reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opozdene pripojeni k ineternetu po startu systemu

Araken (14)|22.8.2010 13:35
Zdravim,

mam problem - po startu systemu (Win7 enterprise) trva asi minutu, nez se pocitac pripoji k internetu. Mame mestkou wifi -> router -> kabel -> pc. Na vsech ostatnich pocitacich to tady funguje bez problemu hned, blbne pouze muj, cili je chyba bud v adapteru nebo v nastaveni. V biosu je adapter nastaven na always on.
Proste pustim, pak "no internet connection" a asi po minute to normalne nabehne.
Zkousel jsem nastaveni setreni energie pro sitove adaptery (tohle reseni sjem vygooglil), vsechno na plny vykon, ale nepomlohlo...

Ma nekdo nejaky napad?
Diky moc
|Mio| (1333)|22.8.2010 22:10
To je vlastnost Vist/W7, jejich detekce a identifikace site trva dlouho, obzvlaste kdyz neni idealne nastavena a systemy identifikuji vice siti na stejne HW vrstve. Pak se k tomu pridava nejspis i mirne opozdene spusteni wifi adapteru+vyhledani siti+autorizace sifrovani.

Dohromady to muze tu minutu dat. W7 se chovaji tak ze co nejdrive umozni praci uzivateli a nektere sluzby si spousteji opozdene, tak se ti stane ze ty uz pustis prohlizec, ale sitove sluzby a rozhrani jeste nebezi uplne.
Araken (14)|22.8.2010 23:37
aha... diky.. blby...

jinak sit tu mam jenom jednu k pripojeni, a nastaveni mam jako "detekovat automaticky", coz funguje bez problemu na vsech ostatnich poctitacich (xp)...
crasten (180)|23.8.2010 07:21
Doporucil by som vypnut DHCP a nastavit pevne IP adresy.
Araken (14)|23.8.2010 11:41
diky...

tak jsem to zkusil, podle navodu providera, ale zadna zmena...
crasten (180)|24.8.2010 00:50
A skusal stej to bez DHCP ?
Araken (14)|24.8.2010 10:51
ano, ip adresy a vychozi brany jsou pevne nastaveny, zadny rozdil ((
crasten (180)|25.8.2010 06:01
Wifi siet moze naraz obsluzit iba 13 ucastnikov. Ostatny proste cakaju, az sa uvolni miesto. Potom im je docasne priradeny kanal. Nemoze byt opozdenie z tohoto dovodu? Treba sa skusit pripajat v case slabeho zatazenia siete.
Ale skor si myslim, ze to bude tak, jak pise |Mio| - proste inicializacia wifi rozhrania trva vo W7 dlho.
V tom adapteri nemas nahodou prideleny pevny kanal? V tvojom pripade je lepsie, ak volbu kanalu nechas na adapter. Vtedy je jedno, ktory kanal sa uvolni ako prvy.
Router dufam nevypinas spolu s PC, lebo inal by to bolo tym, ze router dlho startuje.
Dojigiri (1629)|25.8.2010 09:56
[quote=crasten;397679]Wifi siet moze naraz obsluzit iba 13 ucastnikov.[/quote]

To se mi nezdá, podle mě limit připojených účastníků vždy záleží jen na nastavení přístupovýho bodu (kolik účastníků dovolí současně připojit).

Číslo 13 (resp. 11) si vybavuji pouze v souvislosti s počtem možných různých kanálů wifi (ale to pokud vím nesouvisí s počtem připojitelných účastníků - jeden wifi AP vždy běží pouze na 1 kanálu z možných 11 či 13 - tedy pomineme-li některé AP který např. využívají 2 kanály pro N apod.)
crasten (180)|25.8.2010 11:52
Tak ako som to pochopil ja počet kanálov 13 alebo 11 je ako počet drôtov, cez ktoré sa môžu uskutočňovať súčasné prenosy. Ďalší 14. resp.12. účastník môže byť obslúžený až po ukončení prenosu od niektorého účastníka. To môže byť po každom pakete, po zobrazení web stránky, ale treba aj nikdy, záleží to od priority spojenia od protokolov, ktoré bežia na jednotlivých kanáloch a od agresivity downloader programov.

