reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Doporučtě WiFi router do bytu pro 4 počítače

Stetha (66)|22.8.2010 01:13
Zdravím,
potřeboval bych doporučit router do 1000,- kč na pokrytí studentského bytu o půdorysu přibližně 12x7 metrů. Poskytovatel internetu je UPC, k internetu budou připojeny 4 počítače, 2 notebooky přes wifi, 2 stolní počítače pravděpodobně kabelem, pokud to půjde + sem tam bude potřeba se připojit s mobilem/iPodem.
Jelikož se v této problematice vůbec nevyznám, bohužel nevím, co víc, než sdílení internetu, mám od routeru požadovat, co mi může router dál poskytnout, kromě sdílení netu, poradíte někdo? Hlavní priorita je aby internet běhal bez problémů, oba notebooky budou do vzdálenosti 6 metrů od routeru přes zeď ve vedlejším pokoji.
Původní cena měla být okolo 500,-, páč nepožadujem nic extra, ale mně osobně se to zdá dost málo a radši si malinko připlatím, abych měl nejlepší poměr kvalita/cena. V diskuzi jsem narazil na dobré zkušenosti s těmito routery:

http://www.alza.cz/tp-link-tl-wr741nd-d155297.htm
http://www.alza.cz/d-link-dir-615-d170458.htm

První mě trochu zarazil nízkou cenou, ale pokud splňuje to, co požaduji, koupíme asi tento. Co má oproti němu ten druhý navíc?
A jde v obou případech o zařízení ke stejnému účelu? Připadá mi divné to, že u každého z nich jsou napsané parametry, které ale u druhého nejsou zmíněny. ( např. u prvního modelu citlivost, přenosová rychlost, frekvenční rozsah)
Každopádně předem děkuji za tipy a rady.
Doctor01 (400)|22.8.2010 04:42
Ahoj

Tak to vypada, ze vas tam bude vic.
Co takhle se domluvit a zainvestovat nejakou korunu navic?
Urcite by se hodil na routeru take USB port.
Predpokladam, ze budete chtit treba tisknout, nebo tam mit pripojen
nejaky usb disk apod.
Co zauvazovat timto smerem? 300-500kc na osobu ..
To prece neni nejaka vysoka castka, co by mohla nekoho odrovnat ..
Stetha (66)|22.8.2010 10:21
Zdravim, on je problém, že ten byt je nevybavený, takže všichni musíme vrazit celkem velký peníze do základních věcí (postel, stůl, mikrovlnka atd.) takže dát 500 navíc se každýmu nechce. Já bych třeba dal i něco víc a pak si ten router nechal. Má router nějakou životnost? Myslím co se týče výkonu nebo technologií, které třeba už nebudou za nějakej ten pátek aktuální a v tu dobu nevyužitelné? Nebo mi router vydrží třeba 10 let, pokud se o něj budu hezky starat?
A chápu dobře, že USB port=možnost sdílení věcí z disku k němu připojeného nebo tisknutí z tiskárny, taktéž zde připojené? Jde k tomu pak připojit nějaký USB rozbočovač? Nevím, zda by jsme to plně využili, jestli nebude rychlejší něco přenést na flashce nebo přímo na disku..
Dojigiri (1629)|22.8.2010 11:33
Pokud budete chtít používat wifi tak bych u tplinku spíš než 741 doporučil aspoň 841ND (741 má poloviční rychlost wifi 150MBps - nemá plný N-ko - oproti 300MBps plnýho N-ka který má až 841ND). Nedávno jsem jeden kupoval známým, vcelku běží, signál je hodně dobrej, akorát se na můj vkus až trochu moc zahřívá (na plastu po chvíli provozu stěží udržím prst, takže tak kolem 40-50st.).

Co se týká USB - taky jsem pro ty známý hledal něco s printserverem (připojit tiskárnu by se hodilo), ale nic jsem nenašel - u všech levnějších lze USB použít pouze pro připojení disku (sdílení dat) ovšem nikoliv tiskárny (nemívají v sobě printserver). Nejlevnější kterej jsem našel, kterej umí tiskárnu, se cenou už přibližoval ke 2.000 a to už známí nebyli ochotní akceptovat takže se spokojili s tím že tiskárnu budou sdílet z jednoho připojenýho počítače.
Stetha (66)|22.8.2010 14:39
A měl byste tedy nějaké doporučení na nějaký router s USB portem? A ještě jednou bych se rád zeptal, jak je to s tou životností, děkuji.
|Mio| (1333)|22.8.2010 22:16
5 let minimalne

