reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem s teplotou P4 3,0 Prescott (s.478)

jakubfilip (18)|6.4.2007 12:47
Dobry den, mam P4 3,0 Prescott a posledni dobou jsem si vsiml vyssi teploty CPU (SpeedFan), resp. spise jsem teplotu zacal vice sledovat. Po startu je teplota 50st. a po nejake dobe bezne prace je mezi 50-60st. Coz mi uz samo o sobe prijde dost. Ale hlavne, pri napr.AgeOfEmpires3 se dostane az na 80st. a PC se chce vypnout. Vymenil jsem boxovany chladic za AC Super Silent Ultra TC, vymenil pastu, do casu dal dozadu 80mm ventilator a stale nic. BIOS ukazuje podobne teploty.

Myslim si, ze ta teplota je prilis vysoka a hlavne potrebuji zabranit prehrivani ve hrach. Ale jak na to? Dik za pomoc.
tequilla (1015)|6.4.2007 13:02
Prskoty obecne jsou slusny primotopy, ale tebou udavana teplota je i presto pomerne vysoka.
a) Na jakych otackach bezi ten chladic pri zatezi?
b) Nedal jsi tam te teplovodive pasty moc (mene byva lepe) a jakou pastu jsi pouzil ? (nektere pasty jsou spise vybornymi tepelnymi izolanty)
c) Jak mas resene celkove chlazeni ve skrini? (spletene kabely, dobry pristup vzduchu, kvalitni skrin)
jakubfilip (18)|6.4.2007 13:28
A) 2600-2800 ot.
b) Byla to pasta dodavana s tim chladicem, znacku nevim. Na mnozstvi pasty se podivam, pripadne uberu.
c) To je horsi, skrin je jakysi Eurocase middletower ca 2 roky stary, vepredu ma sice pozici na nasavaci ventilator, ale pruduchy zakryva plast (coz jsem nepochopil), bez bocnic. Takze ten ventilator vzadu je asi spis kosmeticky. Kabely mam +/- srovnane. Vic nic.
tequilla (1015)|6.4.2007 13:59
a) to je divne, protoze tento ventilator ma udavano max. 2300 otacek. Je mozne, ze to deska spatne detekuje a ze spatne detekuje i tu teplotu. BIOS mas nejnovejsi?
b) pasta tam je hlavne proto, aby vyplnila miniaturni mezery mezi hrbolky po mechanickem opracovani stycnych ploch chladicu a aby tam nevznikly vzduchove mezery. Staci skutecne jen tenky film - pro konkretni rady, tipy a navod jak nato,prohledej forum, faq, resilo se to tu nekolikrat.
c) EC je naprosta tragedie. V EC bedne slusny chlazeni neudelas, pokud si s nim nepohrajes s flexou. Hlavne ty parodie na pruduchy na mistech, kam ma prijit ventilator jsou vysmech. Doporucuju to radsi vyriznout (koupit jiny je samozrejme lepsi volba)
jakubfilip (18)|6.4.2007 15:20
a) BIOS jsem nedavno flashoval, ale nic se nezlepsilo. Jeste jsem kontroloval typ chladice, ale je to opravdu on.
b)Tu pastu jeste zkusim poladit, nejlepe vymenit za novou kvalitni a pak dam vedet.
c) opravdu muze nekvalitni skrin zpusobit az takovou teplotu?

