Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 15

Téma: Upgrade PC v ceně 5 000 - 7 500 Kč

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Co chci upgradovat: CPU, paměť, GK

Aktuální konfigurace: Asus P5QL-E, Intel Core 2 Duo e45000 2,2 Ghz, Kingston 2Gb 400 Mhz (Kit 2x1), ATI Radeon 2900 PRO, Seagate 360 Gb, Xilence 420 W

Další komentář: Zdravím místní komunitu,

jako mírny laik (spíše líný uživatel ) se mrknu na novinky v HW pravidelně 1x do roka a popřemýšlím o možném upgradu. Nedávno jsem zjistil, že sestava se pomalu a jistě stává obstarožní a tak plánuju upgrade v několika etapách (cca jednou za půl roku).

Užití: hry, multimédia

Otázka je: co a kdy?

1. CPU + paměti? Počkat a výhodněji koupit modernější platformu včetně desky nebo pořídít nějaký dostupnější kousek např. Quad Q8300 stále pro socket 775?

2. GK + paměti? Karta by si jistě zasloužila výměnu, avšak nebude ji brzdit procesor, když CPU vyměním až v druhé fázi a utáhne ji zdroj? V poslední době se mi líbí Sapphire HD 5750 popř. 5770 Vapor-X (Sapphire mám rád a u ATI bych zůstal u tohoto vyýrobce = dobré zkušenosti)

3. Zdroj? Vím, že Xilence není moc oblíbený, ale problém jsem s ním ještě neměl a u kamaráda taky zatím šlape jako hodinky .

Sestava nemá být high end a nikdy ani nebyla, jsem zvyklý na průměrný výkon a stejně tak hry nehraji na plné detaily. AA vůbec nezapínám a ze zvyku automaticky ořezávám stíny. Procesor ani GK není OCed. Pokud o něco usiluji do budoucna, tak je to tichost.

Budu rád za každou kritiku nebo radu.

Ještě mě napadla možnost OC procesor + koupit lepší paměti s GK.
    Chlazení CPU by bylo Arctic Freezer 7, skříň mám Fractal Design (se kterou jsem velmi spokojen) s dobrým airflow a schovanou kabeláží v zadní bočnici, tedy průvan je tam opravdu solidní. Jediný problém je, že OC jsem ještě nikdy nezkoušel, ale to se nějak poddá .
    Naposledy upraveno uživatelem Ondras999: 24-08-2010 v 13:09 Důvod: Možné řešení + existující topic
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele 16cmfan
    Registrace
    Jul 2009

Ja by som počkal a došetril na modernejšiu platformu (vo Vašom prípade asi AMD - AM3) - kde už pôjdu DDR3 + nový cpu + GK a samozrejme MB a zdroj, to že sa Xilence drží neznamená, že by tam mal ostať, nikdy neviete kedy sa rozhodne odísť...

Predbežný náčrt komponentov, aby ste mali približnú predstavu o cene atď.

Asus M4A88TD-V EVO/USB3 - AMD 880G 2 690,- Kč

AMD Athlon II X4 635 2 484,- Kč

Asus EAH5770/2DI/512MD5, PCI-E 3 480,- Kč alebo si priplatiť za lepšie chladenie a viac pamete PowerColor HD5770 1GB GDDR5 3 732,- Kč

Geil Black Dragon 4GB (2x2GB) DDR3 1600 (GB34GB1600C8DC) 2 354,- Kč

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Přejít na AM3 mě taky napadlo a asi i z finančního hlediska to bude výhodnější, přeci jen Intel je cenou trochu výš.

Díky za dobrý nápad, finance nejsou až takový problém, jen nemám chuť v období dovolených dávat do PC tolik peněz najednou, proto jsem chtěl upgrade trochu rozfázovat.

Po doporučení to vidím asi tak:

CPU: http://www.alza.cz/amd-phenom-ii-x4-945-95w-d158189.htm

MB se mi doporučený líbí, po několika zkušenostech mi ASUS vyhovuje. Doufám, že v kombinaci doporučované
    http://www.alza.cz/asus-m4a88td-v-evo-usb3-d167311.htm
    s Phenomem by nebyl nějaký problém.

U GK děkuju za tip, ale i tak bych zůstal u: http://www.alza.cz/sapphire-hd-5770-vapor-x-d154370.htm - osobní preference prostě hrají ve prospěch sapphiru, i když je o dost dražší.

GK bych pořídil zhruba na podzim včetně pamětí a tak ještě budu sledovat vývoj cen popř. nabídku konkurence. Ty bych poladil dle aktuální nabídky.

Přiznám se, že zdroj asi nechám takový jaký je a měnil bych zhruba na začátku dalšího roku.

...hmm a teď tak koukám, že v tom zase nechám víc než jsem původně předpokládal .

