reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Ethernet po el. síti

husky14 (4214)|20.8.2010 09:14
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Ethernet po el. síti

Jedním ze způsobů, jak zejména v domácnosti vyřešit přenos dat bez tahání kabelů, je využít stávající elektrické rozvody. Máte s tímto způsobem šíření dat zkušenosti? Dokáže nahradit wi-fi? Jaké jsou slabiny tohoto řešení? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
matyyy (2527)|20.8.2010 09:24
ještě furt musí být tyhle zařízení na jednom jističovým okruhu nebo už můžou i přes jističe?
Zoidik (1405)|20.8.2010 09:35
U tohoto řešení bych měl obavu z rušení citlivějších elektronických zařízení připojených na stejném okruhu. Sice by každý mělo mít filtraci, ale nic neni dokonalé. Osobně jsem zastáncem starých dobrých kabelů. Až se jednou bude dělat novaá elektrika na baráku, chtěl bych tam udělat i datové rozvody.
kevin00 (10238)|20.8.2010 10:14
[quote=matyyy;396488]ještě furt musí být tyhle zařízení na jednom jističovým okruhu nebo už můžou i přes jističe?[/quote]

Lze využít tzv. indukční cívku, která injektuje signál na jednu z fází elektrického rozvodu. To je však vyloučeno u klasických levných homeplugů a je nutno použít zařízení s čipem firmy DS2.

[SPOILER=Příklad schema zapojení][/SPOILER]
xmarek (1676)|20.8.2010 11:45
Spíš bych uvítal nějakou tu pračku, která mi vyčistí síť od těch naindukovaných sraček. Bohužel je to mimo mé finanční možnosti. :cry

Co týče takového řešení, možná bych to uvítal v místech s problematickým wi-fi připojením. Doma pro mě takové zařízení nemá místo (už z důvodu co jsem uvedl výše).
Japkoslav (80)|20.8.2010 12:18
Před rokem jsem jedno z těchto zařízení testoval a musím říct, že radši zůstanu věrný klasickému kabelu nebo i horšímu signálu wifi. Pingy byly hodně vysoko (300+) a přenosové rychlosti velmi malé, každopádně jsem to testoval na staré budově úřadu, kde je stav elektrických rozvodů slušně řečeno neznámý :D
Na dobře udělané domácí el. síti by to mohlo vypadat lépe.
ČR (0)|20.8.2010 15:22
O tomto slyším poprvé. Připadá mi to jako zhovadilost, takže nee.
Neregistrovaný (0)|20.8.2010 16:25
Již rok jsem spokojeným uživatelem tohoto řešení. Po přestěhování počítače do jiného pokoje a zakoupení XBoxu 360 jsem řešil chybějící ethernet zásuvky domácí bezdrátovou sítí.
Pro běžné brouzdání po iinternetu OK, pro graní her po síti z PC nebo XBoxu neopoužitelné kvůli vysokým odezvám.
Vyzkoušel jsem tedy nejlevnější homeplug od D-linku a byl jsem bvelice příjemě překvapen. Absolutně bezproblémová isntalace zapoj a hrej, rychlost a nízká odezva. Později jsem zakoupil i třetí adaptér pro připojení počítače, není potřeba nic řešit, soustava tří adaptérů se chová, jako by bykla v HUBu, funguje to perfektně.
Bydlím v cca 12 let starém domě, vzdálenost mezi adaptéry je max 10 m a vše je uvnitř jediného bytu.
Richmond (8084)|20.8.2010 18:39
[quote=matyyy;396488]ještě furt musí být tyhle zařízení na jednom jističovým okruhu nebo už můžou i přes jističe?[/quote]
Proleze to i jističe, ale klesá rychlost...
Neregistrovaný (0)|20.8.2010 19:40
K tomuto řešení bych sáhl jedině v extrémním případě, kde není možné použití WiFi ani síťových kabelů a nebo jako provizorního řešení.
crasten (180)|21.8.2010 00:19
[quote=Richmond;396596]Proleze to i jističe, ale klesá rychlost...[/quote]

Ono to nie je len tým, že musí prejsť cez ističe, ale signál sa musí naindukovať z jedného fázového vodiča do druhého a to s dostatočnou amplitúdou dokáže len na väčšej dĺžke káblu, pričom klesá spoľahlivosť prenosu. Nielen že sa deformujú hrany signálu a preto sa musí natiahnuť bitová dĺžka (ináč povedané - zníženie rýchlosti datového toku), ale aj samotné pakety sa musia často opakovať z dôvodu chýb (nesedí CRC), čo má podiel na znížení rýchlosti.