A co ty hry?
ICEBOSS (3435)|6.4.2007 16:41
sedi ti ten chladic na procesoru opravdu dobre?
jakubfilip (18)|6.4.2007 17:06
myslim, ze jo, jeste jsem vyladil tu pastu, opravdu ji mohlo byt mene, ale sedi OK
tequilla (1015)|6.4.2007 17:35
[QUOTE=jakubfilip]c) opravdu muze nekvalitni skrin zpusobit az takovou teplotu? A co ty hry?[/QUOTE]
Opravdu muze, takova skrin byva spatne nevrhnuta od a do z, takze v ni nefunguje ani tok vzduchu (at uz prirozeny nebo vynuceny ventilatory), tak jak by mel. Muzou v ni vznikat teplotni kapsy a teplota v takovych mistech roste az do neunosnych mezi. Ty hry s tim vsim souvisi, protoze jakmile nejakou pustis, grafika prejde do 3D rezimu, zacne take vice topit grafika a tim se opet teplota ve skrini zvysi. Je to proste zacarovanej kruh.
jakubfilip (18)|6.4.2007 18:31
OK, diky za vysvetleni. Nejaky osobni tip na novou skrin, rekneme za 2.000?
ICEBOSS (3435)|6.4.2007 19:25
podle me je to slabej chladic. tren SS4ultraTC ma dost nizkej vykon; zvlast pokud se jedna o nejakou z drivejsich revizi prskota. Imho bude potreba investovat do neceho lepsiho, jako je zalman 7700 alcu nebo nejaka kosa... (scythe)... ML54xx jsou sice blby bedny, ale pokud ma zdroj s 12cm vetrakem, tak nemuze mit vicemene problem...
mindwarp.cz (2)|6.4.2007 20:20
Já bych se chtěl jenom zeptat, týká se to teplovodivé pasty - Když jsem na svůj e6600 dával boxovaný chladič, tak jsem odlepil fólii co chránila tu již nanesenou pastu. No ale nepovedlo se mi ten chladič usadit napoprvé, takže jsem ho zase sundal, čímž jsem znovu tu pastu odlepil a takto to udělal ještě jednou a až napotřetí se mi to povedlo. Myslíte si, že ta pasta když byla takhle několikrát přilepená a zase odlepená, mohla ztratit nějak markantně svou výkonost/kvalitu/funkci? Nebo se nemám čeho obávat? Ten procesor E6600 nejspíš v klidu, při normální práci ve WinXp, hlásí asi 50°C...
tequilla (1015)|6.4.2007 20:59
[QUOTE=jakubfilip]OK, diky za vysvetleni. Nejaky osobni tip na novou skrin, rekneme za 2.000?[/QUOTE]
Bude stacit jakakoli z techto:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35296
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39375
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=37209
http://www.alza.cz/pocitacova-skrin-akasa-zen-d69345.htm
Pricemz ta posledni je mi nejvice sympaticka a za zbytek do tech 2000 kup bud zdroj - jakejkoliv 350W Fortron (predpokladam, ze tam mas puvodni EC, kterej byl ve skrini):
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Zdroje%5C350W
nebo lepsi chladic CPU, napr. tento:
http://www.alza.cz/chladic-scythe-katana-socket-370-478-754-775-939-940-medena-patice-2x-heatpipe-d56355.htm
V idealnim pripade oboje :).
tequilla (1015)|6.4.2007 21:11
[QUOTE=mindwarp.cz]Já bych se chtěl jenom zeptat, týká se to teplovodivé pasty...[/QUOTE]

Toho, ze by nejak markantne ztratila ta pasta nekolikerym odlepenim puvodni ucinost bych se neobaval. Je ale lepsi se vzdycky te pasty (zvykacky) na boxu zbavit a dat tam nejakou kvalitnejsi - pro jistotu.
Pozn. pro zajimavost: u chladicu od Artcic Cooling - rada Freezer - vyrobce udava, ze ta zvejkacka se "zapece" a zacne podavat lepsi vysledky az asi po 50 hodinach provozu. Jak to je u boxovanych chladicu u Intelu ale nevim...
Cim jsi teplotu meril? Pokud si nejsi jisty presnosti vysledku, pouzij treba toto http://www.thecoolest.zerobrains.com/CoreTemp/ a napis, zda je teplota skutecne tech 50°C.
ICEBOSS (3435)|6.4.2007 21:20
scythe katana moc vykonna neni, na toho prescota doporucuju minimalne scythe mine... :stupid
tequilla (1015)|6.4.2007 23:02
Ten Mine by byl urcite fajn, ale je o 400,- drazsi...bral jsem tech 2000 jako +- zavaznejch :)
jakubfilip (18)|7.4.2007 09:15
[QUOTE=ICEBOSS]podle me je to slabej chladic. tren SS4ultraTC ma dost nizkej vykon; zvlast pokud se jedna o nejakou z drivejsich revizi prskota. Imho bude potreba investovat do neceho lepsiho, jako je zalman 7700 alcu nebo nejaka kosa... (scythe)... ML54xx jsou sice blby bedny, ale pokud ma zdroj s 12cm vetrakem, tak nemuze mit vicemene problem...[/QUOTE]

