reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD dobry na oci

Keyz (73)|16.10.2010 22:52
Zdravim mam momentalne LG L1954TQ-PF ktery jsem si spatne koupil dle papirove nizke odezvy.Bohuzel musim casto zapinat u her vertical sync abych nevidel pruhy :( Ovsem hlavni problem mam,ze mam dosti cervene oci po case.Pritom co jsem byl u kamse ten mel cersvte koupeny samsung(model si nepamatuji) tak tam jsem problem nemel a to jsem mel hlavu narvanou skoro u obrazovky.

Rad bych nejake sirokoule nejlepe 20" 1680 x 1050.Problem je ,ze nevim jaky je presne prakticky rozdil v technologii.Cetl jsem same dobre o IPS monitorech a cena je taky slusna co jsem koukal do 8000. Dale je S-IPS,PVA,S-PVA... Jde mne o kvalitu a rad bych take aby monitor mel realnou odevzku nepostrehnutelnou kdyz neco hraji.Ale hlavne ad co nejmene drazdi zrak.Nevim jake je presne prakticky rozdil v technologich co jsem psal proto bych praktickou rad radu.

Dekuji za rady nebo doporuceni.
speedsnail (4876)|17.10.2010 03:32
Jakým kabelem máš LCD připojené? Jestli přes VGA, tak není až takové překvapení, že z toho bolí oči.

Jinak levný (a vůbec né špatný) IPS monitor je 22" LG W2220P.
Keyz (73)|17.10.2010 11:19
[quote=speedsnail;409483]Jakým kabelem máš LCD připojené? Jestli přes VGA, tak není až takové překvapení, že z toho bolí oči.

Jinak levný (a vůbec né špatný) IPS monitor je 22" LG W2220P.[/quote]

Mam to zapojene do GTX 260 takze pres DVI-I.Ten monitor co si poslal vypada dobre jen mne zajima jakej je rozdil,kdyz tento 22" ma 1680x1050 a pritom stejne rozsliseni maji i mensi uhlopricky.Takze rozdil je pak jen ve velikosti monitoru kdyz maji stejne rozsliseni.

I kdyz je zvlastni,ze ten LG co mam ma mit Vertical Frequency 56 ~ 75 Hz a nevim,ze bych si mohl vybrat.Tusim,ze tam mam nastaveno 60Hz a nejde to zmenit.(nejsem doma tak presne nevim)

-Jeste technicka bude,bude karta zvladat takove rozliseni?Jelikoz musit toho rozliseni pouzivat pak u her tak nevim.Co jsem momentalne hral v 1280X1024 tak treba Nejnovesji stalker kdyz jsem zapnul skoro co slo tak behalo plynule,ale dle fps nic extra.Proto kdybych to ted hral v 1680X1050 tak nevim jak moc to klesne.

Dalsi casti sestavy:
Asus P5Q PRO - Intel P45, DDR2, s. 775 ATX
A-DATA 2x2GB DDR2 800 MHz CL4 Extreme Edition
Intel Core 2 Duo E8400, 3.0 GHz
speedsnail (4876)|17.10.2010 13:17
Jiná frekvence se dá vynutit v ovladačích, můžeš zkusit jestli 75hz pomůže. Vyšší rozlišení samozřejmě zhorší výkon ve hrách, budeš muset ubrat lehce detaily. Každopádně jsou i fullHD monitory a to by PC dostal zabrat ještě víc.
Keyz (73)|17.10.2010 15:52
[quote=speedsnail;409547]Jiná frekvence se dá vynutit v ovladačích, můžeš zkusit jestli 75hz pomůže. Vyšší rozlišení samozřejmě zhorší výkon ve hrách, budeš muset ubrat lehce detaily. Každopádně jsou i fullHD monitory a to by PC dostal zabrat ještě víc.[/quote]

Koukam na to fakt,ze tam mam jen 60Hz nejde nastavit normalne vice...Rozhodne se ale podivam po novejsim LCD,jen mne zajima jestli ty technologie TN,IPS atd. nemaji nejake zasandni nedostatky...Co jsem zbezne koukal tak treba IPS je v hodne vecech lepsi takze se mne zda jako jasna volba.
Akorad ty papirove udaje o odezve jsou fakt srandovni.Dle recenzi je to pokazde dosti jinak.Pak aby clovek porad koukal vsude mozne nez neco vybere...
Kazdopadne diky za odpoved a info.