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Jun 2010

Zvazil bych nutnost upgradu. Myslim tim, ze behem 4. kvartalu tohoto roku a na zacatku pristiho roku by na trh melo prijit hned nekolik novinek vcetne uplne nove architektury jak u AMD tak u Intelu. Stejne tak ATi/AMD chysta prijit s novou radou grafickych chipu Radeon, radou 6000. Ta by podle dostupnych informaci nemela prinest vyrazne novinky, ale melo by se jednat o zefektivneni prace soucasne architektury rady 5000, takze si myslim, ze by se urcite vyplatilo pockat alespon do konce roku a pak na zaklade novych technologii vybrat co bude cenove nejvyhodnejsi.
    Naposledy upraveno uživatelem Frey: 24-08-2010 v 18:27 Důvod: preklep

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Ano, tak jsem to v podstatě myslel, jen na 6tkovou řadu od ATI čekat nebudu (mimochodem 4 čtvrtletí podle ATI prý zatím nevypadá moc reálně), spíš počkám na novinky od AMD a Intelu. Problémy se zdrojem jsem asi zakřiknul, protože při mírné zátěži systému začal Xilence vibrovat. Takže půjde hezky na reklamačku a pak tedy půjdu do nějaké osvědčené značky s novou GK.

Díky za doporučení.

Starousedlík SHW Avatar uživatele Jandaskunk
    Registrace
    Mar 2009

Pokud hodláte měnit desku, tak nezapomeňte taky na kompletní výměnu pamětí za DDR3: minimálně Kingston 4GB (kit 2x 2GB) 1333MHz, pokud hodláte taktovat, tak bych vzal A-Data Vitesta +Series 4GB (kit 2x 2GB) 1600 MHz (kdyby se vám u nich nelíbila voltáž, tak připlatit na Kingston HyperX 4GB (kit 2x 2GB) 1600MHz).

Zdroj bych bral jako nutnost a byla by to první komponenta, kterou bych měnil. Minimálně Seasonic SS-400ET-F3 400W Bronze OEM, pokud ale zas hodláte taktovat, tak bych vzal Seasonic S12II-430 430W Bronze, případně Seasonic S12II-520 520W Bronze.

Grafika HD5770 je dobrá volba, ale místo Vapor-X bych vzal MSI R5770 Hawk 1GB DDR5, která je určitě výhodnější a podle mě chlazením i potenciálem k taktování lepší (a podle recenzí).

Pokud by se upgradoval již nyní procesor, tak zmíněný Phenom je na tom dobře. Pokud by se chtělo ještě trochu ušetřit, tak je možnost vzít AMD Athlon II X4 635, rev. C3. Osobně mám kombinaci Athlon II X4 620 (taktlý na 3,1GHz a podvoltovaný o 0,075V) + HD5770 a rozlišení 1680x1050 a většinu her (respektive spíše ty co hraju) rozjedu na plné detaily bez problémů, takže vzhledem k tomu, že na to nemáte moc velké požadavky, tak bych o tom Athlonu uvažoval (přece jen tisíc je tisíc - necelej ), nicméně ve hrách se někdy ta chybějící L3 cache může projevit nižším výkonem.

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

To určitě. Při přechodu na AMD socket bych rovnou pořídil DD3 paměti, s tím počítám. Udělám to tedy tak, že CPU+MB+paměti pořídím koncem roku. Počkám, jestli se AMD nebo Intel neobjeví s nějakou zajímavou nabídkou .

Tenhle týden tedy koupím GK+zdroj. Vezmu Hawk, původně jsem nechtěl zbytečně riskovat dva větráčky, ale recenze ohledně srovnání MSI, Sapphiru a Asusu mě přesvědčila o téhle kartě. Jednak je to u mého prodejce levnější (tu potvoru mimozemskou mám naproti baráku ) a druhak je dle recenze tišší.

Zdroj bych volil: http://www.alza.cz/seasonic-ss-400et-f3-d167021.htm

nebo dražší variantu: http://www.alza.cz/seasonic-ss-500et-f3-d167022.htm

Na druhou stranu, OCing neplánuju, max. GK nějakým OC prográmkem a tak myslím, že 400W postačí.

Registrace
    Mar 2009

Osobně bych to nakoupil klidně v alfě, hlavně když komponenty tam jsou i o dvě stovky dražší (v součtu to dává mnohem víc), ale jak chceš - pokud to budeš kupovat po jednom, tak se ti Alfa nejspíš nevyplatí, ale kupovat takhle počítač na kousky je IMHO neefektivní, protože až budeš kupovat nový procesor, tak pak bude nabídka GK někde jinde a třeba i levnější atd. a hlavně nyní tě budou ve hrách IMHO omezovat hlavně paměti a nejspíš i ten procesor (možná kdyby se nataktoval, ale až s novým zdrojem)

