reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s externím diskem (PC nenačte, ale DK ano)

xfertig (21)|5.10.2010 08:42
Ahoj,
mám tenhle ext. disk: SEAGATE Expansion 1TB.
Všechno fungovalo v pořádku, nicméně před týdnem, kdy jsem ho chtěl připojit k notebooku, disk se nahlásí (ve Vistách je vidět, i když beze jména), ale nejde otevřít a Visty mě nutí ho zformátovat-nejde otevřít, prozkoumat-nic...po připojení do domácího kina ale všechny soubory vidím, přehrávat jdou atd.
Nemáte, prosím, radu, jak disk opravit, aby zase fungoval s PC? Nechci přijít o ty data na něm:-(

Díky
Dojigiri (1629)|5.10.2010 09:00
Zkus připojit pomocí Partition Find And Mount, jestli pak budou vidět data.

Pokud jo, nejspíš poškozenej boot sektor, to je potom možný opravit pomocí programu TestDisk.

Postup v testdisku:
  • no log
  • vybrat disk
  • Partition type: Intel
  • Advanced Filesystem Utils
  • NTFS: Boot and MFT repair
  • zvolit jednotku
  • v dalším okně by podle očekávání mělo být zobrazeno Boot sector: Status: Bad a Backup boot sector: Status: OK; (pouze!!) pokud to tak bude, zvolit "Backup BS", čímž se obnoví boot sektor ze zálohy (pak by tam mělo být vidět Boot sector: Status: OK a Backup boot sector: Status: OK)
  • pak zvolit Quit
  • odpojit a znova připojit externí disk a zkotrolovat, jestli se povedlo a disk je ok


Ale je i možný, že to domácí kino používá nějaký "speciální" formátování (některý to tak mají), takže pokud ty data nepůjdou vidět pomocí Partition Find And Mount, tak by to byl možná ten případ.
xfertig (21)|5.10.2010 09:05
Paráda, děkuju za vyčerpávající návod-hned po práci ten postup vyzkouším a snad to bude v poho...:-)
xfertig (21)|5.10.2010 19:24
Hm, tak bohužel ten prográmek Partition Find And Mount nic nenašel-napsal jen "No visible partitions found" a konec:-(
Jsem proto přístupný i jiným radám (pokud ještě něco existuje)...

Test disk skončí po tomhle kroku
* no log
* vybrat disk
* Partition type: Intel
* Advanced Filesystem Utils
Taky napíše, něco jako "no partitions" a nejde nic kromě ukončení..

Nejde mi to do hlavy, že DK vidí všechny soubory a dva notebooky disk připojí jen "napůl" a chtějí ho formátovat-disk přitom byl už dříve naformátovaný jako NTFS:-(
xfertig (21)|5.10.2010 19:57
A další informace-chkdsk vypíše, že systém souborů na disku je RAW-to slyším poprvé v životě ach jo-už se smiřuji s tím, že disk mi zůstane jako nepřepisovatelné úložiště pro přehrávání na DK...:-(
ICEBOSS (3435)|5.10.2010 22:15
Zkus to jeste Disc Doctorem z Winternals.
mpitman (206)|5.10.2010 23:15
[quote=xfertig;407047]A další informace-chkdsk vypíše, že systém souborů na disku je RAW-to slyším poprvé v životě ach jo-už se smiřuji s tím, že disk mi zůstane jako nepřepisovatelné úložiště pro přehrávání na DK...:-([/quote]