-Btw o kolik % se srazi zrhuba FPS u stejne hry pri stejne nastaveni , ale prave vysim rozliseni?Da se to takto vubec nejak obecne rici?

Jde mne o to jestli je narocnejsi treba zvedat Antialiasing pri 1280x12024 nebo vypnout Antialiasing a pouzit vetsi rozliseni.
speedsnail (4876)|17.10.2010 16:41
Pravym na plochu -> vlastnosti -> nastavení -> upřesnit -> monitor -> odškrtnout "skrýt režimy, které nemůže tento monitor zobrazit".. mělo by těch 75Hz pak jít nastavit. Nicméně to neřikám že pomůže.

Obecně se to dá říct asi tak, že 1310720 vs 1764000 je nárůst pixelů o 34,6%. Jinak na rozdíly ve hrách se můžeš podívat do recenzí.
Keyz (73)|17.10.2010 18:29
[quote=speedsnail;409580]Pravym na plochu -> vlastnosti -> nastavení -> upřesnit -> monitor -> odškrtnout "skrýt režimy, které nemůže tento monitor zobrazit".. mělo by těch 75Hz pak jít nastavit. Nicméně to neřikám že pomůže.

Obecně se to dá říct asi tak, že 1310720 vs 1764000 je nárůst pixelů o 34,6%. Jinak na rozdíly ve hrách se můžeš podívat do recenzí.[/quote]

Ok dik.

Divne ,ze i po tom co jsi psal mam v moznostech porad jen 60Hz :confused:
Logout (4018)|17.10.2010 18:30
Ve frekvenci problém nebude. IMHO jestli Tě bolej oči, tak to může bejt buď přepálenym jasem, nebo připojenim přes VGA. Nemáš to náhodou připojený do VGA zdířky na monitoru? V DVI-I je i analogovej i digitální signál, takže to nic neříká o tom, jestli jde signál digitálně nebo analogově.
Třetí možnost je, že máš nastavený jiný rozlišení než je nativní, pak jde kvalita obrazu taky do kopru.

edit: málokterej monitor na svym nativnim rozlišení zvládá víc než 60Hz, takže neni div. nicméně vliv frekvence u LCD nad 60Hz na kvalitu obrazu je minimální.
Keyz (73)|17.10.2010 20:18
[quote=Logout;409597]Ve frekvenci problém nebude. IMHO jestli Tě bolej oči, tak to může bejt buď přepálenym jasem, nebo připojenim přes VGA. Nemáš to náhodou připojený do VGA zdířky na monitoru? V DVI-I je i analogovej i digitální signál, takže to nic neříká o tom, jestli jde signál digitálně nebo analogově.
Třetí možnost je, že máš nastavený jiný rozlišení než je nativní, pak jde kvalita obrazu taky do kopru.

edit: málokterej monitor na svym nativnim rozlišení zvládá víc než 60Hz, takže neni div. nicméně vliv frekvence u LCD nad 60Hz na kvalitu obrazu je minimální.[/quote]

Mam to pripojene pres DVI.Koukal jsem a i monitor pise Digital kdyz se zapne.Ovladace karty take pisi DVI- PC display.

Divne,ze kdyz zmacku auto/set tak to pise Digital Video Input No access
Jandaskunk (2330)|17.10.2010 20:20
[quote=Keyz;409622]

Divne,ze kdyz zmacku auto/set tak to pise Digital Video Input No access[/quote]

Ta funkce funguje pouze u Analogu, Digital žádný "ladění" obrazu nepotřebuje. Takže určitě to máš přes DVI. Spíš bych se zaměřil na ten jas a kontrast...
johny__g (6387)|17.10.2010 20:23
A jak máš tedy nastavený jas/kontrast? Když si tohle špatně nastavíš + se přidá špatné osvětlení, budou tě bolet oči i kdyby jsi si koupil profi monitor za 80 tisíc .... spousta hlavně levných panelů má z výroby nastaven jas nesmyslně vysoko.
Keyz (73)|17.10.2010 21:00
[quote=johny__g;409625]A jak máš tedy nastavený jas/kontrast? Když si tohle špatně nastavíš + se přidá špatné osvětlení, budou tě bolet oči i kdyby jsi si koupil profi monitor za 80 tisíc .... spousta hlavně levných panelů má z výroby nastaven jas nesmyslně vysoko.[/quote]

Brightness 30
Contrast 50
Gamma 0

Spise mam oci cervene nez,ze bych pocitoval bolest.Pak Treba kdyz koukam jednim okem tam vidim text hure jelikoz oko je zarudle atd...

