reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Ideální notebook?

husky14 (4214)|1.10.2010 09:14
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Ideální notebook?

Původní myšlenka přenosného počítače coby pracovního nástroje se dávno změnila dnes by měl NB umět „všechno“. Jak by ale měl podle vás vypadat? Na co by se měli výrobci zaměřit, co je naopak u současných notebooků zbytečné? Zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Zoidik (1405)|1.10.2010 13:02
Ideální notebook? Zdarma, velký, lehký, výkonný, plně funkční na tužkovou baterii.

No a teď zpět do reality. Samostatná numerika, široký matný display, na baterii výdrž 3-4 hodiny. Dostatečný výkon na zpracování videa z dovolené. Bluetooth, WIFI b/g/n, USB 3.0 eSata výkonný a prostorný disk cca 750GB a dostatečnou kapacitou operační paměti řekněme cca 6GB, čtečka otisku prstu, do určité míry nárazu vzdorný, vodotěsný a samozřejmě lehký. Pro mě osobně je užitečné také prehistorické rozhraní COM.
Cena/výkon a cena/užitná hodnota by měly být v přijatelném poměru. Toť asi tak z mé strany představy ideální ntb vše.
Mamlasos (0)|1.10.2010 13:15
Výber je dnes co do parametrů HW docela dobrý co mě ale točí jsou následující věci:

-Tragické rozlišení NB displays, celá střední třída je tvrdošíjně tlačena 1366 x 768, vyšší rozlišení 1440x900 mají až na pár výjimek potvrzujících pravidlo jen 17" krávy což je škoda, taky si dost lidí stěžuje že nejsou k mání NB s osvědčeným poměrem stran 4:3 5:4 atp. (ne každý chce NB na filmy, někdo na něm i pracuje, programuje, dělá nebo prohlíží weby, grafiku aj.)

-Tragická výdrž NB na baterie, na mobilní pracovní zařízení by měla být výdrž alespoň 8 hodin v kuse na "kancelářskou zátěž" standardem, u vybraných kusů i více. To je dnes spíš utopie.
Vladimir (67)|1.10.2010 13:32
V prvom rade by mali zakazat vyrobu notebookov s lesklym displejom (EU by mohla spravit nariadenie chraniace zrak uzivatelov :D)
V druhom rade by mohli odstranit instalovane slepe crevo v podobe 56Kbps modemu. :slug
Co by mali pridat?
Podla mna by mal byt GSM/3G/HSPA/LTE modul podobnou samozrejmostou ako wifi karta. Namiesto modemu...
To je asi vsetko z mojich pripomienok.
speedsnail (4876)|1.10.2010 13:47
Koukám že se ve většině shodnem. Taky mě neoslovila móda HD Ready rozlišení (se kterým sme se ve vertikálním rozlišení vrátili k 15" CRT..) a lesklost displejů.

Pro mě je zajímavá velkikost kolem 12", rozlišení bych radši 16:10 (1280*800) matné. 3G modul, SSD, výdrž aspoń 6h (aby to zvládlo celý pracovní den) a hmotnost co nejnižší.

A musim říc, že notebooky které se tomu velmi blíží už v podstatě jsou. Lenovo X201 , Acer 753g. Takže já jsem s vývojem relativně spokojen.
cml11 (112)|1.10.2010 14:30
Reálně: Nebude mít žádné pohyblivé části, bude odolný vůči vodě. Bude bez swapování zvládat běžný provoz na internetu, nějaké ty office a nejnovější Photoshop s dvaceti současně otevřenými obrázky o dvanácti megapixelech. Vejde se do něj alespoň 2TB dat. Vydrží fungovat alespoň pět hodin v kuse. Bude stát maximálně polovinu průměrné výplaty.

