reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC funguje až po druhém zapnutí

M4d3 (7)|25.8.2010 17:43
Zdravím,

na novém PC mám následující problém. Počítač se nechce „za studena“ nastartovat. Větráky se roztočí, ale dál se nic neděje. Monitor je černý, nenajede POST …

Pokud ovšem PC z tohoto stavu vypnu a znova zapnu, je vše v pohodě a PC normálně funguje. Dále je možné počítač bez potíží vypínat a zapínat. Problém nastává, když je počítač např. hodinu vypnutý.

Nevíte někdo, kde by mohla být závada?

Seasonic S12II-620 620W Bronze
Gigabyte GA-P55A-UD3
Intel Core i5-760 BOX
Kingston HyperX 4GB
Samsung SpinPoint F3 3.5" 1TB
Gigabyte GTX460 1GB
crasten (180)|26.8.2010 07:44
Špatne nabieha zdroj. Pri nábehu dostáva zabrať, pretože musí prekonať malú impedanciu dosky (vybité kondíky). Tie sa však čiastočne nabijú a pri následnom pokuse to už zdroj zvládne. Nemyslím, že by bol zdroj slabý, ale má asi nevhodne naladené ochrany pri nábehu do veľkej záťaže.
Máš riadne pripojené všetky konektory, aj tie pomocné ku procesoru a grafike? Skús s nimi pohýbať a skontroluj, či nie je vysunutá niektorá dutinka (na strane zdroja aj spotrebiča). Nestáva sa to, ale na novom výrobku - ktovie!
M4d3 (7)|26.8.2010 08:54
Teď u toho PC nejsem, ale jsem si celkem jistý, že to mám zapojeno pořádně. Pomocné konektory k CPU a grafické jsou taky určitě připojené.

Nebude ten zdroj vadný?
crasten (180)|26.8.2010 19:13
To je možné. Najlepšie by bolo vyskúšať iný zdroj aspoň 450W. Skús si niekde (napr. u predajcu PC) požičať.
speedsnail (4876)|26.8.2010 21:23
Prvotní příčiny vypadají na vadu zdroje, nicméně obecné věci jako update Biosu+ připadný reset, test pamětí a disku proběhl? V krajních případech i ty mohou vykazovat podobné neduhy. Nicméně nejpravděpodobnější je závada na cestě Zdroj <-> MB.
husky14 (4214)|26.8.2010 21:30
Když vidím v sestavě tu desku GB, tak mě napadá, že o dvojitým spouštění už jsem v souvislosti s GB deskama slyšel....

Zkusil bych pohledat něco na netu, možná se tam řešení najde.

Hned první odkaz v Googlu a stejný problém.... cosi o extreme memory profilu ramek ;)
crasten (180)|26.8.2010 22:25
Prípad na Živě popisuje podobný problém s tým, že to robí iba keď vypne napájanie - to znamená, že zdroj a doska prestane mať pohotovostné (stand-by) napájanie. To by ale mohla byť príčina aj v doske, špatne ošetrený nábeh standby napätia, konkrétne včasné generovanie signálu PowerOn pre zdroj ihneď po nábehu siete.
Myslím tým, že signál PowerOn má nesprávne ošetrenie (chyba designu dosky), teda v tom prípade je to tak, ako tvrdí husky.
Nech nám autor M4d3 objasní, či to v jeho prípade robí iba ak úplne odpojí napájanie, alebo aj po vypnutí do stand-by.
M4d3 (7)|26.8.2010 22:52
Dík za reakce!

Ten příspěvek na Živě jsem četl a můj problém bude asi jiný. U toho PC budu sice až zítra, ale co jsem to tak zkoušel, nezáleží na tom, jestli zdroj je nebo není v napájení. Navíc autor toho příspěvku na Živě ten problém vyřešil tak, že vypl "Turbo SATA3/USB3.0". To jsem v BIOSu vypl jako první volbu. Co se týká "Extreme Memory Profile" tak s tím jsem nic nedělal, ale jestli to nebylo v defaultním nastavení zapnuto, tak já jsem to určitě nezapínal.

Co se týká nějakého zkoušení. Ono je těžké to nasimulovat! Vždy musím nějakou dobu čekat než to zase "zchladne", protože podruhé už to vždycky najede.

