reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Napětí na všech vodičích na světlo!!!! POMOC

kukmaster (35)|31.10.2010 19:03
Zdravim, mám jeden zásadní problém který se netýká přímo kompu. Jedná se o to: dělali mi elektrická garážová vrata, a když řezali flexou puvodní rám a obezdění tak přešmikli i kabel na světlo. Vrata uz jsou hotová, tak jsem chtěl napojit zpět to světlo ale nesvítilo, tak sem se dobabral až k tomu že na všech třech vodičích je napětí 1x 230V, a cca 2x 100V a nemůžu příjít kde se to tam bere a proč zrovna 100V, jsem mimo obor takze tomu rozumim jen okrajově. Měl by někdo aspoň nějaký tip, kde může být příčina? Měřeno na první krabici, tam vše OK, ostatní světla svítí, měřeno před i za vypínačem.
kevin00 (10238)|31.10.2010 19:37
Určitě jsi vysekal otvor v místě, kde je kabel přeříznutý. Jaký kabel to je: 3 žilový kabel (černá, hnědá, černá/šedivá) nebo 3 žilový kabel (černá/hnědá, modrá, zelenožlutá) ? Jakým způsobem měříš napětí na vodičích ? Pokud se jedná o 3 žilový kabel (černá/hnědá, modrá, zelenožlutá) měř napětí na černém vodiči oproti zelenožlutému vodiči - POZOR NA ČERNÉM/HNĚDÉM VODIČI BUDE PŘI ZAPNUTÉM JISTIČI NAPĚTÍ 230 V. Pokud se jedná o 3 žilový kabel (černá, hnědá, černá/šedivá) bude napětí s největší pravděpodobností na jednom z 3 vodičů (nelze bohužel přesně říci na jakém) - měřit musíš např. pomocí doutnavky na vadasce, protože tento kabel neobsahuje pracovní nulu či zem a je určen pouze k přenosu fáze. Rozhodně stále měj na paměti, že na vodičích se může vyskytovat napětí.
Nejjednodušším způsobem, jak problém vyřešit, je zasádrování krabičky a spojením vodičů na věnečku či pomocí wago svorek.
robky (3195)|31.10.2010 19:54
Záleží na tom, voči čomu si to napätie meral?
Tipujem to na prerušený nulák ...pričom fázové vodiče sú v poriadku
kukmaster (35)|31.10.2010 20:35
Je to černá, hnědá a zelenožlutá. Právě jsem se chystal to zaházet, spojil jsem kabely(podle barev samozřejmě) a dal světlo a zkusil a nic, všechno sem zase rozpojil, zkontroloval a začal proměřovat černý proti ostatním dvoum a je tam něco kolem 100V, tak jsem vytáhl prodlužku a změřil to vůči koliku zásuvky a bylo tam černý 230V (to je jasné) ale na hnědým a zelenožlutým je nějaké napětí 100 a asi 80. Tak jsem rozebral světlo vedle (vede jinam ale na zkoušku) a tam je 230 0 a 0. Vůbec nechápu kde se to tam vzalo, před tím to normálně svítilo. Kdyby to bylo někde ve zkratu tak by to shazovalo pojistku ne? Přerušený nulák snad nikde jinde není, nikde se nic jiného nědělalo.
kevin00 (10238)|31.10.2010 21:13
Je světlo ovládané z jednoho místa nebo ze dvou ? Není jeden z černých vodičů určen pro vypínač :notsure
Pitomec (251)|31.10.2010 21:30
[quote=kukmaster;412993]Je to černá, hnědá a zelenožlutá. Právě jsem se chystal to zaházet, spojil jsem kabely(podle barev samozřejmě) a dal světlo a zkusil a nic, všechno sem zase rozpojil, zkontroloval a začal proměřovat černý proti ostatním dvoum a je tam něco kolem 100V, tak jsem vytáhl prodlužku a změřil to vůči koliku zásuvky a bylo tam černý 230V (to je jasné) ale na hnědým a zelenožlutým je nějaké napětí 100 a asi 80. Tak jsem rozebral světlo vedle (vede jinam ale na zkoušku) a tam je 230 0 a 0. Vůbec nechápu kde se to tam vzalo, před tím to normálně svítilo. Kdyby to bylo někde ve zkratu tak by to shazovalo pojistku ne? Přerušený nulák snad nikde jinde není, nikde se nic jiného nědělalo.[/quote]
Vzalo se to tam jednoduše tak, že napětí prochází přes daný spotřebič (v tomto případě asi nějaká žárovka) a pokud není na konci připojený nulák, tak tam to napětí naměříš.
kukmaster (35)|31.10.2010 21:35
Jen z jednoho, je to rozfiklé ještě před vypínačem, jinak vypínač už sem taky kuchnul a vypadá to že jen přerušuje fázi. Jak je možné to napětí na těch ostatních vodičích, napadá tě něco? Kdyby to byl zkrat tak vypadne pojistka ne?
kukmaster (35)|31.10.2010 21:38
to Pitomec: to namětí měřim na tom přerušenym kabelu ještě před světlem i vypínačem a je i na hnědym i zelenožlutym... takže bez spotřebiče... jestli to chapu správně...
Pitomec (251)|31.10.2010 21:42
[quote=kukmaster;413028]to Pitomec: to namětí měřim na tom přerušenym kabelu ještě před světlem i vypínačem a je i na hnědym i zelenožlutym... takže bez spotřebiče... jestli to chapu správně...[/quote]Je otázkou, kterou stranu toho přerušenýho kabelu měříš - pokud přívod z rozvaděče, tak tam nic takovýho být nemůže. Pokud ale měříš stranu druhou, tak se ti napětí vrací přes spotřebič. Každopádně spojením "barva na barvu" to bude vyřešený.
kukmaster (35)|31.10.2010 21:48
Měřim přívod, spotřebič (žárovka) je odpojenej protože je to ten druhý přerušený kabel, tam logicky napětí není. A když sem rozdělal krabici kam to vede tak tam je to OK, zkoušel sem i připojit samostatnou objimku se zarovkou na ten kabel kde je to přerušené a nic, tak že je to mezi tím přerušením a rozvaděčem, jen vubec nechapu kde se tam to napětí bere když vše ostatní funguje a světlo který sem rozebral hned vedle(je jinam zapojené) to má v pořádku...
robky (3195)|31.10.2010 21:48
[quote=Pitomec;413033]Je otázkou, kterou stranu toho přerušenýho kabelu měříš - pokud přívod z rozvaděče, tak tam nic takovýho být nemůže. Pokud ale měříš stranu druhou, tak se ti napětí vrací přes spotřebič. Každopádně spojením "barva na barvu" to bude vyřešený.[/quote]

