reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozdělení HDD

ferokulda (33)|31.3.2007 18:09
Zdravim. Mam HDD jako jeden disk (C), a chtěl bych ho rozdělit na dva, páč mam asi 10GB písniček, a nechci, aby se mi zrtatily kdyby se něco posr... Tak bych ty písničky právě hodil na druhej disk (D) a na C bych měl nainstalovaný wokna. Muj dotaz zní, jestli nějak jde rozdělit ten HDD bez toho, aniž bych musel přeinstalovávat wokna. Rád bych to udělal bez nějakých programů, tzn nějak z instalačního CD woken. Mam Windows XP Home
Ritchie83 (369)|31.3.2007 18:26
[QUOTE=ferokulda]Zdravim. Mam HDD jako jeden disk (C), a chtěl bych ho rozdělit na dva, páč mam asi 10GB písniček, a nechci, aby se mi zrtatily kdyby se něco posr... Tak bych ty písničky právě hodil na druhej disk (D) a na C bych měl nainstalovaný wokna. Muj dotaz zní, jestli nějak jde rozdělit ten HDD bez toho, aniž bych musel přeinstalovávat wokna. Rád bych to udělal bez nějakých programů, tzn nějak z instalačního CD woken. Mam Windows XP Home[/QUOTE]
Kolik volného místa je na současném oddílu "C" a jakou kapacitu předpokládáte pro nově vytvořené oddíly "C" a "D"?
ferokulda (33)|31.3.2007 18:35
Boužel mam jen 40GB HDD, na C (pro wokna) bych dal tak 15-20GB a na D ten zbytek. Volnýho místa tam mam teď cca 18GB. Mě de hlavně o to, abych o ty písně nepřišel kdyby třeba nějakej vir, musel bych formátovat...proto je chci hodit na D
Zeli (397)|31.3.2007 20:22
Jestli ti nevadi ze si budes muset nainstalovat nejakej ten program, tak na rozdelovani disku je asi nejlepsi PowerQuest Partition Magic a ten to rozdeleni s prehledem zvladne.
Ritchie83 (369)|31.3.2007 20:33
[QUOTE=ferokulda]Boužel mam jen 40GB HDD, na C (pro wokna) bych dal tak 15-20GB a na D ten zbytek. Volnýho místa tam mam teď cca 18GB. Mě de hlavně o to, abych o ty písně nepřišel kdyby třeba nějakej vir, musel bych formátovat...proto je chci hodit na D[/QUOTE]
Běžný postup, jak se rozdělí oddíl na dva, aniž by se to dotklo dat, spočívá v tom, že se nejprve zmenší souborový systém i s daty, následně se zmenší velikost oddílu "C" a nakonec se za zmenšeným oddílem vytvoří nový oddíl "D", který se "naformátuje" na požadovaný souborový systém. Z toho plyne, že nový oddíl nemůže mít větší velikost, než je velikost volného místa na současném oddílu. Pokud by velikosti oddílů nevyhovovaly, můžete je po přesunu dat z oddílu "C" na oddíl "D" znovu upravit. Nezapomeňte však, že na oddílu "D" máte nyní data.

Zmenšení souborového systému je poměrně choulostivá operace, při které se manipuluje s daty na disku. Výpadek proudu či jiné neočekávané ukončení činnosti může vést ke ztrátě dat.

Celý postup lze provést víceméně automaticky. Vhodný software vám poradí kolegové, kteří používají Windows, já bych to řešil pomocí ntfsresize a fdisk.
Ritchie83 (369)|31.3.2007 20:36
[QUOTE=Zeli]Jestli ti nevadi ze si budes muset nainstalovat nejakej ten program, tak na rozdelovani disku je asi nejlepsi PowerQuest Partition Magic a ten to rozdeleni s prehledem zvladne.[/QUOTE]
Zaplatit 2000 Kč jenom kvůli tomu, abych si mohl rozdělit disk na oddíly, to si za ty peníze raději pořídím nový disk.
boumba (29)|1.4.2007 07:52
[QUOTE=ferokulda]Boužel mam jen 40GB HDD, na C (pro wokna) bych dal tak 15-20GB a na D ten zbytek. Volnýho místa tam mam teď cca 18GB. Mě de hlavně o to, abych o ty písně nepřišel kdyby třeba nějakej vir, musel bych formátovat...proto je chci hodit na D[/QUOTE]

Hele někdo dole to píše, 40 si nech na systěm a kup si nový disk na data, s 10GB nevystačíš
eraser (0)|1.4.2007 12:41
No, na systém by som si určite dal nový disk a vyššou hustotou záznamu.
Petr S. (1220)|1.4.2007 17:26
Stáhni si Hiren's Boot CD a vypal na CD. Když z něj pak nabootuješ, tak pak máš na výběr z mnoha programů, který se Ti můžou někdy hodit - krom jiného je tam i to co potřebuješ ;)
Styryx (351)|2.4.2007 15:35
Jak už bylo zmíněno, asi nejkomfortnější je PQmagic, a rozdělení disku s ním zvládne i relativní začátečník, nepotřebujete v podstatě znát nic o partition table, NTFS boot sektoru, MFT apod (obecně, provádět zmenšení NTFS ručně bych se skutečně neodvážil). Mno, 2.000 se nikomu dát kvůli jednomu rozdělení disku nechce, to je fakt, tady můžu poradit jenom to, že google možná dokáže najít ledacos, anebo je tu pak server Astalavista.com ... ale ode mě to nevíte :-D

*) přesto, i s PQ magic, je tato operace poměrně riziková, pokud tam je něco důležitého, doporučuji nejprve zkopírovat partition na jiný disk, než se pustíte do úprav. Dokonce ani nemusí dojít k výpadku proudu, mám již jednu velmi neblahou zkušenost. Obecně NTFS je hodně náchylný na poškození, a hlavně zmenšování NTFS partition je mnohem rizikovější operace než její zvětšování (osobní zkušenost, kdy se během zmenšování v PQmagic operace zasekla po cca hodině chybou a po restartu už nebyla žádná data čitelná - hádal bych, že jde možná o to, že v části partition, kterou uříznete, se může nacházet část MFT (Master File Table, neboli tabulka umístění souborů, která se alokuje někdy i vprostřed disku, pokud už počátek disku nestačí, a nevím, jestli s tímhle si tehdy ten PQmagic třeba neuměl poradit) - ale to jen hádám, příčinu neznám).

A proto, z výše uvedených důvodů, i z důvodů, které uváděli jiní, bych se také přiklonil spíš k tomu, koupit další disk. Pokud je finanční nouze, tak 80GB disky už jsou fakt levný, ale nejlépe koupit něco v rozmězí 160-250 GB.
A co se týče partitiions na novém disku, doporučil bych myslet dopředu, a na systém dát nějakou rozumnou velikost okolo cca 20GB a zbytek na jinou jednotku pro data (tam pak např. i instalovat velké hry apod.), pak je i snadnější reinstall, když tu počáteční partition můžete bez obav komplet přeformátovat (nebo s ní provést libovolnou jinou operaci, jako třeba vymazat a vytvořit novou).
ferokulda (33)|2.4.2007 21:24
To si za ty 2000Kč rači koupim novej HDD, pokukuju po 120GB. Ty stojí kolem litru. Ten by mi stačil
ICEBOSS (3435)|4.4.2007 13:31
ahoj. 120GB nema z hlediska cena/vykon smysl. mkni, kolik stoji 160GB http://www.obchod.cz/products_detail.php?kod_zbozi=00025626

jestli mas SATA, tak si kup SATA...