reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Projektor do domácnosti?

husky14 (4214)|24.9.2010 09:12
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Projektor do domácnosti?

Může u vás projektor nahradit klasický televizor? Uvažujete o něm, nebo jej dokonce už používáte? Jaké máte zkušenosti, doporučili byste ostatním tento způsob zobrazování? Jaká jsou pro a proti? Jak celou sestavu koncipovat? zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
xmarek (1676)|24.9.2010 10:32
Projektor do domácnosti? Těžká odpověď. Kdybych ho získal zadarmo, tak bych to bezpochyby uvítal, ale pořizovat si ho?
Pros: Bezpochyby možnost mít k dispozici velkou zobrazovací plochu.
Cons: Cena. Životnost lamp. Problémy spojené s okolním světlem.

Prostě mám pořád nějak pocit, že je projektor super, ale v praxi se musí najít opravdu rozumný důvod ho používat. Ne jen k sledování filmů.
Zoidik (1405)|24.9.2010 11:01
Známí ho mají na chalupě a když se večer sedí ve vnekovním posezení u krbu a pustí tam nějaký dokument z dovolené pro větší skupinu lidí to je fajn. Ale osobně bych ho doma nechtěl z důvodů co píše xmarek a neměl bych ho taky kam dat.
Richmond (8084)|24.9.2010 11:39
Copak o to, místo se vždycky najde - třeba u stropu ;)
Bohužel za kvalitní HD projektorchtějí poměrně dost (+ je nutné přičíst plátno, audio systém) takže mají dost problémů konkurovat velkým lcd (navíc ty levnější celkem hučí). Na druhou stranu k nim stačí přikoupit brýle a jste 3D ready :D
Japkoslav (80)|24.9.2010 12:20
Z důvodu rozměrů asi ještě dlouho zůstanu u svého 40" monitoru (jako televizi jsem ho nikdy nepoužil :p ).
czhunter (775)|24.9.2010 12:54
Jako náhrada TV, pokud se jako běžný člověk díváte na nějaké ty pořady (Discovery, ČT24, zprávy, Sama doma, Ulice žeano) a jeden film denně, se imho projektor vůbec nehodí.
Pokud máte TV jen jako zobrazovadlo jiného zdroje (media center, konzole, DVD player) a pouze se díváte na filmy nebo hrajete hry, tak možná ano.
Ideální je mít oboje, oboje kvalitní, dobrej prostor na to, kvalitní audio ... jenže to stojí trochu peněz :)

Já osobně bych asi víc uvítal projektor v mobilu než v obýváku.
maarty.cz (0)|24.9.2010 13:48
Projektor muzu jen doporucit. Mam doma uz 2 roky doma ten nejlevnejsi, tehdy stal cca 8k . I s nativnim 800x600 jsou interpolovane BD ripy ve vysoke kvalite. Na 3 metry mi to udela cca 2m uhlopricku. Pro filmove vecery oravdu propastny rozdil oproti i velike TV. S kvalitnim repro je kino efekt zarucen. ( kamarad dokonce rika, ze s timhle opravdu nevidi dovod chodit do kina :) Jeden cas sem na tom hral i hry, ale vzhledem k dispozici pokoje to bylo dost neprakticke. Pro budouci prestavbu bytu uz s projektorem na filmy a Tv jen na televizni porady pocitam na 100%.
Zivotnost lampy ? dnes bezne 4000h to je cca 5h denne na 2 roky. Nestaci ? xD
Cenove to ani nejde srovnavat projektor za 8k a televize alespon podobnych rozmeru 20-30k ? Ale zkuste se na tom pak koukat na obyc. tv porad.
Kdo se casto diva na flmy a chce si je vychutnat nema co resit.
Dojigiri (1629)|24.9.2010 14:10
Mě by zajímalo, jaký jsou z novějších projektorů barvy? Protože všude kde jsem viděl projekci z projektoru, mi přišly barvy takový "vyblitý" i jenom v porovnání s TN LCD, natož potom třeba s plazmou. A obzvlášť za denního světla, pokud nelze místost úplně zatemnit.
mcfik (0)|24.9.2010 15:07
Pro milovníky filmů je projektor výborná věc. Sám mám 720p projektor už třetím rokem a nemůžu si ho vynachválit (na "kinoripy" do multiplexů od té doby nechodím). Je teda fakt, že projektor pro kvalitní obraz vyžaduje solidní zatemění a přece jenom nějaké to plátno - ideálně vyhrazená místnost jenom pro promítání, což může být problém v panelákovém bytě. Životnost lampy není moc problém, protože lampa vydrží cca 3000 hodin. To je 1500 dvou hodinových filmů, což jsou víc jak 4 roky při jednom filmu denně.

