reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Audio CD

dabelik (110)|7.10.2010 19:28
Zdravím,

môže mi niekto vysvetliť ako plnohodnotne napáliť AudioCD? Skúšal som tieto programy: Easy CD-DA, Nero a ešte jeden už ani názov neviem a každý jeden z nich mi samozrejme AudioCD vytvoril ale po vložení do mechaniky na mňa za každým vyskočilo jedno veľké sklamanie. Žiadne informácie o názve CD/Albumu, Autorovi či dokonca názve súboru. Všetko sa zapíše ako "Neznáme/Neznámy" a názvy pesničiek sa premenujú na "Track 01, Track 02,...". Zaškrtol som aj vypálenie CD-Textu ale akosi to tiež nepomohlo. Vypaľujem LossLess hudbu čiže z formátu .flac prípadne .ape (mám aj .cue a prípadne nie je problém prerobiť a rozdeliť ich na .flac ak by to program vyžadoval) a potrebujem od Vás návod ako spraviť to, aby sa všetko tvárilo "profesionálne", nakoľko hodlám tlačiť aj cover CDčka (printable CD) tak nech to už je po každej stránke dotiahnuté dokonca.

Vopred vďaka za odpoveď, s pozdravom striky..

EDIT: Pridávam obrázok kde vidno že v prehrávači nevidno info o albume ale samotné súbory týmito informáciami disponujú.
hudba.png
zsdx (2098)|7.10.2010 19:43
[quote=dabelik;407432]Zdravím,

môže mi niekto vysvetliť ako plnohodnotne napáliť AudioCD? Skúšal som tieto programy: Easy CD-DA, Nero a ešte jeden už ani názov neviem a každý jeden z nich mi samozrejme AudioCD vytvoril ale po vložení do mechaniky na mňa za každým vyskočilo jedno veľké sklamanie. Žiadne informácie o názve CD/Albumu[/quote]

To jako ze ti WMPlayer nestahne info o CD z netu? To by jsi musel delat kopii puv.CD ci si stahout jeho ISO.
dabelik (110)|7.10.2010 19:59
Nie, ale to že keď sa pustí v akomkoľvek prehrávači CD tak zmiznú všetky informácie o danom songu (album,artist,etc.) a taktiež názvy súborov sa z pôvodných napr. "Metallica - Unforgiven" premení na "Track 01". Rozumieme sa? :)
Dojigiri (1629)|7.10.2010 21:53
Určitě nastav CD-Text, některý přehrávače ho podporujou (ale PC přehrávače většinou ne, spíše přímo CD playery anebo autorádia atd.).

Co se týká přehrávačů v PC, tam je situace složitější, protože tracky na audio CD přímo v sobě tyto informace nemají, pouze je lze mít v CD-textu, ale jak už jsem říkal, většina PC přehrávačů je nepodporuje, a berou informace povětšinou z databází z internetu (jako je freedb atd.). Informace o orig. CD jsou v těchhle databázích povětšinou obsaženy nebo doplňovány, takže bys musel pro tvoje CD nějak dosáhnout toho, abys tyhle informace uploadnul do těchhle databází. Pro freedb to myslím možný je, ale do některých ostatních to není zase tak snadný.

Identifikace Audio CD v databázích probíhá pokud se nepletu podle serial-ID volume (každý vypálený audio CD dostane náhodně přidělený sériový číslo jednotky, stejně jako pevný disky při formátování) - lze si ho zobrazit pro vypálený CD, když zadáš na příkazový řádce "dir D:\" (kde D je písmeno CD mechaniky), sériový číslo je ve výpisu nahoře.
Nejsem si tím úplně jistej, ale myslím si, že pokud pak děláš kopii CD (přímo přes kopírování, resp. asi lepší nejdřív vypálit do "virtuální" vypalovačky jako ISO image při větším počtu kopií), tak se sériový číslo nemění a zůstává stejný. Pokud bys ale pálil vždy znova ze zdroje, bude sériový číslo pravděpodobně pokaždý jiný.
Možná některý databáze používají i identifikaci podle něčeho jinýho, jako např. délky jednotlivých skladeb, ale do toho zas tak dalece nevidím, možná někdo tady o tom ví víc.

//EDIT tak jsem tak koukal, freedb zdá se taktéž identifikuje CD podle serial-id svazku.

