reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení mého case

Haaantr (30)|9.8.2010 11:44
Zdravim,
potřeboval bych trošku poradit s tím jak zlepšit airflow mého case.
Mám procák Phenom 2 550BE@3,4Ghz a na 1,3V. Musel jsem to ubrat aby se tak nehřál,zmetek:D V idle mám cca 50-54°C na CPU a 40°C desce. Teda alespoň to co hlasí easytune6 a speedfan. Při zátěži vy lejzá CPU teplota k 70°C a to mi přijde prostě moc... Je to určitě způsobeno tím že mám BOX chladič, tak ten bych rád vyměnil,ale asi nic drahého,mam omezený rozpočet. Přemýšlel jsem o Scythe Katana 3, aby mi tím svým nahnutým profilem chladila i napájecí obvody. Dál už taktit asi nebudu... a jádra mi odemknout nejdou:(

Case mam foxconn,ale jaký,to už opravdu netuším:D Je to myslím miditower a je to děsnej křáp:D (rezonuje, ale vyřešeno molytanovými podložkami). Bohužel se mi moc nechce měnit, protože nerad plýtvám a dokud prostě "funguje",tak ho měnit nechci. Má boční tunel na CPU, ten jsem zaslepil lepenkou a pak další boční děrování dole, viz foto (také zaslepeno lepenkou). To jsem asi udělal dobře ne?:)

Na čele casu mam 12cm větrák od enermaxu,co jsem dostal ke zdroji od nich. Točí nějakých 1200ot/min. Vykleštil jsem děrování aby mohl vzduch lépe proudit dovnitř přes něj.Sice před tím je ještě nasazená čelní maska casu, která má ale dost průduchů.
Ještě mi napadlo dát vypalovačku až do nejhornějšího slotu a do spodních 2 dát nějaký větráček (mám ze starého Athlonu BOX chaldič, tak bych tam dal ten větráček s potenciometrem...)

Vevnitř jsem se snažil co nejvíce uspořádat kabely aby nebránili vzduchu připrůchodu, ale tady asi nastává první problém... Gfrafika. Mám Radeon 5770 a je to docela macek, jak je vidět, dost přehrazuje prostor v casu. Tak si říkám co s tím...určitě se tím ztratí dost chladného vzduchu co proudí z předku casu.


Na zadní straně mam osazenou 80mm Noctuu, uvažuju že k ní dám potenciometr na regulaci otáček,občas mrcha točí docela hlučně. Přemýšlel jsem také, že bych jí sundal a osadil místo BOX větráčku na procesorový BOX pasiv, asi bude mít o něco větší výkon, ne? Ale nevím jestli to stojí za tu námahu:D Nebo jí tam nechat, vykleštit také děrování na zadní straně casu,které je za ní a vyměnit tedy celý CPU chladič...

Rád uvítám rady a tipy co s tím. Nejsem tichofil, ale také nemám rád zvuk leteckých motorů na svém stole:D a jak jsem řekl, rozpočet je omezený...

P.S. Mám desku Gigabyte GA-MA790X-UD4 a asi mi lehce nedoléhá jeden její pasiv. Je to ten dole u PCI slotů( ne ten spojený heatpipe). Když za něj vezmu, tak jde s ním trošku hýbat...Ale studený není,spíš naopak, což mi přijde taky trošku divné,páč ten je přímo ve směru vzduchu od předního větráčku navíc ho ofukuje GPU. Jo a GPU mi dle catalystů topí nějakých 55-60°C.
johny__g (6387)|9.8.2010 12:53
Jiný chladič na CPU je určitě potřeba, stejně jako odstranit mřížku u zadního větráku. Jen bych to udělal trochu inteligentně, ne to nechat odhryzat krysou jako ten přední. Uvidíš co to udělá s teplotami a hlučností. Dalšími kandidáty jsou zdroj a grafika.
Ten pasiv na SB (?) - to je normální že se trochu hýbe, ten čip pod ním je dost malý a pružiny nemají velký přítlak. Tohle neřeš.
Haaantr (30)|9.8.2010 13:05
Jo ten zadní bych tak neohryzal:) Ono než jsem sehnal ostré kleště na plech,tak jsem to skoro měl celé uklované štipkama na kabely:D Tak jsem ten přední jsem neřešil,protože to stejně není vidět:angel
Jinak zdroj mám Enermax Pro 82+ tak s ním snad nic dělat nemusím ne?:idea
No a co dělat s tou grafikou? Mě přijde že chladí relativně dobře...Jasný že Accelero by bylo asi nej, ale přijde mi to zatím druhořadé, nejdřív asi to CPU... takže co ta katana?:p
Ja ten pasiv, tím myslím asi opravdu SB:) Jen jsem si nebyl jist,tak jsem nechtěl mystifikovat :D Tak to tedy řešit nebudu,když je to ok:)
johny__g (6387)|9.8.2010 13:16
Tak zdroj bude určitě OK, grafika chladí dobře, ale nevím jak je na tom s hlučností, z té fotky není moc poznat jaký je to model.
Haaantr (30)|9.8.2010 13:36
Grafika je ASUS EAH 5770, 512MB. Je to asi ten model nejlevnější model co mají, páč má rádoby nejhorší chalezní, ale mě přijde v poho. Otáčky se drží na 40-50% dle catalystů. Zkoušel jsem to schválně okouřit manuálně na 100%, abych slyšel jak moc hučí, tak při 100% docela dost, ale to se ještě nestalo že by se to tak roztočilo...
Logout (4018)|9.8.2010 16:56
Vykleštit plech vzadu, dát tam 120mm větrák, popř. vyměnit celej chladič, větrák (klidně bych na ten chladič přišroubil mezi žebra za jeden roh klasickým vrutem z obi nějakou 120mm) nebo aspoň pastu.

