=MartasKP;390927]Desku mam MSI.To me napadlo hned jako prvni,ale pres F8 to pravdepodobne funguje jen pokud mas vice systemu na jednom disku,opasne asi ne.Mel jsem na jednom disku dva systemy a pri startu tahle nabidka probehla /da se dokonce i nastavit doba na rozmyslenou :) / U dvou disku uz to asi nejde.Tam mi automaticky bere jako butovaci disk,ten co je v BIOSu nastaven jako prvni.Ale presne tohle jsem si predstavoval.Defaultne bude nastaven jako prvni HDD1 a jako druhy HDD2.Pokud ja budu potrebovat,tak si zmacku treba F8 nebo jinou klavesu a nebo si klidne vlezu do BIOSu a vyberu si HDD2.Pokud vypnu pocitac,bude priste zase nabihat z HDD1.[/quote]

A co takle:
odpojim disk, necham jen jeden, nainstaluji OS
připojim disk, odpojim ten, který je již instalovaný a nainstaluji taktéž OS
Zpojím oba disky
F8 si vyberu disk, který potřebuji.
robky (3195)|25.7.2010 11:58
Celkom nechápem význam dualbootu rovnakých systémov, ale budiž .... a naozaj potrebujete mať s manželkou každý svoju inštaláciu systému? Nestačilo by začať používať Užívateľské účty ?:notsure
MiBa (195)|25.7.2010 12:28
Ja to riešim trochu netypicky. Jeden disk je v case napevno a druhy v tomto SATA "šufliku".

http://www.alza.sk/externi-box-icybox-st1000-2-s2c-d74783.htm

V BIOSe mam nastavené poradie bootovania Šuflik - Pevny. Ak vytiahnem "šuflik" bootuje z pevného. Na mojej MB sa nedá pri boote vybrať cez F8 z čoho bootovať. Je to však o investícii do boxu, na druhej strane sa mi nemôže stať, že mi niekto nechtiac "pošahá" môj disk.
astec (1823)|25.7.2010 12:37
Řešení pro pyrotechniky, majitele dětiček, rozverných manželek:
1. disk v rámečku - moje - zasunu, pracuji, odnesu, schovám
2. disk v rámečku - k zničení a zavirování
MartasKP (39)|25.7.2010 18:59
[QUOTE=Dojigiri;390951]Naopak, v případě více systémů na jednom disku to lze řešit přímo Windows boot loaderem, kdežto v případě více disků je většinou potřeba přehodit pořadí disků (zjednodušeně řečeno z HDD1 se stane HDD2 a z HDD2 naopak HDD1), což je většinou právě možný přes to F8 (zabezpečuje to bios, přehodí pořadí disků a nastartuje z MBR na HDD2 kterej se stane HDD1 - přehození pořadí je potřeba kvůli tomu, aby partitions z HDD2 se dostaly před partitions z HDD1, jinak potom XP z toho HDD2 není schopný správně nabootovat).

To je prave ale to co jsem popisoval,co nepotrebuju.jde mi o to jak jsem popsal uz predtim.|Kdyz zapomenu prepnout disky aby manzelka pak nemusela lezt do BIOSu.

TO astec ... ty systemy mam nainstalovany na kazdym HDD XP a duvod je proyzicky.Na tom vetsim mam soft pro strih a zpracovani videa a vseho okolo toho.Proste mu rikam Studiovy disk.Neni tam nic jinyho nez toto.je to z duvodu ochrany dat a ten prvni je na bezne pouzivani.internet,email a bezne domaci uziti.

Nicmene zatimjsem tu krome toho dual managera nenasel nic ohledne BIOSu,jestli a kde se da nastavit neco jako je PRESS F8 po startu /coz funguje asi jen u dvou systemu na jednom disku/
StD (1963)|25.7.2010 19:07
Mno, řekl bych, že mnohem jednodušší život by jsi měl, kdyby jsi dal manželce/rodině ještě jeden (i slabší) PC, propojil to do LAN, aby jsi i ty mohl na i-net v případě potřeby a bude vymalováno. Ale to je věc názoru, pokud se chceš prát o jednu židli... :p
xmarek (1676)|25.7.2010 19:38
Podobným způsobem používám na svým počítači Linux a Widle. Každý na jednom disku (jeden v Notebooku a druhý v šuplíku). Jako boot manager používám Lilo. Jediný problém, který jsem zaznamenal je trochu komplikovaná konfigurace Boot manageru Windows. :cry Bohužel si už nepamatuji jak jsem to dělal. Prostě Mr. Google pomohl.
Dojigiri (1629)|25.7.2010 21:06
[quote=MartasKP;391082]To je prave ale to co jsem popisoval,co nepotrebuju.jde mi o to jak jsem popsal uz predtim.|Kdyz zapomenu prepnout disky aby manzelka pak nemusela lezt do BIOSu.[/quote]

