reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD X2 120C, jak snížit napětí a uchladit?

22joke11 (73)|2.11.2010 21:03
Dobrý večer. Problém... jádra v klidu do 40C, v 100% loadu během pár vteřin 120C. Kolaps PC. Chladič, pasta OK. Deska procesor krmí na auto 1,35 - 1,36V. Pokud napětí snížím manual, tak při zavádění systému modrá smrt. Bios, memtest86 jede i při 1,3V. Nevíte někdo jak na to??? Protože snížit napětí mi připadá jako jediná možnost, jak uchladit tento procesor. Díky
temper.JPG
DrZelenka (2491)|2.11.2010 21:40
Pokud je opravdu chladic spravne nasazen, tak to neuchladis. Pravdepodobne se ti odchliplo jadro a IHS, takze nedochazi poradne k prenosu tepla z jadra na IHS a potom do chladice.

Muzes si tak akorat zkusit vygooglit navod na odstraneni IHS, ale nebude to uplne nejjednodussi a hlavne asi dost casto neuspesny.
16cmfan (2153)|2.11.2010 21:46
Len pre istotu: Aký chladič cpu to je? Točí sa ventilátor? Fotka skrinky(z vnútra) by možno nebola na škodu.
22joke11 (73)|2.11.2010 22:14
[quote=DrZelenka;413565]Pokud je opravdu chladic spravne nasazen, tak to neuchladis. Pravdepodobne se ti odchliplo jadro a IHS, takze nedochazi poradne k prenosu tepla z jadra na IHS a potom do chladice.

Muzes si tak akorat zkusit vygooglit navod na odstraneni IHS, ale nebude to uplne nejjednodussi a hlavne asi dost casto neuspesny.[/quote]

To mě také napadlo, ale při teplotě jader cca 110C je teplota CPU 78C a stále stoupá, to mi příjde moc, pokud je teplotou CPU myšleno CPU jako celek na povrchu.
tempr.JPG
22joke11 (73)|2.11.2010 22:27
[quote=16cmfan;413566]Len pre istotu: Aký chladič cpu to je? Točí sa ventilátor? Fotka skrinky(z vnútra) by možno nebola na škodu.[/quote]

http://www.titan-cd.com/product/showProuniversal_en.asp?ProID=341#5 ...ventilátor 120x120 na plné točky
Snímek 055.jpg
speedsnail (4876)|2.11.2010 23:03
Chladilo to někdy normálně? Kdy začaly tyhle anomálie?
DrZelenka (2491)|3.11.2010 08:43
[quote=22joke11;413576]To mě také napadlo, ale při teplotě jader cca 110C je teplota CPU 78C a stále stoupá, to mi příjde moc, pokud je teplotou CPU myšleno CPU jako celek na povrchu.[/quote]

Zalezi na tom co je tim cidlem mereno. Za predpokladu ze je chladic opravdu spravne nasazen a neposkozen (zakladni predpoklad), tak me nic jinyho nenapada, protoze i kdyby nejel vetrak na chladici atp, tak by teplota (diky nejaky tepelny kapacite chladice) neletela tak rychle nahoru.

Mozna bych radsi pouzil BOX na kterym se nema co podelat. U tohohle by mozna v nejakym urcitym pripade mohly byt nejak poskozeny HP a nevedou moc teplo. Pak by ta teplota (vzhledem k maly tepelny kapacite samotny zakladny chladice) mohla takhle vyletet.
john (877)|3.11.2010 13:02
vytahni CPU z patice, vse poradne procisti / patici / a dej zpet, BIOS mozna dostava nesmysly....
pcmaker (354)|3.11.2010 17:09
Jedna se o pomerne vzacnou zavadu CPU AMD, ale par jsem jich take absolvoval. Pokud vyloucime spatne nasazeny chladic, tak se zavada projevuje tak, ze se PC vypina, kvuli prehrati CPU (cca 80stupnu). V zatizeni CPU rychle narusta jeho teplota. Pri prekroceni urcite hranice da cidlo signal k vypnuti PC. Chladic CPU je pritom na omak vlazny. Nepomuze vymena chladice ani lepsi pasta. Experimentovanim jsem zjistil, ze cim je pritlak chladice na CPU vyssi, tim rychleji stoupa teplota cpu. Takze prvni cestou je podlozeni plastoveho ramecku podlozkami, ktery se timto zvedne a snizi se tlak chladice na CPU. Druhou cestou je skutecne snizeni napajeciho napeti pro CPU. Je treba experimentovat a najit nejnizsi hodnotu, kdy je PC jeste stabilni (u mne 1.15V-5000+BE). Teplota pri max. zatizeni uz pak neprekrocila 55 stupnu s box chladicem. Zrejme opravdu doslo k oddaleni kovove desticky na CPU od jadra a tim ke spatnemu prenosu tepla. Jadro se lokalne prehreje. Teplo z nej se nestiha odvadet pryc. Znam pripady, kdy k odstraneni podobne zavady stacilo prepalit BIOS, ale to co jsem popisoval vyse je nejhorsi varianta. Jednou stacilo proste jen prohodit CPU ve dvou identickych PC a problem byl take pryc. Pro mne to byla jedna z nejhorsich zavad, hned po zavade No.1, kdy soucasne odejde CPU i MB (vymenis CPU=odpalis MB, vymenis MB=odpalis CPU a tak muzes pokracovat domekonecna). :)
22joke11 (73)|3.11.2010 20:08
[quote=speedsnail;413586]Chladilo to někdy normálně? Kdy začaly tyhle anomálie?[/quote]