Svýho času jsem audio CD vypaloval "nadvakrát" - nejdřív session audio stop bez uzavření CD, zjištění serial-id session, a poté přípálení datový session (kterou už neviděly audio přehrávače, takže je to "nemátlo", jako by tomu bylo v případě že bych to pálil rovnou jako mixed-mode, kde pak "blbější" přehrávače začnou přehrávat i datovou stopu, která je na začátku, a není to hezkej poslech - a navíc bych nedokázal dopředu zjistit serial-id toho cd), a na tý datový byl můj home-made autorun, kterej při vložení CD do PC doplnil informace do ini souboru CD playeru - ovšem to bylo ještě pro starej CD player Win98, kterej měl INI soubor, a na novější přehrávače už jsem ten program neadaptoval, protože audio CD už jsem nepálil asi 5 let :) - i v autě už mám rádio podporující MP3.
dabelik (110)|7.10.2010 22:20
Fúha, vyčerpávajúca odpoveď :) Ďakujem ti ale z toho čo si napísal som pochopil toľko, že v podstate to ani nejde spraviť len keď tak cez internetové db? Je to škoda ale došiel som k pôsobivému záveru. Práve som vložil orig. CD od Daniela Landy - Nigredo (už aj iné orig. CD, čo máme doma) a nič také ako názvy pesničiek, či informácie o albume a pod. sa absolútne nezobrazuje. A ja tu čo chcem krstnému spraviť malé prekvapenie a radosť, že bude mať v bezstratovej kvalite (keďže orig. CD mu ukradli :() obľúbenú skupinu sa snažím vytvoriť precízne CDčka pritom orig. tým tiež nedisponuje tak je to trošku ambiciózny čin z mojej strany :D Nakoniec aj tak ich bude púštať max. v aute, prípadne vo veži a tak ale som perfekcionalista a rád všetko doťahujem do konca. Tak to ukončím a radšej sa idem venovať tvorbe coverov pre printable CD`s než hľadať niečo, čo nemá ani originál. Najdôležitejšie bude aj tak to, že to bude v danej kvalite ;) .. Vďaka ti, rep. body UP :)
Richmond (8084)|7.10.2010 22:30
Ale prd, Audio CD vypal s CD textem a až ho budeš chtít zobrazit v pc tak použij odpovídající přehrávač (WMP to neumí) :rolleyes:
Zvládne to i pitomý nero 5...

edit: CD-Text mi v klidu zbrazujou takhle vypálený cd úplně obyčejný rádia z výroby, jak v merglu tak bmw (a možná i ve škodofce :D)
dabelik (110)|7.10.2010 22:34
Pod pojmom "odpovídající přehrávač" si predstavuješ čo? :)
dabelik (110)|7.10.2010 22:42
Šikovný ;) .. Po spustení CD mnou vypáleného cez príslušný program sa zobrazujú názvy pesničiek ako aj autor a pod. ;) Ďakujem, rep. body UP
Richmond (8084)|7.10.2010 22:52
Body si nech, mám jich dost. Spíše bych ocenil, kdyby jste si zopakoval základy vypalování a jeho standardy - záležitost vyřešená za 10min a hádám hned tím prvním odkazem / pluginem do WMP :rolleyes:

edit: hmmm, tak nic, ale aspoň dík :D
dabelik (110)|7.10.2010 22:56
Tak ale vieš ako to chodí, dnes sú ľudia hrozne lenivý a vznikom takýchto skvelých fór k tomu nepriamo prispievate :D

Nejde o to koľko bodov máš, pomohol si mi a nemôžem vedieť či si z tých ktorým slovíčko "vďaka" stačí alebo nie, tak som riešil cestu obojakú.
StD (1963)|7.10.2010 23:01
[quote=Dojigiri;407463]...[/quote]
...jenom malá poznámka na okraj: Ten tvůj "Volume ID" si můžeš třeba v ImgBurnu zadávat (v hexadec,) manuálně při výrobě ISO, mimo další relevantní údaje metadat, např. "jména pachatele", čím bylo mastrováno apod. Dělám to tak u svých DVD-Video placek a u CD-DA to funguje nämlich stejně. :)
Viz příloha.
ImgBurn_VolumeSet.jpg
dabelik (110)|7.10.2010 23:05
Ak to dobre chápem, mám najprv vytvoriť Audio .iso CD kde vložím ID, podľa kt. dokážu prehrávače sťahovať info z online db a potom samotné .iso vypáliť už na fyzický disk? Už len potom zohnať orig. ID :-P
Richmond (8084)|7.10.2010 23:12
Taky si ještě neodpustím poznámku:
Pal cdčka na kvalitní média - nejlépa na ta, která sedí tvé mechanice. Printable jsou poměrně šťastnou volbou (lépe snášejí teploty). Před pálením zkontroluj písničku jestli její křivka nelítá "do nesmyslu" - např. originál kupovaný v ČR Garbage - Androgyni jsou na pěst.
dabelik (110)|7.10.2010 23:21
Richmonde - Rozhodne si to prečítam ale tak pre 17 albumov a každý po jednom kuse nebudem behať niekam do Poľska ;) O tom som sa už zmienil pre koho a prečo to vlastne idem spraviť :) Ale vďaka ešte raz..
Richmond (8084)|7.10.2010 23:26
Dobrá, každopádně dobře se vyltrujou písničky přes Fruity Loops Studio - buď Maximusem nebo Compressorem/Multipass Compresorem :thumb Výsledek se s klide může srovnávat s profi...
http://flstudio.image-line.com/documents/maximus.html