reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Data v domácnosti

husky14 (4214)|13.8.2010 09:44
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Data v domácnosti

Sdílení dat v domácnosti se v době konzolí, HTPC a dalších multimediálních zařízení schopných připojení k metalické síti stává stále aktuálnější. Máte doma vlastní server s filmy, hudbou atd? Jaké je podle vás ideální řešení? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Zoidik (1405)|13.8.2010 09:53
Osobně bych chtěl doma povýšit síť na 1Gb a zapojit do ní nějkaý síťový disk s kapacitou cca 1TB který by se využíval jak na ukládání filmů, hudby, tak i na zálohu dokumentů a fotek. Jediná překážka co mi v tom brání, tak jsou finance :cry
StD (1963)|13.8.2010 10:04
Mám vše propojené do LAN přes router - 2 PC stabilně +1 port pro příležitostný notebook, DVB-S PVR satelitní přijímač s HDD, tiskárny a připojení k internetu (modem UPC).
kevin00 (10238)|13.8.2010 11:59
Sdílím data pouze mezi počítačem a svým notebookem přes router. Přítelkyně má svůj notebook, který sdílí sama se sebou :D
pleva (9)|13.8.2010 12:19
Léta hledám ideální řešení.
Myslím, že ho mám, jen je finančně náročnější.

Cílem je mít data vždy přístupná, z PC, NTB, zvenku, zálohovaná, a také dostupné filmy a další MM obsah on demand, ale s malou spotřebou energie.

Nakonec zvítězil NAS (již mám druhý od Synology - snadná správa, jen ta cena...) a propojení přes WiFi (kabel) přes router s MikroTik OS. Absolutní spokojenost a navíc jsem díky tomu prodal PC Case, protože nepotřebuji supervýkonný HW.

A zapomněl jsem na backup uživatelských dat, v mém případě přes Live od MS. Jen Fotky musím pro sichr pálit na DVD RAM
Noxik (0)|13.8.2010 13:06
Ja osobne bych se rad dockal toho, kdy nekdo vyrobi 1 krabicku, ktera bude fungovat jako router s Gigabit LAN, Wifi N s oddelitelnyma antenama, bude obsahovat sachtu na klasicky 3,5 HDD a bude umet sdilet data pro pocitace i televize, automaticky zalohovat dokumenty na pripojenych pocitacich a podobne. Dneska aby mel clovek 10 ruznych krabicek, v zasuvce 10 adapteru a pri problemech stravil cely den hledanim chyby.
Neregistrovaný (0)|13.8.2010 13:25
Ja mam doma vykony komp drive na praci (dnes jen na hry) a take jako uloziste dat, neni to co se tyka spotreby nejlepsi reseni, ale je chlazeny vodou, tak alespon neni slyset. K nemu mam pomoci domaci LAN pripojenou TV, dock na NtB, Tiskarnu. Foto se mi jeste duplikuje na externi disk. Podobne jsem to udelal i rodicum, ale uz poucen z predchozich chyb, o trochu mobilneji. Maji HTPC v obyvaku, ktere nezere a je tichounke(uloziste dat), pripojeni na NtBuky,tiskarnu maji wifinou.Fotky duplikuji jednou za cas ke me na disky do ,,velkeho" PC
cml11 (112)|13.8.2010 14:10
Hlavním úložištěm je u mě HTPC se dvěma 1TB disky na kterých mám po síti nasdílené složky pro jednotlivé typy dat. K němu se po LAN stabilně připojuje jeden pracovní počítač a příležitostně i další stroje, které se doma objeví. Bezdrátovou síť nevedu a to naprosto záměrně. Pořádný kabel ničím nenahradíš. Ale když se doma objeví nějaký notebook s wifi, rád z dlouhé chvíle zalovím v éteru našeho paneláku :cool:
zdenek.falar (7)|13.8.2010 16:16
drátěná síť 1Gbps, WiFi-N
datový server na Ubuntu, Intel Atom 330, systémový disk 40GB PATA, datové disky 4x1TB SATA v softwareovém RAID-5 poli