Práveže to už skúšal a nič ...takže buď je do kábla zarezané ešte aj na inom mieste :notsure alebo ma napadá - odkiaľ napájali nové elektrické vráta? Nemohli nejakým zásahom rozpojiť /v krabičke, v rozvádzači/ nulák pre svetelný okruh?
kukmaster (35)|31.10.2010 21:53
nikde jinde zásah do zdi nebyl, a před tím to normálně svítilo, nová vrata jsou prozatím ze zásuvky přez prodlužku.... A co ten zkrat, vyhodilo by to pojistky?
Pitomec (251)|31.10.2010 21:53
[quote=robky;413038]Práveže to už skúšal a nič ...takže buď je do kábla zarezané ešte aj na inom mieste :notsure alebo ma napadá - odkiaľ napájali nové elektrické vráta? Nemohli nejakým zásahom rozpojiť /v krabičke, v rozvádzači/ nulák pre svetelný okruh?[/quote]Kdoví co tam ti "odborníci" ještě všechno přeřízli, to bude asi muset přijít elektrikář a na místě zjistit příčinu.
kevin00 (10238)|31.10.2010 21:53
Vypínač přerušuje pouze fázi. To je dobře, vypínač má přerušovat pouze fázi. Přerušené před vypínačem mám chápat jak ... je to přívod do rozbočné krabice či je to přívod z rozbočné krabice do vypínače či světla ? Kde máš rozbočnou krabici - většinou se dává ke stropu nad vypínač - nebo je vypínač zapojen v krabičce pod vypínačem ? Máš elektrorozvod řešený pomocí 2 či 3 drátů ? Do přílohy Ti dávám zapojení svítidla pomocí jednoduchého vypínače.
Kudy kabel prochází ? Pokud prochází kabel větším svazkem jiných kabelů pod napětím, může se jednat o naindukované napětí.
00.png 01.png 02.png
mpitman (206)|31.10.2010 21:53
[quote=kukmaster;413028]to Pitomec: to namětí měřim na tom přerušenym kabelu ještě před světlem i vypínačem a je i na hnědym i zelenožlutym... takže bez spotřebiče... jestli to chapu správně...[/quote]