Na netu jsem se snažil něco najít, ale kromě rad typu "může to být vlastně vším" jsem nic pořádného nenašel...
crasten (180)|26.8.2010 23:00
Skús to s iným zdrojom.
Doska patrne nemusí schladnúť, ale nejakú dobu trvá, až sa vybijú kondíky.
husky14 (4214)|26.8.2010 23:03
[quote=crasten;398119]... ako tvrdí husky.[/quote]husky nic netvrdí, jen říká, že to nebude ojedinělý případ u GB (tím myslí už od dob P35).

A taky ten případ na zive byl jen příklad toho, že se to prostě stává. Odkazů jsou tuny, je třeba pročíst a vyzkoušet u sebe. Jasný, že se blbě testuje něco, co zlobí jen někdy.... o to to bude delší hledání řešení.
r34ktor (7477)|26.8.2010 23:09
V první řadě bych aktualizoval BIOS. Pak se uvidí.
crasten (180)|26.8.2010 23:13
To že doska pána M4d3 blbne stále, ešte nevylučuje možný bug s vypnutím stand-by napájania dosky. To môže vyskúšať až po vyriešení prvotného problému, ktorým je asi zdroj.
Bios nevylučujem.
M4d3 (7)|26.8.2010 23:39
Nezáleží na tom, jestli PC má stand-by napájení nebo ne. Stačí, když se počítač na nějakou dobu proste klasicky vypne přes start nabídku.

Jiný zdroj, který by do toho šel asi jen tak neseženu. Ten update BIOSu mi nepřijde moc pravděpodobný, vždyť tam jsou úplně standardní komponenty. To by asi dělalo více lidem. Deska je navíc úplně nová, měla by mít aktuální BIOS (pokud neležela půl roku ve skladu). Zítra se podívám, která verze biosu tam je.

Tady nějaký Vewehr popisuje podobný, ale ne úplně stejný problém se stejným zdrojem.
husky14 (4214)|26.8.2010 23:42
[quote=M4d3;398141]Deska je navíc úplně nová, měla by mít aktuální BIOS (pokud neležela půl roku ve skladu).[/quote]To víš, že ležela....

Updatem BIOSu vůbec nic nezkazíš, hlavně zajisti, ať se ti během toho nevypne. Každopádně doufám, že máš teď ten aktuální vyresetovanej do defaultu.
Richmond (8084)|27.8.2010 00:04
[quote=husky14;398143]
Updatem BIOSu vůbec nic nezkazíš, hlavně zajisti, ať se ti během toho nevypne[/quote]
No jestli mam bejt ku*va tak máš snad dual bios ne? :D
crasten (180)|27.8.2010 09:42
Bola by ešte možnosť skúsiť zostavu bez disku, nejakú slabú pamäť (povedzme 256MB) a staručkú grafiku, čo by malo pomôcť zdroju s nábehom. Ak to pôjde, mal by si sa poobzerať po inom zdroji (alebo inej MB).
Ten Seasonic 80+ je na tak veľký výkon dosť jednoduchý. Mal by mať aktívne PFC a aspoň 2x 12V hladiny.
speedsnail (4876)|27.8.2010 12:19
Uff tak tohle už je moc.. Napsat že 620W Seasonic je "jednoduchý" (ani nevim co si pod tim slovem představit) na sestavu která se v burnu pohybuje na hranici 250W.. Navíc aktivní PFC samozřejmě má a na počtu 12V větví naprosto nezáleží.

Pokud je zdroj v pořádku, neexistuje časoprostor ve kerém by na sestavu nestačil. Tady se spíše jedná o problém v komunikaci mezi zdrojem a základní deskou (signály na spušění) - tedy vzájemnou nekompatibilitu. Případně o závadu jedné z komponent.
crasten (180)|27.8.2010 12:30
Pozri si špecifikáciu. Dnešné zdroje s výkonom nad 400W majú aktívne PFC a najmenej 2 12V vetvy. Účinnosť má byť aspoň 87%, inak ten zdroj produkuje príliš mnoho tepla. Od toho je tam to PFC.

A k tým viacerým vetvám, je to podobné, ako viacfázové napájanie procesora. Prečo ho na MB dávajú?
crasten (180)|27.8.2010 14:15
Beriem späť, na stránke stránke http://www.seasonicusa.com/S12II-Bronze.htm
výrobca uvádza, že zdroj má aktívne PFC - veď mi aj bolo divné, že by ho nemal pri takom výkone.

Vráťme sa k problému: Príznaky, ktoré uvádza autor tohoto vlákna nasvedčujú tomu, že s nábehom zdroja nie je niečo v poriadku. Vzhľadom k tomu, že zdroj je nový navrhujem reklamáciu.
M4d3 (7)|28.8.2010 13:29
Takže novinky!