Napsal jste moc malo informaci o DK a tom, zda driv disk i po pouziti v DK fungoval v PC normalne, ale jak uz tu i nekdo zminoval nektere DK a DVB-T PVR pouzivaji svuj system souboru a kolikrat i bez zeptani si ho preformatuji nebo prevedou na svuj format a ten se pak v PC tvari jako RAW tedy prazdny/neznamy souborovy sytem. Vetsinou jde pak nejakou utilitkou disk v PC namountovat a pracovat s daty nanem (casto jen cist). To zda se takto vase DK chova a jaky pripadne souborovy sytem pouziva by melo jit dohledat...
xfertig (21)|6.10.2010 08:03
Domácí kino je tohle: LG HB965TZ.
Opravdu jsem nečekal, že si DK dokáže přeházet systém souborů:-( a je divné, že s DK i PC disk nějakou dobu normálně fungoval...
na netu prolézám nějaké zkušenosti převodů RAW na NTFS a mám čím dál větší obavu, že při pokusu přijdu o data..
mpitman (206)|6.10.2010 08:21
DK sice muze sformatovat disk, ale vetsinou to delaji zarizeni, do kterych je disk vlozen primo a navic ta, ktera na nej pak nahravaji. Toto DK vypada, ze externi disk ma jen jako zdroj dat a tam bych se velmi divil, ze by neco takoveho udelal. Spise to opravdu vypada na poskozeny souborovy system. Jelikoz ale DK data stale vidi, data budou asi OK jen je potreba souborovy sytem opravit nebo z nej aspon dostat ta data. Radu na s opravou souboroveho sytemu asi necham na zkusenejsi. Ale zrovna nedavno jsem zachranoval data z disku poskozenym NTFS systemem souboru a programu je opravdu mnoho - chce to jen zkouset a najit ten, ktery si s konkretnim poskozenim poradi nejlepe...
xfertig (21)|6.10.2010 09:18
Jojo koukal jsem, že programů je opravdu hodně- jakým programem se tobě data zachránit povedlo?
Dojigiri (1629)|6.10.2010 09:20
Tak pak už zkusit jedině nějakej SW pro obnovu souborů, jako GetDataBack, FileScavenger apod. (něco z toho je na Hirens Boot CD) - jestli ani ty to neuvidí (a jestli DK tam data stále vidí), znamenalo by to skutečně nejspíš nějaký podivný formátování. Můžeš případně zkusit ještě podívat se na ten disk editorem (např. WinHex nebo DskProbe) a otevřít 0. sektor disku kde je partition tabulka, a z ní se dá zjistit jakej souborovej systém je na tý partition "očekáván" - viz např. zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/28065-problem-s-partition-na-hdd#371106
mpitman (206)|6.10.2010 09:36
[quote=xfertig;407125]Jojo koukal jsem, že programů je opravdu hodně- jakým programem se tobě data zachránit povedlo?[/quote]

Ted z hlavy to nevim, kazdopadne po asi sedmi testovanych programech jsem tusim pouzil dva programy, prvnim jsem nasel a opravil partition table, pak uz se mi disk sice pripojil, ale stale se ve Windows hlasil jako RAW. Nakonec se mi nejakym programem na spravu disku (partitioning atd. - tusim z Hiren's Boot CD) podarilo vynutit a provest kontrolu a opravu disku - neco jako chkdsk (standardni chdsk nesel pouzit protoze stale psal, ze disk neni pristupny systemu). U me ale vetsina programu nejaky souborovy sytem nasla.

Ha ted jsem to nasel ten program na kontrolu co jsem pouzil byl s nejvetsi pravdepodobnosti Partition Wizard Home Edition 5.0 (je na Hirensu a urcite jde sehnat i zvlast) - mozna bych zkusil pouzit tenhle program a podivat se co na disku uvidi a pokud tam nejaka partition bude zobrazena tak na ni pustit kontrolu (vybrat tu partition a z menu "Partition" pustit test).
Dojigiri (1629)|6.10.2010 09:49
Ještě jsem kouknul do manuálu, USB by mělo normálně využívat FAT16, FAT32 nebo NTFS (str. 34 manuálu).