Noxik:
sice ne vše, ale aspoň něco
http://www.raidsonic.de/de/products/mediaplayer.php?we_objectID=6336
Neregistrovaný (0)|13.8.2010 19:33
zdenek.falar: No prave kamen urazu je to "neco". K cemu sitovy disk, kdyz data z nej tecou pomalym dratem/bezdratem nebo je router nestiha posilat ani na gigabitu? Pak to konci u hromady krabic a adapteru. Plus samozrejme cena musi byt dostupna i pro domacnosti, ne 5x drazsi nez samostatne krabicky.
Doctor01 (400)|13.8.2010 22:56
No, ja kdyz koupil byt, tak jsem hned natahl vsude draty na 1GBit sit.
K internetu jsem pripojen pres router na 10Mbit linku(mozno povysit na 100Mbit).
Jako datove uloziste, momentalne cca 2TB, pouzivam nizkoprikonove pc, ktere je take vyuzito pro nahravani tv, pripadne jako internetova konzole apod. V planu je do budoucna rozsirit uloziste na 4,5TB (RAID5, 4x1,5TB)
Vse ostatni(pocitace, tiskarna, scanner, atd) je pripojeno do pevne/dratove site, ale je tu samozrejme moznost, pokud si to situace vyzada, zapnout a pouzit i wi-fi(normalne je vypnuta).
Jakub Doležal (63)|14.8.2010 00:03
hoho zrovna dneska jsem doma dodělal síť, takže i já přispěji.

1)router WL-500W s firmwarem od olega, příprava na IPV6, plus spousty funkcí (např buzení PC za NATem)
2)gbit switch tplink TL-SG3109, 8x Gbit a možnost různých VLAN
3)server z desky D510MO, 320 GB, 500 GB, OS: win server 2008 R2
- samba pro lokální share
- FTP cerberus pro PC za NATem
- PS3 media server pro stream filmů, zatím zlobí diakritika
- zálohování dropbox (umí i lokální synchronizaci)
4) Asus O!Play Air k televizi (po měsíci trápení poslán do opravy, lag u streamů, odezva dálkového ovládání radši bez commentu ....)

Zkoušel jsem nejprve ubuntu, pak debian, nicméně je s tím příliš mnoho práce a některé věci prostě nešly zprovoznit. Nakonec jsem použil server edici widlí a jsem spokojen.

Než začnete nakupovat doporučuji promyslet celou topologii a podívat se na možné překážky. Případně můžu něco poradit na zdejším fóru. Streamu zdar....
HiLow (1000)|14.8.2010 07:49
Používám jeden téměř neustále zapnutý PC jako fileserver, streamserver atd. pro celou domácnost.
odb (505)|14.8.2010 10:17
[quote=Jakub Doležal;394956]hoho zrovna dneska jsem doma dodělal síť, takže i já přispěji.

1)router WL-500W s firmwarem od olega, příprava na IPV6, plus spousty funkcí (např buzení PC za NATem)
2)gbit switch tplink TL-SG3109, 8x Gbit a možnost různých VLAN
3)server z desky D510MO, 320 GB, 500 GB, OS: win server 2008 R2
- samba pro lokální share
- FTP cerberus pro PC za NATem
- PS3 media server pro stream filmů, zatím zlobí diakritika
- zálohování dropbox (umí i lokální synchronizaci)
4) Asus O!Play Air k televizi (po měsíci trápení poslán do opravy, lag u streamů, odezva dálkového ovládání radši bez commentu ....)

Zkoušel jsem nejprve ubuntu, pak debian, nicméně je s tím příliš mnoho práce a některé věci prostě nešly zprovoznit. Nakonec jsem použil server edici widlí a jsem spokojen.

