reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nejede PC - chyba zdroje nebo desky?

jules79 (21)|1.8.2010 13:43
Zdravím.
Včera PC fungoval bez problémů, dnes ráno jsem ho zapnul, na cca 2 sekundy se roztočili větráky a najednou se sám vypnul. Celý jsem ho rozebral, vyčistil, nanesl novou pastu na CPU a zložil v základní konfiguraci (cpu + chladič, 1x RAM, grafika), vše je zapojeno ok (napájení desky, přídavné napájení CPU, přídavné PCIE na grafice) a vůbec nic se neděje, ani ventilátory se netočí. Zkoušel jsem i RAMku i grafiku v jiných slotech (i bez GPU).
Deska svítí že je pod proudem. Když zapnu PC je ve zdroji slyšet velmi slabé "cvaknutí" a pak je slyšet velmi slabé hučení (jako že je pod proudem). Vypadá to asi na vadný zdroj nebo desku.

Pokud Vás ještě něco napadá, dejtě vědet :-)

díky

PC:
zdroj ENERMAX LIBERTY 400 W (už 5 let starý)
CPU Core2duo E8400
deska ASUS P5Q-E
GPU GeForce GTX250
RAM A-DATA Vitesta
kocourleo (110)|1.8.2010 18:04
Tak se to obvykle chová, když je někde zkrat (zdroj má ochranu a vypne se). Odpoj od základovky vše co můžeš, nechej jen procesor, paměti a disk, odpoj i grafiku, jestli bude PC bootovat, poznáš podle zvuku disku. V druhém kroku nechej zapojenou grafárnu a odpoj disk. Pokud se to rozjede, postupně připojuj jednotlivé kousky hardwaru a testuj.
jules79 (21)|1.8.2010 21:52
Ještě jednou jsem to zapojil, zkusil s VGA i bez ní, s HDD i bez, jednou se PC rozjel a pak zas nic. :angry
crasten (180)|1.8.2010 22:06
Skus to rozbehnut s inym zdrojom.
kocourleo (110)|3.8.2010 14:41
Zkus se podívat na základní desku, jestli nemá nafouklé kondenzátory, také ve zdroji mohou být špatné kondenzátory. To může být také příčina.
jules79 (21)|3.8.2010 22:18
Kondenzátory na desce vypadají OK.

Když zdroj vytáhnu ze zásuvky na delší dobu (noc), a když ho pak zkusím zapnout, tak občas se počítač rozjede.

Na další týden mám stejně objednaný nový zdroj (pro další upgrade) tak to zkusím rozjet s ním, pak dám vědět.
stewo (17)|4.8.2010 20:20
Skús zapnúť samotný zdroj. Odpoj všetko a na tom najväčšom konektore spoj zelený káblik z čiernym. Zapni zdroj a a k sa ti rozbehne skús zmerať napätia na konektoroch ak máš čím. Ak sa ti neroztočí ani vetrák tak je vadný zdroj.
jules79 (21)|18.8.2010 21:07
Tak jsem to vyzkoušel s novým zdrojem a všechno vypadá být OK :-)