reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ACER Aspire 3650 - vymena DVD mechaniky

Kunin (74)|4.11.2010 07:58
Ahoj lidi,

mám tu doma postarší notebook na reinstalaci (winXP). Problém je ten že u něj nefunguje DVD mechanika. Nenačte zkrátka nic. Zkoušel jsem si půjčit externí DVD přes USB, nastavil v BIOSU boot přes USB-DVD mechaniku. BIOS ji samozřejmě nepozná a tak boot nefunguje. Odpoledne chci ještě zkusit vytvořit boot flash disk, ale pochybuji že ho BIOS najde. Další nápady jak dostat systém do notebooku bez funkční DVD mechaniky ?


Po domluvě s majitelem asi koupím novou DVD mechaniku. Problém je s jejím vyndáním z těla notebooku. Nevíte někdo jak na to. Ze spodu není žádný zámek pro vytažení. Šroubky co by ji mohly držet jsem taky vyndal všechny a ani se nehne. Nemáte někdo zkušenost u ACERU jak na to. Mám obavy že budu muset rozdělat půl notebooku abych se k ní dostal.

Děkuji za Vaše názory a rady.
zsdx (2098)|4.11.2010 10:10
[quote=Kunin]Mám obavy že budu muset rozdělat půl notebooku abych se k ní dostal.[/quote]

Nestacila by ti strana 70 servisniho manualu?
Kunin (74)|4.11.2010 12:13
Super,dik moc. Odpoledne to hnedka zkusim. Je na netu nějaký speciální e-shop na komponenty pro notebooky. Četl sem že existuje různé provedení zadních konektorů mechanik, tak aby bylo z čeho vybírat.
zsdx (2098)|4.11.2010 13:12
[quote=Kunin;413999]Super,dik moc. Odpoledne to hnedka zkusim. Je na netu nějaký speciální e-shop na komponenty pro notebooky. Četl sem že existuje různé provedení zadních konektorů mechanik, tak aby bylo z čeho vybírat.[/quote]

Mechaniky jsou ulozeny v pouzdre, ktere ma zevnitr bezne rozhrani /SATA, IDE44/ a zvenci 'redukci' na to, co je na desce. Navic to predni celicko je oddelitelne a nasaditelne na novou mechaniku. Takze mechanik jsou jen dva druhy ;)

//edit:koupis je v beznych obchodech (napr. zde) a poznas je snadno - jsou 2x drazsi a /vetsinou/ maji v nazvu slim.
Kunin (74)|4.11.2010 16:04
Mechaniku sem nafotil. Tohle rozhraní vidím poprvé, je to SATA nebo IDE ? Vytáhl sem mechaniku i ze svého a tam je úplně jiný konektor.
Jinak mechanika není v žádném pouzdře jak je uvedeno výše. Je pouze strčená v šachtě a vzadu má namontovaný plíšek na 3 šroubky pomocí kterého je zajištěná k tělu notebooku aby nevyjela ze šachty.
Mám strach že když nějakou objednám nebude pasovat konektor nebo ty šroubky na ten plech a nepůjde vevnitř zajistit.
zadek+plech.jpg konektor.jpg
zsdx (2098)|4.11.2010 16:28
[quote=Kunin]Mechaniku sem nafotil. Tohle rozhraní vidím poprvé, je to SATA nebo IDE ? Vytáhl sem mechaniku i ze svého a tam je úplně jiný konektor. [/quote]

Zapoj taky trochu mysleni a Googla - hned prvni odkaz pise, ze Pioneer Slim DVDRW DVR-K16RS 8x8 ATAPI 2MB 150ms Dual Slim-line Black tray load, takze IDE. A ta se hadam bude blbe shanet. I kdyz v Legerce ji maji...
A ta tvoje bude bud SATA nebo IDE s redukci (staci si spocitat piny na konektoru :idea)
Kunin (74)|4.11.2010 16:57
[quote=zsdx;414032]A ta tvoje bude bud SATA nebo IDE s redukci (staci si spocitat piny na konektoru :idea)[/quote]
Tomu moc nerozumim. Prvně pišeš že mám teda IDE a pak napíšeš že je SATA nebo IDE s redukcí.

Takže sem napočítal 25 pinů nahoře i dole, tudíž je to IDE ? Když tedy objednám IDE slim DVD palírnu budu mít jistotu že konektor je vždy na stejném místě ? Děkuji.
zsdx (2098)|4.11.2010 17:26
[quote=Kunin]Tomu moc nerozumim. Prvně pišeš že mám teda IDE a pak napíšeš že je SATA nebo IDE s redukcí.[/quote]
No kdyz pises [code]
mám tu doma postarší notebook na reinstalaci (winXP).
Problém je ten že u něj nefunguje DVD mechanika.
..Po domluvě s majitelem asi koupím novou DVD mechaniku

a pak

Vytáhl sem mechaniku i ze svého a tam je úplně jiný konektor.
[/code]
tak pak nerozumis cemu? Z predchozich odpovedi snad plyne, ze ta co chces menit je IDE/ATAPI a ta z tveho notebooku je jina /cili SATA/.