Pozor na to čím to měříš, pokud drát není uzemněn (není na druhém konci nic připojeno) a jde dostatečně dlouho souběžně s fází, je možno na něm naměřit docela velké napětí - tedy za předpokladu, že měřák má dostatečně velký vnitřní odpor (běžně multimetry).

Doporučuji udělat následující test - spoj spojit, rozsvítit, pokud žárovka nesvítí a na spoji hnedého je v tuto chvíli napětí fáze, tak provést druhý test. Rozpojit cerný a připojit ho na zem a pokud zárovka nesvítí a napetí na hnedém je nula, tak je rozpojený nulák a zdá se, ze i PE. Pravdepodobne to ti odborníci s flexou prefikli jeste jednou nekde blíže ke krabici.

EDIT: kevin00 byl rychlejsi :)
Pitomec (251)|31.10.2010 21:58
[quote=kukmaster;413042]nikde jinde zásah do zdi nebyl, a před tím to normálně svítilo, nová vrata jsou prozatím ze zásuvky přez prodlužku.... A co ten zkrat, vyhodilo by to pojistky?[/quote]Sežeň si někde v baráku nulák a zem (prokazatelně funkční) a spoj to s tím hnědým a zelenožlutým (nulák=hnědý, zem=zelenožlutý), který jde do spotřebiče (světla). Buď to bude fungovat a pak to máš přerušený ještě někde jinde na přívodu, anebo nebude a pak je zádrhel až v tom kabelu vedoucímu do spotřebiče (světla).
kevin00 (10238)|31.10.2010 22:05
[quote=Pitomec;413049]Sežeň si někde v baráku nulák a zem (prokazatelně funkční) a spoj to s tím hnědým a zelenožlutým (nulák=hnědý, zem=zelenožlutý), který jde do spotřebiče (světla). Buď to bude fungovat a pak to máš přerušený ještě někde jinde na přívodu, anebo nebude a pak je zádrhel až v tom kabelu vedoucímu do spotřebiče (světla).[/quote]

Tak s touhle radou se tedy rozhodně neztotožňuji. Tahat z jiného místa provizorní vodiče a "hokusem - pokusem" něco napojovat je to nejhorší co lze poradit.

Doporučuji shodit jistič k danému světlu, resp. okruhu, v kterém je světlo zapojeno a pomocí obvodové zkoušečky a "stopování kabelu" zjistit kudy kabel vedl a proměřit z rozbočné krabice jaký vodič je fáze, jaký prac. nula a jaký zem. Poté obvod podle zjištěných informací rekonstruovat.
Pitomec (251)|31.10.2010 22:08
[quote=kevin00;413054]Tak s touhle radou se tedy rozhodně neztotožňuji. Tahat z jiného místa provizorní vodiče a "hokusem - pokusem" něco napojovat je to nejhorší co lze poradit.