Naopak, výchozí disk se právě v biosu při bootu přes F8 nepřepne, zůstane tam pořád jako výchozí právě ten první, i když "mimořádně" přes F8 nabootuješ z toho druhýho. Takže pokud se nezmačkne F8, bude se stále startovat z toho prvního. Pouze pokud budeš chtít startovat z toho druhýho, zmačkneš F8 a vybereš pro start ten druhej (ale v biosu zůstane pořád jako výchozí nastavenej ten první, takže při následujícím restartu, pokud se nezmačkne F8, se bude bootovat opět z toho prvního - F8 nemění pořadí disků v biosu, ale pouze způsobí to, že je možný nastartovat MBR z jinýho disku).

(osobně stisk F8 používám k tomu, když chci bootovat z CD, v biosu mám boot z CD zakázanej, ale přes F8 lze v případě, kdy to potřebuju, mimořádně z CD nabootovat - při následujícím startu se ale bootuje opět z výchozího disku)

Vše to ale visí na tom, jestli to tvoje deska podporuje - pokud jo, tak si to vyzkoušej, že při výběru jinýho disku než výchozího nastartuje z toho vybranýho, ale při následujícím startu opět z toho původního výchozího.
astec (1823)|25.7.2010 21:35
[quote=MartasKP;391082][QUOTE=Dojigiri;390951]Naopak, v případě více systémů na jednom disku to lze řešit přímo Windows boot loaderem, kdežto v případě více disků je většinou potřeba přehodit pořadí disků (zjednodušeně řečeno z HDD1 se stane HDD2 a z HDD2 naopak HDD1), což je většinou právě možný přes to F8 (zabezpečuje to bios, přehodí pořadí disků a nastartuje z MBR na HDD2 kterej se stane HDD1 - přehození pořadí je potřeba kvůli tomu, aby partitions z HDD2 se dostaly před partitions z HDD1, jinak potom XP z toho HDD2 není schopný správně nabootovat).

To je prave ale to co jsem popisoval,co nepotrebuju.jde mi o to jak jsem popsal uz predtim.|Kdyz zapomenu prepnout disky aby manzelka pak nemusela lezt do BIOSu.

TO astec ... ty systemy mam nainstalovany na kazdym HDD XP a duvod je proyzicky.Na tom vetsim mam soft pro strih a zpracovani videa a vseho okolo toho.Proste mu rikam Studiovy disk.Neni tam nic jinyho nez toto.je to z duvodu ochrany dat a ten prvni je na bezne pouzivani.internet,email a bezne domaci uziti.

Nicmene zatimjsem tu krome toho dual managera nenasel nic ohledne BIOSu,jestli a kde se da nastavit neco jako je PRESS F8 po startu /coz funguje asi jen u dvou systemu na jednom disku/[/quote]

Doma mám také dva tyto disky (tři). Jeden pro vše, druhý tam mám pracovní věci a na třetím dělím pro sebe, video a tak. A mám klid. vyndám, dám do skříně a je klid
Dojigiri (1629)|26.7.2010 09:31
Jasný, disk v rámečku je lepší varianta - když se připojí rámeček, bootuje se z rámečku (nastaven před interním diskem), po skončení rámeček odpojím a startuje se z interního disku bez nutnosti přepínání (navíc se zbytečně neroztáčí a nepoužívá disk v rámečku, když se má startovat z interního disku).
zsdx (2098)|26.7.2010 16:33
[quote=MartasKP;391082]Nicmene zatimjsem tu krome toho dual managera nenasel nic ohledne BIOSu,jestli a kde se da nastavit neco jako je PRESS F8 po startu /coz funguje asi jen u dvou systemu na jednom disku/[/quote]

Ne, tyka se to dvou disku, kazdy se systemem - je to dobre popsane od Dojiho.

