reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

x4 955 BE taktování rady

DjKukucek (9)|18.8.2010 09:32
Zdravím.
Přemýšlel jsem tak dlouho až jsem se rozhodl požádat o radu/y.
Před týdnem jsem si zakoupil tento kus křemíku společně (se starší) deskou MSI K9A2 platinum (7376 v1.0) a chtěl bych vyzkoušet maximální stabilní takt,kde mě stačí aby projetl test wPrime 32M a SuperPI 1M.
S taktováním jsem začátečník přesto mám za sebou několik stran o taktování přímo z těchto stránek SHW a několik taktování za sebou.
Každý znalec ví jaké výhody plynou z Black Edition verzí inu zajímá mě co zvládne moje deska i s křemíkem.
Předem říkám a zdůrazňuji jde mě jenom o to najít maximálku,pro dlouhodobý provoz mám procesor podtaktován a sníženo napětí jádra (kvůli spotřebě, CnQ vypnuto).
Zkoušel jsem ted ráno testovat opět,protože moje prvnotní testy selhaly na 3.8Ghz kdy násobič byl nastaven na 19 x 200 bez zvýšení napětí a po spuštění SuperPI se ukázala pěkná modrá smrt.
Našle jsem si specifikaci mého procesoru, AMD uvádí bezpečnou hranici 1.4V,takže pomocí AOD jsem toto napětí nastavil a pustil se do toho.

Dost řečí a ukážu co jsem vyzkoušel a bral za bezpečné a stabilní podle lynx (0.6.4).

Nejprve přikládám screen,neořezaný a neotálený stejně jako já,přidal jsem pro jistotu a možná taky zbytečně 0.0125 napětí na NB.

Výsledek SuperPI 1M mě moc nepřekvapil ale oproti výchozí frekvenci 3.2Ghz s výsledkem 22.749 jsem spokojený.
Lynx jsem nastavil podle jednoho článku opět z tohoto serveru a nechal běžěet 30 minut,na vás je otázka zda-li se to dá brát jako stabilní.
wPrime 32MB bylo spočítáno za 11.749s a nebo zde

Píšu v rychlosti a ospalosti takže i případné překlepy omluvte :)
Jak mám tedy pokračovat? mám dále zkoušet jenom zvyšovat násobič aniž bych měnil jiné nastavení a až narazím na strop přidat vcore?

Díky za rady,tipy příp. zkušenosti.
hezký den
oc_3.9Ghz.jpg
DjKukucek (9)|21.8.2010 11:21
No vzhledem k tomu že se nikdo nevyjádřil ani nedal rady,přečetl jsem si ještě jednou nějaké návody na taktování,protože se ale nikdo do podrobna nezabýval taktováním tohoto procesoru byť na odlišné desce hranici zvyšování násobiče jsem našel při 4GHz jak dokládá příloha.
Pokud by někdo dal nějaký tip byl bych rád,věřím že to není maximálka,pro trvalý provoz se ale nehoním za každým MHz.
Provedl jsem pouze dva testy,stabilitu jsem netestoval,násobič 20.5x už ale procesor nezvládl ani při vcore 1.45V.
oc_4GHz.jpg
|Mio| (1333)|21.8.2010 13:53
Pokud to neni C3 revize tak je to maximum. Ale i u C3 to muze byt maximum, to uz je od kusu. Pokud se tedy nepustis do vykonejsiho chlazeni. Ale stabilni 4GHz je paradni vysledek.

Nikdo ti neodpovedel proto, ze to tady uz bylo mnohokrat, v poslednich 10 tematech v teto sekci najdes vse. Konkretne v tematu o 965 BE od flankera.
flanker (1579)|22.8.2010 09:35
napětí může být do 1.55V stabilně. Ideální je však hledat něco kolem 1.475-1.5V, protože následný nárůst frekvence s napětím na 1.55V je pak mizivý (třeba pouze dalších 10-30MHz)
Specifikace z AMD.com jsou jejich defaultní hodnoty, které CPU může mít, napětí si často určuje desek (a tvůrci BIOSů) dle těchto tabulek. Každopádně uživatel by pro 24h provoz neměl překračovat 1.55V a zároveň držet tploty do 65 C, lépe však pod 60.
DjKukucek (9)|22.8.2010 09:36
Včera jsem se pokoušel dostat se výš,ale pravděpodobně je to už hranice,jedná se o revizi C3.
Zkoušel jsem nastavit napětí na poměrně už velkých 1.53 a nedostal jsem z toho ani MHz navíc.
Chápu,jeho téma jsem četl celé,je to borec,u mě je problém s deskou,nevzal jsem zrovna kvalitu na taktování.
flanker (1579)|22.8.2010 10:04
20.5x násobič je už moc, to dávají málokteré C3 (velmi vzácné). Průměr bývá mezi 3900-4000 MHz stabilně
DjKukucek (9)|22.8.2010 15:55
To bude pravděpodobně ten můj problém.
Testy projeli v pořádku ale stability v OCCT spadla takřka okamžitě.Oněch 4GHz byli stabilní při napětí 1.425V proto jsem doufal že při 1.5V by bylo možné pouhou změnou násobiče dostat více.
Ono to asi není zrovna rozumné,je to spíš taková třešnička na dortu od AMD,protože jak jsem pročítal tvůj topic tak zvyšování samotné frekvence jader nemá moc velký účinek oproti HT a NB frekvenci.
Každopádně díky za poznatky 8-)
|Mio| (1333)|22.8.2010 18:01
Velice pochybuju ze by tva deska dokazala do toho procesoru dostat tech potrebnych 150-160W o ktere si to rekne na 4 GHz a 1,5 V, krom toho mas 955 BE, tedy z objektivniho duvodu jadro oznacene jako mirne horsi nez ta nejlepsi ze kterych udelaji 965 BE.

Takze bych byt tebou radeji uz nechal laborovani nez si neco znicis, 4 GHz jsou vyborny vysledek, i pri hodne velke snaze by ses nedostal vys aby to stalo za to riziko.
DjKukucek (9)|23.8.2010 02:16
Určitě,laborovat už nebudu,dávám to za vinu desce,v dohledné době ale výměnu neplánuji,v průlomu října listopadu mají vyjít nové grafiky ATI na které chci počkat,dosavadní už dochází dech.
DjKukucek (9)|25.8.2010 03:14
Mám už jen poslední dotaz.
Zvedl jsem frekvenci NB na 2400MHz a přidal napětí na 1.25V,počítač je stabilní,je toto napětí pro dlouhodobý běh bezpečné?
Jak říkám mám pročteno několik článků a napětí se líší deska od desky.
Martin Vithous (52)|25.8.2010 17:00
1,25 V na NB je pro dlouhodobý provoz bezpečné (jako u všeho, za předpokladu dostatečného chlazení).