reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zmena CAS na notebooku s i915pm

Vladimir (67)|26.9.2010 14:57
Zdravim. Neviete mi niekto poradit ako zmenit CAS na mojom notebooku (HP compaq nx8220, i915pm, Pentium M Dothan 1.73GHz, 2x1GB DDR2 667MHz beziace na 533MHz 4-4-4-12). Skusal som program MemSet ale vie nastavit vsetko okrem CAS. Samozrejme kedze ide o notebook tak na zmenu z prostredia BIOSu mozem rovno zabudnut. Neviete mi poradit ako to spravit? Samozrejme tak aby sa to v pripade ze to nebude stabilne dalo vratit naspat. :) Vopred dik.
Jandaskunk (2330)|26.9.2010 16:20
A k čemu to potřebuješ? Výkon tím ve většině případů nezvýšíš a pokud to nejde nastavit v BIOSu (což samozřejmě notebooky většinou neumožňují), tak bych se v tom moc nešťoural. Praktický přínos bude v podstatě nulový a řekl bych, že se zvýší i teplota pamětí, což by nemuselo mít dobrý vliv, protože notebooky jsou většinou stavěný na určitou konfiguraci (resp. jejich chlazení)
Vladimir (67)|26.9.2010 16:30
K comu asi.... predsa na zvysenie vykonu! A myslim ze to stoji za to. Momentalne sa hram s SPDTool ale zatial sa len snazim pochopit tym polozkam co sa tam daju zmenit. A poprosim ta aby si sa nabuduce drzal temy, pytal som sa ako to spravim. Vies poradit ako to spravit?
Richmond (8084)|26.9.2010 16:36
Tak si uprav bios ne? Mimochodem zvýšení výkonu se sice konat bude, ale možná tak o 1-2%. Intely na tohle nejsou dost dobře stavěný, nejvíc dokážou vytěžit z časování NF2 desky spolu s AXP nebo Athlony s paměťovým řadičem v cpu. To co ty chceš je imho ztráta času :rolleyes:
Vladimir (67)|26.9.2010 16:39
[quote=Richmond;405238]Tak si uprav bios ne?[/quote]
Ako to spravit?
Richmond (8084)|26.9.2010 17:01
Začal bych tím, že bych zjistil výrobce biosu a pak podle toho zadal dotaz do googla ;)

Je ti doufám jasný, že je to trochu jiná kategorie než klikání na číslíčka v programu... Se ti totiž taky ten book nemusí zapnout když to ty ramky nesnesou :rolleyes: Jako nechci rejpat, ale tohle vážně u notesu nemá smysl řešit - viz. Jandaskunk
Vladimir (67)|26.9.2010 17:11
To si mi uzasne pomohol. Ako ja mam svoje skusenosti s editovanim biosu pomocou cbrom. Tiez som uz aj uspesne editoval registre chipsetu cez wpcredit, takze som pripraveny na taketo veci.
Richmond (8084)|26.9.2010 17:45
CBROM je na Awardy, ty tam budeš mít nejspíš AMI BIOS ;)

edit: tak beru zpět - je to .bin tak zkus hledat MEMINIT (/minit)
Vladimir (67)|26.9.2010 22:10
Zdravim. Tak uz som to zvladol cez SPDTool. CAS som skratil zo 4 na 3. Narast rychlosti prace s pamatou je okolo 6-8%. :thumb
speedsnail (4876)|26.9.2010 22:29
Je to trvalé, nebo se musí ta utilitka vždy po startu pustit? (nemohu to ted vyzkouset)
Vladimir (67)|26.9.2010 22:46
Vidim ze asi nevies co je to SPD. SPD je mala EEPROM pamat na PCB operacnej pamate. Su tam zapisane informacie ako vyrobca pamate, velkost, frekvencia, casovanie, v pripade EPP a XMP profilov aj napatie. Bios pri startovani pocitaca precita tieto udaje a podla nich nastavi pracovne parametre pamati. Cize je to trvale. (na desktope mas v Biose castokrat pri nastaveniach casovania pamati na vyber medzi SPD a manual)

A teraz mi prosim pridaj reputacne body lebo mi pride divne ked ja mam 13 a ty 678 :D
speedsnail (4876)|26.9.2010 23:08
Díky za info. Bodík ti rád přihodim, může se tento postup hodit i ostatním. Ale zas si nemysli že jsem uplně blbé, jediné co jsem nevěděl je, že SPDtool přímo přepisuje hodnoty v SPD čipu. Nemám možnost (čas) u každé utilitky studovat co provádí ;)
Richmond (8084)|26.9.2010 23:37
No vida, ale neumí to naprogramovat CL 1.5 (no dobrá, standardně to mají v biosu snad jen EpoXy, DFI pouze s modnutym biosem) :cool: