reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nestabilita po přetaktování CPU

dracihnev (170)|29.7.2010 22:07
Zdravím, přetaktoval sem Q8300 a teď má nestabilní systém. Dokonce i mozila mi každou chvíli spadne. Na jakou hodnotu bych měl nastavit napětí u CPU? Respektive od jakého napětí mám začít?

Teplota CPU normálních 40stupňů.

Druhá otázka: doporučujete po přetaktování vypnout v biosu funkce C1E a EIST?

Díky za rady
p1120496i.jpg
Jandaskunk (2330)|29.7.2010 22:16
Pokud nemáš s taktováním příliš zkušeností, tak doporučuju k tomu přečíst nějaké články. Ale vzhledem problému s hrou bych osobně to hodil raději do defaultu a řešil problém. Řešit problémy přetaktováním je spíš přidělání si dalšího problému (hlavně když nemáš nic nastudovanýho). Ten procesor i v defaultu je vcelku dost silný na GTA IV...
dracihnev (170)|29.7.2010 22:27
přímo při psaní odpovědi sem uviděl modrou smrt. tak sem při resetu rovnou zašel do biosu a u CPU voltage control sem místo normal dal 1.25. PCwizard ale stále ukazuje CPU Voltage: 1.21-1.23

Mám tedy navyšovat napětí dokud nebude systém stabilní? Když to ani při 1.3 nepůjde tak toho nechám. Poradil byste mi to samé?
Jandaskunk (2330)|29.7.2010 22:38
Jak říkám, dej to do defaultu, taktování není jen o zvyšování napětí....navíc když máš problémy s hrou, tak si tím nijak nepomůžeš....
dracihnev (170)|29.7.2010 22:58
nemůže být problém s pamětmi? mám DDR2 800Mhz a někde sem četl že při nestabilitě se zvyšuje napětí
Jandaskunk (2330)|29.7.2010 23:07
Jestli jsou paměti 800MHz a jedou na 800MHz, tak u nich není potřeba žádná změna napětí, hlavně aby jsi měl správně nastavený časování podle SPD nebo podle štítku....jenže pokud je procesor nestabilní, tak to může mít více příčin a pak zvyšování napětí nepomůže, pokud je to třeba blbě nastavené v BIOSu....jak říkám, přečti si o tom nějaký článek, ale měl bys to spíš hodit do defaultu a řešit problém s hrou, takhle si akorát přiděláváš starosti...

Navíc zvyšuje se napětí až když narazíš na strop při defaultním napětí. A zvyšuje se napětí, pokud to máš dobře chlazené. Navíc taktování není jen tak, kromě toho, že musíš vědět co kde nastavit (na to si musíš přečíst nějaký návody), tak pak musíš taky kontrolovat stabilitu v zátěžových programech apod.....