reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou Zvukovou kartu k NTB?

Hurura (44)|27.8.2010 21:55
Zdravím,
uvažuji o externí zvukovce k notebooku i teoreticky k PC. Mám sice sluchátka Koss Porta Pro a repro Creative Inspire T6100 (jak jsou na tom kvalitativně?) ale chtěl bych okusit něco lepšího než Realtek HD Audio (na PC je integrovaný, na novém ntb od Asusu bude s nejvyšší pravděpodobností taky), byť mám mp3 při 320 kbps, zkoušel jsem to porovnávat s flac ale neslyšel jsem rozdíl.

Napadla mne tato, bohužel mne naprosto zmátla diskuze pod ní. Na ntb budou Win7 Pro, na PC mám Vistu HP, ale přednější pro mne bude ten notebook. Poradil by mi prosím někdo, jakou kartu tedy zvolit v ceně tak okolo až 2 000 CZK?
crasten (180)|28.8.2010 07:30
Píše sa tam, že má 96kbps a ty chceš 320. Nemám s tým skúsenosti, ale je USB 2.0 vhodné rozhranie na prenos audia vo vysokej kvalite?
Kvalitu zaručujú rozhrania ako HDMI, FireWire a S/PDIF.
Nič proti tomu, ale u mňa má MP3 od kvality dosť daleko.
Ak by som chcel opravdu kvalitnú produkciu volil by som SACD prípadne MPEG4.

Tým som sa ťa nechcel dotknúť, ale priviesť k premýšlaniu:
1. Ak prevažná väčšina zamýšlanej produkcie je vo formáte MP3, tak by si mal popustiť s nárokov na vzorkovanie;
2. alebo, ak chceš skutočnú kvalitu zvoľ iný interface a prípadne aj formát.
xmarek (1676)|28.8.2010 11:23
to crasten: Trochu si tady někdo plete hrušky s jabkama. Vzorkovací frequence nikterak nesouvisí s datovým tokem. Dále je třeba poznamenat, že ani digitální způsob přenosu dat (USB, S/PDIF apod) nikterak výrazně neovlivňuje kvalitu zvuku (pokud nebudeme hovořit o Hi-end). Co je nejdůležitější je kvalita D/A převodníků a výkonových prvků.

Dovolím si říct, že HD kodeky patří mezi velmi povedené a u sluchátek typu Koss PP (nebo zde zmíňených repro) rozdíl v kvalitě ani poznat nemůžete. Pokud jej poznáte tak vám garantuji, že se budete pohybovat ve sféře horší a jinak horší. V případě mp3 je situace obdobná.
Pokud to s poslechem hudby myslíte opravdu vážně tak doporučuji obracet svou pozornost směrem k Flac, APE a pro přenos (lépe interpretaci) zvolit jiné prvky. Bohužel Vás zklamu, není to nikterak levná záležitost. Navíc se můžete dostat do nikdy nekončící honby za lepším a lepším.
Logout (4018)|28.8.2010 12:29
[quote]
Dále je třeba poznamenat, že ani digitální způsob přenosu dat (USB, S/PDIF apod) nikterak výrazně neovlivňuje kvalitu zvuku (pokud nebudeme hovořit o Hi-end). Co je nejdůležitější je kvalita D/A převodníků a výkonových prvků.
[/quote]
Todle by chtělo upřesnit. Digitální způsob přenosu dat neovliňuje kvalitu vůbec - tzn. jako by tam nebyl (pominu-li latence, který jsou nejhorší na USB ale pokud člověk má dobrý ovladače a rozumně vylaěnej systém, tak jsou dostatečně malý).
Prostě pokud mám mezi např. subwoofrem se zesilovačema digitální kabel, tak prostě tím akorát zajistím, že signál po cestě nedegraduje. Stejně ale někde musím převést signál na analog, protože "digitál" nic nezahraje, to sou nuly a jedničky. Digitální přenos tedy jedině umožní, že místo D/A převodníku v PC použiju D/A mimo PC. To může mít dvě výhody,
1) může bejt kvalitnější
2) zkrátí se délka analogového vedení signálu a tedy možné degradace signálu

Jinak souhlas, daleko víc než jinej převodník udělají bezstrátové formáty.
crasten (180)|29.8.2010 06:53
Trochu teorie:
1.Pri AD prevode vznikajú dve principiálne skreslenia. Kvantizačné - ovlivňuje ho počet úrovní (bitov prevodníka) a vzorkovacie - počet vzorkov za sek. Datový tok, ako násobok počtu vzorkov a počtu bitov (krát počet kanálov) je obrazom úrovne skreslenia. Čím väčšia hodnota tým menšie principiálne skreslenie. Ak sa bavíme o 24-bitových prevodníkoch, tak porovnanie datových tokov 96 a 320 kbps hovorí o tom, že pri 320kbps je vyšší vzorkovací kmitočet, teda menšie skreslenie. Uviedol som tieto zrovnania, lebo autor používa 320kbps a adaptér má 96kbps.