Doporučuji shodit jistič k danému světlu, resp. okruhu, v kterém je světlo zapojeno a pomocí obvodové zkoušečky a "stopování kabelu" zjistit kudy kabel vedl a proměřit z rozbočné krabice jaký vodič je fáze, jaký prac. nula a jaký zem. Poté obvod podle zjištěných informací rekonstruovat.[/quote]Ztotožňovat se nemusíš, ale každý elektrikář by to udělal úplně stejně. Navíc v baráku musí být proudový chránič, takže max. vypadne. Ovšem i tady platí, že do elektroinstalace je oprávněna zasahovat akorát osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhl. 50/1978Sb.
kukmaster (35)|31.10.2010 22:09
Jsou to tři vodiče černý, hnědý, zelenožlutý. Je krabice v obytce (tj vedle v místnosti) tam sem to naměřil ok, z krabice to vede zdí v garáži (asi 6m) pak skrz zeď vedle vrat (tam je ten řez), pak je venku vypínač a pak světlo. Nikde jinde jiný zásah není, ani zapojení není nikaj jinak než bylo když to fungovalo, a barevně shodné zapojení kabelu v místě přerušení neřeší problem. Multimetr to naměřil ale zkoušečka jen jakoby 230V ale chtělo se mi víc teda věřit tomu miltaku. a zkousecka by tech 230V neukazala kdyby byl jeden z tech kablu preruseny (ne tahle co mam). Do světla jdou jen 2 kabely, 3. je tam smotaný...
kukmaster (35)|31.10.2010 22:14
Proti jiné zemi jsem zkoušel naměřit a naměřil jsem, ted placnu asi blbost ale nemohli se ty kabely ti zkratem přerušit nějaký zpusobem na jiném místě, nekde ve zdi?
Pitomec (251)|31.10.2010 22:15
[quote=kukmaster;413057]Jsou to tři vodiče černý, hnědý, zelenožlutý. Je krabice v obytce (tj vedle v místnosti) tam sem to naměřil ok, z krabice to vede zdí v garáži (asi 6m) pak skrz zeď vedle vrat (tam je ten řez), pak je venku vypínač a pak světlo. Nikde jinde jiný zásah není, ani zapojení není nikaj jinak než bylo když to fungovalo, a barevně shodné zapojení kabelu v místě přerušení neřeší problem. Multimetr to naměřil ale zkoušečka jen jakoby 230V ale chtělo se mi víc teda věřit tomu miltaku. a zkousecka by tech 230V neukazala kdyby byl jeden z tech kablu preruseny (ne tahle co mam). Do světla jdou jen 2 kabely, 3. je tam smotaný...[/quote]A ve vypínači je co?
kukmaster (35)|31.10.2010 22:18
Vypínač je mimo hru, snažim se zjistit problém mezi tím přerušením a krabicí, kde se to tam bere. Kdyby to bylo přerušený někde ve zdi na cestě tak by ta indukce 100V byla mozna?
Pitomec (251)|31.10.2010 22:18
[quote=kukmaster;413060]Proti jiné zemi jsem zkoušel naměřit a naměřil jsem, ted placnu asi blbost ale nemohli se ty kabely ti zkratem přerušit nějaký zpusobem na jiném místě, nekde ve zdi?[/quote]Pokud by to byl hliník, tak je možný (ale spíš teoreticky), že to někde zdechne i jinde nebo přímo v kabelu. To se bohužel kdysi stalo mně, když kominík sekal díru na kapsu, přesekl hliníkovej kabel, šlo to do skratu a kabel zdechl i někde ve zdi a nešel použít, páč byl jenom dvoužilovej. Pech :mad:
Pitomec (251)|31.10.2010 22:19
[quote=kukmaster;413062]Vypínač je mimo hru, snažim se zjistit problém mezi tím přerušením a krabicí, kde se to tam bere. Kdyby to bylo přerušený někde ve zdi na cestě tak by ta indukce 100V byla mozna?[/quote]Mimo hru není, protože je součástí okruhu. Takže je tam nějaké napětí nebo ne?
kukmaster (35)|31.10.2010 22:20
Je protože je to přerušené ještě před ním...
kukmaster (35)|31.10.2010 22:22
Zatim díky všem, zítra to ještě vyzkouším a dám vědět.
Pitomec (251)|31.10.2010 22:24
[quote=kukmaster;413065]Je protože je to přerušené ještě před ním...[/quote]Pokud je ve vypínači fáze, tak to musí být přerušené až za ním, nikoliv před ním.
kevin00 (10238)|31.10.2010 22:29
[quote=Pitomec;413055]Ztotožňovat se nemusíš, ale každý elektrikář by to udělal úplně stejně. Navíc v baráku musí být proudový chránič, takže max. vypadne. Ovšem i tady platí, že do elektroinstalace je oprávněna zasahovat akorát osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhl. 50/1978Sb.[/quote]

