reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Moje PC nezvládá GTA IV - kde je problém?

dracihnev (170)|29.7.2010 16:45
Zdravím, jsem si dobře vědom náročnosti GTA IV. To že potřebuje vícejádrové procesory a velkou paměť grafiky vím. Rád bych vám zde uvedl moji sestavu a vliv nastavení na fps abyste mi mohli poradit v čem je chyba nebo co je nejslabší článek na mé sestavě který to brzdí.

Windows 7 64-bit
2x2G RAM
HD 5770 (DDR5, 1G paměti)
Intel Q8300 (4x2.5Ghz)
Seagate Barracuda 7200.10 3.5" 250GB

Nastavení v Ati Catalyst vše aby si rozhodla hra sama (vyhlazovani apod.)
Ovladače grafiky mám z července 2010

Verze hry: GTA 4 Stories from Liberty City s posledním (7.) patchem

Nastavení hry a vliv na fps

antizopni filtrovani od 2x do 16x temer zadny rozdil
rozdil textur mezi strednimi a vysokymi 5-10 fps
stíny - největší problém...stačí je dát jen na low a už mám -10fps
dohled - o tom sem četl že to požírá hodně výkonu. rozdíl de znát jen v některých situacích a ne nijak dramaticky
nastavení ostatních detailů nemá snad žádný vliv co sem pozoroval
rozlišení: 1280x1024...ikdyž sem zkusil snížit tak žádná změna

Můj názor by byl že to brzdí grafika když to nezvládne ani minimální stíny ale co sem slyšel tak to běhalo na daleko horších kartách a všichni si stěžovali spíš na náročnost procesoru. Mimochodem v nastavení grafiky jak je tam to číslo udávající využití paměti, tak ikdyž tam mám třeba jen 300, tak nemám víc jak 30fps v některých situacích a obvykle tak 40.

Ještě jedna věc, někdy se to cca po hodině začne lagovat. Většinou jenom chvíli a pak je zase klid. Díval sem se na využití paměti ve správci úloh a bylo tam téměř úplné vyčerpání ramek. A to mám 4G a žádné náročné aplikace si přitom nepouštím.
Liqid (410)|29.7.2010 20:17
Mozna bych videl problem v tom, ze Win jsou 64bit. Je moznost zkusit to v XP modu?
Btw o GTA IV se rika, ze na kazdy masine bezi jinak, je to trochu scifi, ale je pravda, ze dost lidi ma podobne problemy.
dracihnev (170)|29.7.2010 21:29
přetaktoval sem procesor a teď mám 4x3Ghz :) a stejně když zapnu stíny byť jen na low, tak to skáče od 20 do 30 fps. Nemůže být něco s moji GK? Mám ji z druhé ruky a ten týpek to prý taktoval přes catalysty. Nemůže být třeba podtaktovaná nebo tak něco?
Jandaskunk (2330)|29.7.2010 22:07
I když jsou Win 64bit, tak mají svou 32bitovou část a hry s tím nemají problém....Trhání na chvíli může způsobit např. načítání textur z disku (disk není žádný rychlík co máš v PC), když se načítá okolí...

Co to je přesně za model karty? Dej sem screen do přílohy z GPU-Z. Ten "týpek" se asi moc v taktování nevyznal co, a nejspíš mu třeba začla dělat problémy (nízký výkon) a tak to radši prodal...
dracihnev (170)|30.7.2010 11:28
tady je ta GK ... mimochodem konečně se mi podařilo získat stabilní systém s tím přetaktováním na 3Ghz ale hra se mi teď seká ještě víc. Může to být zdrojem? Žeby si teď bral procesor víc šťávy a nezůstalo by pro GK? To je asi blbost že...

ještě ohledně toho hardisku... pomohlo by kdybych hry instaloval na externi hardisk http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140000000000M13 ?

PS: ten druhý obrázek sem tipnul během hraní GTA IV

edit. třetí obrázek je z catalystů...ten od koho jsem to koupil to prý taktoval přes ati overdrive funkci... nevidím ale způsob jak to změnit nebo vypnout

edit2. tak už vím...stačí kliknout na klíč. mám s tím teda něco dělat?
Clipboard02.jpg Clipboard03.jpg Clipboard04.jpg
Jandaskunk (2330)|30.7.2010 12:02
Kdyby nebyla šťáva, tak PC nepojede vůbec nebo by se vypínal při zátěži. (alespoň si to myslím :)) Když už jsme u toho, co to je přesně za zdroj? (model a značka - opsat ze štítku)
AD externí: Ne, nepomohlo, naopak....zaprvý je to ještě pomalejší externí harddisk (2,5", 5400ot, kdoví co je uvnitř) a zadruhý je omezován rozhraním USB

Grafika se při hraní nepodtaktovává, ale zvláštní mě přijde zatížení grafiky, které je malé (i když to může být způsobeno, že jsi zrovna hrál nějakou nenáročnou pasáž). Grafika není ani přetaktovaná. Každopádně hoď ten procesor do defaultu, evidentně je tam něco špatně. Jaké máš teploty procesoru při zátěži? (jaké máš chlazení) Je možné, že procesor se přehřívá a následkem toho throttluje (vkládá prázdné cykly), aby se schladil.

