reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

formát partition disku s Win XP

jdoby (29)|15.8.2010 23:04
Rozdělil jsem disk na 2 oddíly (Easeus Partition Manager) a do nové partition "d" dal novou instalaci Win XP. Na staré partition "c" zůstala původní instalace Win XP, které se nemůžu zbavit. Byl tam virus odstraněný antivirem ale obávám se že ne úplně. Chci "c" používat na filmy, fotky a hudbu, vše jsem zazálohoval. Formát "c" se nedaří ve Windows ani v partition manageru- volba formátování je zašedlá, neaktivní. Při bootování mi to vždy dá vybrat z obou instalací Win. Prosím o radu.
astec (1823)|15.8.2010 23:06
Nová instalace XP a zvolit volbu formát c: Jinak se tento disk nedá zformátovat.
jdoby (29)|15.8.2010 23:19
[quote=astec;395297]Nová instalace XP a zvolit volbu formát c: Jinak se tento disk nedá zformátovat.[/quote]

Takže o instalaci na "d" přijdu taky? Tomu jsem se chtěl vyhnout....ale šlo ty to vyřešit klonem disku "d" doufám.
Dojigiri (1629)|16.8.2010 10:11
O instalaci na D: nepřijdeš při zformátování C:, ovšem nepůjde spustit (spouštěč je na C: a při přeformátování budeš muset buď nainstalovat systém na C: anebo minimálně obnovit boot loader a obnovit v něm odkaz na systém na D: ).

A právě proto nešlo C: přeformátovat ze systému na D: - protože C: obsahuje spouštěč systému.

Nejjednodušší je v tomhle případě skutečně přeformátovat C: přímo z instalátoru a nainstalovat systém na C: znova.

Klonem disku D: (abys ho měl jako C: - ?) to vyřešit nepůjde, sice teoreticky lze z D: udělat bootovací partition, posunout ho na počátek disku a obnovit na něm boot loader (fixmbr a fixboot z recovery console), ovšem zkušenost praví, že pokud byl systém nainstalován na D:, tak z C: nenabootuje (kvůli odkazům v registrech na D: atd.).
jdoby (29)|16.8.2010 17:08
Omlouvám se za nechápavost, ale když novou instalaci dám do C, tak zase zbyde instalace na D a je to vlastně to samý jako teď, zase se nezbavim tý instalace na D. Připadá mi to jako začarovanej kruh, ale asi to jen nechápu... nebo vadí prostě , že není instalace na oddílu označeném C?
astec (1823)|16.8.2010 17:42
Na disku C: je vždy spouštěcí sektor a systémové soubory!! vlastní adresář Windows a další (Program Files, Document and setings) se dají dát na D:
Dojigiri (1629)|16.8.2010 17:45
Ta instalace na D: už půjde z tý instalace na C: normálně smazat (nebo D: přeformátovat). To, že nešlo přeformátovat C: bylo proto, že systém na D: používal i partition C: (jsou na ní soubory zavaděče systému) a proto jí nedovolil přeformátovat (jinak samotný složky původního systému na C:, jako Windows, Documents and settings, Program Files by měly jít z novýho systému na D: smazat i tak, ovšem pouze z admin účtu).
zsdx (2098)|16.8.2010 20:43
[quote=Dojigiri;395490]..jinak samotný složky původního systému na C:, jako Windows, Documents and settings, Program Files by měly jít z novýho systému na D: smazat i tak, ovšem pouze z admin účtu).[/quote]

Taky si myslim, ze je pro neho jednodussi smazat z C: vse nepotrebne, nezli se babrat s obnovou bootovani (i kdyz je to 'prace' na 5 minut i s hledanim CD).
Staci nechat boot.ini, Ntdetect.com a ntldr (prip. i Bootfont.bin, jestli mas v boot.ini diakritiku a chces, aby to vypadalo hezky).
Boot.ini navic muzes poeditovat - bud smazat radek s partition(1) nebo snizit timeout na minimum, jestlize se ti nabizi D: jako vychozi.
crasten (180)|17.8.2010 00:38
ak tomu dobre rozumiem, môžeš tiež bootovať z Parted Magicu (LiveCD, alebo boot-USB), zmazať partíciu na disku c: úplne a partíciu d: presunúť na začiatok disku (alebo ju kopírovať do novovytvorenej partície NTFS).
Potom bootovať z inštalačky XP a použiť voľbu na obnovu MBR. Nemám vyskúšané - radšej zálohuj dôležité dáta.
zsdx (2098)|17.8.2010 10:00
[quote=crasten;395599]ak tomu dobre rozumiem, môžeš tiež bootovať z Parted Magicu (LiveCD, alebo boot-USB), zmazať partíciu na disku c: úplne a partíciu d: presunúť na začiatok disku (alebo ju kopírovať do novovytvorenej partície NTFS).
Potom bootovať z inštalačky XP a použiť voľbu na obnovu MBR. Nemám vyskúšané - radšej zálohuj dôležité dáta.[/quote]

