reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazeni CM 335 + CPU

pheno (52)|25.7.2010 09:59
Dobry den, potreboval bych pomoc s vyresenim chlazeni ve skrini. K dodavanemu fanu ke skrini CM Elite 335 jsem dokoupil jeste jeden podobny levny fan a osadil jej do intake pozice pred disk. Nevim jak jsou na tom tydle levne hlucne ventilatory s prutokem a chlazenim, ale rekl bych ze aspon nejaky proud ve skrini je. Uvazuji o vystrizeni mrizky vpredu i vzadu, ale nevim, pomuze to necemu? Dalsi vec co jsem chtel probrat je hlazeni CPU. Mam Athlon II X4 635, zatim chlazene BOX chladicem. Do budoucna bych jej rad pretaktoval (pokud to pujde, jeste jsem to nedelal) na 3,2 - 3,4GHz. Uvazuji o koupi CM Hyper 212+. Bude tento chladic stacit i pro pretaktovani? Popr. bych byl rad pokud by jste navrhli neco co by stacilo. A jeste posledni vec, s nainstalovanim predniho fanu jsem zalepil diry v bocnici i predni stranu skrine nad ventilatorem. Zkousel jsem i odstranit tunel, ale v zatezi zacal ventilator na procesoru strasne hucet, asi si z toho pruvanu ve strini nestacil brat vzduch, tak jsem tam zatim tunel vratil. Pokud bych tedy nainstaloval ten CM Hyper 212+ a osadil jej ve smeru airflow tak bych mel zalepit perforaci a odstranit tunel?

Dekuji za odpovedi, prikladam fotky ze soucasneho stavu uvnitr case.


matyyy (2527)|25.7.2010 10:19
k chladiči cpu
dobrý jsou
AC freezer 64 pro s jiným fanem (ideálně za pár šupů z druhý ruky)
pak ten CM Hyper 212+
pak Ninja jako pasiv
vždycky dostaneš za svoje peníze adekvátní výkon a porci ticha

ke skříni perforaci určitě stříhnout a tvoje idea o airflov není špatná
já osobně funguju bez předního intake a s perforací na bočnici, ale s jinýma chladičema na cpu a grafice (outake větrák je na pwm regulaci od cpu a větrák na acceleru je připojenej na grafiku - ve 2D vyplej )
DSC01901.JPG
pheno (52)|25.7.2010 10:52
Takze se da rict, ze tve PC je bez zateze extreme tiche a vsechno se rozjede az pri zatezi?
Jinak mozna, ze kdybych prostrihal ty mrizky tak by mi diky airflow take stacil pouze pasivni chladic. MOhl bys mi napsat jaky presne mas osazeny ty?
16cmfan (2153)|25.7.2010 12:37
Tak ide oto, koľko chceš do chladenia investovať, bude treba dokúpiť i regulátor(y) a hl. sa pohrať s kablami - vystrihnutie mriežky pomôže, zníži to vyprodukovaný hluk. Obrázky v prílohe - mám podobnú skrinku ako ty, defacto vnutro je také isté, akurát som sa zbavil prebytočného košu na HDD.
P1300643.JPG kviD1024.JPG
pheno (52)|25.7.2010 16:13
Prave tu cenu CM Hyper 212+ bych nechtel prekrocit, takze cca do 700kc. Vic do toho rvat nechci. Harddisk jsem mel v pripravenem miste, ale ten hluk pri hrabani byl strasny, chtel sem odnest HD na reklamaci a pak sem ho zkusil vyndat. Ten kos bych taky odstranil, ale je pripevnen napevno pres nyty. No a k te mrizce, chystam se na to, ale nechce se mi vsechny komponenty vytahovat z case takze asi pockam na ten chladic a kdyz uz bude deska venku tak to pridelam a mrizky vystriham. S pevnosti case to neudela nic?