Bohužel ne, procesor 64 X2 je zakoupen a instalován místo původního 64.
22joke11 (73)|3.11.2010 20:15
[quote=DrZelenka;413652]Zalezi na tom co je tim cidlem mereno. Za predpokladu ze je chladic opravdu spravne nasazen a neposkozen (zakladni predpoklad), tak me nic jinyho nenapada, protoze i kdyby nejel vetrak na chladici atp, tak by teplota (diky nejaky tepelny kapacite chladice) neletela tak rychle nahoru.

Mozna bych radsi pouzil BOX na kterym se nema co podelat. U tohohle by mozna v nejakym urcitym pripade mohly byt nejak poskozeny HP a nevedou moc teplo. Pak by ta teplota (vzhledem k maly tepelny kapacite samotny zakladny chladice) mohla takhle vyletet.[/quote]

Na procesoru jsem zkoušel i 750g lamelové mědi (no HP) a v loadu ten samý výsledek... teplota letí tou samou rychlostí. Cladič se ohřeje na cca 35C a nestíhá vyrovnávat rychlost přehřívání procesoru.
22joke11 (73)|3.11.2010 20:22
[quote=pcmaker;413770]Jedna se o pomerne vzacnou zavadu CPU AMD, ale par jsem jich take absolvoval. Pokud vyloucime spatne nasazeny chladic, tak se zavada projevuje tak, ze se PC vypina, kvuli prehrati CPU (cca 80stupnu). V zatizeni CPU rychle narusta jeho teplota. Pri prekroceni urcite hranice da cidlo signal k vypnuti PC. Chladic CPU je pritom na omak vlazny. Nepomuze vymena chladice ani lepsi pasta. Experimentovanim jsem zjistil, ze cim je pritlak chladice na CPU vyssi, tim rychleji stoupa teplota cpu. Takze prvni cestou je podlozeni plastoveho ramecku podlozkami, ktery se timto zvedne a snizi se tlak chladice na CPU. Druhou cestou je skutecne snizeni napajeciho napeti pro CPU. Je treba experimentovat a najit nejnizsi hodnotu, kdy je PC jeste stabilni (u mne 1.15V-5000+BE). Teplota pri max. zatizeni uz pak neprekrocila 55 stupnu s box chladicem. Zrejme opravdu doslo k oddaleni kovove desticky na CPU od jadra a tim ke spatnemu prenosu tepla. Jadro se lokalne prehreje. Teplo z nej se nestiha odvadet pryc. Znam pripady, kdy k odstraneni podobne zavady stacilo prepalit BIOS, ale to co jsem popisoval vyse je nejhorsi varianta. Jednou stacilo proste jen prohodit CPU ve dvou identickych PC a problem byl take pryc. Pro mne to byla jedna z nejhorsich zavad, hned po zavade No.1, kdy soucasne odejde CPU i MB (vymenis CPU=odpalis MB, vymenis MB=odpalis CPU a tak muzes pokracovat domekonecna). :)[/quote]

OK, v sobotu ještě zkusím něco z těchto rad a podám zprávu. Děkuji
speedsnail (4876)|3.11.2010 20:34
Já bych to asi hodil prodávajícímu na hlavu. (pokud to tedy nebylo prodáváno s touto závadou a bylo to zamlčeno)
22joke11 (73)|3.11.2010 21:26
[quote=speedsnail;413883]Já bych to asi hodil prodávajícímu na hlavu. (pokud to tedy nebylo prodáváno s touto závadou a bylo to zamlčeno)[/quote]

Už jsem to měl v úmyslu, ale BINGO! má pan pcmaker... takže stačilo jen povolit přítlak chladiče k procesoru na minimum a výsledek... PrtSc

Ještě jednou děkuji všem... vyřešeno bez snižování napětí
temperature.JPG
speedsnail (4876)|3.11.2010 21:36
Wau tak z tohoto jsem jelen :] slušná anomálie!
22joke11 (73)|3.11.2010 21:42
[quote=speedsnail;413905]Wau tak z tohoto jsem jelen :] slušná anomálie![/quote]

I já :-) ...nevěřil bych, že je to možné, že už to někdo řešil tímhle způsobem a že se našel dnes a tady !
DrZelenka (2491)|3.11.2010 22:43
Tak to cumim! Snizit pritlak je posledni co by me napadlo - maximalne bych tak zvysoval. Skoda, ze uz nemam toho staryho celerona co mel cca 80C v klidu.