Než začnete nakupovat doporučuji promyslet celou topologii a podívat se na možné překážky. Případně můžu něco poradit na zdejším fóru. Streamu zdar....[/quote]

Jedna vec by ma zaujimala. Ten windows server 2008 R2 (aku presne verziu pouzivas) a FTP cerberus mas original zakupeny? Su to platene programy a nie najlacnejsie (windows server). Chcelo by na to uzivatelov upozornit.

Ak to mas nelegalne, tak to je skoda sa vobec o tomto rieseni bavit a myslim si, ze taketo riesenie by tu vobec nemalo byt publikovane.

Ak ich mas original, je to riesenie ale totalne nevhodne riesene. S obycajnymi desktopovymi windows dosiahnes to iste a za ovela lacnejsie peniaze. Chcelo by to upozornit ostatnych, na "uskalia" takehoto riesenia.

Na toto je linux asi najidelanejsie riesenie. Ty si s nim nepochodil, osobne nevidim problem rozbehat dane programy, popripade najst ine alternativy.
Zpjevy (92)|14.8.2010 11:35
doma mám zapojené dva wifi routery, jeden slouží jako přijímač signálu a kabelem jsou k němu připojeny dva desktopy a druhý router v režimu bridge, ke kterým se připojují všechny notebooky a mobil. Ten má také USB port, takže jediné na co čekám je výplata, abych koupil externí disk (1TB), na který si nahraju všechny -téky, momentálně rozházené po celé síti.
Jakub Doležal (63)|14.8.2010 15:08
to odb: jsem student a chodim na skoleni MS server, takze ho mam moznost pouzivat doma na testovani, nebo se da stahnout tady https://www.dreamspark.com/default.aspx

cerberus je free pro osobni pouziti, takze taky zadnej problem.

uskali linuxu neni software, ale ovladace...nefungoval mi WOL a PWM regulace vetraku, nejsem v linuxu uplne novej a reseni sem fakt hledal asi tri dny a pak to vzdal...proste porad jsou veci, ktery tam holt kvuli podpore nefungujou.

serverovou edici doporucuju vsem tem, kteri se budou chtit timhle zivit, nebot si to muzou ozkouset doma v klidu. Hlavne tam neni spousta balastu typu aero a pod....
odb (505)|14.8.2010 22:10
[quote=Jakub Doležal;395042]to odb: jsem student a chodim na skoleni MS server, takze ho mam moznost pouzivat doma na testovani, nebo se da stahnout tady https://www.dreamspark.com/default.aspx

cerberus je free pro osobni pouziti, takze taky zadnej problem.

uskali linuxu neni software, ale ovladace...nefungoval mi WOL a PWM regulace vetraku, nejsem v linuxu uplne novej a reseni sem fakt hledal asi tri dny a pak to vzdal...proste porad jsou veci, ktery tam holt kvuli podpore nefungujou.

serverovou edici doporucuju vsem tem, kteri se budou chtit timhle zivit, nebot si to muzou ozkouset doma v klidu. Hlavne tam neni spousta balastu typu aero a pod....[/quote]

Si student a mas moznost pouzivat takuto ediciu ale to dobre podotknut. Ak by si nebol student, tak by bolo otazne, ci by si si kupil original MS Windows 2008 R2 na domaci server. Odskusat sa da ale neda sa pouzivat natrvalo a to je rozdiel. Aj ja si viem odskusat legalne MS Windows 2008R2 ale to je vsetko. Kupovat si MS Windows 2008 R2 na takyto domaci server je trochu prestrelene (kanon na vrabce). Neviem presne aku ediciu MS Windows 2008 R2 pouzivas, je ich viacej. Dost balastu sa da aj v beznych Windows vypnut (aero zasadne nepouzivam) Uvadzas tu riesenie, ktore je bez blizsieho popisu zavadzajuce.
Vsetky OS od MS si vies legane vyskusat a tak tvoj argument[quote]serverovou edici doporucuju vsem tem, kteri se budou chtit timhle zivit, nebot si to muzou ozkouset doma v klidu.[/quote] je trochu mimo. Ak by si pouzil napr. nejaku verziu MS windows 7, tak ti to funguje rovnako.

