reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Studený spoj graficka karta v NB... asi?

honnnza (18)|2.11.2010 20:24
Ahoj,

mel bych na Vas dotaz, nedavno jsem ho řešil s technikem firmy, kde jsem nb zakoupil, nakonec jsem zjistil že by se musela vyměnit cela zakladni deska. Takto bych popsal závadu, respektive popsal jsem ji panu technikovi:

---------------------------------------------------
Notebook je již po záruce, a dobře sloužil 3,5 roku. Asi před měsícem jsem zaznamenal první problém, kdy se při zapnuti několikrát po sobě zobrazila jen bílá obrazovka, která postupně tmavla, poté 3týdny klidu. Teď se problém vrátil, během posledních 10ti dní jsem vypozoroval jak k těmto závadám dochází:

Po zapnutí noťasu (hlavně při "studeném" startu), se počítač sekne, někdy se sám restartuje někdy musím podržet tlačítko, takto třeba 3krát až 6krát, než se dostanu do systému. Na notasu mám dualboot windows 7 a ubuntu 10.4, k chybě dochází v obou systémech. Po přihlášení do jednoho ze systému obvykle chyby pokračují, a dojde tak k 1-4 chybám. V systému se chyba projevuje tak, že dojde k zamrznutí obrazovky, a obraz se rozostří, náhodné pixely změní barvu. V tomto stavu lze ještě o pár cm pohnout myší, pak už nb nereaguje, ale vypadá to že běží. Asi tak po 40-60ti sekundách se synchronně rozblikají kontrolky se symboly "1 (v zámku)" a "A (v zámku)" , po pul minutě následuje restart.

Mám vyzkoušeno, že nb padá hlavně při studeném startu, pokud už projde kolotočem chyb a zahřeje se, vydrží běžet klidně i celý den.

Po hledání podobných problémů na internetu si myslím, že je problém ve vadné grafické kartě, údajně za tím stojí špatné spoje grafické karty s deskou. Myslím, že zrovna moje karta je napevno připájená k základní desce. Četl jsem, že jediná možnost opravy je buď výměna základní desky (to by bylo asi cenově velmi náročné a v tomto pripade bych asi radši koupil nový pc) nebo se dá grafická karta nějak připájet infra lampou, či pomocí nějaké speciální technologie.

Chtěl bych se Vászeptat jestli jste se setkal s tímto problémem. Bylo by možne to u vás opravit za rozumnou cenu? Popřípadě radši by jste mi doporučil ho rozprodat na náhradní díly a koupit nový?

Zde jsou infornmace ze zadního štítku NB.

Model S96S
77N0AC000640
Check No: 1865
Grafická karta GeForce 8600m GS 256MB
------------------------------------------------------------------------------

od te doby jsem problem častečne vyřešil tak, že jsem snižil rozlišení z 1280 na 1024, dále odebral na grafických detailech. Od te doby je potřeba akorát počítač rozehřát, (3-6 restartu) pak už jede třeba i 5 dni vkuse...

prosim nesetkali jste se nekdo s takovými problémy? nevíte o nejake firme, která by byla schopna "připéct" takovou grafiku, nejlépe v Brne či v Ostravě? (udajne je to poslední možnost řešení takového problému),.. ? :)

Jedná se o NB Halbook Gold 2 podrobneji zde: http://www.halnet.cz/index.php?support_ntb=-1

každý postřeh uvítám, děkuju. :D
zsdx (2098)|2.11.2010 21:03
[quote=honnnza]Grafická karta GeForce 8600m GS 256MB
nevíte o nejake firme, která by byla schopna "připéct" takovou grafiku, nejlépe v Brne či v Ostravě? (udajne je to poslední možnost řešení takového problému),.. ? :)
[/quote]
Sice v Praze, ale tusim, ze je mozno i zaslat postou.
[quote=honnnza]Od te doby je potřeba akorát počítač rozehřát, (3-6 restartu) pak už jede třeba i 5 dni vkuse...
[/quote]
A co ho zkusit zahrat jen delsim cekanim v bootmenu? :notsure
honnnza (18)|2.11.2010 23:12
zsdx:

add ta prodejna, presne tu jsem našel taky, prave že byla asi jedina... ja bych prave dal prednost nejakemu osobnimu "pohovoru" na tema "jestli to ma vubec cenu"... pokud na nic lepsiho neprijdu budu psat na stranky tohoto servisu :)

add to bootovani, mno muj subjektivni pocit je že by se ta grafika zahrivala déle, než když to parkrat zkusim,...