S USB vem WN1043 od TP-Linku, ma USB na libovolny MassStorage zarizeni.
Doctor01 (400)|22.8.2010 22:49
[quote=Stetha;396824]Zdravim, on je problém, že ten byt je nevybavený, takže všichni musíme vrazit celkem velký peníze do základních věcí (postel, stůl, mikrovlnka atd.) takže dát 500 navíc se každýmu nechce. Já bych třeba dal i něco víc a pak si ten router nechal. Má router nějakou životnost? Myslím co se týče výkonu nebo technologií, které třeba už nebudou za nějakej ten pátek aktuální a v tu dobu nevyužitelné? Nebo mi router vydrží třeba 10 let, pokud se o něj budu hezky starat?
A chápu dobře, že USB port=možnost sdílení věcí z disku k němu připojeného nebo tisknutí z tiskárny, taktéž zde připojené? Jde k tomu pak připojit nějaký USB rozbočovač? Nevím, zda by jsme to plně využili, jestli nebude rychlejší něco přenést na flashce nebo přímo na disku..[/quote]

Takze ta zivotnost je pomerne velka - jak psal Mio min 5 let ti to vydrzi fpoho.
To USB - ano, s moznosti pripojeni tiskarny to bude k tem 2t (jak jsem psal4x500).
Samozrejme, pokud by jste to vyuzili. Tiskarnu zrejme budete nejakou mit.
Da se vsak vzdy pripojit jednotlive k nejakemu pc, s ntb muzes prijit k ni apod.
Jinak data muzete sdilet normalnim zpusobem z pccek, jem museji byt zrovna zapnute.
(treba nemuze ti tam nekdo neco nechat aby sis to pak zkopiroval atd)
Dale pak na levnem routeru je jen stovkova sit, samozrejme ne vsichni potrebuji gigovou,
ale stoji to take za uvahu.

Nejake moznosti:
http://www.softcom.cz/produkt/d-link-di-524up-54m-wireless-router-with-4-port-sw-usb-print-server/?flist=1
- tento router je sice jen b/g, ale ma printserver a je za 1380 s dph. Jak stolni, tak i ntb se daji v pripade potreby pripojit kabelem (kvuli zvyseni prenosove rychlosti treba v pripade kopirovani neceho velkeho), jinak na net 54Mbit staci.

http://www.softcom.cz/produkt/tp-link-tl-wr1043nd-bezdr-n-router-1x-wan-4-x-10/100/1000mbit-80211n/?flist=1
- n-kovy, gigabitovy switch, USB - cena prijemnych 1200 s dph ...
(nemam s nim zkusenost, ale papirove vypada dobre)

Pokud chces skutecne usetrit, tak kup klidne treba tohle, svuj ucel to taky splni a pozdeji (za rok dva) muzes koupit neco jineho (uz budes vedet co ti chybi/co bys chtel aby umel navic):
http://www.softcom.cz/produkt/tp-link-tl-wr340gd-bezdr-router-4-x-lan-54mbit/sec-odn-antena/?flist=1 za nejakych 460kc s dph ... za tyhle penize nemuzes nic zkazit ...
Stetha (66)|23.8.2010 00:12
Tak moc děkuji všem rádcům, vidím to na TP-LINK TL-WR1043ND, teď už jen aby to schválili spolubydlící :)
díky
|Mio| (1333)|23.8.2010 21:50
PS: Ohledne te tiskarny, nez kupovat router s podporou USB pro tisk, ktery ve vetsine pripadu dost omezi moznosti tisku, je lepsi koupit sitovou tiskarnu, osobne mam vyborne zkusenosti s Canon ted mam MP640, naopak spatne zkusenosti mam s HP jejich podpora a konfigurace site je zavisla na PC
kevin00 (10238)|23.8.2010 23:29
[quote=|Mio|;397306]PS: Ohledne te tiskarny, nez kupovat router s podporou USB pro tisk, ktery ve vetsine pripadu dost omezi moznosti tisku ...[/quote]

Možnosti tisku se nijak neomezí, tisknout lze naprosto normálně. Nelze však např.: u multifunkčních tiskáren skenovat, jelikož komunikace je jednosměrná a tudíž nelze nijak dostat data z tiskárny do počítače.
Doctor01 (400)|24.8.2010 01:00
No, problem sitovych tiskaren je ten, ze jsou ponekud drazsi nez ty USB.
Taky tu je nejakej predpoklad, ze nekdo z nich ma USB tiskarnu.
Kupovat novou jsou dalsi vydaje. Treba si ji poridi pozdeji ...
Dojigiri (1629)|24.8.2010 08:30
No, třeba můj SMC router umí připojit i multifunkci nebo scanner a skenovat.

Ovšem pouze vybrané (a zrovna na potvoru ten scanner od HP, který vlastním, neumí - byl kupován už před routerem, jinak bych ho samozřejmě kupoval s ohledem na seznam podporovaných zařízení). Což je obecně problém těchhle přídavných funkcí routerů - podporujou jenom omezenou množinu HW.
klarinet335 (81)|29.8.2010 14:24
Za sebe mohu doporucit D-Link DIR-615 cca za 900-1000 Kc - je to osvedcena znacka (experimenty se v sitarine vetsinou moc nevyplaceji), podporuje 802.11n (ma dve antenky, teoreticky tedy 300mbps) a hlavne (!) ma podle me zkusenosti celkem slusny dosah a prostupnost signalu pres zdi. Drive jsem mel Asus 802.11g a rozdil v dosahu a sile signalu je propastny...
on-dra (8)|21.9.2010 20:58
Řeším podobný problém a jakožto naprostý wifi-amatér bych nerad udělal nějakou špatnou koupi. Prosím omluvte laické výrazy :)

