reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Spotřeba Fortron 700W

gondekl (2)|1.11.2010 13:04
Sestava: Zdroj-Fortron 700W EPSILON 80PLUS
MB -GIGABYTE s.775 X48-DS4
VGA -ATI Sapphire HD 4870 512MB DDR5
HDD 4x, DVD R/RW 2x
SW -VISTA HOME PREMIUM SP1
Problém se dělí na dvě části :
a) Po úplném vypnutí PC (odpojení napájecího kabelu) nedojde k nastartování PC, ale ihned
po zapnutí se na VGA kartě se rozběhne ventilátor naplno, všechny LED na MB svítí a
tím končí Boot.
Nic jiného se neděje. Nepomáhá vypnutí/zapnutí na čele skříně, vypnutí/zapnutí na zdroji,
reset procesoru na čele skříně, ani jakákoliv kombinace těchto tří úkonů.
Jediné co pomůže je pomalé povytažení napájecího kabelu tak aby došlo k zajiskření
na kontaktech, což je také slyšet, vtom okamžiku poklesnou otáčky ventilátoru na
VGA katě,MB si pipne že je vše OK a proběhne kompletní Boot.
Po tomto zjištění jsem se začal zajímat o spotřebu zdroje a zjistil jsem druhý problém.
b) Pozasunutí napájecíno kabelu do konektoru jsem naměřil spotřebu 9W, pozapnutí spinače
na zdroji odběr stoupl na 11W a po zapnutí PC na čelním panelu odběr stoupnul na 125W a vice.
Pozoruhodný je odběr 9W při vypnutém zdroji.
Prosím o informaci zda je tento stav normální (u zdroje FORTRON), nebo je vadný zdroj.
Chtěl bych odstranit tuto přídavnou spotřebu 9W v klidu,po kalkulaci za rok je to hrůza.
Zdroj je 2 roky starý a jistě již také technicky zastaral, v případě výměny mohl by mi někdo
poradit který zdroj zvolit? Důležitá je kvalita, cena není podstatná v rozumné míře.
NHKG (1136)|1.11.2010 13:14
1. Hodně podivné chování PC. Ideální by bylo půjčit jiný zdroj a pokud to s jiným zdrojem najede, víc neřešit a koupit nový.
2. Pokud není v záruce, můžeš se podívat dovnitř zdroje, zda nejsou vyteklé kondenzátory. Pokud je v záruce nic bych neřešil a zkusil reklamaci.
3. Zdroj by při vypnutém vypínači na zdroji měl mít nulovou spotřebu, ale nemám to ověřené a navíc ty domácí měřáky někdy u malinkých výkonů ukazují bludy. Jinak 10W je nic, to mi podle měřáku žere i modem, set top box a pár dalších věcí které nejdou rozumně vypínat.
4. Pokud je zdroj vadný doporučuji koupit Seasonic S12II-520 520W Bronze
johny__g (6387)|1.11.2010 14:25
Zdroj, pokud není vypnutý vypínačem, samozřejmě něco spotřebovává, i když PC je zdánlivě vypnuté. 9 W je celkem dost, ale nereálné to není. Zkus odpojit všechny disky a DVD, jestli se něco změní.
gondekl (2)|1.11.2010 14:39
[quote=johny__g;413232]Zdroj, pokud není vypnutý vypínačem, samozřejmě něco spotřebovává, i když PC je zdánlivě vypnuté. 9 W je celkem dost, ale nereálné to není. Zkus odpojit všechny disky a DVD, jestli se něco změní.[/quote]

Problém je že těch 9W bere když je zdroj vypnutý na vypinači, když zdroj zapnu stoupne na 11W.
To je přírustek 2W který je OK. Co těch 9W při vypnutém zdroji,vynulovat se dá jen vytažením
napájecího kabelu.
speedsnail (4876)|1.11.2010 20:18
No u vypínače je nějaký síťový filtr, bůh ví jak to má ten fortron řešené, nicméně taky to vidím na vadu zdroje. A kdyby náhodou došlo u reklamace na diskuzi, také doporučuji zdroj vyměnit. Není to žádný zázrak (je účinný a tichý, ale kvalita regulace napětí a součástek nic moc). Za stejnou cenu jsou na trhu mnohem lepší zdroje, takže to doporučuji kdyžak s námi zkonzultovat.
Richmond (8084)|1.11.2010 22:19
Epsilon = slepenice dvou zdrojů, u vyopínače je akorát tlumivka nic víc (je to ta vě, co píská)...