[quote=Dojigiri;391104]Naopak, výchozí disk se právě v biosu při bootu přes F8 nepřepne, zůstane tam pořád jako výchozí právě ten první, i když "mimořádně" přes F8 nabootuješ z toho druhýho. Takže pokud se nezmačkne F8, bude se stále startovat z toho prvního. Pouze pokud budeš chtít startovat z toho druhýho, zmačkneš F8 a vybereš pro start ten druhej (ale v biosu zůstane pořád jako výchozí nastavenej ten první, takže při následujícím restartu, pokud se nezmačkne F8, se bude bootovat opět z toho prvního - F8 nemění pořadí disků v biosu, ale pouze způsobí to, že je možný nastartovat MBR z jinýho disku).[/quote]

Ale POZOR - F8 NENI minena az pri bootu (nabidka Win s nouzi apod.), ale jeste pred startem (funkcni klavesa BIOSu).
BTW u meho Asrocku je to F11, u notesu F12 a napr. u intel desek F10.
MartasKP (39)|26.7.2010 22:07
[quote=StD;391083]Mno, řekl bych, že mnohem jednodušší život by jsi měl, kdyby jsi dal manželce/rodině ještě jeden (i slabší) PC, propojil to do LAN, aby jsi i ty mohl na i-net v případě potřeby a bude vymalováno. Ale to je věc názoru, pokud se chceš prát o jednu židli... :p[/quote]

no cece,kde ty nejsi,zac hvili abych se bal otevrit i konzervu :)

[quote=Dojigiri;391104]Naopak, výchozí disk se právě v biosu při bootu přes F8 nepřepne, zůstane tam pořád jako výchozí právě ten první, i když "mimořádně" přes F8 nabootuješ z toho druhýho. Takže pokud se nezmačkne F8, bude se stále startovat z toho prvního. Pouze pokud budeš chtít startovat z toho druhýho, zmačkneš F8 a vybereš pro start ten druhej (ale v biosu zůstane pořád jako výchozí nastavenej ten první, takže při následujícím restartu, pokud se nezmačkne F8, se bude bootovat opět z toho prvního - F8 nemění pořadí disků v biosu, ale pouze způsobí to, že je možný nastartovat MBR z jinýho disku).

(osobně stisk F8 používám k tomu, když chci bootovat z CD, v biosu mám boot z CD zakázanej, ale přes F8 lze v případě, kdy to potřebuju, mimořádně z CD nabootovat - při následujícím startu se ale bootuje opět z výchozího disku)

Vše to ale visí na tom, jestli to tvoje deska podporuje - pokud jo, tak si to vyzkoušej, že při výběru jinýho disku než výchozího nastartuje z toho vybranýho, ale při následujícím startu opět z toho původního výchozího.[/quote]

Jestli jsem to spravne pochopil,tak po zapnuti PC zmacknu F8 a mela by mi nabehnout nabidka vyberu OS /pokud jsem to dobre pochopil myslis nabidka OS,nouzaku,posledni zname fcni konfogurace atd?/.Mam ale za to,ze se tak nedeje.ted bohuzel nejsem doma,ale mam za to,ze to behalo jen kdyz jsem mel dva OS na jednom fyzickem disku ,ted mi to takhle nebehalo,ale to si nejsem jist.Pokud to takto funguje,pak neni co resit.to ale zjistim az za nekolik malo dni.
Dojigiri (1629)|26.7.2010 23:47
[quote=MartasKP;391349]/pokud jsem to dobre pochopil myslis nabidka OS,nouzaku,posledni zname fcni konfogurace atd?/[/quote]

Ne, to o čem mluvíš je nabídka startu systému (ta se taky zobrazuje přes F8, ale až po POSTu, tedy po startu bootu). Já měl na mysli přímo nabídku boot menu biosu (záleží na desce, jestli to vůbec podporuje, a jakou klávesou se to vybírá - jak už psali ostatní, může to být F8, F10, F11, F12 - pokud bys napsal přesně co máš za desku, tak se lze podívat do jejího manuálu, jestli to podporuje a jakou klávesou se to volí).

