reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ano či NE SSD?

Deexer (365)|5.9.2010 23:24
Čus, hodně ted' přemýšlím o koupě SSD disku. Proto chci aby jste mi to vymluvili. :D

Pochopitelně věci se maj tak. Kamarád si koupil OCZ Vertex 2, říkám půjdu se konečně podívat na slavnej SSD disk v akci. To co nastalo jsem v životě nezažil, kdo nemá doma SSD disk nemůže ted' vědět o čem mluvim. Spadla mi brada až na zem, a pokračovalo to 30min takle. Každopadně pro člověka používající celej život HDD (což je větčina) vám řeknu, že je to opravdu šok. (Připomínám mluvíme o OCZ Vertex 2. Nevím jak to bude u ostatních, ale koukal jsem na parametry a je to zatím nejrychlejší SSD disk - můžete mě opravit, ale ani Kingston V+ neni tak rychlej. Otazkou je zda to uživatel pozná.)

Po todmle zážitku váhám stále proč si koupit SSD disk.
1) Cena to chápe jistě každej.

2) Spolehlivos, a u tohodle jse bojim nejvíce poněvač jako u každé nové technologie je vše nedoladěný, a má to své mouchy v todle směru bych stále nejradeji zůstal u Baracudy přeci jenom HDD disky za tu doubou jsou v todle směru už vyladěny do svejch možností. (Samořejmě zas mě opravte pokuď se pletu, ale životnost nebude tak dlouhá jako ted' u HDD)

3) Pak poslední věc proč pořát váhám, a jak už jsem řek SSD disk je na začátku vývoje. Opravdu neni moc příjemné koupit si SSD disk za 8000,- a v řadech měsíců vyjde 2x rychlejší s 2x větčí kapacitou. Todle u HDD je asi jedno kdo má doma 1000Gb disk, tak už mu je relativně jedno že vyšel vzápětí 2000gb a rychlost/cena bude cca stejná. Proto pro normálního uživatele to nebude tak bolet.
Důkazem je toho že firma Crucial RealSSD myslím že se tak jmenuje, bude dělat v roce 2011 25nm čipy do SSD. Prej kapacita má narůst až na 512GB s menčí cenou za celkovej disk.


Tak se ptám má cenu ho opravdu ted' koupit? Pro člověka, kterej větčinou hraje a SSD disk bych stejnak používal jen na Windows a hry by byli opět na Baracudě. (Nicméně pracuju s Photoshopem 3Dprogramama atd. u tohodle by se to asi vyplatilo.)

BTW: Koupil bych to i kdyby to bylo plné nedodělků ale za tu cenu ?:runaway Todle opravdu neni jen tak.:notsure
Richmond (8084)|6.9.2010 00:42
Mezi rychlé SSD patří třeba Corsair Force 100/120 (SandForce) nebo již zmiňovaný Crucial SSD s Marvellem a SATAIII. Ještě existují RAMdisky, které jsou sice nákladné, ale "naklepou" téměř čemukoliv + odpadá riziko s životností. Doporučuju mrknout na testy ACARD ANS-9010 nebo vlastně tak nějak všech SSD páč mi připadá, že to co píšeš jsi vyčetl někde na PCT (shodou okolností oba disky jsou tam jako "recenze" a druhej v novinkách). Co se týče praktických zkušeností tak SSD je brutálně rychlé hlavně pokud spouštíš třeba 3 programy najednou (a to takový co startujou třeba 30s kde je důležitá přístupová doba).
Deexer (365)|6.9.2010 01:42
No ano, me stacilo videt uz jen takove "zabavne" videa vyhozeni ven z okna predmet, a nez dopadnul na zem na PC byli spusteny vsechny programy, ktere vybrali, o rychlosti neni pochyb nemluvne o bootovani.

Na PTC jsem cet akorad o tom Crucial ze budou delat disky s 25nm.

Nicmene jak jsem to ted prochazel opravdu by to byla radost stim pracovat ne-li ho vlastnit. Bouzel co asi se brzo nezmeni je zatim cena. (Pritom to nechapu, urcite ten disk musi byt na vyrobu mene narocny nez starej HDD. Ty integrovane obvody se tam musi delat jak na bezicim pase.)
Doctor01 (400)|6.9.2010 14:06
Ahoj

SSD jako systemak proc ne, dnes se da koupit fpoho 64GB za 3T i s dani.
Dost lidi muze namitat, ze to neni to nejlepsi co se da sehnat, ale tam je zase ponekud jina cena.
Jinak je tu taky moznost si to objednat z nejakeho e-shopu, vyzkouset a pokud nebude vyhovovat,
tak do 14ti dnu vratit ...
Vubec nejlepsi by bylo, kdyby v obchodech meli k dispozici na pujceni (treba na tyden) aby clovek videl
jestli ano ci ne - prijdes, zkusis a koupis ...
Deexer (365)|6.9.2010 15:09
[quote=Doctor01;400588]Ahoj

SSD jako systemak proc ne, dnes se da koupit fpoho 64GB za 3T i s dani.
Dost lidi muze namitat, ze to neni to nejlepsi co se da sehnat, ale tam je zase ponekud jina cena.
Jinak je tu taky moznost si to objednat z nejakeho e-shopu, vyzkouset a pokud nebude vyhovovat,
tak do 14ti dnu vratit ...
Vubec nejlepsi by bylo, kdyby v obchodech meli k dispozici na pujceni (treba na tyden) aby clovek videl
jestli ano ci ne - prijdes, zkusis a koupis ...[/quote]

No to by byla paráda.

