reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Flash na archivaci

HonzaSi (142)|14.10.2010 16:04
Potřeboval bych poradit s výběrem flash disku na archivaci fotografií. Velikost vidím 16 nebo 32GB. Vzhledem k použití (jednou nahraju fotky a pak občas přidám nově nafocený) pro mě není vůbec důležitá rychlost zápisu, zajímá mě spíš spolehlivost a trvanlivost, která ovšem v testech moc často zmiňovaná není. Takže jakej disk byste mi doporučili?
Sám mám negativní zkušenost s A-Data, o různých reklamních se asi netřeba zmiňovat.

Díky
Sommer (384)|14.10.2010 19:03
A jaká je maximální cena?

Mimochodem, proč zrovna flashku a ne třeba externí disk?
Richmond (8084)|14.10.2010 20:16
Když už flashku tak bych volil něco s eSATA (vhodné především na velké množství malých souborů, přes USB s tím mají flashky dost problémy, klidně můžete kopírovat 4GB půl dne). Sám delší dobu používám OCZ Throttle http://www.ocztechnology.com/products/flash_drives/ocz_throttle_esata_flash_drive. Bench:
Maxtor (321)|14.10.2010 21:20
No.. rady stranou.. Flash na archivaci..? mene vhodne medium najit nemuzes.. teda kdyz nebudu brat v potaz opticka media pochybnych vyrobcu..
Dnesni Flash jsou vyrabeny ajko spotrebka.. zadnou dlouhovekost od nich cekat nelze.. kup si malej externi pevnej disk a kdyz s nim nebudes hazet o zed, vydrzi ti veky.. za 15 stovek 500GB a neni co resit..

ad. FLASH a rychlost.. nema to nic spolecneho s rozhranim.. jestli pujde o USB3, nebo eSATA je uplne jedno.. porad pujde v pripade malych souboru o rychlosti v radu jednotek MB.. je to otazka ciste I/O logiky, radice..
HonzaSi (142)|14.10.2010 22:52
Byl jsem dotázán tetou na nejvhodnější flash disk na archovaci fotek. Flash disk proto protože to říkali v rádiu že to je jako nejlepší dobrý a já jsem nějak neměl sílu a náladu diskutovat.
Osobně si taky myslím, že externí disk by byl daleko lepší, už jen v poměru Kč/GB. Stejně to bude jen ležet doma v šuplíku. Případně vypálit na DVD+R, existuje typ Archival grade, i když s ním ještě nemám zkušenosti.
Takže myslíte, že uložit fotky na flash disk a doufat, že za pět let budou čitelný je zbytečnej risk? Jeden by o ně nerad přišel, přece jen se to nedá nahradit. Je jasný, že archivační medium se bude muset čas od času změnit už jen kvůli vývoji technologií. Jako třeba 3,5 disketa, celou diplomku jsem přenášel na nich, USB port rozhodně nebyl standartní součást všech počítačů a flash disk mělo v tý době jen pár nadšenců. Stejně tak CD vypalovací mechanika. A to je jen sedm let zpátky. Takže uvidíme, jak rychle z počítačů zmizí dnešní USB a mechaniky optických disků. Konec historické úvahy.
Maxtor (321)|14.10.2010 23:49
No ono to zase tak dramaticky neni, ale proste ber to tak, ze za 1500,- mas dneska 32GB Flashku nebo 500GB 2,5" disk..
Flashka ma vyrazne nizsi zivotnost, co se mnozstvi zapisu tyce, coz tebe asi moc trapit nebude.. je ale nachylnejsi i na el.mag. zareni.. disk v tomhle ohledu vydrzi daleko vice..
Prenaset se to moc nikam nebude, ja bych se v tomhle pripade na flasku proste vykaslal.. jednak te v pripade malych souboru cekaji mizerne prenosove rychlosti, druhak i ona kapacita bude rychle mizet.. fotky, sem tam nejake to video a nazdar.. za 1600,- koupis prvni 2,5" 500GB disky s kombinovanym USB2.0 a eSATA, takze podle me neni co resit..
StD (1963)|15.10.2010 00:04
[quote=Maxtor;409150]No ono to zase tak dramaticky neni, ale proste ber to tak, ze za 1500,- mas dneska 32GB Flashku nebo 500GB 2,5" disk..
Flashka ma vyrazne nizsi zivotnost, co se mnozstvi zapisu tyce, coz tebe asi moc trapit nebude.. je ale nachylnejsi i na el.mag. zareni.. disk v tomhle ohledu vydrzi daleko vice..
Prenaset se to moc nikam nebude, ja bych se v tomhle pripade na flasku proste vykaslal.. jednak te v pripade malych souboru cekaji mizerne prenosove rychlosti, druhak i ona kapacita bude rychle mizet.. fotky, sem tam nejake to video a nazdar.. za 1600,- koupis prvni 2,5" 500GB disky s kombinovanym USB2.0 a eSATA, takze podle me neni co resit..[/quote]
...no tak takhle bych se nechoval ani náhodou. To co doporučuješ je bezbřehé mrhání penězi za mnohem nespolehlivější řešení.
Já tedy mám jednu flashku 8GB (na skobě na kroužku od klíčů na hřebíčku na polici), další zálohováno na jedné "přenášecí" a na dvou 3,5" HDD na různých místech (kvúlivá požáru). Tak se s tím poper a uvědom si, která disciplina je levnější. Značku nedoporučuji, tazatel už si zčásti odpověděl sám, ale u mne zatím Kingston nezklamal, protože mne rychlosti nezajímají.
Maxtor (321)|15.10.2010 00:23
Jak by ses nechoval.. ze by sis koupil za stejnou cenu vice nez mene..? bezbrehe mrhani penezi je koupit si moderni spolehlivy disk na ukor 1/15 (slovy jedne patnactiny) kapacity ve flash reseni, ktere se bere jako spotrebni nesmysl, ktery se vyhazuje po par mesicich uzivani do kose..?
Jinak ted koukam, ze o tom, s jakou kvalitou jsou vyrabeny NAND cipy, je dokonce na SVH cerstvej clanek... :)

