reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WiFi anténa

souteh (371)|1.8.2010 20:04
Zdravím, mám dotaz..

existuje nějaká wifi USB anténa, se kterou bych lépe přijímal signál bezdrátových sítí? V notebooku mám sice zdířku s nadpisem ANT., ale je zadělaná.

Díky.
astec (1823)|1.8.2010 20:18
Ne
jedině PCMCIA kartu
|Mio| (1333)|1.8.2010 20:34
Existuje cely USB wifi adaptér s konektorem RSMA pro pripojeni silnejsi externi anteny.

Například tento: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1272


ALE POZOR !!!: Silnejsi, respektive vetsi antena neni zarukou zlepseni prenosovych rychlosti a adapter je nutno pripojit do USB portu verze alespon 2.0
astec (1823)|1.8.2010 20:48
[quote=|Mio|;392432]Existuje cely USB wifi adaptér s konektorem RSMA pro pripojeni silnejsi externi anteny.

Například tento: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1272


ALE POZOR !!!: Silnejsi, respektive vetsi antena neni zarukou zlepseni prenosovych rychlosti a adapter je nutno pripojit do USB portu verze alespon 2.0[/quote]

Brrrr. Toto jsem nechtěl doporučovat. Mám s tím dost špatné zkušenosti. Snad jen ve dou případech to pomohlo a chvilku fungovalo. A hlavně s externí antenou.To už rovnou AP. Ale třeba to tazateli pojede lépe.
souteh (371)|2.8.2010 11:26
Díky za odpovědi. Ještě se ujistím, s externí anténou je možné chytit wifi síť, kterou mi bez ní PC ani nenajde? Např. teď nacházím jednu, ale nemůžu se k ní kvůli slabému signálu připojit.
Marenek (239)|2.8.2010 13:05
[quote=souteh;392536]Díky za odpovědi. Ještě se ujistím, s externí anténou je možné chytit wifi síť, kterou mi bez ní PC ani nenajde? Např. teď nacházím jednu, ale nemůžu se k ní kvůli slabému signálu připojit.[/quote]

pokud máš starší noťas, jako třeba je můj dellík PIII, tak jistě.
pokud máš něco novějšího, tak sama o sobě ne.

ale jak to píšeš, tak bych řek, že se chceš někam připirátit :-|
astec (1823)|2.8.2010 13:33
[quote=souteh;392536]Díky za odpovědi. Ještě se ujistím, s externí anténou je možné chytit wifi síť, kterou mi bez ní PC ani nenajde? Např. teď nacházím jednu, ale nemůžu se k ní kvůli slabému signálu připojit.[/quote]

Obecně se dá říci, že většina externích zařízení má vyší zisk. Ale zda se k této síti připojíš, nezaručí nic. (neřeším zabezpečení). Holt vyzkoušet....
souteh (371)|2.8.2010 19:28
Díky! Kartu si koupím a budu doufat, že to půjde podle představ.

PS: Připirátit se nikam nechci, opravdu to potřebuju jen na zvýšení signálu veřejných sítí :)
souteh (371)|2.8.2010 19:54
astec (1823)|2.8.2010 20:04
[quote=souteh;392631]Ještě jsem narazil na tohle

http://www.alza.cz/bezdratovy-usb-adapter-d-link-airplus-xtremeg-dwa-140-d109957.htm

Je možné to použít?[/quote]

tato antena ma zisk 2dBi tak nevim jestli je to lepší než v NTB
souteh (371)|2.8.2010 20:50
Aha, no vidíte to, se v tom nevyznám.. :) A jaké parametry by tak měla mít? Popř. můžete mi, prosím, nějakou konkrétní doporučit?
Dnes jsem se ptal v obchodě a nakonec jsem zjistil, že by mi do ntb šla PC Expres, ne PCMCIA.
|Mio| (1333)|2.8.2010 22:09
Tak hele:

1. Kdyz ti dam odkaz na konkretni levny USB adapter se silnou antenou, proc se ptas ktery bychom ti doporucili??
2. V krame jsou vetsinou jen PRODAVACI v notebooku zadny normalni PCI Express byt nemuze, mohl by tam byt teoreticky mini PCI-E, ale to tvuj problem nevyresi, protoze potrebujes externi antenu.
3. Kdyz nam konecne napises konkretni oznaceni Notebooku, budeme schopni ti presne poradit co mas koupit.
4. Popis nam preste tvoji situaci ohledne te bezdratove site, je vysilac v byte? Jak daleko, jaky a jakou normu pouziva, atd atd, co nejvice podrobnosti.
souteh (371)|2.8.2010 22:53
[quote=|Mio|;392677]Tak hele:

1. Kdyz ti dam odkaz na konkretni levny USB adapter se silnou antenou, proc se ptas ktery bychom ti doporucili??
2. V krame jsou vetsinou jen PRODAVACI v notebooku zadny normalni PCI Express byt nemuze, mohl by tam byt teoreticky mini PCI-E, ale to tvuj problem nevyresi, protoze potrebujes externi antenu.
3. Kdyz nam konecne napises konkretni oznaceni Notebooku, budeme schopni ti presne poradit co mas koupit.
4. Popis nam preste tvoji situaci ohledne te bezdratove site, je vysilac v byte? Jak daleko, jaky a jakou normu pouziva, atd atd, co nejvice podrobnosti.[/quote]


U té "zdířky", ze které vytáhnu plastovou výplň a má se tam strčit nějaká karta je nadpis "EXPRESS". Ten prodavač mi nabízel nějakou takovouhle kartu, která se tam má strčit a má prý fungovat jako externí anténa. Byla to karta Belkin, víc o ní nevím.

Notebook mám Asus M50VC.

V domě problém se signálem nemám, chci to spíše na cesty. Např. teď jsem v hotelu, ale signál tu mám dost slabý, tak abych se mohl k takovýmhle veřejným AP lépe připojit.
souteh (371)|3.8.2010 20:29
Nevěděl byste někdo, jestli stačí jen wifi usb adaptér nebo je potřeba i něco dalšího? Jak už jsem říkal, ext. anténu nepřipojím.
zsdx (2098)|3.8.2010 21:13
[quote=souteh;392865]Nevěděl byste někdo, jestli stačí jen wifi usb adaptér nebo je potřeba i něco dalšího? Jak už jsem říkal, ext. anténu nepřipojím.[/quote]

Dalsi, co poradne necte dobre minene rady na foru. Nebo cemu na nasledujici vete nerozumis?

[quote=|Mio|;392432]Existuje cely USB wifi adaptér s konektorem RSMA pro pripojeni silnejsi externi anteny.[/quote]

Jinak pokud jsi zdirkou ANT myslel toto, tak je to pro pripojeni UHF anteny pro TV modul, ktery je 'Optional'. viz. specifikace
|Mio| (1333)|3.8.2010 21:58
No konecne informace, takze konecne mohu dat konkretni radu.

Na kartu do ExpressCard slotu rovnou zapomen, jsou drahe a nenasel jsem zadnou vhodnou s RSMA konektorem pro pripojeni exteni anteny.

Z toho vyplyva ze ti doporucim to reseni pomoci USB adapteru, konkretne tohoto: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=64152

Dulezite na tom je ze ma 5dBi antenu, tedy nejsilnejsi rozumne velikosti, da se postavit i s kolebkou nekam kousek dale od notebooku, kde neni tak rusen a stinen signal a da se snadno zapojit do USB 2.0 portu ktery notebook ma. Podporuje taky nejnovejsi normu 802.11n. Cenove je prijatelny.

No a kdyby to jo nestacilo, da se na ni dat jeste silnejsi antena :-)) viz: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1589 protoze ma standardni RSMA konektor.

EDIT: Zamerne nedoporucuju externi AP kvuli napajeni a slozitejsi obsluze.
souteh (371)|3.8.2010 22:26
Moc díky, dám na Vás.

Ještě se zeptám, jaký by až mohl být v praxi rozdíl uvnitř budovy a na volném prostranství venku? Nebo se to nedá říct..?
|Mio| (1333)|3.8.2010 22:52
Kazda zed znamena utlum, uvnitr budovy je spousta utlumu a spousta ruseni vlastnimi odrazy.

Venku je zase ruseni od ostatnich siti, protoze se signal siri na velke vzdalenosti.

Jinak ten adapter kup kde bude nejlevnejsi, ted koukam na alfacomp.cz a tam je za min.
souteh (371)|3.8.2010 22:58
Dobře, kouknu tam. Ale nějak obecně o té vzdálenosti? Myslím, jestli tím chytnu sítě, které jsou od maximálního dosahu mé vestavěné karty v řádech metrů, desítek metrů,... ?
|Mio| (1333)|3.8.2010 23:32
S touhle citlivosti, venku bez prime viditelnosti pouzitelne do 100m, s primou viditelnosti az 300m, uvnitr budovy 4-5 zdi, max do 50 m.

Ale ber to s hoodne velkou rezervou, jsou materialy a okolnosti kdy i pres 1 zed signal neprojde.

Oproti interni to je silnejsi a citlivejsi, ale sireni vln v prostoru zalezi na spouste veci, nelze garantovat vubec nic. NECEKEJ ZAZRAKY
souteh (371)|3.8.2010 23:35
Dobře, ještě jednou moc díky. Dobrou noc.
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 20:14
Mám podobný dotaz, ale s trochu jiným zaměřením :) Známá má hodně starý notebook (ACER Aspire 3000), kterému nedávno přestala jít wifina uvnitř (on jí nedávno spadl, tak si myslím, že to bude následek), pořídila si toto, ale na router (který je přes zeď, sice tlustou, ale jen jednu a napřímo) se připojí jak kdy a v podstatě to není stabilní (síť ale najde, ale pak se na ni nepřipojí nebo to hlásí "omezené nebo žádné připojení"), nový notebooky se tam připojí v pohodě (se zabudovanou wifi). Zkoušel jsem to u mě, kde jsem měl router blíž a nebyla tam zeď a tam jsem se připojil několikrát za sebou (rychlost žádná sláva, ale stačilo to). Takže si myslím, že prostě ten adaptér do USB nemá dostatečný dosah.

Co jsem se tu dočetl, tak nejlepší řešení by bylo PCMCIA (slot tam má, jestli funkční to nevim :D), a tak by mě zajímalo, jestli by stačilo něco takového: TP-LINK TL-WN310G, jestli tam bude nějaký zisk oproti tomu USB adaptéru? Díky za odpověď ;)
souteh (371)|5.8.2010 21:48
Co jsem tam četl, tak usb adaptér podporuje 802.11b/g. Je kompatibilní s routerem?
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 22:02
Určitě, je to stejnej router jako mám já a u mě to funguje...router je 802.11g. Řekl bych že právě problém bude spíše v signálu....
souteh (371)|5.8.2010 22:20
Tak pak to bude asi chtít něco silnějšího, no. Když si přečteš 1. příspěvek na této stránce, tak MiO mi PCMCIA kartu nedoporučil, tak jsem si objednal ten USB adaptér, který mi doporučen naopak byl :).
Když počkáš pár dní, rád napíšu, jak to funguje nebo nefunguje ;)
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 22:52
Trochu si to pleteš, on nedoporučoval ExpressCard, PCMCIA je něco jinýho a doporučoval ti USB, protože PCMCIA v notebooku nemáš :). Ale Astec hned druhý příspěvek zas nedoporučoval nic jinýho než PCMCIA :). Já přes to USB taky nemám moc důvěru, když vidim jak "funguje" toto....
souteh (371)|5.8.2010 22:58
Ah, omlouvám se, moje chyba.. už mi z toho netu trošku hrabe :D
No, výsledky sem stejně rád hodím, jestli je budeš brát v potaz, to už je samozřejmě na tobě:)
On asi taky rozhoduje ukazatel cena/výkon, já bych si nic pod 500,- nekoupil, taky s levnými věcmi nemám moc dobré zkušenosti.
Jandaskunk (2330)|5.8.2010 23:00
Nj, ono by jí stačilo, aby to prostě jelo a nemusela se snažit na to připojovat celý den :D. 500 kč už by mohlo být skoro dražší jak ten celý notebook :D
crasten (180)|6.8.2010 08:39
Možno by stačil aj bežný USB wifi adaptér s integrovanou anténkou umiestnený na USB predlžováku napr. niekde nad stolom.
|Mio| (1333)|7.8.2010 21:01
Jesli ji to prestalo jit po padu a tak podobne tak dost casto je interni wifi karta jen povysunuta ze slotu (miniPCI/miniPCI-E), staci odvickovat, povolit pridrzne srouby, dozasunout do slotu(nebo vymenit za jinou), domackout/pripojit oba minipigtaily (vetsinou 2) a melo by to zase fungovat.

