reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vytvoření RAIDu bez ztráty dat

onlavu (7)|29.9.2010 15:40
Chci si vytvořit RAID 1. Mám plný disk, ke kterému jsem si pořídil jeho identické prázdné dvojče. Desku mám s čipsetem ICH10R. Při vytváření RAIDu mě to na konci vyzve, že při vytvoření pole budou data smazána. To mě ovšem zarazilo, neboť to samozřejmě nechci. Ve se starším článku se uvádí, že při vytvoření RAID 1 o data nepřijdu. Trošku to tedy nechápu. Přeci v 21. století, když chci vytvořit RAID pole, si nebudu muset k tomu shánět další prostor pro zálohu dat:)
Děkuji za radu.
Dojigiri (1629)|30.9.2010 08:54
Tak teoreticky je možný, že varuje proto, že dojde k přepisu dat na tom druhým disku (kterej bude jako Mirror) ... ale nejlíp by bylo to vyzkoušet, nemáš třeba někde nějaký 2 starý menší disky na kterých by sis to moh zkusit? Abys měl jistotu ...

(osobně bych taky řek, že při raid 1 by nemělo dojít ke smazání dat na zdrojovým disku, ale vyzkoušený to nikde nemám)
onlavu (7)|30.9.2010 08:58
to je chytre reseni, diky za tip. pokusim se sehnat alespon podobne disky:)
johny__g (6387)|30.9.2010 09:04
Pokud tam máš citlivá data o které nechceš přijít, tak si je určitě zálohuj, než začneš dělat nějaký pokusy s diskem. Bez ohledu na to, co tvrdí jaká utilita nebo se kde píše. Nikdy nemáš 100 % jistotu, že se něco nepodělá.
onlavu (7)|30.9.2010 09:16
no to ja vim, proto to tak zjistuju
DrZelenka (2491)|30.9.2010 09:17
[quote=onlavu;405988]Chci si vytvořit RAID 1. Mám plný disk, ke kterému jsem si pořídil jeho identické prázdné dvojče. Desku mám s čipsetem ICH10R. Při vytváření RAIDu mě to na konci vyzve, že při vytvoření pole budou data smazána. To mě ovšem zarazilo, neboť to samozřejmě nechci. Ve se starším článku se uvádí, že při vytvoření RAID 1 o data nepřijdu. Trošku to tedy nechápu. Přeci v 21. století, když chci vytvořit RAID pole, si nebudu muset k tomu shánět další prostor pro zálohu dat:)
Děkuji za radu.[/quote]

Zalezi utilitu od utility, ale pokud to pise, ze to data smaze, tak je to asi smaze.

Vzhledem k cene HDD je zaloha dulezitych dat bezproblemova a celkem nenakladna - vzdy je lepsi mit prostor pro dalsi zalohu dat :) Mozna bych radsi misto RAID1 pouzil rucni zalohy (frekvence zalohovani dle potreby) a v pripade viru/chyby systemu ,... nenastane ztrata dat. V pripade pouziti vhodneho programu to nebude zalohovat pokazdy cely disk, ale pouze data, ktera se zmenila.
Dojigiri (1629)|30.9.2010 11:24
Tak tak, on RAID-1 není úplně ekvivalentem zálohování - pokud smažeš nechtěně (nebo virus) něco na orig. disku, smaže se to i na mirroru. Mirror může ochránit jedině tak před selháním jednoho z disků (ale už ne např. proti blesku, velký napěťový špičce, poruše zdroje apod. která zničí oba disky najednou).
onlavu (7)|30.9.2010 11:47
vsak ale pred selhanim disku se prave chci branit. to je taky nejcastejsi duvod ztraty dat. viry mi a nejen mi v dnesni dobe data jiz nemazou. kdyz neco smazu, tak to chci smazat a proti blesku to samozrejme nemam:)
a taky dnesni system je mnohem mene pádový, takze se tak nebojim rozhozeni tabulek jako treba u XP, kdyz uzivam 7
DrZelenka (2491)|30.9.2010 22:03
[quote=onlavu;406136]vsak ale pred selhanim disku se prave chci branit. to je taky nejcastejsi duvod ztraty dat. viry mi a nejen mi v dnesni dobe data jiz nemazou. kdyz neco smazu, tak to chci smazat a proti blesku to samozrejme nemam:)
a taky dnesni system je mnohem mene pádový, takze se tak nebojim rozhozeni tabulek jako treba u XP, kdyz uzivam 7[/quote]

Pokud tedy nemas nejaky specialni duvod pouzit RAID a chcete pouze zalohu, tak bych opravdu doporucil to co jsem psal puvodne - RAID ani nenastavovat a pouzit ty disky jako 2 oddelene.

Jeden na bezne pouzivani (jako doted) a na druhy na zalohovani (idelane ho pouzivat jako externi, box stoji par korun) a pomoci nejakeho programu na to urceneho (nikdy jsem se o to nezajimal, takze nevim konkretni programy) tam vytvorit obraz disku + v urcitych casovych intervalech (den, tyden ,mesic .... dle potreby - zalezi o jaka data jde) ho aktualizovat - v pripade, ze to bude pouze upravovat zmenena data a nebude to delat cely obraz znova ,tak by to melo trvat jen chvili.