Dojigiri: Barvy na kvalitním filmovém projektoru jsou nesrovnatelně živější než ten vyblitý hnus, co prezentují v komerčních kinosálech (aspoň teda z celuloidu, digitál bude kvalitnější). Nech si předvést HD Ready projektor, nebo se koukni po recenzích filmových projektorů - barvy jsou srovnatelné s kvalitními LCD panely.
honcka (6)|24.9.2010 17:28
Dojigiri: pro dobry barvy je nutny mit dokonaly zatemeni a nejlip filmovy projektor, datove projektory maji moc velkou svitivost (chce max 2000lm) a nizky kontrast (datove maji vetsinou do 5000:1 filmove az 50000:1), premejslim, ze do projektoru pujdu asi EPSON EH-TW3500 stoji 33000 + 4000 100" roletovy platno tj jako kvalitni 50" plazma/LCD, ve vysledku to zabere i min mista, kdyz se to sikovne umisti (projektor u stropu a platno muze se vysouvat pres nabytek, dvere) a hlavne je to uplne jinej zazitek, koukat se na odrazeny svetlo je pro cloveka i prirozenejsi, nez na svetlo primo vyzarovane:)
Woyta (284)|24.9.2010 21:11
Ja zacinal s PS One DIY projektorem. Celkem prima hracka za 2,5k. Vybojka stala 500kc a vydrz 6000h.
Provoz DIY projektoru je levny a lze je udelat i velmi tiche.
Pote jsem si za 1,5k koupil 3lcd sanyo + vybojku za 4,5k. LCD protoze z DLP me boleji oci. Obraz je trochu tmavsi a barevny rozsah omezeny (dan za technologii) ale nativni rozliseni 1024*768, DVI vstup a hlavne oci nebolej.

Projekcnim platnem me levne vybavila Ikea. Tuplurova roleta. Ale slysel jsem i dobre reference na papirove pozadi co pouzivaji fotografove. Zatim jsem se nedostal ke kousku na test.

Obcas ho sebou vytahnu i nekam ven.

Pro bezne koukani pouzivam 24" LCD ale velke platno ma sve kouzlo.
Doctor01 (400)|25.9.2010 06:47
Ahoj

Oprojektoru bych pravdepodobne uvazoval, pokud bych ovsem nebydlel v panelaku ...
Tak je to prakticky neschudne, idealni je tak 1m telka ...
Woyta (284)|25.9.2010 09:45
To by jsi se divil.
Misto pro projektor je mensi problem nez pro velkou TV.
Platno se schova. Lidi promitaji treba na tuplurovou roletu co maji na oknech. Nebo maji platno pridelane ke stropu pred obytnou stenou.
A projektor u stropu nicemu nevadi.
Doctor01 (400)|25.9.2010 10:21
[quote=Woyta;404985]To by jsi se divil.
Misto pro projektor je mensi problem nez pro velkou TV.
Platno se schova. Lidi promitaji treba na tuplurovou roletu co maji na oknech. Nebo maji platno pridelane ke stropu pred obytnou stenou.
A projektor u stropu nicemu nevadi.[/quote]