Edit: s regulatorem otacek nejak nepocitam, je to k necemu?
matyyy (2527)|25.7.2010 16:25
jako chladič mám tohle

s regulátorem se sice daj nastavit otáčky větráků přesně tak jak chceš ale má to 2nevýhody
buď nastavíš tak aby to uchladilo jak idle tak load
nebo si musíš pomatovat že pro load musíš manuálně zrychlit
pheno (52)|25.7.2010 16:38
Jako nejlepsi v pomeru cena/vykon se mi jevi ten CM hyper 212+. Pokud by stacil uchladit i pretaktovany procesor asi bych ho vzal... I ta ninja se mi libi, ale nechci jit s cenou nahoru.
16cmfan (2153)|25.7.2010 17:37
[quote=matyyy;391037]jako chladič mám tohle

s regulátorem se sice daj nastavit otáčky větráků přesně tak jak chceš ale má to 2nevýhody
buď nastavíš tak aby to uchladilo jak idle tak load
nebo si musíš pomatovat že pro load musíš manuálně zrychlit[/quote]

Ju, súhlasím s matyyym, len ohľadom regulátorov, mal som na myslis skôr regulovanie Out-take/in-take...
pheno (52)|29.7.2010 14:40
Zitra se tedy chystam do Ostravy pro ten Cooler Master Hyper 212+. Co sem vycetl tady z fora tak je dostatecne tichy a ucinny. Chci se jen zeptat, predpokladam ze pri pretaktovani bude stihat chladit, ale za cenu toho ze pojede vetracek na vyssi otacky. Ma nekdo s timto zkusenosti? Pretaktovany CPU + tento cooler? Nebude to rvat jako startujici vrtulnik?
16cmfan (2153)|30.7.2010 19:04
[quote=pheno;391818]Zitra se tedy chystam do Ostravy pro ten Cooler Master Hyper 212+. Co sem vycetl tady z fora tak je dostatecne tichy a ucinny. Chci se jen zeptat, predpokladam ze pri pretaktovani bude stihat chladit, ale za cenu toho ze pojede vetracek na vyssi otacky. Ma nekdo s timto zkusenosti? Pretaktovany CPU + tento cooler? Nebude to rvat jako startujici vrtulnik?[/quote]

Každý cooler "hučí" a robí kravál v burnu. Po OC Vášho cpu tomu nebude inak, "defeautné" ventilátory dodávané spolu s večšinov cpu coolerov nie su veľmi tiché (s výnimkou Noctui atď.) Takže by asi bola potrebná výmena. Ale to posúdite sami. Potom sa môžeme dohodnúť na ďalšom postupe. Možno Vám to tak vadiť nebude, minimálne v Idle.
|Mio| (1333)|30.7.2010 19:13
Z vlastni zkusenosti muzu doporucit Cooler Master Hyper 212+, v uzavrenem case je tichy i v burnu oproti ostatnim.

Jen je tezkej jako krava coz jsou i ty ostatni, doporucuju udelat podperu, pokud budes mit bednu svisle.
pheno (52)|31.7.2010 15:31
Bednu svisle mam. Mas nejake foto te podpery?
Imho kdyz nebudu hazet se skrini tak to deska snad udrzi ne? Kdyz se podivam na nejake 2x tezsi Noctui tak taky drzi...
Jandaskunk (2330)|31.7.2010 16:09
Udrží, pokud vim, tak CM 212+ má své vlastní backplaty, i když u AMD socketů to snad není ani potřeba....ten chladič zas tak těžký není
pheno (52)|31.7.2010 20:24
Ano ma svuj vlastni backplate. V pondeli se snad pustim do jeho instalace + chci vyrezat mrizky u ventilatoru. Mate nekdo nejaky tip? Zkousel sem lehce stipackama, ale jde to dost blbe.

PS: Jenom tak ze zvedavosti. Proc je v baleni s tim chladicem dodavany maly ustrizek hnedeho papirku? Podobny papirek byl i nalepen na dne strine... Pravdepodobne to nema zadny zasadni vyznam, ale zajimalo by me to.... :)
Jandaskunk (2330)|31.7.2010 20:43
No ono to bude mít backplatů možná víc, protože by tam měl mít i montovací kity na Intel, takže se pořádně koukni co je pro tvůj socket :)

A to je obyčejnej jen hnědej papírek?? Nic s lepením nebo tak?
pheno (52)|31.7.2010 20:56
Backplate deska je jen jedna. Z jedne strany se montuje pro Intel sockety, z druhe pro AMD sockety.