PC začlo dneska z ničeho nic bootovat na první pokus. Včera jsem si s tím docela dlouho hrál, ale na nic pořádného jsem nepřišel (odpojil jsem HDD, luštil manuál, měnil nastavení BIOSu, taky jsem zkoušel RAMky....). Večer jsem to dal do původního stavu v domnění, že jsem nic nevyřešil. Už jsem to ani nemohl vyzkoušet, protože je třeba vždy zhruba hodinu čekat, než se problém projeví. No a ráno mi volal majitel toho PC, že mu to nabootavalo na první pokus. I další 3 pokusy proběhly v pořádku.... ?!?!?!?!?!?

Taky jsem zjistil jednu další věc! Deska podle manuálu podporuje DDR3 2200/1333/1066/800 MHz paměti. V počítači jsou ale DDR3 1600 MHz...
crasten (180)|29.8.2010 07:29
[quote=M4d3;398496]Taky jsem zjistil jednu další věc! Deska podle manuálu podporuje DDR3 2200/1333/1066/800 MHz paměti. V počítači jsou ale DDR3 1600 MHz...[/quote]

Pamäti sú o 17% podtaktované (1333/1600=0.83). Použitý procesor priamo riadi pämäte DDR3-1066/1333. Nemala by to byť príčina nabiehania PC až na druhýkrát -> ak nie je vybitá CMOS baterka a po dlhšom vypnutí nedôjde k strate uživateľského nastavenia :)

Dlhší čas používania PC ukáže, či bola závada odstránená, alebo sa náhodne začne opäť objavovať.
V prípade, že sa to už nebude stávať (čo by som bol veľmi rád, lebo tá polemika okolo zdroja ma stála 2 body), mohlo dôjsť k naformovaniu kapacít - doska už nevykazuje tak malú impedanciu, ako spočiatku.
M4d3 (7)|29.8.2010 11:57
[quote=crasten;398629]Pamäti sú o 17% podtaktované (1333/1600=0.83). Použitý procesor priamo riadi pämäte DDR3-1066/1333. Nemala by to byť príčina nabiehania PC až na druhýkrát.[/quote]

Nepředpokládal jsem, že by to mohlo být tím, ale já už hledám příčiny úplně všude. Paměti v PC samozřejmě jedou na 10x133 MHz. Ale i tak jsem se trochu divil, že deska nemá podporu 1600 MHz pamětí. To je ovšem napsáno pouze v manuálu. Na stránkách Gigabyte jsou údaje trochu jiné. Je možné, že podporu přidala nové verze BIOSu ? V desce je F7, ale nejnovější je F11...

V sestavě jsou tyto paměti s podporou XMP (to ale není momentálně zapnuté). Napadlo mě, jestli není třeba problém s napětím ...

PC se dnes ráno zaplo opět na první pokus !
crasten (180)|29.8.2010 13:03
[quote=M4d3;398675] Ale i tak jsem se trochu divil, že deska nemá podporu 1600 MHz pamětí. To je ovšem napsáno pouze v manuálu. Na stránkách Gigabyte jsou údaje trochu jiné.
[/quote]

V systéme Intel Core i5 (i7) procesor má integrovaný radič pamäti (bývalý severný mostík), preto podporované pamäti sú určené hlavne typom procesora a v tvojom prípade je to 1066/1333MHz - viď http://ark.intel.com/Product.aspx?id=48496. To že doska má podporu až do 2000MHz skôr hovorí o kvalite návrhu spojov medzi päticou procesora a pamäťou (malé parazitné kapacity, krátke spoje, dobré odtienenie a pod.).
M4d3 (7)|1.9.2010 23:09
Počítač od soboty už bootuje vždy na první pokus!

Bohužel se projevil další zvláštní problém. V PC čas od času něco cvakne (jednou, max. 2x za den). Bohužel nejsem schopen určit, co to vlastně cvaká. Zdá se, že je to v přední části PC skříně. Často cvakají pokažené HDD, ale ty spíš dělají takový "dvojcvak". Tohle mi zní trochu jinak. Spíš jakoby to cvakání šlo z PC speakeru.

Nevíte někdo, co by to mohlo být?
crasten (180)|2.9.2010 05:50
Ak si myslíš, že je to reprák tak ho odpoj. Skôr to bude disk. Urob kontrolu SMART najlepšie nástrojom od výrobcu disku. V biose musí byť nejakú dobu smart povolené. V jeden deň ulož hodnoty a porovnaj ich s hodnotami o pár dní.