USB reseni neni nejlepsi, uz jen proto ze se to snadno ulomi a podobne, ale je nejlevnejsi a snadno dostupna moznost s RSMA konektorem.
Jandaskunk (2330)|7.8.2010 21:55
Ono jí to nepřestalo jít hned po pádu, ale až dýl....jinak notebook jsem otevřenej měl, viděl jsem tu síťovku a byla na svym místě
|Mio| (1333)|8.8.2010 17:22
JJ, opticky to vzdy vypada ze je vse OK, i ty sroubky jsou dotazeny jak maji byt, ale staci povolit, vyndat, ocistit, zandat, domacknout a zasroubovat a ve 3/4 pripadu se zase rozbehne.
Jandaskunk (2330)|8.8.2010 18:09
No uvidíme, zkusim to zas rozebrat, ale nevím jestli to půjde, žádný šroubky jsem tam k tomu neviděl....ono celkově ten notebook je na rozebrání dost naprd, má tam sice pár "okýnek" který jdou odendat pro případný výměny/vyčištění něčeho, ale pokud je potřeba sundat chladič z procesoru, tak u jednoho šroubku tam překáží plastová přepážka a na to je potřeba rozebrat ještě ten celej kryt co drží i desku, jenže tam jsou další tři šroubky, který jsou schovaný pod displejem a zabraňujou kompletnímu odmontování, jedině pokud by se odmontoval i displej....

No prostě supr Acer design :D

Ono se jí při tom pádu rozbila mechanika (spadnul na tu stranu), takže nejde dovřít ani otevřít a počítač ji nedetekuje vůbec (takže to bude i uvnitř nějaký rozbitý), každopádně ta je taky schovaná a nejspíš fixovaná.....hned za mechanikou je právě Wifina...
souteh (371)|9.8.2010 13:01
Tak dnes mi přišel AirLive WN360-USB. Zatím jsem bohužel zklamán, protože myslím, že jsem to dobře nastavil a přesto mi to nachází jen jednu bezdrátovou síť, která je dost daleko a se signálem to ukazuje 2 čárky. Vestavěná síťovka v notebooku nachází 6 sítí. Některé jsou blíž, některé dál. U té sítě, co ukazuje i USB adaptér jsou 4 čárky... Divím se, že mi USB adaptér nenachází můj router, který notebook najde v pohodě s maximálním signálem... a to je nejblíž...

edit.: Tak adaptér už nachází 3 sítě (asi jsem na něco blbě kliknul, tak jsem to radši přeinstaloval). Tu jednu, kterou i notebook se stejným signálem + se přidaly 2 další se slabším signálem (mezi nimi i moje wifi). Ale pořád je to míň než u samotné síťovky v notebooku.
Jandaskunk (2330)|9.8.2010 14:19
Jak bylo řečeno na začátku, tak ty USB adaptéry nejspíš nejsou nic extra. Takže podle mě buďto nový notebook (v případě mé známé :D) nebo ta PCMCIA, nebo ještě zkusit s těma šroubkama....
|Mio| (1333)|10.8.2010 08:36
Ma sdobre dotazenou antenu? Nekdy jsou tuhy novy rsma blbe dotahnout.

Pokd nepomuze, vrat to bez udani duvodu do 14 dnu a najdeme nejaky s lepsim chipsetem.
souteh (371)|10.8.2010 19:16
Ještě to trošku šlo, tak jsem to dotáhl na doraz. Signál se o maličko zlepšil, ale moje síť má signál pořád o hodně menší než u vestavěné síťovky. :( Byl jsem s tím i na zahradě a tam teda u USB adaptéru bylo sítí víc, sice s minimálním signálem, ale bylo. Ty sítě tam pořád naskakujou a mizí u obou adaptérů. Dá se teda sehnat něco lepšího? Řeknu asi do 1000,-kč.

edit.: Tak teď mi to při správné poloze antény nachází i u mě v pokoji víc sítí, než norm. síťovka, ale ten signál u mé sítě (router o patro a pár metrů níž) je tam pořád horší.. divné..
astec (1823)|10.8.2010 20:13
[quote=souteh;394433]Ještě to trošku šlo, tak jsem to dotáhl na doraz. Signál se o maličko zlepšil, ale moje síť má signál pořád o hodně menší než u vestavěné síťovky. :( Byl jsem s tím i na zahradě a tam teda u USB adaptéru bylo sítí víc, sice s minimálním signálem, ale bylo. Ty sítě tam pořád naskakujou a mizí u obou adaptérů. Dá se teda sehnat něco lepšího? Řeknu asi do 1000,-kč.