Ideálně k tomu navíc: Bude skladný tak, že se bude dát nosit v zadní kapse kalhot jako peněženka a přitom půjde rozložit na dvaadvacetipacový displej a plnohodnotnou klávesnici. Bude fungovat na solární baterii kombinovanou s knoflíkovou baterií tak dva až pět let jako kalkulačka. Bude stát maximálně desetinu průměrné výplaty.
ČR (0)|1.10.2010 14:39
Poslední diskuze jsou o hov.u. Notebooky jsou totální krámy, vůbec mě netěší s nimi pracovat. Nechci tuto věc. Ideální budou za 10-20let. Narvat do kapsy, pak to někde vybalit jako ubrus.
Japkoslav (80)|1.10.2010 15:34
Pro mě ideální notebook 13"-15"
Rozlišení 1600x1080, grafická karta výkonnostně minimálně integrovaný Radeon 3200, 4GB Ram, 500 GB disk, tiché chlazení, snadno vyčistitelné prachové filtry, HDMI, váha okolo 2 Kg, výdrž na baterku 3+hodin, procesor dvoujádro (třeba intelácké SU nebo Neo2 od AMD), poslouchatelné reproduktory, numerická klávesnice, velký levý shift a na kraji mít ctrl tlačítko (ne FN).
Ideální netbook 5"-7"
Rozlišení min 800x480, 4GB SSD disk, 2 paměťové sloty, 1GB ram, váha do 0,5Kg, akcelerace HD videa, HDMI výstup, USB host, výdrž min 10 hodin, GPS modul, použitelná klávesnice, dotyková obrazovka.

Na co by se měly výrobci notebooků zaměřit? Na výkon integrovaných grafických karet, pohodlné a inteligentně rozložené klávesnice, HDMI nebo DVI výstup u každého notebooku, potenciometr pro ovládání hlasitosti a hlavně tiché chlazení.
Zbytečné jsou rozhodně lesklé plasty a displeje, blueray mechaniky, integrované mikrofony a webkamery v displeji.
drk22 (5)|1.10.2010 16:25
Takže asi nemá smysl spekulovat nad coby/kdyby, protože ideální NB je žádný NB. Tj. něco, co bychom měli přímo integrováno do mozku a dokázali to ovládat myšlenkami a obraz promítat na sítnici, nebo s ní prolínat...

Reálně:
Souhlas s odstraněním modemu (v životě jsem to nepoužil a to NB pouřívám 7 let, a nedovedu si představit jak bych to, byť nouzově, použít mohl).
Display: čím větší tím lepší momentálně mám 1680*1050 a dovedu si představit lepší. Ideální poměr práce/zabava se mi ukázal 16:10 (16:9 mi dost chybí ty pixely na výšku u A4 a podobných formátů dokumentů)). Ideálně něco jako oled technologie.
Baterie: Čím větší výdrž tím lépe, ideálně celý den provozu..
Výkon: Dostatečný aby to bylo srovnatelné s průměrným desktopem (tohle už některé NB zvládají)
Rámus: nulový...
Hmotnost: čím míň, tím líp, ideálně aby to člověk dokázal snadno držet (přenášet) v jedné ruce..
Rozměry: Podle potřeby 12-17" stávájící rozměry mi přijdou ok. (další zeštíhlování mi přijde spíše na škodu)
Disk: Ze zkušenosti se po čase zaplní prakticky jakákoliv kapacita. Tj. dost velký na to, aby se tam vešla data za celou dobu provozu, od pracovnách dokumentů až po sbírku filmů v HD formátu momentálně tak 2-4TB?
Konstrukce: Dostatečně pevná a odolná schopná člověku sloužit po celý život. Dovedu si představit, že by si člověk pořídil speciální tělo s vlastním vzhledem a měnil po čase jen HW...
CENA: Co se týká ceny netrvám na extrémně nízké ceně, dejme tomu tak 2x průměrná výplata za něco co za rok dva nebudu muset měnit.
Bezpečnost: Serepetičky jako snímač otisků prstů považuji spíš za hračku, ale když už tak kryptovaný oddíl disku s daty, nebo celý systém mi přijde jako lepší řešení + něco co by pomohlo při krádeži, tj. že by se ten NB dal snadno lokalizovat.
Doplňky: zmiňované GPS mi přijde u NB vcelku k ničemu, to bych spíš uvítal u mobilů, tabletů a "ipodů".
Noxik (0)|1.10.2010 19:46
10" notebook, ktery doma strcim do dokovaci stanice, ve ktere bude vykonny CPU, GPU, poradny disk a RAM. Takze na cesty budu mit mrnouse a doma herni delo.
Tralaláčik (0)|1.10.2010 20:11
Tak dúfam, že začiatkom budúceho roka to bude nejaký 12,1" až 13,3" mininotebook (subnotebook) s 40nm VIA Nano Dual-Core (2MB L2 cache, 1333MHz V4 bus) v kombinácii s all-in-one čipsetom VIA VX900 MSP až z 8GB DDR3 alebo čipovou sadou VN1000M + VT8261 (s VIA Chrome 520 IGP DX10.1).
Ivan1 (0)|1.10.2010 21:04
ja to mam postavene takhle:

matny display zhruba 15"
neleskle viko zvenku a kolem displaye
v zadnem pripade 1366 x 768 - navrat zpet
HDMI
b/g/n (nekdy nebyva enko ani v solidnejsim NTB)
10/100/1000 (nekdy ta giga taky neni)
NUM blok (u 15" normalni)
ctecka karet a otisku
prijatelny vypocetni i graficky vykon
neprilis hlucny a teply
idealne 3G (ale to neni az tak rozhodujici)
RAM tak 4giga+
64 bit system
kdyby byla moznost SSD + HHD (misto DVD)
solidnejsi repro (obcas se da najit i mono :) )
cena tak do 20.000,-
mstejska (2912)|1.10.2010 22:17
Pro mě si ideálu blíží HP Elitebook 8540w s SSD diskem.
Štvou mě akorát malé klávesy šipek a vyšší cena.
Richmond (8084)|1.10.2010 22:46
HiLow (1000)|2.10.2010 06:05
Malý, lehký, skladný s dlouhou výdrží na baterie. Ale myslím si, že pro každého bude ideální NB vypadat jinak, protože každý má jiné požadavky.
xmarek (1676)|2.10.2010 09:16
[quote=Richmond;406466]Mě zas Vaio Z11X9 http://www.notebookcheck.net/Review-Sony-Vaio-VPCZ11X9E-B-Notebook.28704.0.html [/quote]Soulas :thumb Měl jsem možnost si tento notebook ohmatat (kolega ho vlastní) a až na některé drobnosti na mě zanechal opravdu dojem. :inlove
Richmond (8084)|2.10.2010 22:08
Tenhle se ke mě ještě nedostal :cry Každopádně minulá verze mě trochu vyděsila tím pružným displejem :eek:
xmarek (1676)|2.10.2010 22:22
[quote=Richmond;406584]Každopádně minulá verze mě trochu vyděsila tím pružným displejem :eek:[/quote]
Taky se mi to moc nelíbilo. Bohužel to je daň za malou velikost a nízkou hmotnost. Co mě osobně zhlamalo byla mechanika. Přece jen jsem čekal v této kategorii něco jako má X301 od Lenova nebo něco podobného. A taky plast nad mechanikou byl jak z papíru. Co na mě působí velmi dobře je použité rozlišení a výkon. Dále pak výdrž na baterii. Toto by mohlo Lenovo použít jako Etalon pro novou X řadu. ;)

Takže znovu ideální notebook. Kombinaci tohoto Sony a X301 od Lenova. :D
odb (505)|3.10.2010 10:56
Ideal nieje ani nebude lebo kazdy mame svoju vlastnu predstavu o idelnom notebooku ale vyrobcovia nemozu robit pre kazdeho iny notebook.

Skoro idealny notebook vlastnim - 14" IBM ThinkPad T60. mechanicja kvalita na jednotku, vykonu ma tiez dostatok (coreduo), po vymene hdd za novy je o poznanie sviznejsi a s 9 clankovou bateriou vydrzi pracovat skoro cely pracovny den.
edenV (1)|3.10.2010 18:28
tak ja uz mam svoj idealny notebook...

mojou prioritou bol velky matny display 17", telo NB celohlinikove, min. 8 GB ram, SSD disk aspon tych 256 GB, procesor i7 a vydrza baterky v plnej zatazi aspon tych 5 hodin...

takze moje idealy su uz pretavene do skutocnosti a fakt si uzivam pracu na nom...
ICEBOSS (3435)|5.10.2010 22:27
Idealni notebook? No mel by se dat v pohode rozsirovat, obmenovat, mel by mit dobre chlazeni, velkou klavesnici, mys a monitor umisteny nejak ergonomicky... No a mel by byl t dost tezky, aby ho nikdo neodnesl... hm. Takze by mel byt asi jako stolni PC :-D.

Slovni spojeni idealni notebook je imho jakasi perverzni kontradikce, jelikoz notebook byl, je a dokud nedojde k zavratne zmene, tak i bude tezky kompromis, ktery byl vytvoren, aby se PC dalo prenaset. Ergonomie (pozice, velikost LCD, klavesnice, mys), vykon, cena, chlazeni, zivotnost, kvalita displaye mluvi jasne proti notebookum. Jsem rad, ze nic takovyho nemusim mit a nicit si tim pater...

Budoucnost vidim ve zfuzovani kompaktniho fotaku, mobilu, notebooku a maleho projektoru (obraz, klavesnice, "mys") do jednoho zarizeni. Prvni vlastovky uz jsou... Takze tomu davam tak asi 10 let, nez po necem podobnem zatouzim.