Měl bych dotaz na vhodný wifi-router, situace je následující :

V Cihlovém domě jsou 2 sousední byty, do jednoho je kabelem zaveden z půdy internet od wifi poskytovatele, který má na střeše anténu, na kabelu reálná rychlost podle speedtest.net 7.76 Mb/s. Kabel je přímo zaveden do notebooku, žádný modem, nic. (Na půdě je rozbočovač do jiných bytů-přes kabely)


Chci vyřešit bezdrátové připojení tak, aby v bytě, kde je kabel, byl pokud možno router, vhodně umístěný tak, aby příjem na cca 10 metrů všemy směry byl nějak rozumně rychlý- signál musí projít 1-2 cihlové zdi. Připojeno by mělo být cca 4-6 notebooků . Je to reálné ? doporučil by někdo vhodný výrobek? Cenově může být cca 2000-2500kč .
Jde mi o to , zda to jde takto vyřešit- tedy kabel připojit přímo do routeru a nic jiného neřešit. Prosím o pomoc, nemám dostatek času se teď zabývat technikami propojování wifi, proto žádám o radu. A pokud možno kdyby mi někdo doporučil vhodný produkt. Případně jiný postup řešení..

Děkuji
Doctor01 (400)|23.9.2010 09:30
Ahoj

Klidne zkus tenhle - TP-LINK TL-WR1043ND
Melo by to byt v pohode, hlavne to umistit na nejake vhodne misto. Kdyby nestacil vykon, anteny se daji vymenit za silnejsi (tyhle maji myslim 3dBm, muzou se tam dat treba 5dBm nebo i silnejsi) jinak je spis otazka jednotlivych ntb jak maji citlivou/vykonou wi-fi.
Ale na jednu dve zdi a do 10m bys nemel mit problemy.
on-dra (8)|23.9.2010 13:32
Dobře, díky za radu ještě dnes objednám , je i za velmi rozumnou cenu , kdyby náhodou, objednám i silnější anténu.. Jen se hloupě zeptám, nebudu už nic dalšího potřebovat? Myslím zda bude stačit router zapojit, nastavit,zapezpečit a vše pojede snad jak má..

ps : nevim jak se udělují reputační body ,až zjistím ,vše napravím :)

ještě mám dotaz, zda koupit například tento router stejného výrobce, ve specifikaci píšou , že má silnější anténu než Vámi doporučený..má někdo zkušenosti s ním? a je ještě levnější. Díky http://www.alza.cz/tp-link-tl-wa901nd-d165051.htm
|Mio| (1333)|23.9.2010 19:48
Silnejsi anteny nekupuj, prekrocil bys zakone limity vyzarovaneho vykonu.

Nemluve o tom ze v interieru diky odrazum to muze byt spis k horsimu i kdyz to MIMO technologie kompenzuje.

Se ziskovejsimi antenami je to ruzne, cim horsi citlivost chipsetu tim je potreba silnejsi antena, ale zase se musi kompenzovat omezenim vykonu.

Proste ideal jsou ty prilozene, je to s nimi otestovano a sladeno. Pokud chces dat silnejsi musis presne vedet proc to delas a co to udela.
Doctor01 (400)|23.9.2010 22:21
[quote=on-dra;404594]Dobře, díky za radu ještě dnes objednám , je i za velmi rozumnou cenu , kdyby náhodou, objednám i silnější anténu.. Jen se hloupě zeptám, nebudu už nic dalšího potřebovat? Myslím zda bude stačit router zapojit, nastavit,zapezpečit a vše pojede snad jak má..

ps : nevim jak se udělují reputační body ,až zjistím ,vše napravím :)

ještě mám dotaz, zda koupit například tento router stejného výrobce, ve specifikaci píšou , že má silnější anténu než Vámi doporučený..má někdo zkušenosti s ním? a je ještě levnější. Díky http://www.alza.cz/tp-link-tl-wa901nd-d165051.htm[/quote]

To je jen APcko. Spis se ti bude hodit to co jsem navrhl.
Jinak, jak i rika Mio, melo by ti to stacit tak jak to je.
Jinak pokud budes chtit udelovat nekomu reputacni body.
on-dra (8)|24.9.2010 16:36
Takže router jsem včera koupil, dnes zapojil, dokonce i překvapivě nastavil a signál je víc než dobrý i v tom nejvzálenějšim koutě druhého bytu, takže spokojenost..jen se zeptám, zda jde router nějak uchytit na zeď a co bych na to měl koupit, jsou tam zezadu na to připravené otvory, ale na hřebíček to nebude :)

Tímto děkuji za rady !
Doctor01 (400)|25.9.2010 07:04
No, vetsinou se k temto zarizenim pridavaji hmozdinky a sroubky ...
Pokud tam nejsou, tak si nejake sezen. Staci 2ks, ctverky.