edit.: Tak teď mi to při správné poloze antény nachází i u mě v pokoji víc sítí, než norm. síťovka, ale ten signál u mé sítě (router o patro a pár metrů níž) je tam pořád horší.. divné..[/quote]

tak to vidím na nějaký router + dobrá anténa za oknem, případně nějaké externí anténe za cca 300 Kč k tomu adaptéru
souteh (371)|10.8.2010 20:43
Mio mi tady předtím doporučil toto:

http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1589

a teď jsem našel ještě např. tohle: http://www.levne-pc.cz/airlive-antena-2-4ghz-vsesmerova-10dbi-rsma-interierova-1/

Je jedno, jestli je to interiérová nebo ne? Chtěl bych to hlavně s sebou na cesty.
|Mio| (1333)|10.8.2010 21:57
Myslim ze nemuze pomoct ani ten router, uz jen proto ze ty chipsety jsou vicemene stejny jen je to doplneny o procak atd.

Dulezita vec, silu signalu neposuzuj podle carek ukazatele a tak podobne, ale zmer realnou propustnost toho spojeni.

Jak jsem jiz uvadel, u wifi necekej ad jakehokoliv vybaveni vyrazne lepsi parametry, i kdybys k tomu pripojil 20dB antenu v interieru to muze naopak zhorsit prijem.

Nekdy je totiz lepsi snizit vysilaci vykon a tim dosahnout lepsiho SNR, tedy propustnosti, kazda zed je jina a kazda ma jiny utlum a jinak odrazi.

Co se da jeste zkusit je jina poloha vysilaci anteny, tedy treba ji sklopit do vodorovne polohy, pri jine polarizaci prochazejiciho signalu se muze vyrazne zmenit utlum i odrazy.

Samozrejme se da jeste laborovat se smerovou antenou, ktera bude odolnejsi proti ruseni, ale opet, zadne zazraky necekat !!!
souteh (371)|10.8.2010 22:21
Polohy anteny jsem zkusil vsechny mozny, nejlepsi vyslede je porad to, co jsem tu uz psal.
Vsechny ty site, co odsud nachazim jsou zabezpeceny, takze nijak vic je asi zkoumat nemuzu.
Takze doporucujes vratit a objednat neco jinyho nebo prikoupit silnejsi antenu?
durib (1141)|11.8.2010 08:19
Pokud mas pristup k elektricke siti, bylo by reseni koupit router s funkci repeater (neco jako zesilovac) a dobrou antenu k nemu (8dbi bude do interieru stacit, pokud bude i v zakladu 5dbi a vice, antenu nemenit).
Pro jednoduchou analyzu siti muzes pouzit program Netstumbler.
souteh (371)|11.8.2010 16:25
Router je v pohodě, vestavěná síťovka s komunikací s routerem nemá nejmenší problém, jde o ten usb adaptér.. buď teda vrátit a koupit jiný nebo dokoupit silnější anténu.. teď co si vybrat :(
|Mio| (1333)|11.8.2010 20:28
Asi ho vrat, protoze u tebe neni problem v prijmu, ocividne ma notebook integrovane dve 2dBi anteny ktere davaji podobny vysledek jak ta 5dBi externi.

Mozna by se dalo laborovat jeste s tou smerovou antenou, ale stale mi chybi duvod tveho snazeni, PROC TO DELAS?

Konkretne delo: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=131
plus kablik: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=51
souteh (371)|11.8.2010 23:19
Jak jsem říkal, dělám to kvůli tomu, abych zvýšil signál. Např. nedávno jsme byli v hotelu a v celém areálu mělo jít připojit se k wifi. Náš pokoj byl ale od routeru moc daleko.. síť mi to tedy sice našlo, ale připojil jsem se zřídka kdy a když už, tak to nevydrželo dlouho. Takže chci, kdyby se taková situace opakovala, tak abych měl k dispozici nějaký usb wifi router abych se připojil spolehlivě.
Je to na CESTY.
|Mio| (1333)|12.8.2010 22:13
Ale kde nic neni ani smrt nebere, ani router ani silnejsi antena te nezachrani kdyz uz jsi za hranici rozumneho pokryti.

Ve chvili kdy k tobe dorazi uz jen ozvy signalu, te zadna sebesilnejsi antena ani router nezachrani, uz jen pro to, ze se ti vubec nemusi podarit to prosvitit zpet aby router zachytil signal z tveho prijimace.

Honit signal ma smysl jen ve stavu kdy se k siti pripojis, ale propustnost a stabilita je spatna.
souteh (371)|12.8.2010 23:03
No.. tak se vraťme k výběru, prosím. Doporučil jsi mi to vrátit.. co tedy vybrat jiného do 1000,-?