Neprikláňam sa k tomuto riešeniu hlavne z obavy pred nežiadúcou indukciou prepätia do citlivých zariadení.
astec (1823)|21.8.2010 13:05
Funkční náhradní zařízení, jen nesmí přijít bouřka
Neregistrovaný (0)|21.8.2010 16:14
upřímně vidím po zkušenostech problém v tom že člověk nadokáže spolehlivě říci zda mu to doma pojede či nikoliv... jedno nasazení funguje bez problemu... spoj půda - byt o 4patra níže. druhý nefachá ani do vedlejší místnosti. vzhledem k ceně docela nevhodný pokus...

to už radši Nkový router nebo kabel.

zkoušel jsem HPNA a je to podstatně lepší řešení, leze to po koaxu od televize či obyč dvoulince pro telefon... funkčnost podstatně lepší, cena prakticky stejná jako u PLU.
Neregistrovaný (0)|22.8.2010 00:17
Vsetci radioamateri a DX vam dakuju za rusenie, ktore tieto zariadenia (z principu) generuju... Pri ethernete som osobne iba za kable alebo WiFi.
xmarek (1676)|22.8.2010 09:04
[quote=Neregistrovaný;396793]Vsetci radioamateri a DX vam dakuju za rusenie, ktore tieto zariadenia (z principu) generuju... [/quote]Souhlas. A nejenom tyto dvě skupiny, ale i lidi co mají rádi Hi-end. :cry
Neregistrovaný (0)|22.8.2010 22:21
Citujem :
Upřímně vidím po zkušenostech problém v tom že člověk nadokáže spolehlivě říci zda mu to doma pojede či nikoliv... jedno nasazení funguje bez problemu... spoj půda - byt o 4patra níže. druhý nefachá ani do vedlejší místnosti. vzhledem k ceně docela nevhodný pokus...

Presne tak to funguje,overene asi na 5 miestach.
Doctor01 (400)|23.8.2010 00:17
Ahoj

Kdysi jsem to testoval a nic moc. Treba se to uz zlepsilo.
Jednoznacne ale preferuji natahat kabely pokud je to jen trochu mozne.
To jsem take udelal hned jak jsem koupil byt.
JindraPce (69)|23.8.2010 08:30
Ahoj

Kdysi jsem používal. Rychlost hodně špatná ale na tehdejší inet víc než dobrá. Při přestavbě bytu jsem ale dodělal i datové rozvody. Podle mě je to dobré zařízení na místa, kde to prostě jinak nejde. U mě v bytě třeba WiFi nedostane z prostředka bytu až na kraje.

Pak jsem měl zákazníka (sokolovna), který chtěl internet z ADSL z dolní kanceláře dostat na druhou stranu budovy do horní kanceláře. Dráty nebylo možné tahat a WiFi také pořádně nešlo, tak že toto bylo v té době jediné cenově přístupné řešení.
xtonda (23)|23.8.2010 12:38
[quote=Neregistrovaný;396793]Vsetci radioamateri a DX vam dakuju za rusenie, ktore tieto zariadenia (z principu) generuju... Pri ethernete som osobne iba za kable alebo WiFi.[/quote]

Tak elektrický kabel je taky kabel ;-) A nějací radioamatéři mi jsou vážně ukradení, pokud zařízení splňuje všechna legislativní kritéria tak nevidím důvod proč by ho někdo neměl používat.

Nicméně vzhledem k již zmíněné v podstatě neodhadnutelné použitelnosti pro dané nasazení, vidím datové přenosy po elektrické síti jako to nejposlednější řešení. Právě proto že elektrický kabel má nedefinované VF vlastnosti, tak také krom toho že může něco vyzařovat, také může leccos pochytat a to pak jeho provoz ruší. Natažení ethernetu, wifi i použití stávajících koaxiálních a telefonních rozvodů (HomePNA, xDSL) je rozhodně lepší nápad.
Erixon (1)|24.8.2010 01:22
Nevíte jestli má vliv na přenosový rychlosti a výpadky paketů připojení potenciálně rušivejch zařízení?(induktivní zátěž - motory, tlumivky a tak...)
Vidim to jako náhradní řešení do specifickejch aplikací, který optiku nebo UTP/STP nahradit nemůže.
crasten (180)|24.8.2010 13:47
Najviac rušenia v sieti produkujú výkonové fázovo riadené obvody s triakmi. Naproti tomu triakové spínače s riadením zopnutia v nule produkujú menej rušenia ako mechanické spínače.
Teoreticky vzato platí, že pri neriadenom zapínaní záťaže najviac ruší záťaž kapacitná (napr. zdroje PC) z dôvodu skokovej zmeny nárazového (nabíjacieho) prúdu a pri vypínaní induktívne záťaže (motory a trafa) z dôvodu indukovania napäťovej špičky (prepätia) na kontaktoch spínača. V praxi induktívny sporebič má zaradený na vstupe aj kapacitný filter, tvorený kondenzátormi X a 2-krát Y, ktorý vyprodukuje lupnutie aj pri zapnutí. Počas chodu zariadení je hladina rušenia spravidla pod normou definovanou krivkou.
Bezkomutátorové (asynchrónne ) neriadené motory počas chodu neprodukujú VF rušenie. Platí to len ak sú v poriadku to znamená, že kotva sa nedotýka statora, nemajú skraty vo vinutí a pod.
ICEBOSS (3435)|29.8.2010 03:43
slepa vyvojova vetev imho