reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 12 500 - 15 000 Kč

alisazoja (3)|12.9.2010 12:08
Primární požadavky: vysoký výkon - dobrý procesor (intel i3, i5..), 15,6" display

Preferovaní výrobci: Asus Lenovo

Další komentář: Ahoj, lidi, mam dilema, koupit si ASUS X52F-SX412 (Intel Core i5 460M, 15.6" LED 1366x768 lesklý, RAM 4GB, Intel HD Graphics, HDD 500GB 7200 otáček, DVD, WiFi, Webkamera, HDMI...) anebo nejaky mene nadupane Lenovo, treba LENOVO ThinkPad Edge 15.6" 0301-6MG.
Ucel: bezna prace, internet, programovani, obcas uprava fotek, zadne hry, nic takoveho...Budu ho 90% casu mit doma na stole, zadne cestovani nebo hrani her v aute..

Pozadavky: spis lepsi procesor, jsou mi sympaticke Intely i3, i5...Taky pozadavkem je obrazovka 15,6" a cena 16 kCZK max.

Vizualne se mi mnohem vic libi ten ASUS, taky ma lepsi vybavu, a je i mirne levnejsi, Lenova mi prijdou predrazena...Ale zase slysela jsem o Asusech hodne nehezkych veci, nechtela bych hned druhy mesic bezet do servisu...Co mi poradite?
speedsnail (4876)|12.9.2010 12:35
i3 nebo a i5 rozhodně schvaluji. Když už by to nebyl ten asus, tak bych mrknul třeba na HP Probook. Výborná klávesnice a na 15,6 velmi tenký s dlouhou výdrží na baterky (což je zrovna asi fuk, ale někdy se to hodit může)
Frey (181)|12.9.2010 14:08
Jeste by se dalo uvazovat i o HP G62-a40 http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=80640

Nebo o Toshiba Satellite L650-13C http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=77403
Pozn. Camileo P10 je sice jen hracka, ale jako darek je to mile :)
Jandaskunk (2330)|12.9.2010 14:16
Možná by stála za úvahu i nějaká 17"ka s vyšším rozlišením, pokud se nebude notebook moc často přenášet, tak pak na občasný přenos se to dá. Výhodou je displej s vyšším rozlišením, což se hodí jak pro práci, tak pro úpravu fotek a navíc tyto displeje mají kvalitnější zobrazení (hlavně lepší úhly) než klasické HD (1366x768) displeje, které jsou někdy na koukání velmi tragické.

Našel jsem těsně pod 16tis. HP ProBook 4710s (VQ730EA#AKB), který sice nemá Core i3/i5, ale už i tak slušný procesor na práci a 8 článkovou baterii, která by měla zaručit delší výdrž (samozřejmě větší obrazovka má zas větší spotřebu). Váží teda ale už něco přes 3kg, což možná pro někoho je už moc, ale zase vzhledem k tomu, že to bude povětšinou stát na stole.....pokud se ale uvažuje to mít doma připojený na ext. monitor, tak samozřejmě 15"ka bude lepší volbou..
alisazoja (3)|12.9.2010 17:31
Hmm, o HP Probooku jsem taky přemyšlela, má velmi slušnou výbavu a docela nízkou cenu ve srovnání se stejně výbavenými noty jiných značek (délší výdrž batérie, je lehčí atd), ale byla jsem se na nej podivat nazivo a nejak mi uplne nesedl ten design. Je sice tenky, ale zaroven docela robustni a hranaty...
A co se tyče 17", tak to taky bohůžel nejde...Mám docela drahý batůžek na noťas a ten pojme akorat 15,6", větší už ne...
Logout (4018)|12.9.2010 19:50
To pak je těžký :-) IMHO HPčka v týdle cenový kategorii maj asi nejlepší poměr cena/výkon/spolehlivost. Lenova jsou za stejný peníze chudší výbavou, toshiby nejsou špatný, ale třeba to, že dávaj furt jen stovkový síťovky nechápu a taky jsou o něcop dražší, asus je perfektní poměr cena/výkon, ale spolehlivost je asi nižší.