Takhle to dělají domkáři "taky elektrikáři". Pak to dopadá, tak jak to dopadá :rolleyes: Elektrika mě již nějaký ten pátek živí a tohle kdyby jsi udělal někde v mé přítomnosti, tak o tebe zlomím násadu od lopaty ... nejlepší způsob jak někomu ublížit či něco zničit ;)
Domek nemusí být vůbec proudovým chráničem vybaven, pokud je elektroinstalace staršího data. Výmysl, že musí být proudovým chráničem vybaven každý zásuvkový obvod (ať venkovní či vnitřní) neplatí zase tak dlouho, aby všechny domy/byty byli vybaveny proudovými chrániči ;)

[quote=kukmaster;413057]Jsou to tři vodiče černý, hnědý, zelenožlutý. Je krabice v obytce (tj vedle v místnosti) tam sem to naměřil ok, z krabice to vede zdí v garáži (asi 6m) pak skrz zeď vedle vrat (tam je ten řez), pak je venku vypínač a pak světlo. Nikde jinde jiný zásah není, ani zapojení není nikaj jinak než bylo když to fungovalo, a barevně shodné zapojení kabelu v místě přerušení neřeší problem. Multimetr to naměřil ale zkoušečka jen jakoby 230V ale chtělo se mi víc teda věřit tomu miltaku. a zkousecka by tech 230V neukazala kdyby byl jeden z tech kablu preruseny (ne tahle co mam). Do světla jdou jen 2 kabely, 3. je tam smotaný...[/quote]

V krabici tedy naměříš na černém vodiči proti zelenožlutému vodiči 230 V. V místě řezu naměříš na stejných vodičích co ? Oněch cca 100 V ? Jaké barvy jsou zapojeny ve světle a jaké barvy ve vypínači. Jeden z vodičů ve vypínači je přívodní fáze a ten druhý je odvod do světla ... jeho barvu musíš mít zapojenu ve světle.
robky (3195)|31.10.2010 22:35
Takže aby sme si to zosumarizovali:
-1. z krabice v "obytce" vedie trojžilák /zapojené dve žily - fáza a PEN/
-2. vedú priamo do vypínača / tam predpokladám prerušenie fázy a zapojenie na vypínač/
-3. z vypínača do svetla

Rez je medzi bodmi krabica a vypínač, po spojení prerezaného kábla to nefunguje ....

Pri prerezaní kábla vyhodilo istič? Boli prerezané všetky tri žily kábla?
mpitman (206)|31.10.2010 22:37
[quote=kevin00;413074]Takhle to dělají domkáři "taky elektrikáři". Pak to dopadá, tak jak to dopadá :rolleyes: Elektrika mě již nějaký ten pátek živí a tohle kdyby jsi udělal někde v mé přítomnosti, tak o tebe zlomím násadu od lopaty ... nejlepší způsob jak někomu ublížit či něco zničit ;)
Domek nemusí být vůbec proudovým chráničem vybaven, pokud je elektroinstalace staršího data. Výmysl, že musí být proudovým chráničem vybaven každý zásuvkový obvod (ať venkovní či vnitřní) neplatí zase tak dlouho, aby všechny domy/byty byli vybaveny proudovými chrániči ;)
[/quote]

Rekl bych, ze navrhovany test s dotazením nulaku odjinud a jeho pripojeni na hnedy nebo z-ž vodic v miste rezu (na kabel vedouci smerem ke svetlu) je neskodny a dle meho nazoru vhodny test, ktery nic nemuze poskodit - leda vyhodit proudovy chrani, pokud tam tedy je a pokud by byl nulak z jineho okruhu nez faze svetla.