To sice ano, ze je na samotny projektor potreba min mista, ale napriklad pouzit to nekde, kde bych se na to platno dival treba ze dvou metru ... No, ja nevim.
Take je jednodussi privest pripojky od vsech zarizeni k telce nez k projektoru na strope.
ČR (0)|25.9.2010 19:07
Projektor podle mne není určen k TV. Na zprávy čumte na televizoru, na ten programový odpad taky. Projektor je na filmy+hry. Zatemnění místnosti je naprostá samozřejmost. Ideálně jen koupelnová okýnka na větrání-ty překrýt závěsy. Zdi hnědé, koberec taky. Mám acer P5370W - zde byl tento kus recenzován. Projektor je z lepších, oproti podobným modelům má výhodu v dlouhé životnosti lampy. Jsem na 1700 hodinách, provoz v ekomódu. S kinem se to nedá srovnávat, protože mám 230cm obraz, hledím z 480cm. Plátno mám reflecta 240/240cm za 3500kč. Vzhledem k ceně projektoru je plátno samozřejmost. Na chatu bych si projektor nedal. Na projekci aspoŇ 20m2 místnost a 2m obraz! Spolu s velikostí úhlopříčky jde i síla zvuku. Když jsem došel z kina, tak jsem cítil stísněný prostor a malý obraz. Srovnatelné s kinem bude 7.1 ve 70+m2, s aparaturou za stovky tisíc. Kdysi tu bylo řečeno, že při dodržení dvojnásobku, je to furt stejný zážitek. To je blbost. Odraz z plátna+ velikost úhlopříčky+vzdálenost+výška stropu, to jsou věci, které rozhodují. Tmavá místnost se zatlumenýma zdma, zatočit s rovností zdí. Boční stěny osadit sloupky cihel, aby se střídalo světlo/stín + akusticky přívětivé. Na TV se nedívám, protože sedím u pc, vůbec mě obsah televizního vysílání nezajímá. U Z5500 mám optikou PS3, jackama pc. Od stolu uprostřed místnosti tam peru cd a hraji. Za vynaložené prostředky maximální zážitek.
HiLow (1000)|26.9.2010 09:09
Kdyby se nemusely měnit lampy, tak by jsem si ho pořídil. Ale vzhledem k tomu, že manželka a děti koukají na TV tak 15 hodin denně, tak pořád váhám.
Woyta (284)|26.9.2010 15:39
Pokud te desi vybojiky, tak si doma nejakej postav. tam je zivotnost a ceny vybojek o necem jinem. Akorat ta velikost.

Doctor01:
Na strope mam kabelovou listu kudy vedu vsechny potrebne kabely.
Divat se na platno ze dvou metru muzes.
Neregistrovaný (0)|30.9.2010 20:15
Vlastním projektor Panasonic PT-AX200E. Taky jsem zvažoval otázku, zda koupit či ne. A odpovědi jsem si dal následující. Velké LCD nebo Plasma = velká spotřeba (200 a více watů) kterou budu mít při sledování KAŽDÉ blbosti na které takovou velikost nepotřebuji a úhlopříčka je nesrovnatelná s projektorem. Moje řešení CRT TV (70w) na běžné sledování a takovou tu občasnou "kulisu" a projektor na filmy, které si pustím kdy chci a na úhlopříčce cca 2,8m. Tedy většinou večer, kdy mě světlo nelimituje. A musím říct, že tento projektor je dost výkonný i pro sledování filmů jen při zatažených žaluziích. Životnost lampy cca 2000h = cca 1500 filmů. Mám ho rok a jsem zhruba na 100h (je tam počítadlo). Projektor je HD ready 720p a pořídil jsem ho nový za cca 23 000. Filmy pouštím z DVD domácího kina a k propojení slouží KVALITNÍ komponentní kabel. Obraz je parádní a hlavně když jsem vyzkoušel hru z PC přes HDMI tak to bylo něco úžasného. Nějaké eyefinity se může zahrabat a to jsem ATi. Jen se musím ovládat a nehrát, neboť to by lampa byla za půl roku v háji :-) (cca 8 000kč). Jen kdyby to někoho zajímalo bydlím v panelákovém bytě a projektor mám přišroubovaný pod stropem, pomocí držáku vlastní výroby v ceně cca 50kč, originál jsou strašně drahé na to, že je to kus železa, kolem 2000kč. Promítám na stěnu, vymalovanou primalexem polar. Zkoušel jsem plátno, ale opravdu jsem neviděl nějaký rozdíl. Takže jsem ušetřil a nic mi nevisí pod stropem. Takže takhle to vidím já.
Woyta (284)|4.10.2010 08:00
Drzak na strop sezenes uz za necelych 500kc a rozhodne se vyplati vic nez ho bastlit doma. Jde velice pekne nastavovat. Bocni sklon jsi treba hadam vubec neresil. :)

Ja vybojku pouzivam v Eko rezimu. Projektor bezi v tizsim modu a zivotnost stoupla na 3000h.
Nektere projektory jsem videl predelane na jine vybojky kvuli cene nove.