[quote]
Takže sem napočítal 25 pinů nahoře i dole, tudíž je to IDE ? Když tedy objednám IDE slim DVD palírnu budu mít jistotu že konektor je vždy na stejném místě ? Děkuji.
[/quote]
Jo IDE, sata si vystaci tusim s 12ti (5+7). Kdyz tam byla IDE /ATAPI/ tak co tam chces cpat jineho? :mistake
Kunin (74)|4.11.2010 17:42
Tak to se omlouvám. Já nepochopil že mluvíš o mém notebooku. Teď už ta věta smysl dává. Pardon.
Kunin (74)|5.11.2010 06:48
Nemáte někdo odkaz na konkrétní mechaniku DVD (podle fotky výše). Ve všech obchodech mají foto jen přední části a nerad bych pak mechaniku měnil. Dík.
robky (3195)|5.11.2010 08:06
Neviem, čo je pre teba nepochopiteľné:notsure
Potrebuješ SLIM IDE mechaniku
Kunin (74)|5.11.2010 16:01
Dík za foto. Teď už mě je to jasný. Víc už otravovat nebudu, snad.
Kunin (74)|5.11.2010 16:49
Dneska sem si koupil redukci 2,5 na 3,5 IDE. Chci se zeptat. Když vyndám disk z notebooku, dám ho do stolního PC (bude zapojen jako jediný). Nainstaluju win XP, pak před podledním restartem než se začne instalovat hardware ho hodim zpátky do notebooku, bude systém v notebooku fungovat normálně (jako čistý) ?
Kunin (74)|5.11.2010 20:06
Takže nainstalovat to na jinym komplu a vratit do notebooku jde. Pro ty co by nevedeli postup:

1. Hodite hadr pres redukci 2,5 na 3,5 IDE do klasickyho Desktop pocitace s mechanikou. Redukce se zapojuje tak ze pridavne napajeni pro motorek disku je zapojeno nejdale od 4-pinu (SLAVE/MASTER).
2. Nainstalujete systém na 2,5 disk. Neinstalujete zadne ovladace. Pred vypnutim PC musite vratit primarni ovladac IDE na standartni ovladace windows. Jinak to system na jinem hardwaru nemusi rozdychat.
http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007080028

3. Pak vratite disk do notebooku, nainstalujete ovladace a je to :D.
Kunin (74)|16.10.2011 14:00
Dobrý den,

postup popsaný výše jsem zopakoval na jiném pocitaci, kde taky nefunguje DVD mechanika. Bohužel při startu windows XP vyskočí modrá obrazovka a počítač se restartuje. Nouzový režim najede normálně. Co udělat v nouzovém režimu, aby winXP fungovali. Děkuji.
Kunin (74)|17.10.2011 22:17
WinXP zkouším nyní nainstalovat jinak. Vytvořil jsem si bootovací flash disk. Mám na něm nahozený DOS. Počítač teda po startu najede do dosu. Pak mám na disku zkopírovaný instalační cd winXP, vyčetl jsem že stačí disk zkopírovat a pak v DOSU pustit instalaci přes i386/winnt.exe. Instalace se sice spustí, ale při kopírování souborů na disk nejsou některé soubory k dispozici. Píše to soubor xxxxxxx.xxx nenalezen. Takže instalace se nedokončí. Nevíte co s tím ?
zsdx (2098)|18.10.2011 09:58
Spolehlivejsi (i nez navod na minule strane) je pouzit [code]winnt32.exe /syspart:X[/code] na PC s fungujici mechanikou.
Kunin (74)|18.10.2011 10:25
A mohl bys popsat trochu podrobneji co to provede a jak to pouzit. Dik.
zsdx (2098)|18.10.2011 10:53
A co takhle v ramci sebezdokonaleni pouzit webovy vyhledavac a inst. CD od XP?

Trochu nastinim - do PC se pripoji disk, udela se na nem oddil, ve Win se z inst.CD spusti i386\winnt32.exe s prisl. parametry (winnt32.exe /? jiste dobre poradi), a ten provede prvni cast instalace BEZ detekce HW a zkopiruje si obsah CD na disk. Pak vyndas disk, zapojis zpet do PC bez mechaniky a rozjede se pokracovani instalace - az ted detekuje HW pocitace - pricemz jiz nepotrebuje inst. medium.
Kunin (74)|18.10.2011 13:08
Díky, moc za tip. Jak dojdu z práce hned to vyzkouším.
Kunin (74)|18.10.2011 17:22
Doma mám win7 a na těch to nejde. Zkusim vytvořit winXP live cd a postup udělat zde. Jinak už mě nějak dochází nápady.
Kunin (74)|19.10.2011 16:15
Takže přes win XP live se mě podařilo přenést instal soubory na disk, který sem vyndal z notebooku, pomocí syspart. Problém je že když disk vrátím do notebooku tak mě to napíše Chyba čtení disku, restartujte klavesami ctrl alt del. Zkoušel jsem už 2 různý instalace windows (jako zdroj pro instalaci). Už nevim co stim. Asi něco dělám špatně.