A poprat se mam s cim.. s tim, ze user vybira neco za 15 stovek a ty doporucujes reseni v podobe nekolika medii na ruznych mistech v cene nekolika tisic..?

Vubec jsem tenhle tvuj post nepochopil.. pouze jsem shrnul fakta.. nic vic.. ta jsou nezpochybnitelna.. netusim tedy, na co vlastne reagujes..
StD (1963)|15.10.2010 08:28
[quote=Maxtor;409153]...s tim, ze user vybira neco za 15 stovek a ty doporucujes reseni v podobe nekolika medii na ruznych mistech v cene nekolika tisic..?
[/quote]
Nevím kde žiješ, ale HDD a Flash jsou u mne stokorunové položky (hadry kupuji s klidem Second Hand, je to spotřební zboží) a za ty si kupuji určitou dávku jistoty, že nemám všechna vejce v jednom košíku. Jeden se rozbije snadno, ale tři najednou těžko...
Maxtor (321)|15.10.2010 14:13
Tak jeste jednou.. pomalu.. user se nepta, jak bezpecne zalohovat data.. user se pta, jak za 1500,- zalohovat fotky.. ja rikam jedine.. nez si na tohle koupit 32GB flashku, coz me pripada jako naprosty nesmysl, koupil bych 500GB 2,5" disk.. nic vic se tady neresi..

To, ze tady mluvis o ja nevim kolika discich na ruznych mistech, je sice hezke, ale nejak to s puvodnim dotazem nekoresponduje..
StD (1963)|15.10.2010 14:32
[quote=Maxtor;409237]Tak jeste jednou.. pomalu.. user se nepta, jak bezpecne zalohovat data.. user se pta, jak za 1500,- zalohovat fotky.. ja rikam jedine.. nez si na tohle koupit 32GB flashku, coz me pripada jako naprosty nesmysl, koupil bych 500GB 2,5" disk.. nic vic se tady neresi..

To, ze tady mluvis o ja nevim kolika discich na ruznych mistech, je sice hezke, ale nejak to s puvodnim dotazem nekoresponduje..[/quote]
To tedy "koresponduje", a sice velmi - vyplývá to z významu slova "zálohovat" = bezpečně skladovat...
Maxtor (321)|15.10.2010 14:40
Hmm.. kaslu na to.. nemam cas ani naladu tady nekomu vysvetlovat, ze kdyz nekdo kouka po reseni v radu 1500,- nebude asi resit reseni za 5k.. tyhle starousedlicke metody tohle forum jednou znici.. :)
Ale oukej.. takze rada zni.. kup 2 pevne disky a nejlepe dve flash klicenky.. jeden disk at teta ulozi v trezoru v bance.. druhy doma v kamennem sklepe.. jednu flash klicenku ke kamaradce a druhou at nosi u sebe.. vice mene by jestemohla zkusit zajit na pojistovnu, zda by nebylo vhodne sepsat nejakou pojistku pro pripad poskozeni jednoho z disku.. :)

A jen tak pro uplnost.. nevim, kde jsi prisel na svou hodne prikraslenou definici slova "zalohovat", ale abych te tedy poucil, kdyz uz jsme na foru, ktere je k tomu urceno..