Skutočne je to tak, CLIENT prostredníctvom routera môže vyslať žiadosť na AP až keď je voľný niektorý VF kanál. Vyhľadávanie voľných kanálov spravidla prebieha dynamicky, ak nie je nastavený fixne.
http://www.itnews.sk/tituly/pc-revue/free-clanky/2009-07-07/c1185-vsetko-o-wi-fi-1.-cast
mpitman (206)|25.8.2010 12:58
[quote=crasten;397738]Tak ako som to pochopil ja počet kanálov 13 alebo 11 je ako počet drôtov, cez ktoré sa môžu uskutočňovať súčasné prenosy. Ďalší 14. resp.12. účastník môže byť obslúžený až po ukončení prenosu od niektorého účastníka. To môže byť po každom pakete, po zobrazení web stránky, ale treba aj nikdy, záleží to od priority spojenia od protokolov, ktoré bežia na jednotlivých kanáloch a od agresivity downloader programov.

Skutočne je to tak, CLIENT prostredníctvom routera môže vyslať žiadosť na AP až keď je voľný niektorý VF kanál. Vyhľadávanie voľných kanálov spravidla prebieha dynamicky, ak nie je nastavený fixne.
http://www.itnews.sk/tituly/pc-revue/free-clanky/2009-07-07/c1185-vsetko-o-wi-fi-1.-cast[/quote]

Tak a ted nam prozrad, kde v odkazovanem clanku se pise, ze "client ceka na volny kanal"? Ve skutecnosti je kanal na AP tedy vysilaci nastaven napevno a na klientu je pak bud nutne nastavit tento kanal take napevno, nebo ho zjistit automatickym vyhledavanim, ale kazdopadne pak uz s vysilacem muze komunikovat jen tim jednim pevne danym kanalem, ktery urci provider/ten kdo nastavoval AP. Navic protokol komunikace pres WiFi je podstatne slozitejsi nez jak popisujes a rozhodne neplati, ze pokud bude jeden klient bez prestani neco stahovat, tak maji ostatni smulu.

Kazdopadne, vzhledem k tomu, ze tazatel ma externi router, tak predpokladam, ze ten je pripojen stale a doba spojovani se tak pri nabehu windows neuplatni - navic kdyz na jinych PC s winXP to funguje.

Jak uz psal |Mio| bude to ciste problem operacniho systemu, ktery sitovou sluzbu nastartuje pozdeji, a jiz pred tim mas moznost poustet programy a zjistit, ze sit jeste nebezi. Dalsi problem muze byt antivir/firewall - setkal jsem se s nastavenim "blokuj pripojeni na sit pri startu PC dokud sam nenabehnu"...
crasten (180)|25.8.2010 15:30
Článok je len ako ilustračný príklad, ako to funguje, ale píše sa tam:
"Napríklad komunikácia notebooku s bezdrôtovým smerovačom sa uskutočňuje na jednom kanáli."
To znamené 13 notebookov = 13 kanálov, -> ten štrnásty už nemá kadiaľ komunikovať.
r34ktor (7477)|25.8.2010 15:46
[quote=Araken;396876]mam problem - po startu systemu (Win7 enterprise) trva asi minutu, nez se pocitac pripoji k internetu[/quote]
Zkus vypnout RW autotuning. V příkazovém řádku spuštěného s adminitrátorským oprávněním použij následující příkaz:

[code]netsh interface tcp set global autotuning=disabled[/code]

Info o stavu funkce lze získat příkazem:

[code]netsh interface tcp show global[/code]

[quote=crasten;397788]Článok je len ako ilustračný príklad, ako to funguje, ale píše sa tam:
"Napríklad komunikácia notebooku s bezdrôtovým smerovačom sa uskutočňuje na jednom kanáli."
To znamené 13 notebookov = 13 kanálov, -> ten štrnásty už nemá kadiaľ komunikovať.[/quote]
Takto to opravdu nefunguje. Pokud chceš jít do hloubky, poohlédni se po vhodné odborné literatuře.
crasten (180)|26.8.2010 00:25
Pokúsim sa horeuvedené uviesť do normálu:
Tie kanály sú tam skutočne len ako prevencia susedných sietí pred rušením. Komunikácia medzi dvoma zariadeniami ide na jednom kanáli (ďalej médium). Ak je zariadení viac, zariadenia sa v náhodnom poradí hlásia o prístup na médium. Všetci "počúvajú" či je linka voľná alebo nie. Pretože ale nie je možné zabezpečiť aby sa počul každý s každým, volí sa jeden prístupový bod (AP - akoby master siete). Ostatní komunikujú cez neho. Ak dôjde ku kolízii stanice sa odmlčia na rozdielnu dobu a prenos sa opakuje. Pritom je definované aká musí byť minimálna prestávka v komunikácii. Parameter odmlky (duration) je odvodený od adresy zariadenia, ktorá je buď fixná, alebo ju pridelí server DHCP pri prvom prihlásení. Tak sa môže stať, že pri "hustej" prevádzke sa niektoré zariadenia (dlhý čas odmlky) nedostanú na linku. Reálny počet simultánne pripojených (rozumej akoby súčasne) zariadení je údajne 25, ale podľa odozvy reálne maximálne 15. V prípade prenosu hlasu cez internet (VoIP) dokonca len 3-10 hovorov na prístupový bod.
Tu sú odkazy:
http://www.edugeek.net/forums/networks/16173-waps-supporting-upto-25-concurrent-users.html (The problem we're having is supporting 20+ users on a single access point. After about 15 have logged on, the other 5-10 cannot gain access to the network.)