Pokud Ti záleží na designu, tak asi zajdi někam do showroomu notebooků a tam si vyer pár typů a my Ti z nich vyberem. Zrovna ty dva cos postoval jsou koupitelný a kterej je lepší se nedá říct, lenovo bude spolehlivější, asus vybavenější - ale nikdo Ti nezaručí, že lenovo se neporouchá, nebo že asus nebude fungovat pět let bez chyby...
alisazoja (3)|12.9.2010 23:04
[quote=Logout;402080]
Pokud Ti záleží na designu, tak asi zajdi někam do showroomu notebooků a tam si vyer pár typů a my Ti z nich vyberem. Zrovna ty dva cos postoval jsou koupitelný a kterej je lepší se nedá říct, lenovo bude spolehlivější, asus vybavenější - ale nikdo Ti nezaručí, že lenovo se neporouchá, nebo že asus nebude fungovat pět let bez chyby...[/quote]

No, po par navstevach showroomu to jsou prave ty dva, co mi padly do oka:ASUS X52F-SX412 a LENOVO ThinkPad Edge 15.6" 0301-6MG :-)

A ted se mi pridalo dalsi kriterium...Kdyz odjizdim na rok do ciziny (Skotsko), v pripade poruchy da se to na miste reklamovat, kdyz to koupim treba u alzy? Zalezi na znacce? Treba Asus se musi poslat zpatky do Cech, a Lenovo se muze opravit v UK? (nevim jak to funguje, ted v podstate placam....)
Frey (181)|16.9.2010 00:07
[quote=Logout;402080]toshiby nejsou špatný, ale třeba to, že dávaj furt jen stovkový síťovky nechápu[/quote]
Satellite L je value segment ... to znamena, ze se setri kde se da. 100Mbit/s je stale jeste naprosto dostacujici rychlost. Pokud si dobre pamatuji, tak podle studie drtiva vetsina uzivatelu (celosvetove) pouziva bud ADSL nebo kabelovy modem nebo nejakou formu bezdratoveho pripojeni. Vysokorychlostni "dratove" pripojeni je jen ve skolach, vedeckych institutech atp. Ani jedno z vyse jmenovanych beznych pripojeni nedosahuje rychlosti blizke 100Mbitu ... bezne jen kolem 10Mbitu/s v koncovem bode. V CR je nejvetsi ADSL operator na pouhych 8Mbitech (16 je za priplatek), kabelove spolecnosti jsou mezi 10 a 20Mbity a seriozni Wi-Fi provideri taktez kolem 20Mbitu/s. Nehlede na fakt, ze u notebooku se obecne predpoklada pouziti spis bezdratoveho Wi-Fi a ne klasickeho LAN kabelu.

Ano, existuje mnoho lidi, kteri maji doma GLAN. Ovsem na tento typ zakaznika neni Satellite serie L zamerena. Pro "nadsence" (jak je oznacuje anglicky mluvici cast sveta) jsou urceny vyssi serie/rady. Napr. A-ckova serie (postavena kolem nVidia grafik) ma samozrejme i GLAN.
Logout (4018)|16.9.2010 15:12
Jo, je to dostatečně velká rychlost, dokud nechceš po síti třeba zálohovat data....

Navíc ty čipsety tam maj Gbit, takže jde čistě o to tam dát šváb za pár centů, co umí Gbit phy. Prostě šetření na blbym místě, většina lowentry notebooků Gbit v pohodě má.
Frey (181)|16.9.2010 17:30
Po siti zalohuji data jen tzv. "nadsenci". Bezny uzivatel, na ktereho jsou tyto value notebooky zamereny, zalohuje tak maximalne na druhou partition na stejnem fyzickem disku a nebo v lepsim pripade na externi HDD. Bezny uzivatel ma doma maximalne 2 pocitace pripojene na modem/router. Navic vetsinou bezdratove, protoze vetsina domacnosti neni navrzena s ohledem na moderni elektroniku (LAN zastrcka v kazde mistnosti). Bezny uzivatel nehodla po byte/dome tahat Cat 5 kabely. Nehodla investovat do NAS zarizeni atp. Bezny uzivatel ma v obyvaku u gauce tak maximalne el. zastrcku do ktere pripoji notebook a serfuje pres Wi-Fi. Nejaky GLAN je mu absolutne k nicemu. Naopak firma produkujici takovy notebook masove usetri znacne financni prostredky.

Mimochodem Lenovo G550/560, HP 620/625, HP rady G a nebo HP/Compaq, Samsung R430/530 patrici do tzv. Everyday skupiny a samozrejme jiz zminovana Toshiba Satellite L jsou vsechno notebooky, ktere maji standardne osazene jen 100Mbit sitovky. Vsechno jsou to notebooky primarne zamerene na bezne uzivatele a vsechny patri do levneho segmentu. To, ze prave Toshiba nabizi i pomerne silnou grafickou kartu (HD 5650M) neni az tak prekvapujici. Je to levna alternativa k jejich herni rade Qosmio. Navic logicky navazuje na firemni politiku, ze L-kova rada se rovna cenove vyhodne reseni.