Ještě mě napadlo dát grafiku niž, aby zepředu moh jít vzduch i k CPU, ale dole asi nebudeš mít plnotučnej slot, co?
hawkeye9898 (818)|9.8.2010 21:14
kedze rozmyslas nad katanou ktora stoju cca 30e
tak lepsia alternativa su tieto chladice

http://www.tichepc.sk/Gelid-Tranquillo-CPU-cooler.html?arg1=001005009

http://www.tichepc.sk/Cooler-Master-chladic-Hyper-212-PLUS-LGA1366-1156-775-AM3-AM2-AM2.html?arg1=001005009


a ako tu uz bolo radene, v zadu vystrihnut plech pre 12cm fan, v predu to upravit tiez aby fan mohol normalne nasavat vzduch. Prec windtunel - kvoli vacsim chladicom bude musiet ist automaticky prec, kvoli airflow by som ho dal prec tiez
a upratal by som tie kable zospodu, aby vzduch od intake frcal dovnutra
Haaantr (30)|9.8.2010 21:43
Ok, zejtra na to kouknu. Na ty káble vepředu,ale už jsem je dříve upravoval, aby tolik nebránily,bohužel jsem prve nevymyslel způsob aby nebránily vůbec...
K tomu otvoru na přední fan, to mám vykuchat i masku casu? pošlu fotku s tím jak to vypadá, má tam docela dost otvorů pro vzduch, ale rád se nechám poučit:)
A vidím to tak, že rovnou zajdu koupit nějaký 12cm fan a dám ho dozadu místo noctuy,ale škoda jí...co s ní?:D:D přece mi nebude ležet jen tak v šuplíku:D
Jo a ty chladiče na CPU už jsou docela drahé, ty 2 stovky navíc od katany jsou pro mě znát:( kord když budu teď kupovat za cca 150 12cm větrák do zadu

edit: k umístění té grafiky. Můžu jít dát do nižšího slotu,ale ten je jen 8x, poznám to na výkonu této karty Radeon 5770 512MB? Popřípadě dá se to efektivně změřit třeba v 3Dmarku?
hawkeye9898 (818)|9.8.2010 22:11
kolko si ochotny dat max do chladica? u nas katana 3 stoji tak isto jak tieto 2 co som spominal.
ak das dozadu 12tku bez toho aby si vystrihal plech tak si pohorsis oproti tomu co mas, kedze zadny otvor je na 92cm fan ak dobre pozeram..

a noctua - daj prec windutnel a do otvoru ktory ostane daj noctuu nech vhana vzduch prec CPU alebo GPU.
ono najlepsie by bolo najprv dat prec windutnel, zaslepit otvor a pozriet teploty a potom tam dat noctuu aky rozdiel to spravi
Haaantr (30)|9.8.2010 22:46
Jasná páka, s tím počítám, že když tam dám 12cm, tak musím stříhat...;) Jinak by to fakt přineslo více škody jak užitku

Jsem ochotný dát do chladiče tak nějak 500-600kč,protže neplánuju už dále taktit a další jádra nebudou. Katana u nás stojí 550,-
johny__g (6387)|10.8.2010 08:57
[quote=Haaantr;394271]Katana u nás stojí 550,-[/quote]

Dá se sehnat i levněji. Rozhodně to není 30 euro jako na Slovensku.
Haaantr (30)|11.8.2010 18:39
Tak jsem obědnal katanu za 450,-... je to verze jen pro AMD procáky,ale to mě fakt neštve:) k Tomu Xilence red wing 12cm vetráček az 85,- ,tak jsem zvědav až to darozí, jaké to bude
hawkeye9898 (818)|13.8.2010 21:24
daj vediet ako teploty
Haaantr (30)|21.8.2010 12:27
Byl jsem týden na vodě a teprve dnes se dostanu domů k balíčku, tak až to zamontuju,tak určitě napíšu.
Haaantr (30)|23.8.2010 21:50
Tak jsem potunil case. Dal jsem ten xilence do zadu, vykleštil mu pořádnej otvor a na cpu dal katanu. Systém má v zátěži 40°C a cpu má 53.
Je midivné že se nezměnila teplota desky,ale to cpu o 10° dolů je fajn:)