K linuxu a tvojim argumentom. WOL a PWM nieje nahodou zalezitost BIOSu dosky a nie linuxu? Dnesne dosky nemas problem zobudit zo stavu S5 (vypnute PC), vtedy je jedno aky OS je na HDD. Nepoznam tvoj konkretny pripad, co presne riesis s WOL ale ak pouzivas integrovanu sietovku na tej doske, tak s WOL by nemal byt ziaden problem a vobec by to nemal byt problem s Linuxom. Osobne mam tiez tuto dosku Intel D510MO (podla popisu by si ju mal tiez pouzivat) a WOL funguje bezproblemov (staci povolit v BIOSe polozku Wake on LAN from S5), PWM funguje tiez(povolit polozku System Fan Control ). Osobne radsej nastavujem v BIOSe presne otacky ventilatora lebo automaticka reulacia trosku divoko reguluje otacky ventilatora na tejto doske. Niekedy to opravia v novsej verzii BIOSu ale u tejto dosky to neriesim, lebo je pasivne chladena. Tiez neviem, co konkretne riesis s PWM, takze je mi tazko presne reagovat.
Dojigiri (1629)|14.8.2010 22:49
No, co se týká WOL, taky jsem si dřív myslel že na systému nezáleží, ale jak jsem posléze zjistil, záleží. WOL prostě dost často (osobně bych řekl že na současných deskách většinou) sám od sebe nefunguje, ať je v biosu nastaveno co chce a je nezbytná spolupráce operačního systému (alespoň na obou mých deskách Gigabyte a Asus tomu tak je). Kromě biosu je potřeba nastavit i v systému, aby síťovka očekávala budicí paket (a lze nastavit i konkrétně jaký, jestli se bude budit na magic packet, nebo jsou tam i různý jiný možnosti). A WOL pak funguje pouze při vypnutí pc ze systému (ať do S3, do S5 (hibernace) nebo úplného vypnutí), pokud dojde např. k výpadku proudu, PC už se na WOL nezapne (alespoň u obou mých desek to tak je) - je zřejmě potřeba aby systém "ponechal" v činnosti určitý části síťovky, který se jinak samy od sebe nezapnou.

A co se týká Linuxu, tam jsem laboroval dost dlouho, než jsem přišel na to, jak v něm WOL zprovoznit - pouze použití ethtool nestačilo, protože Linux (konkrétně OpenSuse) mi při vypnutí tvrdošíjně vypínal interface síťovky, takže se pak na WOL nebyla schopná zapnout - musel jsem ručně upravit shutdown script, aby mi jí nevypínal (nepamatuju už si to úplně přesně, ale mám dojem že jsem pro runlevel 0 (vypnutí) změnil parametr něčeho ve vypínacím skriptu tak, aby byl stejný jako parametr pro runlevel 6, tedy pro restart, kdy se síťovka nevypínala - myslím že se jednalo o parametr "-i" příkazu "halt").
Jakub Doležal (63)|15.8.2010 15:49
2 odb: Přesně jak říká Dojigiri, funkce WOL je závislá na operačním systému, neboť on je ten, kdo při vypínání počítače může ponechat určitý hardware zapnutý.

Regulace PWM systémem tvrdého nastavení otáček mi přijde jako již zmíněný kanón na vrabce, protože lepší je když systém reaguje plynule na teploty. Bohužel Ubuntu 10.04 odmítalo jakkoliv detekovat tento ventilátor a že jsem těch návodů odzkoušel opravdu hodně.