Stale prosazujes Probooky, ale uvedom si, ze Probook je uz podle nazvu zameren na uplne jinou cilovou skupinu a podle toho je take sestaven. Integrovane GPU a nebo stara ATi HD 4xxx. V lepsim pripade silnejsi modely preznacene na 5xxv, 2 nebo 3GB RAM, casto vyssi rozliseni a temer vzdy 32bitovy OS Win 7 Profesional. Je myslim naprosto zrejme, ze takova sestava neni na bezne domaci pouziti, ale je to idealni sestava pro podnikove nasazeni.
Logout (4018)|16.9.2010 18:50
Alisazoja:
Oba ty ntb. jsou za danou cenu dobrý. Asus nabízí větší výbavu, lenovo větší spolehlivost. Tendle model asusu jsem v ruce neměl, ale jestli si ho měla v ruce a zdál se Ti solidní, tak bych (protože spíš inklinuju k riskování) vzal jeho, ale někdo jinej by možná vzal lenovo. To už je otázka spíš osobních preferencí a nastavení člověka.
Ani s jednim neuděláš chybu, tak prostě vem ten, kterej Ti víc sedne, určitě to neni pade na pade.

Záruka u lenova i asusu je dvouletá celosvětová. U HP taktéž, ale jen v zemích, kde se výrobek prodává (což by neměl bejt v rámci EU problém), toshiba má záruku jen jednoletou (tzn. druhej rok bys musela zpátky do ČR a k prodejci).

Frey:
Není výjimkou, že takovejdle notebook se kupuje domu jako druhej nebo třetí počítač, jako doplněk k desktopu atd... A gigabitovej router dneska stojí pár korun...
Neříkám, že to používá každej, ale zrovna třeba pokud má člověk ještě desktop, tak je úplně nejjednodušší zálohování připojit ntb na šlahoun z desktopu či routeru a zazálohovat.
Taky pokud se někde sejdou dva ntb, tak je spojit šlahounem je nejjednodušší způsob, jak dostat z jednoho na druhej data. Těch možností jak využít gigabit je hafo.

A to, že i další notebooky jsou na síťovce taky ošizený? A co? Dokud existujou ntb., který ošizený nejsou, tak je prostě budu preferovat.

Zbytek tvýho příspěvku nechápu, alisazoja jasně řekla, že si vybírá mezi asusem a lenovem, tak proč ten OT? Navíc se bavíme se o notebooku "žádné hry", takže nechápu filipiku proti slabým grafickým kartám v HP. Ono jaksi domácí uživatel se nerovná pařan a pokud nechceš hrát, tak je slabá grafika výhodou (menší spotřeba, zahřívá, větší výdrž na baterky, spolehlivost).

Jinak např. podmínky záruky ukazujou, proč považuju HP za "lepší značku" a když si mam vybrat za stejnou cenu mezi podobně vybavenym HP a toshibou, vyberu HP....
Frey (181)|16.9.2010 20:16
Ano Gigabitovy router stoji par korun, ale poskytovatele pripojeni take setri a stale nabizeji jen 100Mbit ... viz. nejvetsi poskytovatel ADSL v CR. A to jsme opet u rozdilu bezny uzivatel a "nadsenec". Bezny uzivatel vezme co mu poskytovatel nabidne a vic ho nezajima.

Ohledne zalohovani. Uz jsem to zminil. Stale to vztahujes na to co pravdepodobne delas sam a asi i vetsina zdejsich, ale nezapomen, ze bezny uzivatel tahle neuvazuje. Ten diky OS Win 7 a jeho vystraham zalohuje v lepsim pripade jen na externi HDD. Data prenasi na flashce. O "cross/twisted" kabelu s nejvetsi pravdepodobnosti ani neslysel.

Ohledne GPU. Vysvetloval jsem rozdil mezi "value" notebookem a notebookem jako je napr. zminovany Probook. Klidne se vrat zpet a zkontroluj si, ktere notebooky (oba integrovane GPU) jsem navrhnul jako moznou alternativu k modelum u kterych se alisazoja nemuze rozhodnout, ktery je lepsi. Muze se totiz lehce stat, ze pokud si nemuzu vybrat mezi dvema, tak pripadna dalsi varianta muze byt ta prava.