2. ďalšie skreslenie vnáša kompresia stratovým formátom, ja som uviedol MP3. A to že na kvalite to nie je poznať, tak s tým mám vlastné skúsenosti. Stačí si porovnať napr. produkciu zo zvukového CD a MP3.

Autor vlákna chcel vedieť, či sa mu oplatí investovať do tej karty. Záleží od toho aké má nároky na kvalitu, nič viac som mojim príspevkom nesledoval.
Doctor01 (400)|29.8.2010 07:33
Ahoj

Se zvukovkama je trosku problem.
Za prijatelnou->nizkou cenu se zadna velka kvalita nesezene.
Znamy kupoval zvukovku cenove trochu jinde aby tam mel vse potrebne
a za neco stala (hudba u nej neni jen konickem).
Nicmene pokud ti jde o nahrazeni interni zvukovky u ntb, tak proc ne.
Ta na kterou poukazujes nema spatny odstup signalu od sumu, zkresleni taky jde, ..
Pokud muzes uvalit vic penez, tak treba neco takoveho - TerraTec DMX 6Fire USB a pod.
Stejne nepouzivas nijake extra sluchatka ci repro.

Ted jen trochu bokem - pokud si chces uzit hudbu, kup si gramec ... :-)
Pripadne nejaky lepsi stolni hi-fi CD prehravac.
crasten (180)|29.8.2010 08:08
[quote=Doctor01;398630]
Pokud muzes uvalit vic penez, tak treba neco takoveho - TerraTec DMX 6Fire USB a pod.
[/quote]

No ... to už je lepšia voľba. Zaujímavá je aj diskusia pod tým odkazom...
Doctor01 (400)|29.8.2010 08:54
Jj, jak jsem psal, je to se zvukovkama slozite ...
Gouranga (699)|29.8.2010 10:23
[quote=crasten;398627]Trochu teorie:
1.Pri AD prevode vznikajú dve principiálne skreslenia. Kvantizačné - ovlivňuje ho počet úrovní (bitov prevodníka) a vzorkovacie - počet vzorkov za sek. Datový tok, ako násobok počtu vzorkov a počtu bitov (krát počet kanálov) je obrazom úrovne skreslenia. Čím väčšia hodnota tým menšie principiálne skreslenie. Ak sa bavíme o 24-bitových prevodníkoch, tak porovnanie datových tokov 96 a 320 kbps hovorí o tom, že pri 320kbps je vyšší vzorkovací kmitočet, teda menšie skreslenie. Uviedol som tieto zrovnania, lebo autor používa 320kbps a adaptér má 96kbps.[/quote]
tady mas trochu zmatek. Furt pletes dohromady dve uplne odlisne veci - prenosovou rychlost (udavana v bps (bity za sekundu) a vzorkovaci frekvenci obvykle udavanou v kHz. To jsou dve uplne nezavisle veliciny a kdyz ma zvukovka 96kHz (zadnych 96 kbps), tak to bohate staci na mp3, ktery maj obvykle 44kHz. Datovej tok je na vzorkovaci frekvenci nezavislej a u mp3 byva 128-320kbps a vzorkovaci frekvence byva jiz zminenych 44kHz.

Jo a co se tyce poznavani kvality mezi flac a 320kbps, to bych nepovazoval za prilis smerodatny, protoze uz u kvalitne prevedenych 192kbps neni moc mozny to rozeznat od CD kvality.
crasten (180)|29.8.2010 10:45
Háčik je v tom, že datový tok je vzorkovací kmitočet (v kHz) krát počet aktívnych bitov AD prevodu krát počet kanálov (niekedy len 2, ale môže ich byť aj 6). Aby sme boli presní, mali by sme uvádzať aj počet kanálov, navyše počet audio kanálov (reprákov) nemusí byť totožný s počtom multiplexovaných (prenášaných) kanálov, pretože pri efektových kanáloch sa často prenášajú iba diferencie. Tiež bity AD prevodníka (spravidla 24) sa neprenášajú všetky, ale iba diferencia k predchádzajúcemu vzorku, t.z.v. sigma-delta prevod.

S tým, že kHz není to samé ako kbps úplne súhlasím, ako aj s tým, že u kvalitne urobenom, dvojkanálovom toku 192 kbps je zvuk skoro nerozpoznateľný od CD kvality.
Hurura (44)|30.9.2010 20:00
Díky za odpovědi, a mohli byste mi, pánové, tedy doporučit nějaký kvalitnější (a pokud možno free) software na převod CD do flac?
meeee (1110)|30.9.2010 20:02
speedsnail (4876)|30.9.2010 20:07
Přesně tak, jedině EAC!!

p.s. Pročítal jsem k tomu i dokumentaci a takovejhle free soft nemá obdoby. Grabuju si tim CD a maximální spokojenost. Sice je nastavování trochu komplikované, ale za ten výsledek to stojí.