ALE - NTFS pouze pro čtení, tj. v případě nahrávání na ten disk, je podporováno pouze FAT16 nebo FAT32 (píšou že "for BD-LIVE and Audio CD recording, only FAT16 and FAT32 formats are supported", takže je otázka, co se stane, pokud je disk NTFS a pokusí se na něj člověk něco nahrát). Tak pokud byl ten disk původně NTFS a pokusil ses na něj něco nahrát, je možný, že se tím poškodila struktura souborů (sice bych čekal, že napíše něco ve smyslu "nelze nahrávat" v takovým případě, ale kdo ví ...).
xfertig (21)|6.10.2010 10:47
Díky moc za rady a názory-po práci mě teda čeká nové kolo zkoušení..:-)
xfertig (21)|25.10.2010 11:00
Tak zatím nejsem úspěšný:-( ten systém souborů RAW pořád odolává mým pokusům...
Ještě mě napadlo, jestli by nějak náhodou nešlo dostat data z disku tím, že bych napojil DK k notebooku LAN kabelem (je volný, protože kino mám připojené k internetu přes wifi)-nemohl bych tím pádem vidět externí disk přes to DK? (s tím, že bych z něho data zkopíroval jinam). Pokud by to fungovat nemohlo, tak mě prosím nekamenujte, ale jiné propojení mě nenapadá...:-D
mpitman (206)|25.10.2010 11:04
Tak toto (nebo neco obdobneho) samozrejme teoreticky mozne je, ale zalezi na DK co umi a co ne. Jedine pohledat v manualu co podporuje a podle toho pripadne nastavit sit a sdileni na tom notebooku. Je mozne, ze ma LAN jen na DLNA prijem a nic tam kopirovat nepujde - proste to chce prostudovat manual...

EDIT: Jeste je tu ciste teoreticka moznost pripojeni dvou externich disku pres USB HUB a prekopirovani takto, ale USB HUBy na techto zarizenich bud nefunguji vubec nebo jen nektere modely. Dale je otazka zda lze z menu DK kopirovat filmy mezi dvema misty na disku/dvema disky a tedy jestli pripojeni druheho disku (at uz po siti nebo pres USB) ma smysl vubec zkouset. Navic velmi pravdepodobne takto pujdou zkopirovat jen filmy, foto atd, ale asi uz ne pripadna dalsi data (programy, documenty atd), ktere na disku asi jsou. Jak rikam, vse je zavisle na schopnostech DK.

EDIT2: Hmm tak ted mi teprve doslo, ze "videt externi disk" bylo mysleno disk pripojeny k DK videt v notebooku, tak to je sice technicky take mozne, ale nikdy jsem neslysel o zadnem beznem prehravaci/DK ktery by to umoznoval...
xfertig (21)|25.10.2010 11:12
Rozumím, během začínajících dlouhých večerů pořádně prostuduji manuál a budu zkoušet díky
mpitman (206)|25.10.2010 11:34
Preji pevne nervy - ted jsem manual zbezne probehl a zda, se ze pripojeni dvou disku pres USB HUB muze fungovat - konkretne pisi, ze pripojeni pres HUB nemusi vzdy fungovat, takze i muze :-) pripojeni dvou disku tam neuvazuji, jen, ze jeden muze mit az 4partition, takze s vice logickymi disky si poradi a tudiz fyzicke by ciste teoreticky take mohl zvladnout. Problem je, ze podle vzhledu a fukci menu bych se divil, kdyby podporoval kopirovani adresaru/souboru mezi disky, ale tak detailni ten manual neni a ja jsem ho ani detailne nezkoumal abych to mohl rici s jistotou. Stejne bych jako nejvetsi sanci na zachranu dat videl pripojeni k PC a nejaky SW k tomu urceny. Jelikoz DK data vidi, tak tam fyzicky jsou a je jen otazka spravneho SW aby je nasel. V nejhorsim lze pouzit SW, ktery disk prohleda blok po bloku a bude detekovat soubory podle obsahu, ale to je az posledni moznost...
xfertig (21)|25.10.2010 11:45
No, aspoň mám zase trochu naději a možnost vyzkoušet zase další věci-snad budu jednou úspěšný..:-)

Zatím díky