Ale prvně můžeš zkusit přidat tu řádku do C:\boot.ini, třeba to bude fungovat.
[quote=xmarek;390939]multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect[/quote]
(záleží jak ten systém byl nainstalovanej, jestli byl instalovanej na ten druhej disk samostatně - pak si osobně myslím že to spíš fungovat nebude, anebo za přítomnosti prvního disku - pak by to fungovat mělo, ovšem v takovým případě bys už tam tu položku toho druhýho systému měl mít hned po instalaci na ten druhej disk)
Alf (305)|27.7.2010 00:11
[quote=MartasKP;391349]Jestli jsem to spravne pochopil,tak po zapnuti PC zmacknu F8 a mela by mi nabehnout nabidka vyberu OS /pokud jsem to dobre pochopil myslis nabidka OS,nouzaku,posledni zname fcni konfogurace atd?/.Mam ale za to,ze se tak nedeje.ted bohuzel nejsem doma,ale mam za to,ze to behalo jen kdyz jsem mel dva OS na jednom fyzickem disku ,ted mi to takhle nebehalo,ale to si nejsem jist.Pokud to takto funguje,pak neni co resit.to ale zjistim az za nekolik malo dni.[/quote]
Ne tak to opravdu fungovat nebude. Je potřeba do souboru "boot.ini" vložit:

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="XP on primary drive" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect

Poznámky
timeout - čas v sec. pro výběr OS
default - implicitní OS
multi(x) - Pořadové číslo diskového řadiče IDE nebo SCSI adaptéru s BIOS. (Vždy 0)
disk(z) - Pouze pro SCSI - disk ID. Při použití multi je toto nastavení vždy 0.
rdisk(a) - Číslo disku na řadičích IDE nebo EIDE (0 první, 1 druhý, 2 ....) pro SCSI je vždy 0
partition(b) - číslo oddílu 1,2,3,4... (primární oddíly jsou vždy před rozšířenými oddíly a logickými disky)
\%SystemRoot% - Adresář s Windows.

Na každém fyzickém disku můžeš mít tolik OS, kolik máš na něm disků logických.
MartasKP (39)|27.7.2010 20:33
[quote=Alf;391369]Ne tak to opravdu fungovat nebude. Je potřeba do souboru "boot.ini" vložit:

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="XP on primary drive" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect

Poznámky
timeout - čas v sec. pro výběr OS
default - implicitní OS
multi(x) - Pořadové číslo diskového řadiče IDE nebo SCSI adaptéru s BIOS. (Vždy 0)
disk(z) - Pouze pro SCSI - disk ID. Při použití multi je toto nastavení vždy 0.
rdisk(a) - Číslo disku na řadičích IDE nebo EIDE (0 první, 1 druhý, 2 ....) pro SCSI je vždy 0
partition(b) - číslo oddílu 1,2,3,4... (primární oddíly jsou vždy před rozšířenými oddíly a logickými disky)
\%SystemRoot% - Adresář s Windows.[/quote]

toto bych sna mohl zvladnout,jen mi jeste pls rekni,co se bude potom dit abych mel predstau,co me ceka

[QUOTE=Alf;391369Na každém fyzickém disku můžeš mít tolik OS, kolik máš na něm disků logických.[/QUOTE]

neco podobneho jsem mel prave pred tim a po startu se mi objevila ta nabidka OS,nouze atd, ktera jde mimo jine vyvolat pres F8.


jinak co se tyce desky mam MSi,ale nevim dalsi oznaceni.Nejsem ted bohuzel doma.
zsdx (2098)|27.7.2010 21:55
[quote=Dojigiri;391365]záleží jak ten systém byl nainstalovanej, jestli byl instalovanej na ten druhej disk samostatně [/quote]

ano, to je NUTNA podminka pro prepinani v BIOSu ci pomoci jeho boot menu - mit bootsector a aktivni partition na KAZDEM disku

[quote]anebo za přítomnosti prvního disku - v takovým případě bys už tam tu položku toho druhýho systému měl mít hned po instalaci na ten druhej disk[/quote]

opet trefa :thumb - aneb Win nejsou tak hloupe, aby se to do boot.ini samo nedopsalo.
Alf (305)|28.7.2010 18:51
[quote=MartasKP;391504]toto bych sna mohl zvladnout,jen mi jeste pls rekni,co se bude potom dit abych mel predstau,co me ceka[/quote]Nabídne se Ti výběr OS ve formě textu, který je v uvozovkách (ten je možno v boot.ini změnit podle potřeby). Podle našeho příkladu tedy:

XP on primary drive
XP on backup drive


Šipkama zvolíš požadovaný OS. Pokud do času nastaveného v timeout nestlačíš tlačítko šipky, najede defaultní systém.
Toto je záležitost OS a není důležité, jaký máš HW.