Nefunguje to náhodou tak? Neni všude podle zákona, že můžu vrátit zboží do 14dnů ? (nevim ptám se proto)

Mě by akorad spíš zajímalo srovnání (zase jako příklad s OCZ Vertex 2 s Kingstonem nebo Intelem jsou o řád pomalejší) jestli to člověk na první pohled pozná, že je tam pomalejší disk čtení/zápis. Todle tady hraje roli ohldně ceny, poněvač některé disky jsou možná už akceptovatelný,ale jak říkám zda se to opravdu vyplatí.
Doctor01 (400)|6.9.2010 15:23
[quote=Deexer;400605]No to by byla paráda.

Nefunguje to náhodou tak? Neni všude podle zákona, že můžu vrátit zboží do 14dnů ? (nevim ptám se proto)

Mě by akorad spíš zajímalo srovnání (zase jako příklad s OCZ Vertex 2 s Kingstonem nebo Intelem jsou o řád pomalejší) jestli to člověk na první pohled pozná, že je tam pomalejší disk čtení/zápis. Todle tady hraje roli ohldně ceny, poněvač některé disky jsou možná už akceptovatelný,ale jak říkám zda se to opravdu vyplatí.[/quote]

Ano, dle zakona mas pravo na vraceni do 14ti dnu pokud je to z e-shopu.

Jinak co se tyka te rychlosti - pokud to je na system, tak te zajima rychlej pristup k datum.
Ten je u techto disku podstatne lepsi nez u plotnovejch.
Cteni/zapis je dulezitej hlavne na prenos vetsich objemu dat.
Ovsem na data se porad jeste dlouho budou pouzivat normalni disky.
(dnes docela sranda 1,5TB green za cca 1600 i s dani)
Kozouš (500)|6.9.2010 15:58
Imho SSD jsou zatím dobré pro overclockery - honiče xMarků a podobných "utilit".

Pro normálního člověka jsou klasické moderní disky více než dostatečné.
Každý disk má své klady i zápory a je jen na tobě co preferuješ.
Já osobně bych do SSD zatím stále nešel, rychlost SSD v praxi prakticky nevyužiji čili pro mě by to byly vyhozené peníze. Také si ani nedokážu představit, že bych v noci usínal a neslyšel občasné chroustání disku, které funguje jako feedback (stejně jako u auta, pokud dobře nasloucháte tak vám dá vždy předem vědět o problému).:D
husky14 (4214)|6.9.2010 16:04
[OT] Kozouši, kdyby každej přemýšlel jako ty, tak dodnes jedem na děrný štítky.... :runaway ;) [/OT]
Richmond (8084)|6.9.2010 16:28
Kozouši jen pro tvojí informaci: hdd jsou dnes nejpomalejší součástkou v pc :rolleyes: Zkus si porovnat propustnost pamětí a propustnost disku - pěknej rozdíl, co?
Doctor01 (400)|6.9.2010 16:49
Ano ano, ja jsem drive pouzival v pc 2xUltra320 SCSI 15k disky v raidu a kdyz jsem pak presel na obyc SATA ... Byl to workstation dell precission dual xeon - sehnal jsem kdysi za dobrej peniz - no super - dnes je vse lepsi nez tam tehdy bylo, jen ty disky porad zustavaly dost spatne ...
Dnes uz je to na domaci pc celkem pase, takze SSD je cesta jak se opet vratit a prekonat drivejsi "standard" :-)
Deexer (365)|6.9.2010 17:57
Když už se bavíme o rychlosti, tak jen aby to časem nepehnali aby vůbec stačil SATA řadič na to :)

Všechny SSD diskou jsou dělány na SATA II 3gb/s ? (Jen mě to záráži poněvač SATA II bylo dřív než SSD disk ne? Proč tedy tak šílenou propustnost když žádnej HDD to nevyužil)

Každopádně souhlasim, když si to tak vezmete je to poslední věc v PC, která snižuje výkon PC ne-li je to vidět při loadingu Crysis například.

"Obyčejnej" HDD se zachvíli bude asi používat jako jenom uložiště. (Stači počkat, důkazem jsou toho paměti flash, kterou sežene te i za 100,- Podobně to dopadne i s SSD. Komu byse ale chtělo čekat že? :D )
Richmond (8084)|6.9.2010 18:03
Doporučuju přečíst znova druhý příspěvek. Evidentně v tom máš hokej a ani jsi se na ty testy nepodíval, že? Propustnosti u řadičů jsou pouze teoretické (čili rychlosti v ideálním případě - o reálné propustnosti to neřekne nic, vůbec nic...). Flash paměť s obstojnou rychlostí/kapacitou neseženeš za stovku (navíc je to úplně něco jinýho než disk jako takový).
Jandaskunk (2330)|6.9.2010 18:05
SSD jsou taky založeny na pamětech flash (přesněji Nand Flash, nevim jestli se dělají SSD i s jinou technologií), ale klasický flash disky (USB) myslím využívají jiné paměti flash, které jsou často dost pomalejší a i kdyby měly být stejně rychlé, tak by byly omezeny rozhraním USB 2.0. Každopádně Richmond ti tu napsal příklad SSD disku na SATA 6Gb/s. Ale u SSD v některých případech není ani tak zázračná ta rychlost přenosu dat (hlavně zápis často pokulhává i za HDD, samozřejmě se to rychle vylepšuje), ale hlavní výhoda SSD je krátká odezva, což se pak dokáže projevit při několika operacích najednou atd.
Doctor01 (400)|6.9.2010 18:25
Ano, presne tak - jak jsem take psal, vyuzijes hlavne rychlej pristup k datum.
(velmi rychla odezva na pozadavek nalezeni dat a je uplne jedno, kde na tom disku jsou)
Na skladovani dat pouzivam normalni velkokapacitni (1,5TB) green disky.
Ale u systemaku je to dobra vec, hlavne kdyz jede vic veci zaraz atd.