Papirek je obycejny hnedy bez niceho. Je videt i na tomto videu (1:30)
pheno (52)|2.8.2010 15:21
Tak jsem to dnes vymenil. Teplota CPU po 14-ti minutovem benchi je peknych 40.5°C. :) Tak jsem tu pastu snad nanesl spravne...

Jenom bych se chtel zeptat: tunel v bocnici jsem odstranil a zalepil diru. Zalepil sem i perforaci pro GPU. Je lepsi ji nechat nebo zalepit? Mohu zkusit co vic sedi grafice, ale zase aby mi to nezrusilo airflow.

PS: doporucite mi prosim nejaky bench na 100% vytizeni grafiky?
02082010365.jpg 02082010369.jpg
16cmfan (2153)|2.8.2010 15:43
Dobrým záťažovým testom je napr. Furmark alebo jeho ešte o niečo náročnejšia a vylepšená verzia MSI Kombustor, taktiež odporúčam OCCT - PSU test zaťaží jak CPU tak i GPU naráz a tak môžte poznať, napr. či to Váš zdroj utiahne. Na testovanie stability cpu je dobrý Linx
Jandaskunk (2330)|2.8.2010 17:56
U grafiky bych to nezalepoval, ale zadělal bych nějak ty oddělaný záslepky co jsou nad a pod grafikou, teda pokud tam nepřijdou nějaké přídavné karty.

Jinak tu díru u výfuku by bylo dobrý alespoň obrousit, ale to bys musel zas vyndat všechno i s deskou apod....
pheno (52)|2.8.2010 19:53
Ta dira je obrousena... Je to misty strochu zubate :D, delalo se to s tim plechem opravdu blbe...
Diru u grafiky tedy zkusim odlepit. JInak pri testech dosahla nejvice na 73°C a ventilator jel jen na 44%. Zkusim pote i test s odlepenou perforaci.
Diry u karet zalepim. Dole byla PCI WiFi karta, nahore sem se netrefil s grafikou :D, nejak sem si to nevyzkousel. Kdyz sem mel vse dole tak sem se tam zkousel narvat zpet ten plech, ale uz tak nevejde.

Edit: uvazuji ze tam k te dire u vyfuku pridelam odrezanou izolaci z kabelu. Jakoby takovy profil co to prikreje. Jenom se musim podivat po nejake vhodne tloustce kabelu a rovne tu izolaci seriznout.

PS: konecne je slyset i ten klasicky zvuk procesoru, takove to louskani... BOX chladic to vsechno prehlusil :D
Jandaskunk (2330)|2.8.2010 19:58
To je pevný disk, ne procesor ten zvuk :)
pheno (52)|2.8.2010 20:06
Je to mozne. Ja ho mel vzdycky spojeny s procesorem, nevim proc. :D Ale nejhorsi to bylo u netbooku Asus EEE, tam to bylo hlasite az hruza... :)
jrx (1880)|2.8.2010 20:08
Procesor neobsahuje mechanické části, je to jenom integrovaný obvod, nic víc (zato velice složitý). Nic v něm necvaká ani nelouská ;)
Jandaskunk (2330)|2.8.2010 20:09
Někdy je to kus od kusu u toho disku, některý jsou při seeku hlasitější některý sotva slyšíš, ale hodně se to odvíjí taky od skříně. U CM Elite mám zkušenosti s diskem Seagate 7200.11, že občas dost vibruje (ta skříň, když maká disk)...
pheno (52)|2.8.2010 21:06
Nevim jestli je to jen tim mojim diskem, ale kdyz ho namontuju do kose pro disky tak je hodne hlasity, az to rusi. Ten kos je pripojeny ke strini jen nytama, plech na plech, takze se tim ty vibrace jeste zesiluji. Ted ho mam na te pene a je uplne normalni. Kos na disky bych odstranil, ale nevim jak by to pak bylo s pevnosti skrine.
Jandaskunk (2330)|2.8.2010 21:30
Hodně lidí zavěšuje disky do 5,25" pozic pomocí zavařovacích gum, pak disk nepřenáší vibrace a nemusí být někde na houbičce vespod skříně :) Někde na foru tu jsou fotky (myslim že např. téma o kabeláži, určitě to najdeš, mě se nechce :))
16cmfan (2153)|2.8.2010 21:33
[quote=Jandaskunk;392667]Hodně lidí zavěšuje disky do 5,25" pozic pomocí zavařovacích gum, pak disk nepřenáší vibrace a nemusí být někde na houbičce vespod skříně :) Někde na foru tu jsou fotky (myslim že např. téma o kabeláži, určitě to najdeš, mě se nechce :))[/quote]