každopadne diks :) !
wolf007 (653)|2.11.2010 23:34
http://www.nbservis.cz/cs/ jsou i v praze

http://www.nbservis.cz/cs/ceny-oprav/

cena opravy desky je tam orientacni 2000-3000kc,mozna je to blbost ale skusil bych to opatrne zapect,tohle muze pomoci...
john (877)|3.11.2010 08:15
podobne se choval NB ASUS F3T, GT7600Go od syna, po synem vycisteni chladice a neneseni nove "kdovijake" pasty zacal blbnout s artefakty, sedym displayem atd..., zobrazeni se menilo pri zatlaceni na urcite mista horni sasi, takze jsem predpokladal nekde spatny kontakt...
po nekolika dnech laborovani jsem jako posledni pokus odstranil na grafice novou pastu, seskrabl posledni zbytky puvodni pasty, rozpustil v acetonu, nastavil praskovym stribrem, tato "smes" po vyschnuti "prilepila" heatpipe k GPU a NB od tohoto zasahu slape jak hodinky....
sam to nechapu....:notsure
Devouver (304)|3.11.2010 16:31
[quote=john;413636]
po nekolika dnech laborovani jsem jako posledni pokus odstranil na grafice novou pastu, seskrabl posledni zbytky puvodni pasty[/quote]

Asi se napatlala pasta tam kam neměla. Některé pasty obsahují kovové částice, kvůli lepšímu odvodu tepla. Pokud je napatláte am kam nemáte může docházet k podobným problémům.
john (877)|3.11.2010 17:20
[quote=Devouver;413755]Asi se napatlala pasta tam kam neměla. Některé pasty obsahují kovové částice, kvůli lepšímu odvodu tepla. Pokud je napatláte am kam nemáte může docházet k podobným problémům.[/quote]
ja ji tam "nenepatlal", ale syn...
"napatlana" byla dobre, az takovy blbec syn neni, navic byla nevodiva / naka obyc silikon nicmoc, seda, puvodni zbytky byly jednoznacne s vysokym obsahem stribra a vodive..., mereno /
mozna jsem pri poslednim zasahu s necim pohl, neco jinak pritahl a mozna naky studenak je najednou OK, nevim...:notsure, dodnes pro to nemam vysvetleni... / MB NB pred nanesenim pasty prosel i teplotnimi soky, nic nepomohlo.... /, tj. mozna jsem pri poslednim cisteni od zbytku puvodni pasty z "nekama" odebral "nejakou" minicastici puvodni vodive pasty, co ja vim :notsure
honnnza (18)|3.11.2010 19:35
john: jj je to alchymie :), ja zkoušel ruznou "akupresuru" ale nepomahala :(

Devouver: do pasty jsem nešahal, takže nejaky zkrat bych vyloučil,... ale možna pokud by se treba malinky kousek pasty odloupl a nejak zapadl (pokud je elektricky vodiva), možna mohl neco zkratovat,.. ta zavada je divna v tom, že se objevuje pri zahrivani NB,.. ale občas i pak v behu, pokud vytížím moc GPU, jakoby když se pokouší využít více paměti, nebo zvýší takt,..ale nevim :)

asi stejne pujde do servisu...

wolf007, xmarek : diky za odkazy, napsal jsem tam orientačne, jestli by bylo možno opravit... ale predpokladam, že třeba možna jste tam podobnou zavadu řešili, nebo tam pracujete :D

diks za rady:)
john (877)|3.11.2010 21:30
[quote=honnnza;413843]ja zkoušel ruznou "akupresuru" ale nepomahala :(
[/quote]

jo, s "akupresurou" :D jsem zacal a zjistil, ze je to v oblasti GPU, ale to bylo vse, asi jsem mel stesti, ze si to asi nak "sedlo, jak melo"...