Nicméně uznávám, že jsem měl zmínit svůj statut studenta, který by osvětlil licence. Pokud jde o budoucnost, tak myslím, že sehnané licence, lze dál využívat i bez studia, akorát není možné již používat přístup na nové. Vem si, že v den konce studia, bys musel smazat server, notebook a pod....

Používám Windows Server 2008 R2 Standard Edition, mé doporučení bylo samozřejmě adresované lidem, kteří mají o tuto platformu zájem. Věci typu Active Directory, či DirectAccess totiž v sedmičkách nejsou a školení se dost často odehrávají ve stylu: AD zná snad každý, takže jdeme dál..

Linux je sám o sobě dost problémovej, protože stále není výrobci příliš podporován. Rád bych ho používal, ale vždycky se mi v cestě objeví nějaká velká překážka....

P.s.: stáhni si určitě poslední BIOS na D510MO, neboť tu regulaci blby špatné hodnoty teploty od čidel, občas to totiž hlásilo 70°C.
CZ_viper (3)|15.8.2010 20:51
Mám to takto:

1) ve sklepě server A64 x2 4000+@800 MHz 0,8v, 2 GB RAM, systém 500 GB (1 plotna), data = 4x 2 TB na Adaptec 3405 HW RAID 5.

2) HTPC v obýváku

3) 2x PC v dětském pokoji

4) 1x PC v pracovně

5) 1x PC v ložnici

6) 1x NB

Vše propojeno 1 Gbit sítí + Wifi G pro NB

Vše připojeno k netu 20/20 1:1 Wifi 5,4
durib (1141)|15.8.2010 23:29
Pred tydnem jsem koupil router TP-LINK s USB portem. Mam tam 3,5" HDD s oblibenyma filmama a velka spokojenost. Konecne nemusim zapinat jiny komp, abych se na neco podival a mam radost z usetrenych korunek- preci jenom 200W vs. 16W je rozdil:p
tjurny (26)|18.8.2010 12:50
gbit lan, wifi n router DLINK DIR-825 + switch DLINK DGS-1008D. 4-Bay NAS QNAP TS-439 PRO II
odb (505)|18.8.2010 20:43
[quote=Jakub Doležal;395192]2 odb: Přesně jak říká Dojigiri, funkce WOL je závislá na operačním systému, neboť on je ten, kdo při vypínání počítače může ponechat určitý hardware zapnutý.[/quote]
Toto platilo v minulosti ale nie dnes.
Funkcia WOL je aj nieje zavisla na OS. Zalezi od konkretnej zakladnej dosky a BIOSu. V minulosti nefungovalo WOL zo stavu S5 (klasicky vypnuty PC) a pre funkcnost WOL bola potrebna sucinnost aj OS. Ked sa normalne vypol PC, vypla sa aj sietovka a tak WOL nemohol fungovat aj keby chcel. Dnes napriklad dosky od Intelu su tak navrhnute, ze WOL funguje aj zo stavu S5 a ked raz je PC vypnuty, tak je jedno aky OS je na tom PC. Je to implementovane na urovni BIOSu. U dosiek od Intelu je mozne nastavit aj zapnutie PC v konkretnu hodinu, skoda, ze sa nedaju vybrat len niektore dni v tyzdni. Dnes je tazko zovseobecnovat, ja som konkretne reagoval na tvoju konkretnu dosku a podla popisu z prveho prispevku [quote]3)server z desky D510MO, 320 GB, 500 GB, OS: win server 2008 R2[/quote] mas dosku Intel D510MO. Ta ma moznost nastavit WOL v BIOSe a pri tejto doske nieje potrebne nic riesit aby WOL fungovalo. Tuto konkretnu dosku mam aj ja a funguje mi to. Pouzivam to aj na inych doskach od Intelu. Vecer normalne vypnem PC a na druhe rano poslem magic packet a PC sa normalne spusti. Nic ine okrem povolenia WOL v BIOSe nenastavujem. Dam tam hocijaky system (alebo tam nebude ziadny, PC bude bez HDD), tomu PC je to jedno a spusti sa.
U inych vyrobcov som sa s tym zatial nestretol (neratam serverovske dosky, kde je to bezna vec).