Uprimne receno, chladic podezrivam predevsim. Ale bojim se, co se mi vleze na desku (MSI 865PE Neo2-P). Uz ted je to taktak (92mmx92mm jsou na jedny strane nalepeny na pasiv cipsetu a na druhy kondiky). Prave ten Zalman nevimnevim. Co by snad mohlo jit, je Scythe samurai (rozmerove). Ta Katana taky vypada, ze by mohla vejit. Ale vsecko, co ma po jedny strane vic nez 100mm (mine), toho se bojim. Nebo nemam?
jakubfilip (18)|7.4.2007 09:23
[QUOTE=tequilla]Bude stacit jakakoli z techto:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35296
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39375
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=37209
http://www.alza.cz/pocitacova-skrin-akasa-zen-d69345.htm
Pricemz ta posledni je mi nejvice sympaticka a za zbytek do tech 2000 kup bud zdroj - jakejkoliv 350W Fortron (predpokladam, ze tam mas puvodni EC, kterej byl ve skrini):
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Zdroje%5C350W
nebo lepsi chladic CPU, napr. tento:
http://www.alza.cz/chladic-scythe-katana-socket-370-478-754-775-939-940-medena-patice-2x-heatpipe-d56355.htm
V idealnim pripade oboje :).[/QUOTE]

Za ty skrine dik. Ta AKASA se mi taky zamlouva nejvic.
tequilla (1015)|7.4.2007 11:43
[QUOTE=jakubfilip]Uprimne receno, chladic podezrivam predevsim. Ale bojim se, co se mi vleze na desku (MSI 865PE Neo2-P). Uz ted je to taktak (92mmx92mm jsou na jedny strane nalepeny na pasiv cipsetu a na druhy kondiky). Prave ten Zalman nevimnevim. Co by snad mohlo jit, je Scythe samurai (rozmerove). Ta Katana taky vypada, ze by mohla vejit. Ale vsecko, co ma po jedny strane vic nez 100mm (mine), toho se bojim. Nebo nemam?[/QUOTE]

A jak je ten pasiv chipsetu a ty kondiky vysoky? Ptam se proto, ze vsechny ty chladice jsou trosicku vyse posazeny (Katana, Mine i Samurai), pod nima jsou heatpipe a zakladna chladice, a tak by se tam vejit meli...Napr. u toho Scythe Mine koukni sem> https://www.svethardware.cz/recenze-scythe-mine-cooler-kosici-vykon/14132 je tam hromada obrazku, jak to v realu na desce vypada. Jedinou podminkou je mit dostatecne rozmernou skrin - chladic je totiz 15cm vysokej. Ta Akasa by to mela splnovat, ma 20cm na sirku....
jakubfilip (18)|7.4.2007 17:28
Kondiky tak asi 2cm a chladic cipsetu tak 3,5cm i s vetrakem. Takze by to opravdu mozna slo (resp. na ten cipset by se taky mohlo poridit neco lepsiho, je tam original z desky).
jakubfilip (18)|7.4.2007 18:39
Je fakt, ze kdyz sundam bocnici, tak jsem na 46st. a CPU fan bezi na 1400 ot.
tequilla (1015)|8.4.2007 11:59
[QUOTE=jakubfilip]Je fakt, ze kdyz sundam bocnici, tak jsem na 46st. a CPU fan bezi na 1400 ot.[/QUOTE]

To se zda byt potvrzenim toho, ze sutecne v te skrini neni vsechno ok. Jak to tedy rozseknes>
a] Nova case + chladic CPU?
b] Nova case + zdroj?
c] Nova case + zdroj + chladic CPU?