Ano 400W postačí (ale výkon reálný bude trochu menší, protože GK i procesor využívájí 12V větev, takže počítej výkon na té větvi), ale ty OEM verze jsou taková nouzovka, osobně bych vzal ten Seasonic S12II-430, jsou v něm kvalitnější použitý součástky (hlavně kondenzátory, co něco vydržej) a myslím, že je i tišší.
    Naposledy upraveno uživatelem Jandaskunk: 25-08-2010 v 17:44

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Vím, že je to poměrně neefektivní, ale pro mně výhodnější. Nechci dávat jednorázově velkou částku do PC, zvlášť když mi zbyla ještě nějaká ta nevybraná dovolená . Rozdíl mezi 5770 Hawk a 2900Pro bude i tak dost znatelný, přestože ho budou omezovat ramky popř. procesor. Upgrade CPU+MB a ramek teda přesunu na podzim, u GK nepředpokládám výraznou změnu ceny ani v následujícím kvartálu takže není proč čekat (taky se samozřejmě může šeredně mýlit ). Snížení ceny cca o pět set nebo tisíc korun asi neproběhne, teď se dostala cena znovu na svou původni (cenový graf czechcomp), takže za ty 2 až 3 měsíce se toho asi moc nezmění.

Dnes zajdu s Xilencem na reklamačku, problém je, že větrák bude asi vyměnitelný, takže rovnou koupím náhradu - doporučovaný Seasonic S12II-430 Bronze, za kvalitnější provedení si rád připlatím. Vezmu s ním rovnou Hawka a během dalších dvou měsíců je na řadě CPU+MB+RAMky.

Díky všem za pomoc!
    Naposledy upraveno uživatelem Ondras999: 26-08-2010 v 11:29

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jul 2006

já bych na hawk zapoměl a koupil gtx460
    cena sice o něco vyšší(600 zase není tak moc) ale i lepší výkon a aktuálně je to král cena/výkon

Registrace
    Mar 2009

matyyy: Taky možnost

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Přečetl jsem si trochu pozdě, ale nevadí. Včera jsem si donesl Seasonica s Hawkem a jsem naprosto spokojený, takové tichoučko - to je uplné blaho . Nápad s gtx460 je opravdu dobrý (zvlášť po přečtení recenze), ale asi zůstanu u 5770.

Při reklamaci Xilence mi technik ihned dal nový a jen se pousmál, jestli nebyl náhodou vyosený už od zaačátku...no prostě - byl to krok vedle a už mi do kompíku nic podobného nepůjde. I jen laickým okem v porovnání s novým Seasonicem S12II 430 je znát obrovský rozdíl v provedení (např. ta kabeláž je prostě bájo + po zapnutí příjemně tichounký a kvalita materiálu je uplně někde jinde).

Teď nastal trochu paradox, jak ho popisoval Jandaskunk, CPU a paměti jsou opravdu hodně svazující pro toho novýho Jestřába, ale je aspoň nějaká motivace k dalšímu upgradu.

Pokud někdo bude mít ještě chuť, za cca měsíc nebo dva plánuju CPU+MB+paměti (samozřejmě všem zaslouženě "poděkuji" až moje maličkost někde vypotí 15tý příspěvek ).

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

Doporučuji se mezitím mrknout na tématiku taktování (např zde). Nejen že teď bys nové grafice nataktováním procesoru hodně pomohl, ale bude se ti to určitě hodit do budoucna. "Optimalizace" frekvencí a napětí jsou třešničkou na dortu

Nováček
    Registrace
    Aug 2010

Studuju poctivě od prvního příspěvku. Už jsem pochopil některé základy, ale nejsem z těch co bezprostředně střílejí od boku hodnoty v BIOSu . Pochopil jsem teorii vyladění frekvence procesoru s frekvencí ramky, jak určit poměr a případnou děličku. Chápu, že FSB mění i frekvenci ostatních komponentů a tak vím, že bych s tím měl počítat a pohrát si i s nimi nebo je zamknout na fixních hodnotách. Tolik teorie, teď si v tom všem udělat jasno, ještě něco počíst a pak se kdyžtak přesunu do příslušného topicu na fóru .

PS: Díky, odkaz mi hodně pomohl, skvěle popsáno, zejména pro laiky.

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

jojo, až budeš mít chuť začít, tak to vrhni do nového tématu.
    Možná by stálo za to koupit ještě dobrý chladič (CM 212). Pokud budeš v dohledné době upgradovat, tak ho využiješ i v nové sestavě a v současné ti dovolí i přidávat napětí.

Podobná témata

1. Upgrade PC v ceně 10 000 - 12 500 Kč
    Od Nixonson v sekci PC - upgrade
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 21-09-2014, 19:21
  2. Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč
    Od Ondrasss v sekci PC - upgrade
    Reakcí: 13
    Poslední příspěvek: 15-04-2013, 16:09
  3. Upgrade PC v ceně 12 500 - 15 000 Kč
    Od bulhy v sekci PC - upgrade