NEE! Takhle by to neslo, nesedela by pismena disku. Kdyz uz, tak z toho LiveCD zazalohovat boot.ini, naformatovat c: a pak obnovu bootu pomoci fixboot, ale jednodussi je pouze smazat soubory z c: viz vyse.
Dojigiri (1629)|17.8.2010 10:01
[quote=crasten;395599]ak tomu dobre rozumiem, môžeš tiež bootovať z Parted Magicu (LiveCD, alebo boot-USB), zmazať partíciu na disku c: úplne a partíciu d: presunúť na začiatok disku (alebo ju kopírovať do novovytvorenej partície NTFS).
Potom bootovať z inštalačky XP a použiť voľbu na obnovu MBR. Nemám vyskúšané - radšej zálohuj dôležité dáta.[/quote]

To právě asi nepůjde - z D: by se tím postupem stalo C: a systém by nenabootoval (resp. mám zkušenost že sice nabootoval, ale nedalo se přihlásit, protože nemohl najít profily, příp. další věci který hledal na D: ale logicky to najít nemohl když se změnil na C: ).
jdoby (29)|18.8.2010 09:29
[quote=zsdx;395642]NEE! Takhle by to neslo, nesedela by pismena disku. Kdyz uz, tak z toho LiveCD zazalohovat boot.ini, naformatovat c: a pak obnovu bootu pomoci fixboot, ale jednodussi je pouze smazat soubory z c: viz vyse.[/quote]

Nojo, takže mě přeinstalování systému nemine, na obnovu bootu si netroufám, neumim to. Pro mě poučení- neinstalovat systém na jiný oddíl než C: Díky všem za rady.
zsdx (2098)|18.8.2010 15:18
[quote=jdoby;395892]Nojo, takže mě přeinstalování systému nemine, na obnovu bootu si netroufám, neumim to. Pro mě poučení- neinstalovat systém na jiný oddíl než C: Díky všem za rady.[/quote]

A proc to teda jenom nepromazes? Radili jsme to dva, takze to neni blbost :)
jdoby (29)|18.8.2010 23:12
[quote=zsdx;395980]A proc to teda jenom nepromazes? Radili jsme to dva, takze to neni blbost :)[/quote]
No já věřim, že to není blbost. Jen používáte termíny, se kterejma už si nevim rady- liveCD, boot.ini.. a tak. Jsem na tom špatně s časem, takže bych rád něco jednoduchýho i pro laika a rychlýho, Mám totiž obavy že ten trojan na C: někde je, vždycky mi proces "explorer.exe" najednou vytížil procesr na 80-90%, vygooglil jsem, že to může bejt práce toho trojana. Po instalaci WIN na D: se mi to bohužel stalo taky, ale jen jednou a neopakovalo se to /AVG a Spybot nenašly nikde nic/. Jinak se s odkliknutim výběru 2 instalací při bootování asi smířim a nechám to přeinstalování, až bude čas, aby v tom byl prostě pořádek. Každoopádně za vaše rady a snahu poučit laika díky.
zsdx (2098)|19.8.2010 09:50
[quote=jdoby;396159]No já věřim, že to není blbost. Jen používáte termíny, se kterejma už si nevim rady[quote=zsdx]Staci nechat boot.ini, Ntdetect.com a ntldr (prip. i Bootfont.bin, jestli mas v boot.ini diakritiku a chces, aby to vypadalo hezky).[/quote][/quote]

Ja tam vidim jen nazvy tri az ctyr souboru, ktere je treba na disku C: zachovat. Vzhledem k tomu, ze normalne maji atribut 'Skryty', staci ti na C: oznacit vse (Ctrl-A) - rekne ti, ze nevzal skryte - pro jistotu zkontroluj, zda neni nektery z nich nahodou take vybran a muzes mazat.
jdoby (29)|19.8.2010 20:25
[quote=zsdx;396215]Ja tam vidim jen nazvy tri az ctyr souboru, ktere je treba na disku C: zachovat. Vzhledem k tomu, ze normalne maji atribut 'Skryty', staci ti na C: oznacit vse (Ctrl-A) - rekne ti, ze nevzal skryte - pro jistotu zkontroluj, zda neni nektery z nich nahodou take vybran a muzes mazat.[/quote]

