reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pálení očí u LCD (TN)

Ivos (16)|16.7.2006 08:44
Mám takový problém ohledně pálení očí u LCD a zajímalo by mě zda-li se to dá nějak vyřešit. V práci pracuju taky na LCD (S-IPS) a tam problem nemám, ale domu jsem si před pár dny koupil LCD(TN) a dost slušně me z toho pálí oči, tak by mě zajímalo, jestli to může být technologii panelu.
Díky za odpovědi .
Pavel Kovač (374)|16.7.2006 09:02
S nejvetsi pravdepodobnosti to bude tim ze TN ma daleko vetsi jas. U S-IPS je zvykem jas kolem 250cd/m2, ale u TN byva o neco vetsi. S tim je spojeno i to ze S-IPS maji nizsi kontrast.
Zkuste snizit jas u toho TN monitoru, popr i kontrast.
Ivos (16)|16.7.2006 10:42
Jas jsem snížil na minimum a kontrast jsem taky potahnul,ale pořád mě ty oči z toho trochu zlobí, i když už je to mnohem lepší. Koupil jsem obyč. LCD NEOVO F-419. Jas je udavaný od výrobce 250cd/m2.
Tak pořád nevím v čem by to mohlo být.V praci mam Apple cinema + eizo,tak možná jsem jenom rozmazlený :-).
Mám jenom obavu abych si ty oči z toho Neova nějak neodpálil.
Doma to Neovo využívám akorat na net a sem tam nějaky dokument ve wordu,tak jsem nechtěl zbytečně utrácet za něco lepšího.
Pavel Kovač (374)|16.7.2006 10:50
Muze to byt take zpusobenu tim ze je to pouze 6-bit panel a dochazi k ditheringu coz muze byt pro oci vice unavujici. Take pastelove barvy nejsou pro oci zrovna to nejlepsi i kdyz to tolik nevadi. Spis bych to videl na ten dithering.
Je pravda ze take trosku pozoruji lehce vetsi unavu oci pri recenzich u TN panelu. Na tento problem se zamerim vice a pokusim se neco zjistit. Predbezna diagnoza je vsak onen dithering.
Ivos (16)|16.7.2006 11:04
Takže teoreticky když bych koupil nejake EIZO, tak ten dithering tam nebude tak znatelný a oči by to měly lépe snášet?
A nevíte jestli LG2000BF je 6-bit a nebo 8-mi bit?
Pavel Kovač (374)|16.7.2006 11:23
Ten LG je 8-bit. S-IPS panel LM201U05.
Pokud si koupite EIZO, tak i ty nejlevnejsi 17" a 19" modely jsou 8-bitove, takze dithering se tam nevyskytuje. Navic maji dobre sladene barvy a kvalitou obrazu jsou jinde.
Ivos (16)|16.7.2006 13:06
Diky za rady. Ještě se musím rozmyslet, jestli stavající monitor vrátím a koupím něco lepšího a nebo po úpravách jasu a kontrastu to nějak přežiju.
Nečekal bych že mi to levnější LCD bude tak vadit na oči :-(
Pavel Kovač (374)|16.7.2006 13:22
Jen jedna otazecka. Mate monitor pripojen pres DVI?
Nektere montory pri propojeni pres D-Sub maji neklidny obraz a vytvari dojem presypani pisku. To hodne oci unavuje, je to vsak pozorovatelne zblizka. Zkuste si zobrazit napriklad jednoduchy bilo-cerny prechod a pozorne pozorujte zda se obraz nechveje apod.
Ivos (16)|16.7.2006 13:40
Monitor mám připojený přes DVI, ale je zajímave že v menu monitoru mi píše, že je připojený přes D-sub.
Černobílý přechod jsem zkoušel a neviděl jsem tam žádné známky chvění ani podobných změn obrazu.
Je to pro mě docela záhada, že mi tento LCD tak vadí.
Ivos (16)|16.7.2006 13:45
Ještě mě tak napadlo nemůže to být i tím že to LCD ma pouze TCO99?
ICEBOSS (3435)|21.7.2006 00:29
[quote=Ivos]Ještě mě tak napadlo nemůže to být i tím že to LCD ma pouze TCO99?[/quote]
to pochybuju. u LCD kde neni zadny vyzarovani je norma TCO spis odkaz na ekologicnost vyroby /imho/
Pavel Kovač (374)|21.7.2006 10:05
[QUOTE=ICEBOSS]to pochybuju. u LCD kde neni zadny vyzarovani je norma TCO spis odkaz na ekologicnost vyroby /imho/[/QUOTE]
Neni to jen ekologie, pokud ma monitor napr cerny ramecek tak obvykle nemuze mit TCO 03 ale jen 99, prave kvuli tomu, ze cerna s svetlou plochou monitoru je prilis kontrastni.
eraser (0)|21.7.2006 15:53
Aké sú to presne panely a rozlíšenia? Mňa hrozne bolia oči, keď prídem kámošovi, ktorý vlastní notebook s 15.4" obrazovkou s rozlíšením 1680x1050, stačí mi 3-5 minút a kolabujem.
pavel_p (993)|22.7.2006 00:42
Osobně mám pocit, že za to většinou může špatné osvětlení místnosti. Při dostatku světla mi LCD problémy nedělá. S CRT se mírného šera ještě pracovat dá.