reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

new monitor

H3w3R (226)|21.10.2010 11:46
Zdravím,
zatím jsem jen tak zběžně koukal na net na monitory, nicméně brzo si chci pořídit nový monitor a uvažuju nad tím, co je pro mě výhodnější.
Práce většinou na grafice, 3D, rendering atd. na to bohatě stačí jeden běžnej monitor. Ale zajímavá práce začíná až u animací (mrtě oken a jen timeline a curve editor zabere mrtě místa) a after effectů (sám o sobě program s kaskádovou zahradou záložek). Čili se rozhoduju, jestli je pro mě lepší jeden profesionálnější větší monitor (není potřeba kalibrace) nebo koupit v té samé cenové relaci 2 monitory a užít si většího prostoru (a podle toho volit i grafickou kartu). Obzvlášť když např. Cinema4D podporuje přímé spojení s AE by bylo pohodlnější mít je obě otevřené sériově.

Má někdo podobné zkušenosti? Nějaké tipy na monitory? Cenová relace zatím není omezující, ale nepotřebuji profesionální řadu (40k za kus). Poohlížím se po kvalitě zobrazení, věrnosti barev, kontrastu a v případě dvou monitorů asi i po spotřebě (tzn. LED).
Otevírám diskuzi :D
xjena (3)|29.10.2010 22:25
Zdravím,

asi ti uplne neporadim kdyz ti reknu ze mam ale uplne uplne stejny problem. Delam presne to same co ty. 3DS max, strih videa, aftery, a tak. Ja rozhodne preferuji dva monitory je to proste parda kdyz si muzes rozvrhnout pracovni plochu, nekam si dat monitory(ty softwareovy) a nekam timeline a curve editor a tak. Jen mam taky trable jaky monitor vybrat. Jestli spis neco trosku vic profi a nebo beznej monitor a barvy budu rovnat nekde jinde.

Mam dobre reference na tenhle kousek http://www.alza.cz/23-samsung-f2380m-cerny-d154226.htm

a ted zvazuji jestli dat 12 ku za dva monitory a nebo si najdu nejake dva monitory kolem 4 - 5 tis.

Taky nevim ohledne znacek. Je jasne ze v me cenove kategorii jsem zavrhnul EIZO, NEC a podobne velikany. Ale nevim proc nejak verim Samsungu a jinak nevim.

Pokud nekdo prihodi nejake zkusenosti budu taky rad a preji dobrou ruku pri vybirani.

J
Richmond (8084)|29.10.2010 22:45
Za 12k se dá pořídit http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007X23B1QUXGI (Mám ho tu již složená v krabici, kromě počátčního přepálení červené barvy a brightness bych řekl, že jde o velmi solidní monitor za přijatelnou sumu - alespoň ve srovnání stašího Eiza 22" SPVA a Samsungu 21.5" SPVA). Odezvy jsou velmi příznivé (ačkoliv nepředpokládám, že by o ně v tomto případě nějak výrazně šlo, na 3ds apod. stačí klidně 15ms (papírově)). Co se týče Maxe tak na odhazování stačí nějaká kvalitní 19" (ale kladl bych důraz na barvy a úhly - v případě odhození okna s materiály postačí 1280x1024, ale barvy a úhly to chce - 1. nesedíte úplně kolmo a za 2. při tvorbě/úpravě materiálů je podání barev prakticky nutností). Slušná kombinace vzhledem k ceně je např. 23" NEC + 24" téměř cokoliv (čti cokoliv ne-TN, optimálně 16:10, v horším případě 23" 16:9 Dell 2311 apod.) pro "kreslení", ale postačí i ta 19" (na výšku) + 24" ;)
H3w3R (226)|30.10.2010 10:10
tak to se mi moc kombinovat nechce, nevím proč, ale nějak mi neladí představa, že mám před sebou jeden malej a jeden velkej monitor... Spíš uvažuju buď o jednom hooodně širokoúhlým monitoru a nebo o dvou naprosto stejných (jde mi hlavně o velikost pracovní plochy). Když budu mít otevřenej bodypaint v jednom okně, photoshop v druhým okně a u stejný textury budu mít na obou monitorech jiný podání, do toho se mi moc nechce.
Takže buď v cenový relaci (15-20k) koupit jeden nebo dva. Rád bych měl prostě velký "pracovní stůl" a ne pracovní stolek + menší konferenční stoleček...
xjena (3)|30.10.2010 19:18
Vidim to uplne stejne, rozhodne chci dva stejne monitory. Ted jsem dlouho pracoval na kombinaci notebook s rozsirenou plochou ma takovy ne uplne kvalitni monitor od Asusu a presne to ze na kazdem byly barvy jine mi hrozne vadilo.

Ja vlastne hledam nejlepsi dvojici monitoru celkem do 12 tis.

Mate nejake zkusenosti ohledne znacek? Co je kvalita co je shit splacany na koleni v garazi?
Jandaskunk (2330)|30.10.2010 21:44
Jenom taková poznámka: Pokud chcete mít barvy stejné a věrné, tak jediná možnost je stejně kalibrace optickou sondou, protože většinou žádný monitor nemá od výroby ty barvy úplně košér...jinak samozřejmě z TN technologie např. nevytáhneš ty barvy ani tou sondou...
H3w3R (226)|30.10.2010 22:48
[quote=Jandaskunk;412733]Jenom taková poznámka: Pokud chcete mít barvy stejné a věrné, tak jediná možnost je stejně kalibrace optickou sondou, protože většinou žádný monitor nemá od výroby ty barvy úplně košér...jinak samozřejmě z TN technologie např. nevytáhneš ty barvy ani tou sondou...[/quote]

ještě tu není tolik přípěvku, aby šlo přehlédnout, že nepotřebuju kalibrovaný monitor...
já bych byl rád, kdyby ty monitory byly od jednoho výrobce/modelu, kde se předpokládá, že se barevnost bude lišit v hooodně malých procentech...
Ja nevím jak ty, ale když se postavím v prodejně před televize/monitory, co maj vystavený, je to jak každej pes jiná ves... a to je to co nechci
Ostatně už podle té cenové relace je jasné, že tuhle kategorii nehodlám nést na kalibraci optickou sondou...
Jandaskunk (2330)|30.10.2010 22:56
Proč by měla být kalibrace jenom pro monitory někde kolem 100tis.? (přehánim) Jako neříkám, aby sis hned pořizoval optickou sondu, ale dají se monitory zkalibrovat u někoho, kdo to dělá. Z tvého prvního příspěvku jsem se dočetl, že chceš věrnost barev (což se na grafiku určitě hodí), a i když chápu, že bys rád 2 stejný monitory, tak stejně v základu tu věrnost tam mít nebudeš (kromě pár výjimek). A taky je možnost, že i když budeš mít 2 stejný monitory, tak ty barvy se budou lišit tak jako tak.

V prodejně (pokud myslíš něco jako Datart) jsou vystaveny hlavně TN monitory (které mění barvy jak chameleon) a televize, které mají nastaveny různé profily, aby to bylo barevně "přitažlivější" (aneb přepálení barev).