reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s Realtek HD, sluchátka, jakoby Karaoke, Dolby headphone

bishop (0)|2.11.2010 15:10
Zdravím,

mám v PC zajímavý problém. Do sluchátek mi nejde mluvené slovo, jen hudba.

Mám Asus P5W HD Deluxe s integrovanou Realtek ALC882M (Realtek HD) zvukovkou. Používal jsem jednoduché stereo repro a vše fungovalo bez problémů. Ovšem když jsem vyměnil repro za sluchátka dějí se divné věci...

Ze sluchátek mi nejde mluvené slovo, pouze hudba. Tedy. Zvuky ve windows jdou, MP3 jdou, ale nezpívá se v nich, Filmy jdou, ale nemluví se v nich.... Po výměně 3,5mm jacka zpátky za repro je zase vše v pořádku. Samozřejmě mluvené slovo není úplně správně odfiltrované, je slyšet zkreslení.

Správce zvuku Realtek HD se ptá jaký jack jsem zasunul, je vcelku jedno co dám, jestli sluchátka nebo přední repro. Zvuk jsem nakonec alespoň nějak zprovoznil, ve správci zvuku Realtek HD musím vybrat konfiguraci kanálu jako Sluchátka a k tomu musím zaškrtnout Dolby headphones. Zvuk je ovšem dost zkreslený, hodně plochý, v podstatě neposlouchatelný.

Pokud mám pouze běžné repro, je vcelku jedno jakou konfiguraci kanálu nastavím, 2CH-8CH jde krásně. Výměna za sluchátka a místo mluveného slova jen slabé škrčení.

Zkoušel jsem:
• Test sluchátek jinde (jsou to obyčejné staré Hama hifi)
• Přeinstalování ovladačů od výrobce desky a po té od výrobce soundchipu (Realtek)
• Jiné audio konektory
• Nastavení biosu - změna HD Audio input na AC97, ovšem jen pro přední jacky (nemám zapojené)
• Různé přehrávače, prošel jsem všechny nabídky Správce zvuku a směšovačů

Jinak standartní Windows XP, relativně nově instalovaný. Žádné experimenty s hrama apod.
Richmond (8084)|2.11.2010 15:51
Nemáš zaškrtnutý "Karaoke" v ekvalizéru (Realtek konzole)? :notsure
bishop (0)|2.11.2010 16:18
[quote=Richmond;413449]Nemáš zaškrtnutý "Karaoke" v ekvalizéru (Realtek konzole)? :notsure[/quote]

Snažil jsem se projít všechny volby ve správci zvuku, žádný Karaoke jsem nenašel. Jinak ten správce se hlásí jako ASUS a to i po přeinstalování na ovladače přímo od Realteku (34MB, verze z roku 2010). Směšovač jako takový odpovídá klasickému Windows směšovači, byť vypadá graficky uplně jinak.
Richmond (8084)|2.11.2010 17:08

Zelenýho skřeta tam nemáš?
bishop (0)|2.11.2010 17:41
[quote=Richmond;413473]Zelenýho skřeta tam nemáš?[/quote]

Já nemám tohleto menu, mám hodně podobný, ale bez obrázků. Taky tam mohu volit Enviroment (ve sprše v aréně...), Equalizer a presety Equalizeru (Pop, Rock...) ale Karaoke tam není. Tohle menu mi zůstalo i po přeinstalaci za nový ovladače přímo ze stránek Realteku.

Ale zkusím se na to zaměřit a dostat tam ty cos mi poslal obrázek.

Dík moc každopádně.

---
Takže se snažím vyměnit Realtek Audio manager. Vizuelně vidím stále stejný, a to Asus. Spouští se přes ovládací panely, v rozhraní jako takovém není ani nějaké verze... Jak ho vyměnit? Výrobce poskytuje jen balík s ovladači.
bishop (0)|4.11.2010 10:06
Nepodařilo se mi vyměnit Realtek HD Audio Manager za jiný. Je totiž součástí ovladače, použil jsem původní, nový od Asuse a nový od Realteku. Vizuálně vypadá Manager vždy stejně - s logem Asus. Takže buď ovladač detekuje desku Asus a podle ní zvolí logo, nebo se mi nedaří Manager vyměnit (nemá žádný údaj o verzi, ovladač se za jiný mění) V mé verzi Manageru není tlačítko Karaoke...

Podařily se mi pouze 2 věci:
1. Když nastavím zvukové schema sluchátka + Zaškrtnu Dolby headphones, slyším hlasy, ovšem velmi zkresleně. Domnívám se, že je jakási logika z audio proudu vytáhne a po té je tam vrací zpátky, modulované equalizerem nebo prostředím.

2. Pokud nezasunu jack sluchátek až nadoraz, systém nepozná výměnu jacku a tedy vše běží jako na repro a tedy naprosto vpořádku. Nevýhoda je, že nemohu nastavovat hlasitost pro tento jack, systém prostě neví že tam něco je...
Richmond (8084)|4.11.2010 17:49
Tak mě ještě napadá jestli to strkáš do správný díry :D a jestli máš správně zvolený výstup na stereo?