Jestli tomu rozumim: mám ve Windows dát "odstranit" vše z oddílu C: až na tyto 3-4 soubory? Mě teda nejde odstranit nic z adresáře Windows, tak jak?
Napadlo mě tohle- vyndat disk a zformátovat oddíl C: v druhym PC kam ho připojim a následně do něj přenést klon oddílu D: To by nešlo?
jdoby (29)|19.8.2010 20:29
[quote=jdoby;396394]Jestli tomu rozumim: mám ve Windows dát "odstranit" vše z oddílu C: až na tyto 3-4 soubory? Mě teda nejde odstranit nic z adresáře Windows, tak jak?
Napadlo mě tohle- vyndat disk a zformátovat oddíl C: v druhym PC kam ho připojim a následně do něj přenést klon oddílu D: To by nešlo?[/quote]

Nojo asi je to blbost, když čtu co jste napsali..... Potřebuju postup jak pro tupce: bod a)- udělej to, bod b) tamto..... atd.
crasten (180)|20.8.2010 23:35
[quote=jdoby;396394]Jestli tomu rozumim: mám ve Windows dát "odstranit" vše z oddílu C: až na tyto 3-4 soubory? Mě teda nejde odstranit nic z adresáře Windows, tak jak?
Napadlo mě tohle- vyndat disk a zformátovat oddíl C: v druhym PC kam ho připojim a následně do něj přenést klon oddílu D: To by nešlo?[/quote]

Postup je správny, lenže klon D: by nešlo spúšťať, pretože by mal Win pomýlené písmená diskov.

Na riešenie máš najmenej dve možnosti (najskôr ale skontroluj a zapamätaj si menovku (Label) disku C:
A. Prvý postup s prenesením disku do iného počítača a jeho logickým zaradením za pôvodný disk, si vlastne naznačil. Ibaže nebudeš klonovať druhú oblať, ale iba preformátuješ prvú - pozor teraz nebude mať písmeno C: (skontroluj obsah adresárov, aby si sa presvedčil že je to tá oblasť, ktorú skutočne chceš formátovať. Disk vráť do pôvodného kompu a z inštalačky nainštaluj Windows.

B. Druhý postup je zložitejší, ale vyhneš sa demontáži počítačov.
Krok1: Stiahneš obraz Parted Magicu a vypáliš ho na CD. Potom vypneš počítač a zabootuješ OS z tohto disku -> volá sa LiveCD, pretože pri jeho spúšťaní OS si nerobí žiadne záznamy do HDD.

Krok2: Zadáš voľbu 1. Default settings, a čakáš, kým nenabehne pracovná plocha, na ktorej v strede ľavého okraja nájdeš ikonu Partition Editor.

Krok3: Po spustení Partition Editoru v pravom hornom rohu okna vyberieš disk s Wndows, ktorý by mal mať označenie /dev/sda a na ňom označením príslušného riadku partíciu C: tu /dev/sda1 - Pozor prever menovku a veľkosť partície, aby si omylom nevymazal inú!

Krok4: Ak menovka súhlasí, tak partíciu označ na vymazanie príkazom Delete(kôš). Potom vykonaj zmazanie príkazom Apply(zelená šípka).

Krok5: Na začiatku zoznamu (miesto pôvodnej oblasti so starým windowsom) by sa mal objaviť úsek "unallocated". Označ ho a stlač New(biely hárok). V okne "Create new partition" zmeň iba položku "File system" z "ext2" na "ntfs" a zadaj menovku disku veľkými písmenami. Potvrdením okno ukonči.

Krok6:Nakoniec opäť zvoľ príkaz Apply a po skončení formátovania by sa mala zobraziť nová partícia ntfs /dev/sda1 so zadanou menovkou.

Krok7:Ukonči program, do mechaniky vlož inštalačné CD pre Windows a reštartuj počítač. Ďalší postup podľa nápovedy inštalátora. Po inštalácii budú na disku opäť dve verzie windows, tentoraz C: bude nová a D: druhá v poradí.

Krok8: Ak ti prítomnosť druhého windows na D: vadí, prekopíruj užitočné data z D: na C: a potom D: môžeš preformátovať.

Veľa šťastia.
jdoby (29)|23.8.2010 15:54
Díky, tak takhhle to už konečně chápu dobře.. Zkusím to dle návodu. 700GB filmů z C: jsem už zazálohoval, což chvíli trvá. Až bude čas, pustím se do toho, nejspíš postup 1), protože stejně budu do HTPC přidávat RAM a rozdělám ho. Díky ještě jednou.