Navic alisazoja zminuje programovani. Sice to neupresnila, ale v dobe kdy se prechazi na 64bitove prostedi, neni zrovna stastny napad doporucovat notebook s 32bit OS ... tam se bude asi dost tezko odlazovat/testovat 64bitovy program.

Cele tohle podle tebe OT je jen diky tvym pripominkam typu "ale třeba to, že dávaj furt jen stovkový síťovky nechápu", ktery napises temer do kazdeho tematu. Uvedom si, ze ne kazdy tazatel pouziva pocitac stejnym zpusobem jako ty sam. Ne kazdy potrebuje vysoke rozliseni a ne kazdy ma vyuziti pro GLAN. Plno lidi si kupuje notebook jako nahradu za desktop PC, protoze notebook je proste skladnejsi a muzou si ho vzit na chatu/dovolenou nebo jako v tomto pripade do zahranici. Smir se s tim, ze LAN je dnes uz zastarale. Dnes je modni bezdrat a pro bezneho uzivatele je bezdrat idealni i pres to, ze ma notebook 90% casu na jednom miste a modem/router ma casto hned vedle lol
Logout (4018)|16.9.2010 22:03
Uživatel nepoužívá síť pro zálohování, protože ho to nikdo nenaučil. Když se někdo zeptá mě, jak zálohovat, řeknu mu po síti. Vzhledem k tomu, že se ptá tady, jak koupit notebook, kde se asi zeptá jak zálohovat?

Data přenáší po flasce - např. kolekci DVD ripů (nebo HD filmů) od kámoše (jedna z nejčastějších činností studenta s NTB :-)) přeneseš po "flašce"? hmm..... Dobrý. To, že cross cabel už není potřeba asi deset let a stačí obyč, co člověk dostane snad ke každýmu routeru vůbec víš?

LAN je zastaralý? :-) A proto intel investuje do rozvoje domácí optiky, protože metalika je ždímaná na doraz. Smiř se s tim, že ty prostě s drátama zrovna neumíš a jiný je používaj.

Doma mam 32bit i 64bit windows. S 64bitama je daleko víc problémů (např. nejsou drivery k tři roky starý tiskárně, nejsou drivery k pět let starý zrcadlovce, nejsou kvalitní drivery ke starý grafice atd....). Takže zatím jsou imho z pohledu home usera 32bit a 64bit systémy rovnocený.
Do budoucna je sice 64bit lepší, ale 32bit tady ještě dlouho bude.

Co se týče programování, tak pokud bude dělat něco, kde je potřeba 64bitů, stejně to bude ještě nějakou dobu linux. Věř mi, programováním se jaksi živím.

Ach jo - takže si vysvětloval, že rozdíl mezi value notebookem a probookem je v tom, že value má dobrou grafiku. Ale on ji vlastně nemá.... Nějak to nechápu.... Nebo jako value notebook je takovej, do kterýho se montuje i dražší grafika? A pokud se do notebooku montuje levná grafika nemontuje, tak je to podnikovej profi notebook? Ach, jsem konsternován.... :-)

V každym případě je uživateli úplně jedno, jestli má ntb s nálepkou value, profi, podnikovej nebo nevimjakej. Uživateli jde o poměr cena/výkon/spolehlivost a ten maj probooky dobrý. Nehoděj se samo na všechny účely, ale to každá řada ntb - univerzál neexistuje - ale pro home usera jsou některý verze probooku dobrá koupě. Člověk, kterej tvrdí - ty nekupuj, protože maj nálepku "podnikovej" - tak je IMHO s odpuštěním trouba.

Nicméně furt nechápu, proč mi furt podsouváš, že jsem ji vnucoval HP? Já jsem jen pouze napsal, že HP jsou dobrý ntb, ale jestli se koukala a nevyhovuje jí, tak má vzít ty co
vyhovujou. Tak znovu prosím, nech toho OT.

PS: S tim gbit routerem se Ti podařila další perla - ty si fakt myslíš, že gbit router uroutuje gbit??? :-D Většina z nich neuroutuje ani ten 100Mbit. Ten gigabit se samo použije jen při komunikaci PC uvnitř sítě....
Frey (181)|16.9.2010 22:35
Pokud potrebujes kazdemu vnutit business notebook, fajn, ale trochu mene elitarsky pristup by neuskodil. A pokud potrebujes mit pocit z posledniho slova a ze jedine tvuj nazor je ten spravny, prosim, mas to mit.
speedsnail (4876)|16.9.2010 22:45
Tak a dost pánové. Myslím že věcné diskuze bylo dost, dále to nerozvádějme (stejně ty lány textu málokdo čte).