Chladic chipsetu bych asi ani nemenil, pokud na nem neni nejaky sileny urvany vetracek. Ale zase na druhou stranu chladice na chipset nestoji moc a kdyz uz budes menit chlazeni, proc nepridat par korun...
jakubfilip (18)|8.4.2007 12:06
No, na jednu stranu bych volil c), at mam jistotu, ale na druhou stranu me laka resit to postupne a pozorovat, jak se ktera zmena projevi. Asi koupim nejdriv case se zdrojem, uvidim, co to udela, a pozdeji Scythe Mine. A uvidime. Nebo mam vyhodit CPU? :-)
tequilla (1015)|8.4.2007 12:19
CPU bych nevyhazoval, neni treba zachazet do extremu :). Resit to postupne se zda byt dobrej napad, nakonec treba zjistis, ze ani ten chladic CPU nebude potreba menit (pokud nebudes chtit ztisit komp) a usetris par penez...urcite ale potom napis, jak se situace vyvrbi, at mame nejakej feedback ;).
jakubfilip (18)|8.4.2007 12:25
S tim urcite pocitam. Skrin je objednana, je to otazka par dnu. Zatim dik.
jakubfilip (18)|12.5.2007 08:37
No, z otazky par dnu se stala otazka par tydnu, ale presto. Zakoupil jsem novou skrin Akasa Zen. Vzadu i vpredu 120mm ventilator, v bocnici pruduch, dokonce jakysi tunel k CPU (kdyz ho sundam, nepozoruji rozdil, tak nevim). Vysledek - v klidovem rezimu je teplota CPU pod 50 st. a to je pro me uspech. Zatim nejsem rozhodnuty, jestli pokracovat jeste vymenou chladice CPU nebo jestli to takhle stacilo. Kazdopadne diky vsem za pomoc.
hacker9 (36)|30.5.2007 16:13
No ja mám tiež EUROCASE ,asi dva roky starú, mám tam P4 Presscot 2,4 taktovaný na 3600 MHz na BOXovom chladiči , a teplota v kľude nepreisahne 37 stupňov a pri záťaži to nie je viac ako 50, v skrini mám jeden 8cm AC vetrák, a zdroj EC ma 12cm fan, tak je to dosť podivné ze 50 v kľude dokonca aj v novej skrini.
jakubfilip (18)|27.10.2007 10:42
Zdravim. Situace se vyvrbila tak, ze jsem nakonec upgradoval i chladic - nyni Scythe Mine Rev.B. Vysledek = v klidu tak 44, zatez okolo 50. Takze je to lepsi, ale neni to ono, mozna je ten CPU fakt nejaky vadny. Zacaly se ale dit jine veci - PC se zacalo trhat pri prehravani filmu, NERO zacalo vypalovat DVD misto 5 minut cca minut 35 apod. Nic jineho nez zdroj jsem nemenil, zadne ovladace atd. Podezrivam zdroj (nyni 400W z puvodni EC). Bezi na tom tedy ten Prescott, FX 5700, 1x SATA HDD, 1x IDE HDD, 1x DVD RW. Nebo ma nekdo jiny napad? Je vubec mozne, ze prostou vymenou chladice najednou prestane stihat zdroj? Diky.
mech13 (5526)|27.10.2007 11:16
jakou znacku zdroje jsi teda ted koupil?

cim je ta teplota merena? zda se mi to porad hodne, sice je to netburst ale jednojadro a ten chladic to musi bezproblemu udrzet. jakou jsi pouzil teplovodivou pastu? mas dostatecne odvetranou skrin? je chladic urcite spravne nasazen?
jakubfilip (18)|27.10.2007 12:47
[QUOTE=mech13;56893]jakou znacku zdroje jsi teda ted koupil?

Scythe Mine Rev.B

cim je ta teplota merena? zda se mi to porad hodne, sice je to netburst ale jednojadro a ten chladic to musi bezproblemu udrzet. jakou jsi pouzil teplovodivou pastu? mas dostatecne odvetranou skrin? je chladic urcite spravne nasazen?[/QUOTE]

Speedfanem. Pastu jsem vzal z baleni chladice. Skrin je urcite OK, nova, uz se to tu resilo. Sedet by mel OK.
mech13 (5526)|27.10.2007 13:00
uz to vidim, predtim jsem se moc zpatky nedival. pokud tam je 2x 120mm tak to bude vic nez OK. to je mi teda divny, ze s boxem a s Scythe Mine mas stejne teploty... neco tam dela neplechu

na tu znacku jsem se ptal na zdroj. psal jsi: "Podezrivam zdroj (nyni 400W z puvodni EC).", z toho jsem usoudil ze jsi EC vymenil za neco jineho... nebo jsem to spatne pochopil?
jakubfilip (18)|27.10.2007 13:05
[QUOTE=mech13;56922]uz to vidim, predtim jsem se moc zpatky nedival. pokud tam je 2x 120mm tak to bude vic nez OK. to je mi teda divny, ze s boxem a s Scythe Mine mas stejne teploty... neco tam dela neplechu

na tu znacku jsem se ptal na zdroj. psal jsi: "Podezrivam zdroj (nyni 400W z puvodni EC).", z toho jsem usoudil ze jsi EC vymenil za neco jineho... nebo jsem to spatne pochopil?[/QUOTE]