[quote]Regulace PWM systémem tvrdého nastavení otáček mi přijde jako již zmíněný kanón na vrabce, protože lepší je když systém reaguje plynule na teploty. Bohužel Ubuntu 10.04 odmítalo jakkoliv detekovat tento ventilátor a že jsem těch návodů odzkoušel opravdu hodně.[/quote]
Tu si asi tiez nerozumieme. Tiez som reagoval na tvoju konkretnu dosku D510MO, ktora ma moznost nastavit v BIOSe automaticky regulaciu otacok ventilatora podla teploty alebo nastavit manulane fixne otacky z rozasu 50-100%. Ty ides s kanonom na vrabce. Neviem, co si chcel este riesit v operacnom systeme ohladom regulacie otacok. Povazujem to za dostatocne moznosti regulacie, nieje to zavisle na ziadnom operacnom systeme a nechapal som, co si este chcel riesit, ked plynulu regulaciu ti poskytuje BIOS a nemusis to nijako inac riesit. Uz vobec nie cez OS, co znamena mat v PC nainstalovany a spusteny nejaky dalsi program.

[quote]Nicméně uznávám, že jsem měl zmínit svůj statut studenta, který by osvětlil licence. Pokud jde o budoucnost, tak myslím, že sehnané licence, lze dál využívat i bez studia, akorát není možné již používat přístup na nové. Vem si, že v den konce studia, bys musel smazat server, notebook a pod.... [/quote]
Normalne by som ocakaval, ze v den konca studia by si musel zmazat server, notebook....,alebo popripade, ze ich mozes pouzivat ale nie na komercne ucely. Netusim ako to je lebo licencovanie MS neskutocne divoke a zalezi to cisto na MS. A ako poznam MS, tak jemu to vyhovuje aspon si udrzi ludi aby pouzivali jeho produkty. Velka chyba na skolach (zakladnych, strednych, vysokych) je, ze sa v IT neucia principy ale konkretne veci. A tie konkretne veci su z drvivej vecsiny nahodu od MS :) Samozrejme v urcitych veciach je potrebne sa ucit konkretne veci.

Mna najviac na tom celo trapi to, ze propagujes nieco, co ale vobec nieje vhodne na takyto ucel a o com nemas dostatocne znalosti. MS Windows 2008 R2 Standart je na takyto typ servera zbytocnost a propagujes to ako idealnu vec. Uz vidim ako si ludia kvoli home serveru kupuju OEM licenciu MS Windows 2008 R2 za asi 530 Eur. Povedz mi na co je komu v home serveri AD a podobne veci??? V tekto diskusii sa riesi home server!!!
Dalej ma trapilo, ze ako si odpisal linux a podla mna nepravom. Dalej mam pocit, ze to chce z tvojej strany este dost toho nastudovat lebo motas niektore veci a niektora terminologia ti je najasna. Priklad
[quote]- samba pro lokální share[/quote]
Je to citovane z tvojho prveho prispevku. Samba a na MS windows 2008 R2 asi tazko. Samba je linuxovy (unixovy) program.

Ci je linux problemovy, zalezi od toho, co od neho pozadujes. Na desktope ma muchy (ale za dost veci nemoze) ale na pouzitie v serveroch je idealny. Z vlastnej skusenosti viem, ze v mnohych pripadoch sa na serveroch zbytocne pouzivaju produkty od MS.

Neobhajujem a ani nezatracujem ani jeden system, vsetko ma svoje plus a minus. Trapia ma podobne
prispevky ako tvoje a nedalo mi nereagovat.


p.s.Vo vsetkych mojich prispevkoch (aj predoslych) som reagoval na konkretnu dosku a konkretny pripad lebo postupy ako WOL a PWM nieje mozne zovseobecnosat.