Jj, to je dobrá vec, ale existuje ešte niečo horšie, a to je pohyb hlavičiek... ten sa stišuje horšie, napr. pomocou Silentmaxx-u. Naviac, máte WD Blue, čo je urite lepšie ako môj Samsung F3 HD502HJ :) Takže potom by to malo byť ešte tichšie.
Jandaskunk (2330)|2.8.2010 21:34
No to se dá taky tak řešit, ale co jsem slyšel, tak většinou to nemá až tak valný efekt. Že sice ztišší otáčení ploten, ale pohyb hlaviček je stejně slyšet.
pheno (52)|2.8.2010 21:37
Ja tam disk zaveseny na letecke gume mel. Vytvoril si kolem sebe "teple nevetrane mistecko" a teplota se pohybovala nad 40°C. Pak sem jej polozil takto na penu (pro upresneni jsou to jen takove lyziny z peny, pod elektronikou je volny prostor) a je ofukovan intake ventilatorem. Hluk je stejny jako u "gumicky" a teploty od 34 do 38 (to uz je ale velka zatez). Jinak stale uvazuji o tom, vyhodit ten kos. Nema nekdo podobnou skrin a kos pryc? Nezhorsi to tuhost skrine?
matyyy (2527)|2.8.2010 22:35
[quote=pheno;392671]Ja tam disk zaveseny na letecke gume mel. Vytvoril si kolem sebe "teple nevetrane mistecko" a teplota se pohybovala nad 40°C. Pak sem jej polozil takto na penu (pro upresneni jsou to jen takove lyziny z peny, pod elektronikou je volny prostor) a je ofukovan intake ventilatorem. Hluk je stejny jako u "gumicky" a teploty od 34 do 38 (to uz je ale velka zatez). Jinak stale uvazuji o tom, vyhodit ten kos. Nema nekdo podobnou skrin a kos pryc? Nezhorsi to tuhost skrine?[/quote]

zajdi do železářství kup 4 vinglíky a nějaký trhací nejtky(nebo šroubky a matičky jestli nemáš kleště) a vyrob si pozici pro disk na gumě na dně skříně místo houbiček
sám sem takhle fungoval ve spojení se silentmaxem a diskem od samsungu (ještě mi tam zbyly plechy na kterých byl přišroubovanej) po nákupu WD disku ztratil ten box význam hlučnost je úplně stejná

tuhost skříně to určitě zhorší protože už tahle ji dost vyztužujou namontovaný komponenty :) na druhou stranu tohle bych fakt neřešil a klidně řezal
pheno (52)|3.8.2010 08:00
Jasne, muzu to nekdy vyzkouset. Ale zase na druhou stranu, soucasny stav s penou mi celkem vyhovuje. Skrin nikam nepremistuji, takze bych v tom nevidel problem. Ale napada me taky, ze bych ten kos na HDD vytahl, spodek a vrch bych oblepil nejakou gumovou paskou nebo necim podlozil a vratil zpet. Zlepsilo by to vybrace, nebo by to bylo celkem stejne? :)