Svetelne podminky mam urcite blbe protoze kazdej radi neco...Proste mam za hlavou na strope svetlo krete osvetluje celej prostor a obcas pouzivam mensi lapu vedle monitoru coz je na nic.Osvetluje jen cast prostoru,ale mam to na psani kdyz potrebuji psat na stole.
Jandaskunk (2330)|17.10.2010 21:14
Hmm to by nemělo bejt tak oslňující (i když samozřejmě záleží na monitoru, jak svítí na daný nastavení)...možná bude problém v tom, že do toho koukáš moc dlouho bez přestávky, oči pak dostávaj záhul i tak nebo nějaká alergie na něco, co já vim...možná zkusit změnit Gammu
johny__g (6387)|18.10.2010 08:24
Ten kontrast i jas není moc vysoko, těžko říct. Z jaké vzdálenosti se na monitor díváš, třeba při čtení textu? Mělo by to být cca půl metru. Jestli jsi nalepený na obrazovce a mhouříš oči, je na místě návštěva očního lékaře.
Co je za monitorem? Jaké pozadí? Obecně se nedoporučuje mít moc tmavé pozadí. Světlá stěna je ok.
Ta alergie je také možná, moc suchý vzduch, nedostatek slz ... ale to už jsme mimo, tohle musí posoudit odborník.
Nemáš možnost si na nějaký čas půjčit jiný monitor?
Keyz (73)|18.10.2010 21:54
[quote=johny__g;409666]Ten kontrast i jas není moc vysoko, těžko říct. Z jaké vzdálenosti se na monitor díváš, třeba při čtení textu? Mělo by to být cca půl metru. Jestli jsi nalepený na obrazovce a mhouříš oči, je na místě návštěva očního lékaře.
Co je za monitorem? Jaké pozadí? Obecně se nedoporučuje mít moc tmavé pozadí. Světlá stěna je ok.
Ta alergie je také možná, moc suchý vzduch, nedostatek slz ... ale to už jsme mimo, tohle musí posoudit odborník.
Nemáš možnost si na nějaký čas půjčit jiný monitor?[/quote]
Tech pul metru odpovida,jak jsem psal jinde kde jsem koukal na samsung(neznam model) to bylo ok.Svetelne podminky stejne.Dokonce kdyz byla v pokoji tma jako v pr... a porad zadnej problem.Nemel jsem cervene oci jak rak.Kazdopadne vyzkouseni jineho monitoru vypada rozumne.Dle rad zde vyberu nejakej lepsi a uvidime.Kdyztak to vratim.


Jen mne zajima jak to ze svetlem?Je lepsi mit tmu a dodrzovat vzdalenost od monitoru jako v kine kde je taky tma a cumi se na jeden svetelny zdroj.Nebo mit osvetlenou mistost?V pripade svetla je asi lepsi kdyz svetlo nesviti z boku nebo za monitorem ze?Casto vidam lampicka na stole(taky to tak castecne mam),ale pak mne prijde divne kdyz vidim monitor a na boku jeste dalsi svetlo.Radeji mam velke svetlo na strope vzadu nad hlavou.I kdyz nevim jestli to tak je dobre.Cetl jsem ruzne doporuceni...
Jandaskunk (2330)|18.10.2010 22:52
Je lepší to mít osvětlené než čučet na monitor ve tmě (klidně velkou lampou nad hlavou)....ono kino je něco jiného, tam nekoukáš přímo do světelného zdroje (pouze odraz)
johny__g (6387)|19.10.2010 09:28
Za monitorem by nemělo být kontrastní pozadí, tzn. večer je určitě lepší si okolí osvětlit. Světlo na stropě je OK, jen nesmí dělat odlesky, to se týká hlavně lesklých monitorů. A i lampička vedle je lepší než nic, většina lidí při práci stále přesunuje pohled z klávesnice na monitor a zpět, pokud je monitor přesvícený a v okolí tma, očím ty rychlé změny nedělají dobře.
Logout (4018)|20.10.2010 11:52
No, musim říct, že kdybych já měl svýho smasunga na 30/50, tak mě v noci oči bolej. Ale já sem vouchilnej na tmavý monitory, takže to může bejt Ok.... Ale třeba si taky vouchilnej na tmavý monitory a nevíš o tom :-)