http://www.net2phone.com/partnerships/distributors/product/broadband/xj100faq.asp (How many concurrent calls can an access point support? Call capacity depends on the access point, backend bandwidth, codec configuration and other factors. Consumer Wi-Fi access points can typically support 3-10 concurrent calls with the default G.729 codec.)
Richmond (8084)|26.8.2010 00:44
Ale on netelefonuje, vytížení nemá nic společného s kanály... Těch 10-15 hovorů je řekněme reálná propustnost wifi :rolleyes: Navíc se to stává jen na jeho pc
crasten (180)|26.8.2010 07:05
Napríklad, ak má špatné príjmové - vysielacie podmienky, nemusí AP jeho žiadosť o prihlásenie zachytiť, zvlášť pri vysokej penetrácii. Neviem, koľkokrát adaptér pri prihlasovaní vyhľadáva sieť, ale je celkom možné, že sa napokon odmlčí, a podarí sa to až po zakázaní a následnom povolení bezdrôtovej siete, kedy sa pokusy o prihlásenie opakujú.
On netelefonuje, ale nevieme povedať, čo robia ostatní. Hlas má prioritu.
mpitman (206)|26.8.2010 08:36
[quote=crasten;397928]Napríklad, ak má špatné príjmové - vysielacie podmienky, nemusí AP jeho žiadosť o prihlásenie zachytiť, zvlášť pri vysokej penetrácii. Neviem, koľkokrát adaptér pri prihlasovaní vyhľadáva sieť, ale je celkom možné, že sa napokon odmlčí, a podarí sa to až po zakázaní a následnom povolení bezdrôtovej siete, kedy sa pokusy o prihlásenie opakujú.
On netelefonuje, ale nevieme povedať, čo robia ostatní. Hlas má prioritu.[/quote]

Ach jo, porad do toho pletes irelevantni skutecnosti. Podivej se na prvni prispevek - tazatel je pripojen na "mestkou wifi -> router -> kabel -> pc". Jelikoz je tam napsano "router", predpokladam, ze ma nastaven NAT a tudiz pri zapnuti PC se to PC neregistruje do site k AP pres WiFi, ale jen do lokalni site k routeru a to ciste pomoci kabeloveho ethernetu. Tudiz tady by nemelo mit WiFi zadny efekt na dobu pripojeni. Pri naslednem detekovani pripojeni do Internetu Win7 uz se samozrejme WiFi uplatni, ale jelikoz na ostatnich PC s jinym operacnim systemem problem neni, tak v tom WiFi to opravdu nebude.
crasten (180)|26.8.2010 19:17
Z toho prvého príspevku nie je jasné, či tie ostatné počítače myslí v sieti za routerom alebo sú wifi klienti.
husky14 (4214)|26.8.2010 21:19
[quote=Richmond;397919]Navíc se to stává jen na jeho pc....[/quote].... protože na těch ostatních jsou XP, jak psal.

Už to tu padlo, tohle je prostě vlastnost Vist/7, XP tohle nedělaj ;)
crasten (180)|26.8.2010 23:06
Ja mám tiež W7 a nerobí to. I keď spočiatku to chvíľu trvalo -> až kým som nevypol DHCP a nezadal v sieti pevné adresy (v rámci podsiete 0.0.0.255). Ako bránu a DNS som zadal adresu wifi routera.
Richmond (8084)|27.8.2010 16:28
[quote=husky14;398100]Už to tu padlo, tohle je prostě vlastnost Vist/7, XP tohle nedělaj ;)[/quote]
Mno já mám W7/Visty a naběhne to hned (3 pc takže to nebude náhoda), maximálně když přehodím nastavení tak to načítá ip cca 30s :notsure