reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Navrh chlazeni pocitace - zacatecnik

Destabilizator (1)|20.8.2010 15:35
Zdravim,
jsem majitelem vcelku vykonneho stroje:

CPU Intel Core 2 Q9550 [Thermalright SI-218 SE + Noctua NF-S12-1200]
GPUx2 (Crossfire) Sapphire Ati Radeon HD 4870X2 [Arctic Cooling Accelero Xtreme]
MB Gigabyte GA-X48-DS5
RAMx2 Corsair Dominator DHX 4GB 1066Mhz CL5 (4 moduly po 2GB, jedna dvojice je pod heatsinkem CPU a druha chlazena dodavanou trojici vetracku - strasne piskaji :S)

to vse ve velke case Lian-Li P80 (bohate mnozstvi vetraku, nicmene nedostacujici), zakladni takty.

Mym velkym problemem (krome momentalne vyhorene desky) je dvojice grafickych karet, zejmena jejich napetove regulatory. Referencni chladice jsem vymenil za dvojici Accelero Xtreme chladicu (v te dobe jedine dostupne na tyto karty), teploty klesly, nicmene pod zatezi (mam 30" monitor, zatezi myslim program/hru, ktera nalezite zamestna i druhou grafickou kartu), spodni (sekundarni) karta zacne topit a primarni se prehreje a cely system se vypne. Jedine "funkcni" reseni, ktere jsem realizoval je vetrny tunel kolmo namireny primo na heatsinky napetovych regulatoru, pote je system uchladitelny i pri tahu, pokud v mistnosti vetram. Nevyhodou tohoto reseni je nutnost sejmuti bocnice + enormni hluk (ventilator v tunelu ma temer 100CFM).
Nedavno jsem si vsiml testu vodniho chlazeni a take toho, ze se vyrabi bloky na HD4870X2 karty (tuto problematiku vicemene nesleduji, proto omluvte me pripadne out-of-date).

Chtel bych Vas poprosit o navrh spolehliveho chlazeni tohoto stroje (CPU, 2xVGA - i napetove regulatory, RAM?, deska?), jsem ochoten i priplatit za kvalitu (vykonne cerpadlo napr.?). Vodnim chlazenim jsem se nikdy nezabyval a zrejme bych nebyl schopen spravne vybrat vsechny dily sam.

Dekuji,
~Destabilizator+
Alphacool Support (1563)|21.8.2010 22:05
Dobrý den,

ta case je velká a prostorná, ale je problém, že bez úprav se do ní nějaký rozumný radiátor v podstatě nevejde :(

Tzn jsou v zásadě dvě varianty:

a) demontovat skoro celou přední část, kde jsou pozice pro mechaniky - tam by vznikl nádherný prostor pro 3x140mm radiátor, což by bylo perfektní.
b) mít radiátor někde vně case, nebo například uchycený přes tento držák http://www.alphacool.cz/produkt/Koolance_Radiator_Mounting_Bracket.html

Dále je potřeba počítat s tím, že komplet chlazení pro dvě vga, cpu, ram a popřípadě desku Vás ve výsledku vyjde na cca 15tis nebo i možná více. Teplota grafik by pak byla cca 35 stupňů bez zátěže, 45 stupňů v zátěži. Procesor 40 stupňů bez zátěže, 50 - 55 stupňů v zátěži. To vše s jedním 3x120mm radiátorem se třemi kvalitními fany (Noctua P12 a podobně) na plné otáčky. V PC by Vám pak zbyl jen ventilátor ve zdroji. Takže by to bylo velmi tiché...a chlazení mosfetů na VGA atd rozhodně problém není, nepřehřívaly by se.