Ale přetaktováním nic nevylepšíš, akorát si přiděláš problémy, navíc jak je vidět, tak to nepomáhá ale naopak. Takže hoď taktování do defaultu (nebo rovnou celej BIOS) a pak bych udělal nějaké zátěžové testy na procesor (např. Linx) a sledoval při tom teplotu (např. pomocí HWmonitor nebo Core Temp)

EDIT: s tim taktováním nic nedělej....
dracihnev (170)|30.7.2010 13:31
zdroj: Fortron FSP400-60GLN 400W

chci se zeptat: nemůže být propad fps při zapnutí stínů způsobený nedostatkem operační paměti? pořád se mi nechce věřit že HD5770 nezvládne ani průměrné nastavení.

jinak to přetaktování sem vrátil zpět
Richmond (8084)|30.7.2010 13:42
Ano vliv mít může, nicméně pokud jde o soft-shadows tak ty k výpočtu používají i Z-Buffer (čili grafickou kartu).

edit: zkus vypnout AA a motion blur, tím bys měl grafice značně ulevit...
dracihnev (170)|30.7.2010 14:06
GTA 4 nemá ani AA ani motion blur... tady jsou výsledky z benchmarku... ještě tak mít takové stabilní fps i v samotné hře
Clipboard001.jpg
Richmond (8084)|30.7.2010 14:09
Aha, takže problém je spíše v tom, že benchmark sice ukáže 35, ale ve hře jede 15fps? To je ovšem u GTA zcela normální jev ;)

edit: Teď jsem volal kamarádovi, který hraje GTA4 a říkal, že to bylo v některých sekcích města hodně pomalé, koupil kvůli tomu 5870 a teď mu to jede na 45-60fps (zřejmě má zaplý v-sync, ta karta má podle mě na víc) :notsure
dracihnev (170)|30.7.2010 14:33
torchu sem předtím kecal...psal sem že dohled nemá na fps vliv...no teď sem sundal dohled na 30 ze sta a pomohlo to....takže s vypnutými stíny, detaily na medium a malým dohledem to neklesne pod 30fps a je to pěkně plynulé. Mimochodem na youtube je video jak borec hraje původní GTA4 (já hraju datadisk který je lépe optimalizovaný) a s HD5770 tam má vše na high a krásně plynule si hraje.
Richmond (8084)|30.7.2010 15:41
Jak poznám, že je to doopravdy z 5770? :notsure
galvanizer (28)|6.8.2010 18:08
mám stejnou grafiku HD 5770 a hra mě beží plynule, po nainstalovaní sem doinstaloval akorád patch. mám kolem 70-80fps na full detaily.
dracihnev (170)|10.8.2010 10:56
coooo?? to není fér!! :) hele tak čím to může být? může mít málo ramek vliv na stíny...nebo hadr?

PS: hej to se mi nezdá... jsou to fps ze hry nebo z benchmarku?
souteh (371)|11.8.2010 16:52
Taky mám problém s GTA IV. Vždy, když dokončím jednu misi a jsem cestou k bytu, celá hra mi s chybovou hláškou spadne. Nevíte co s tím? Třeba nějaký patch není?
dzandra (1368)|11.8.2010 19:50
[quote=souteh;394571]Taky mám problém s GTA IV. Vždy, když dokončím jednu misi a jsem cestou k bytu, celá hra mi s chybovou hláškou spadne. Nevíte co s tím? Třeba nějaký patch není?[/quote]

Patchu je, ale možná máš blbý c::.k. Jinak s tou hrou ani s datadiskem jsem neměl nejmenší problém, krom toho, že jsem jednou zapomněl heslo na gameforwindows. Myslím že rockstar social tě automaticky upozorní na patche.
souteh (371)|11.8.2010 20:17
Měl jsem s tím problém, už když jsem hru nainstaloval prvně. Tehdy jsem měl problém i s připojením do multiplayeru, ten je i teď. Vím, že jsem něco nainstaloval a pak už bylo vše OK, ale teď jsou tedy oba problémy zpátky (nová instalace hry).
Devouver (304)|7.11.2010 16:09
Sice tohle téma je trošku staré, ale přidám sem svůj názor.
PC jede tak rychle, jak nejpomalejší komponent v PC.