"Záloha nebo záložní kopie (anglicky backup) je kopie dat uložená na jiném datovém nosiči (nebo i místě). Záložní data jsou využívána v případě ztráty, poškození nebo jiné potřeby práce s daty uloženými v minulosti."

..tot vse.. s zadnou dalsi definici o bezpeci a ja nevim cem, slovo zalohovat nesouvisi..
StD (1963)|15.10.2010 14:56
Víš co, dělej si to jak chceš - s diskutérem tvého "formátu" nemá smysl ztrácet čas. Basta.
Maxtor (321)|15.10.2010 18:14
Vidim to stejne.. prave jsem odcitoval (az na onu pojistovnu) pouze to, co jsi zde napsal o par postu vyse ty.. najednou je to na tebe moc.. inu nediv se, ze to bylo moc i na me.. :) co se tyce slova "zaloha" svou definici sis vymyslel.. realny zaklad nema.. zaloha = proste a jednoduse kopie originalu..

Nyni tedy zpet k podstate tohohle dotazu.. vzhledem k nakladum a kapacite by bylo asi nejlepsi reseni koupit 2,5" HDD at uz jakekoli kapacity..
StD (1963)|15.10.2010 19:02
[quote=Maxtor;409290]Vidim to stejne.. prave jsem odcitoval (az na onu pojistovnu) pouze to, co jsi zde napsal o par postu vyse ty.. najednou je to na tebe moc.. inu nediv se, ze to bylo moc i na me.. :) co se tyce slova "zaloha" svou definici sis vymyslel.. realny zaklad nema.. zaloha = proste a jednoduse kopie originalu..

Nyni tedy zpet k podstate tohohle dotazu.. vzhledem k nakladum a kapacite by bylo asi nejlepsi reseni koupit 2,5" HDD at uz jakekoli kapacity..[/quote]
To tedy nevidíš... těch patnáct stovek jsi si vycucal z prstu, v zadání tazatele nic takového není... A i kdyby, tak za tu částku pořídím 2x slušný zánovní HDD SATA 320 GB plus jednu slušnou flešku nebo dvě levnější. Podle mne je externí HDD vždy to nejméně spolehlivé řešení, už z principu funkce (přenášení, připojování na různých místech pod různými OS).
Co se ukládání na optická media týče (jak už tady někdo jiný zmínil), tam to riziko ztráty je ještě větší, pokud to dělá někdo, kdo o vypalování neví nic, což je myslím právě případ té třetí osoby v tazatelově zadání...
Maxtor (321)|16.10.2010 15:19
[quote=StD;409301]..už z principu funkce (přenášení, připojování na různých místech pod různými OS.[/quote]
Disk se nikam nosit nebude.. bude lezet vedle PC v supliku.. nehlede na to, ze zase jsme u toho, ze proste Flashka neni nic bezpecneho.. je to vec nachylna na el.mag. zareni.. a to v daleko vetsi mire nez bezny rotacni pevny disk..
Proste jedina sance jak dnesni moderni HDD znicit je poskodit ho narazem.. o nejakych OS a prenaseni mezi PC.. v cem se lisi Flash a HDD..? na obou je stejny souborovy system.. na obou vse funguje uplne stejne.. jen na flash disku 5-10x pomaleji (tedy pokud ted nemluvime o sekvnecnich prenosech velkych souboru.. tam uz dnes flash zacinaji disky dohanet) a navic za cenu rapiniho snizovani zivotnosti bunek..
Prave naopak presne jak pises.. nezkuseny uzivatel.. ten si u HDD daleko vice uvedomi, ze by mel zarizeni prvni softwarove odpojit a potom teprve disk vypnout.. u flash polovina lidi proste klicenku vyrve ze slotu uz jen z principu.. ne ze by to vadilo.. u flash je mezipamet zapisu vypnuta uz v defaultu, nicmene kolik takovych bylo, kteri po opetovnem pripojeni zjistili, ze data nikde nejsou, stejne tak, jako zmizela tabulka..