Se zbytekem vsak plne souhlasim - tedy obecne se spolehat na to, ze tam bude proudovy chranic a tim se nic nemuze stat rozhodne neni dobry napad. Sice bych volil inzultaci spise slovni, ale lopata taky dobra ;-)
astec (1823)|31.10.2010 22:38
Hele mně to trošku již uniká
dle tvrzení tazatele
nikde jinde zásah do zdi nebyl, a před tím to norětlamálně svítilo, nová vrata jsou prozatím ze zásuvky přez prodlužku
to snad vypadá, že mněl z krabičky tažené vrata a ještě odbočku na světla, takže těch vypínačů by tam mnělo býti více. Ale třeba jsem to špatně pochopil
NHKG (1136)|31.10.2010 22:55
Jsem se v tom úplně ztratil. Mám ale takový dotaz. Nemůže být chyba přímo v tom opraveném přeřezaném místě? Jak to bylo opraveno? Pokud to ještě jde, zkusil bych to přeměřit tam. A určitě bych neměl klidné spaní, pokud bych naměřil to co ty.
Ideální by bylo natáhnout nový kabel z krabice a neřešit záhady. Kabel stojí do 10 Kč za metr + pár korun za úchytky (v garáži snad může jít po zdi a né v omítce). Rychlé, levné a bezpečné.

EDIT: Jinak ve tvém okolí není nikdo trošku zkušenější, kdo by se na to podíval? Elektřina může zabíjet a po internetu můžem poradit blbě, když to nevidíme naživo ...
Pitomec (251)|1.11.2010 15:58
[quote=kevin00;413074]Takhle to dělají domkáři "taky elektrikáři". Pak to dopadá, tak jak to dopadá :rolleyes: Elektrika mě již nějaký ten pátek živí a tohle kdyby jsi udělal někde v mé přítomnosti, tak o tebe zlomím násadu od lopaty ... nejlepší způsob jak někomu ublížit či něco zničit ;)
Domek nemusí být vůbec proudovým chráničem vybaven, pokud je elektroinstalace staršího data. Výmysl, že musí být proudovým chráničem vybaven každý zásuvkový obvod (ať venkovní či vnitřní) neplatí zase tak dlouho, aby všechny domy/byty byli vybaveny proudovými chrániči ;)[/quote]Tebe živí možná bastlení počítačů (a to ještě načerno, bez živnostenskýho oprávnění), ale určitě ne silnoproudá rozvodná zařízení. Nebo to "živení" je tak někde v kanceláři a teoreticky.
Jediný s čím souhlasím je, že bych tě tou lopatou vyhnal z garáže pryč, protože bys jenom zavazel při opravě a blbě do toho kafral :D
kevin00 (10238)|1.11.2010 19:32
[quote=Pitomec;413261]Tebe živí možná bastlení počítačů (a to ještě načerno, bez živnostenskýho oprávnění), ale určitě ne silnoproudá rozvodná zařízení. Nebo to "živení" je tak někde v kanceláři a teoreticky.
Jediný s čím souhlasím je, že bych tě tou lopatou vyhnal z garáže pryč, protože bys jenom zavazel při opravě a blbě do toho kafral :D[/quote]

Ty mě znáš osobně, že můžeš říci, co mě živí a co mě neživí :notsure Pokud se něčím živím načerno a nezákonně prosím udej důkaz, že tomu tak je či rovnou podej trestné oznámení a neplácej tu jen tak do větru ;) Dál tvé "komentáře" nebudu rozvádět, pokud s tím máš nějaký problém, můžeme si o tom popovídat na skládce. Pouze zopakuji, že Tvé rady o tahání fází "odněkud někam" jsou zcela nesmyslné. Pokud by jsi dané problematice aspoň trochu rozuměl, jistě by jsi věděl, že Ti k odstranění problému stačí šroubovák, oči, vadaska s obvodovou zkoušečkou a trocha rozumu, pane Pitomec ;)
kukmaster (35)|1.11.2010 19:33
Problém vyřešen, kabel byl navrtán na zdi kde končí kontrukce pro vyjetí vrat pod strop - problém byl v tom že v plánku byl nakreslený jinde (o 15 cm výš) něž ve skutečnosti byl, byl navrtaný zelenožlutý a hnědý, fáze nebyla přerušená, proto asi nespadly pojistky(?). Velké dík patří Kevin00, robky a mpitman protože jste měli pravdu a vaše příspěvky mě dovedli k řešení - díky kuci!