reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SyncMaster 931BW - dynamický kontrast

Petr S. (1220)|4.4.2007 19:51
Ted jsem narazil u jednoho monitoru Samsung SyncMaster 931BW na zajímavou věc. Dvě uváděné hodnoty kontrastu - Kontrast: 700:1, 2000:1 dynamický. Jak tomu mám rozumět?

Předpokládám, že to souvisí s tím, že u tohoto TN panelu výrobce uvádí kontrast, který nelze nalézt snad ani u pokročilejších MVA/PVA panelů. Takže je tam nějaký marketingový trik? Technologie?
Pokerman (3)|14.5.2007 21:28
Samsung 931BW. Hlavne ma zaujima otazka podsvietenie... sledoval som vela testou ale akosi sa neviem z toho vysomarit co je dobre a co nie. Tie obrazky vyzeraju vzdy inak.. aspon pre mna a skoro vzdy sa pise ze je to ok. Zaujima ma to pretoze som chvilu skumal 931BW a stretol som sa s javom co ma znepokojuje (inak by som ho aj kupit chcel) farby pri hornom okraji boli posobia tmavsie a smerom dole o nejaky ten otien bledsie je to vidiet aj pri posuvani okna na liste a aj pozorovanim klasickej modre farby XP na vrchu otvoreneho okna v porovnani s listou kde je tlacitko start. Predpokladam ze odtien by mal byt identicky(ale nie je). Je to sposobene zlym podsvietenim? Je to jav vyskytujuci sa alebo je to velke minus tohto konkretneho kusu?

inak posobi monitor prijenim dojmom a chcel by som ho ( len mi toto vadilo akosi pri www. strankach kde boli vacsie suvisle tmavsie plochy odhora dole. Tam je vidiet nehomogenitu farby) Kto sa v tom vyznate napiste.

Inak ta recenzia by ma velmi potesila.
CW (35)|15.5.2007 21:20
[QUOTE=Petr S.]2000:1 dynamický. Jak tomu mám rozumět?[/QUOTE]

Dynamický kontrast znamená, že monitor pro tmavé scény snižuje intenzitu podsvětlení (backlight), zatímco pro světlé scény se intenzita zvyšuje, tj. tmavý obraz bude ještě tmavější a světlý ještě světlejší.

Hodnota se měří pro bílou při max. intenzitě podsvětlení proti černé při minimální intenzitě podsvětlení, takže pokud má monitor "normální" kontrast 700:1 a dynamický 2000:1 znamená to, že elektronika umí měnit intenzitu podsvícení o cca 285%.

[QUOTE=Petr S.]kontrast, který nelze nalézt snad ani u pokročilejších MVA/PVA panelů.[/QUOTE]

Např. S-PVA EIZO FlexScan S2411W a Samsung SyncMaster 245T mají udávaný dynamický kontrast 3000:1.

Jinak vysoký dynamický kontrast je doménou plazmových televizí, i když na výstavě CES07 Sharp představil LCD panel s "mega-kontrastem" 1000000:1.
CW (35)|15.5.2007 21:24
Ještě jsem zapomněl dodat, že dynamický kontrast si člověk vychutná při sledování videa - pro ostatní aktivity (hraní) není velkým přínosem, někdy (práce) působí až rušivě. Tedy alespoň takhle jsem to slyšel ;-)