Dotaz je jasne pochopitelny.. proste teta chce neco, na co narve svoje fotky, aby to nelezelo v rozdrbanym PC.. to je cely.. o zadnym sofistikovanym reseni se tady nebavime.. nevidim tedy duvod k temto paranoidnim resenim.. kdyby potom prisel dotaz na opravdu sepolehlivou zalohu, stejne tvou cestu odsoudim a doporucim rovnou dvoudiskovy NAS s mirrorem + pro jistotu treba i to hloupy opticky medium.. takovy DVD-RAM drzej az az..
StD (1963)|16.10.2010 18:18
[quote=HonzaSi;409027]Potřeboval bych poradit s výběrem flash disku na archivaci fotografií. Velikost vidím 16 nebo 32GB. Vzhledem k použití (jednou nahraju fotky a pak občas přidám nově nafocený) pro mě není vůbec důležitá rychlost zápisu, zajímá mě spíš spolehlivost a trvanlivost, která ovšem v testech moc často zmiňovaná není. Takže jakej disk byste mi doporučili?
Sám mám negativní zkušenost s A-Data, o různých reklamních se asi netřeba zmiňovat.

Díky[/quote]


By mě zajímalo, kde v tomto úvodním dotazu vidí user Maxtor (asi někde mezi řádky) tvrzení, že se nic nebude přenášet. A pokud by tomu tak bylo, tak je stejně ekonomičtější interní disk, než nějaký předražený externí krám... :mistake

P.S. DVD-RAM je sice krásná a trvanlivá věc (up to 1000 re-writes), ale přijde na to, který pazour to vezme do ruky a jaká mechanika to formátovala. Ne každá to přečte. LG nepřečte Panasonic a vice versa. Vyhodíš-li jednu, vyhazujuješ současně zapsaná data...
speedsnail (4876)|16.10.2010 18:26
[quote=HonzaSi;409131]... Stejně to bude jen ležet doma v šuplíku...[/quote]

Nemusel číst mezi řádky. A prosím STD aby přestal plnit tento thread nesmysly jako doposud. Až se někdo bude ptát na archivaci pro FBI, budou tyto názory jistě vítány, ale pro tohle použití je imho zcela mimo..

Také se přikláním k externímu 2,5" disku. A myslím že pro toto použití bohatě stačí nejlevnější typ s USB, protože tetka to maximálně ponese další tetce na prohlídnutí a už vidim jak někde najde e-sata nebo FW.. Všude bude USB. Jo a 2,5" bych volil z důvodu že ntb disky jsou už z principu primárního použití odolnější.
StD (1963)|16.10.2010 18:48
[quote=speedsnail;409434]Nemusel číst mezi řádky. A prosím STD aby přestal plnit tento thread nesmysly jako doposud. Až se někdo bude ptát na archivaci pro FBI, budou tyto názory jistě vítány, ale pro tohle použití je imho zcela mimo..

Také se přikláním k externímu 2,5" disku. A myslím že pro toto použití bohatě stačí nejlevnější typ s USB, protože tetka to maximálně ponese další tetce na prohlídnutí a už vidim jak někde najde e-sata nebo FW.. Všude bude USB. Jo a 2,5" bych volil z důvodu že ntb disky jsou už z principu primárního použití odolnější.[/quote]
No jestli je to podle páně moderátora nesmysl a správné je podle něho to, že když se někdo ptá na A, tak vy mu místo toho vnucujete B, přitom riskujete mnohem více, vaše věc. Už jsem tu napsal, jak své data (i fotky) uchovávám já. A nepracuji pro FBI, ale pro CIA.
Celé je to jenom o chování jedince k tomu, jak si svých dat váží. Ptal se na flashdisk, stačí flashdisk, i obyčejný Kingston, ale řádně zálohovaný také jinde. Toť celý můj názor. Jestli je od věci, ponechte na čtenářích.
antonbaby (65)|23.10.2010 13:52
zdar chlapi, muj nazor je tez koupit maly ex hdd. je to tak levne a i skladne a super rychle. a tech dat se tam vejde s tim srovnanim cenovym kvanta. flasky se nechytaji a cena by mela byt tak 100kč za 32 GB.oproti HDD, ale miniaturizace je miniaturizace.