Aha, tak to jsem zas nepochopil ja. Menil jsem jenom skrin, zdroj jsem nechal puvodni z EC skrine (je to 400W ATX). Chtel jsem to resit postupne.
mech13 (5526)|27.10.2007 13:17
jo uz vim jak jsi to myslel:D ja v tom videl ze jsi upgradoval na 400W misto (z) puvodniho EC a ne ze je to zdroj ze stare skrine:D
nevim co na tom chladici bylo za pastu, ale pokud chladic dobre sedi tak chladi proset nejak malo.

btw skus stahnout RMClock, na zalozce monitoring se divej co to dela pri zatizeni v hornim grafu - ta cervena a fialova by se nikdy nemeli rozejit (lepe receno mel by jsi videt jen cervenou a fialova by mela byt "skovana za ni"), pokud ano je to spatny...

s tim vypalovanim skus: tento pocitac->vlastnosti->hardware->spravce zarizeni->radice IDE ATA/ATAPI a podivej se na radic na kterem mas vypalovacku -> upresnit nastaveni -> aktualni rezim musi byt neco s DMA a ne PIO. pokud tam je PIO, tak radic odeber, PC resetuj a po retartu se znova nainstaluje a pojede to OK
jakubfilip (18)|27.10.2007 14:31
Tak RMclock ukazuje opravdu jen cervenou.

S tim DMA diky za tip, zkusim si s tim pohrat. Ted je tam PIO, ale nechapu, kde se tam vzalo, kdyz predtim to jelo OK a nic jsem nemenil
Pavel Boček (4169)|27.10.2007 14:49
[QUOTE=jakubfilip;56941]Tak RMclock ukazuje opravdu jen cervenou.

S tim DMA diky za tip, zkusim si s tim pohrat. Ted je tam PIO, ale nechapu, kde se tam vzalo, kdyz predtim to jelo OK a nic jsem nemenil[/QUOTE]

HW a SW je nevyzpytatelnej. Já sem vytáhl grafiku, odnesl ji na výstavku na dva dny, pak přinesl, píchl do PC a...celý nastavení rozlišení, barev a frekvence se samo rozhodilo. Proč ? Co sem udělal...? Nic ! Právě díky tomu to může být nestabilní - ty si to sice "jen" přendal do jiné skříně, ale přesto se to mohlo rozhodit. Špatnej kontakt (někde něco např. nepostřehnutelně zkorodovalo a ty si to rzhodil - jen domněnka jo) atd. a už ti třeba zdroj dělá potíže...
mech13 (5526)|27.10.2007 15:15
ten radic jsi teda odebral a najel znovu jak mel?
PIO nekdy naskoci kdyz vypalovacka hodi par chyb, muze to byt treba kvuli poskrabanemu CD nebo tak neco, to se proste stava

na tvem miste bych skusil sehnat na pujceni jiny zdroj, hned bych urcite nekupoval ale vyzkousel jiny

ta cervena v RMClock je i pri tom trhani filmu jaks rikal?

jinak jak rika PB: muze to byt celkem cokoli... jsou veci mezi nebem a pocitacem, kterym ani pan buh nerozumi...
jakubfilip (18)|27.10.2007 16:19
[QUOTE=mech13;56954]ten radic jsi teda odebral a najel znovu jak mel?
PIO nekdy naskoci kdyz vypalovacka hodi par chyb, muze to byt treba kvuli poskrabanemu CD nebo tak neco, to se proste stava[/QUOTE]

No neni to az tak jednoduche. Nejdriv tam radic hazel konflikt, kdyz jsem nainstaloval drivery od MB, je tam zas PIO. Asi budu muset postupne vsechno odpojit a pak pripojovat ...

[QUOTE=mech13;56954]ta cervena v RMClock je i pri tom trhani filmu jaks rikal?[/QUOTE]

ano, je to stejne

A aby toho nebylo malo, zacal mi hazet chyby externi HDD pres USB - "Zpožděný zápis se nezdařil ...". Možná to opravdu budou řadiče.
jakubfilip (18)|28.10.2007 07:52
Zajimava vec - ted jsem pustil PC a 1. CPU je v klidu na 40 st. a 2. radic je v DMA rezimu. ...