Pokud instaluješ na PC další OS, v souboru boot.ini se řádky v sekci [operating systems] doplní. Při instalaci je samozřejmě nutné instalovat OS na jiný disk (fyzický nebo logický), než na ten, kde už OS je. Jako defaultní OS se nastaví ten, který byl instalovaný naposled. Pokud chceš spouštět OS, který nebyl na počítači instalován, musíš řádek doplnit ručně.
Je pak potřeba změnit texty v uvozovkách, aby ses v tom vyznal...
Vše výše uvedené platí pro W XP. Pro W Vista nebo W7 je to jinak.
MartasKP (39)|28.7.2010 20:21
Tak uvidime,az se vratim vyzkousim to prekopat.Zatim manzelka beha na tom nasem spolecnym disku a pak ividime :)
Zatim tedy diky
MartasKP (39)|9.8.2010 21:53
[quote=Alf;391369]Ne tak to opravdu fungovat nebude. Je potřeba do souboru "boot.ini" vložit:

[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="XP on primary drive" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="XP on backup drive" /fastdetect

Poznámky
timeout - čas v sec. pro výběr OS
default - implicitní OS
multi(x) - Pořadové číslo diskového řadiče IDE nebo SCSI adaptéru s BIOS. (Vždy 0)
disk(z) - Pouze pro SCSI - disk ID. Při použití multi je toto nastavení vždy 0.
rdisk(a) - Číslo disku na řadičích IDE nebo EIDE (0 první, 1 druhý, 2 ....) pro SCSI je vždy 0
partition(b) - číslo oddílu 1,2,3,4... (primární oddíly jsou vždy před rozšířenými oddíly a logickými disky)
\%SystemRoot% - Adresář s Windows.

Na každém fyzickém disku můžeš mít tolik OS, kolik máš na něm disků logických.[/quote]

tak jsem se konecne po dovolene dostal k PC,jen jsem soubor boot.ini nikde nenasel
StD (1963)|9.8.2010 22:07
[quote=MartasKP;394266]tak jsem se konecne po dovolene dostal k PC,jen jsem soubor boot.ini nikde nenasel[/quote]
Nemáš ho spíše skrytý? Jinak co ti brání si ho udělat a dát ho do kořenového adresáře bootovacího disku (s atributy H a S).
zsdx (2098)|10.8.2010 12:50
Tyto atributy nejsou nezbytne, lec vhodne.
Zkousel jsi uz to bootmenu v BIOSu? Prijde mi to elegantnejsi..
MartasKP (39)|10.8.2010 22:22
[quote=zsdx;394342]Zkousel jsi uz to bootmenu v BIOSu? Prijde mi to elegantnejsi..[/quote]

Boot menu,to je BINGOOOOO ... sice mi to trosku trvalo,ale funguje.diky za rady /jen ted najit jednu z tech tri funkcnich klaves,nastesti jsou jen 3 :)
Dojigiri (1629)|11.8.2010 09:52
Jinak abys viděl soubor boot.ini, si musíš zapnout nejen zobrazování skrytých souborů (stále ho neuvidíš), ale i zobrazování souborů chráněných operačním systémem (pak ho teprv uvidíš na C:\). Nebo použít total commander, ten ho při zapnutí skrytých souborů (ne ve Win ale přímo v nastavení tc) zobrazí.

Anebo alternativně spustit notepad a zvolit Soubor/Otevřít a napsat tam přímo "C:\boot.ini", pokud tam je, tak ho otevře. Ale nejspíš nepůjde uložit, bejvá read-only, takže stejně je pak potřeba ho zobrazit a změnit atribut (i zde je alternativa, použít "attrib -r C:\boot.ini" z příkaz. řádky, kterej odstraní atribut read-only).
MartasKP (39)|11.8.2010 13:57
Kazdopadne to boot menu je snadnejsi nez hledat a prepisovat nejakej soubor.Takhle mam navic jistotu,ze mi na ten disk nikdo nebude nic instalovat.Mozna,ze ho v budoucnu i schovam.Kazdopadne jeste4 jednou diky.
zsdx (2098)|11.8.2010 20:38
Schovat ho v te 'spolecne' instalaci muzes, je to dobry napad - staci mu odebrat pismeno ve Spravci disku.

[quote]Kazdopadne jeste4 jednou diky.[/quote]
Skoda, ze nemuzes udelit RB :hmm