reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dá se P3 800Mhz uchladit pasivně?

kirby16 (105)|24.4.2007 06:20
Měl bych otázku dá se P3 800Mhz uchladit pasivně?
mech13 (5526)|24.4.2007 08:17
tak pasivne se da uchlait lecos, nekdy je ale potreba tomu pomoct kancelarskym vetrakem v bezprostredni blizkosti:)

zalezi hlavne na dvou vecech: chladic a pruvan ve skrini. P3 ma nejakych 30W a to je docela pekna a uchladitelna hodnota, ale s nejakym malim kouskem zeleza nebo bez pruvanu ve skrini bych to nezkousel. idealni by byl nejaky heat-pipe tower a vepredu i vzadu pridane vetraky, treba i zpomalene na 5V a taky hlavne poradek v bedne, zadne chuchvalce kabelu. a ze zacatku urcite casto kontrolovat teplotu dotykem na chladic a pokud to jde i pres BIOS, jakmile bude moc topit tak rychle vypnout a pridelat fan

// ted nedavno sem znamymu prekopaval celeron 1,1GHz (z P3) a mel na ni nejaky otresny priduseny 50mm fan... vysavac. chladic byl male a nez tam zase cpat malou potvoru tak sem za 60Kc vzal 80mm AC fan a pridratoval ho do prostoru nad CPU aby ofukoval zbyly pasiv bez ventilatoru... teploty lepsi nez pred tim a hluk ani nebudu srovnavat... sice videt to nekdo tak se po sundani bocnice na prvni pohled lekne ale jinak skoro nepoznas ze PC jede

//// jinak toto je vyborna vec na chlazeni starsich karet GF MX/R9000... misto tech otresnech miniaturnich aktivnich... sice to zabira 2 sloty ale to je mi ukradeny kdyz v nich stejne nic neni
tgfh (2985)|24.4.2007 08:17
Osobní názor: ne :)

Ale doporučuji vyzkoušet. Sundejte chladič, nakopněte stroj a sledujte teploty ;)

EDIT: samozřejmě záleží jaký ten pasiv bude...
Ivo Mašek (507)|24.4.2007 21:01
Intel lze pasivně uchladit, respektivě lze ho uchránit před poškozením. Jeho technologie je taková, že při nadměrné teplotě snižuje svůj takt, až se zastaví.
Kdysi jsem viděl video, kde dělali na Intelu pokus. Na monitoru běželo demo hry, a z procesoru sundali větrák. Obrázky se zpomalovaly, sekaly se, až se zastavily úplně. procesor nepoškozen.
Takže velmi záleží na tom, co se na PC s takovýmto "nechlazeným" procesorem bude provádět za operace.
Já osobně bych tedy osmistovku chladil. To nechlazení jsem si kdysi dávno dovolil na dvěstěpadesátce, kterou jsem ještě měl na slotu1 (a to jen pár dní, protože jsem nemohl sehnat příslušný větrák)
pavel_p (993)|24.4.2007 23:20
Osobní názor: pokud není zatěžován tak ano, ale velkým chladičem a asi tak při teplotě 70C, takže raději podtaktovat.

Doporučuji zkusit, mám špatný přístup ke konektoru větráku (zdroj nad procesory) a při vypnutí větráku ve speedfanu se při překročení teploty 60C větrák sám zapne i při rozdrbání konfigurace speedfanu. Asi to dělá deska.
Jinak dík za dotaz, upozornil mě na podezřele vysokou teplotu CPU2 při relativně studeném chladiči. Tichost řeším to provozováním jednoho větráku na 7V (njn, nemá se to) a druhého na 30% PWM.
[QUOTE=Ivo Mašek]Intel lze pasivně uchladit, respektivě lze ho uchránit před poškozením. Jeho technologie je taková, že při nadměrné teplotě snižuje svůj takt, až se zastaví.[/QUOTE]
To dělá až Pentium4, PentiumIII se jen sekne a neshoří. Naproti tomu v té době nový Athlon XP se za pár vteřin roztekl, ačkoli měl mít tepelnou ochranu. Pak to byl velmi častý argument, proč Intel Rulez a AMD sux. http://www.tomshardware.com/2001/09/17/hot_spot/page6.html
tgfh (2985)|25.4.2007 19:02
Zajímavé video :D
Ostatně pěkně mě nasralo :D
NJN Intel vs. AMD naprosto věčný téma ;)
Každý má své pro a proti
nebudem to rozebírat....

Na to video jsem se dnes díval 15x? 20x? už nevím :D
ICEBOSS (3435)|26.4.2007 08:17
[quote=Ivo Mašek]Intel lze pasivně uchladit, respektivě lze ho uchránit před poškozením. Jeho technologie je taková, že při nadměrné teplotě snižuje svůj takt, až se zastaví.
Kdysi jsem viděl video, kde dělali na Intelu pokus. Na monitoru běželo demo hry, a z procesoru sundali větrák. Obrázky se zpomalovaly, sekaly se, až se zastavily úplně. procesor nepoškozen.
Takže velmi záleží na tom, co se na PC s takovýmto "nechlazeným" procesorem bude provádět za operace.
Já osobně bych tedy osmistovku chladil. To nechlazení jsem si kdysi dávno dovolil na dvěstěpadesátce, kterou jsem ještě měl na slotu1 (a to jen pár dní, protože jsem nemohl sehnat příslušný větrák)[/quote]
P3 se imho nezpomaluje, proste se pri prehrati proste hryzne.

To video je fake z doby, kdy THG se s AMD moc radi nemeli. (stejne intel rulez)

Ale jinak k puvodni otazce. P3 800 se urcite pasivne chladit da. zalezi na bedne a chladici... Docela idealni je case se zdrojem na STOJATO, opravdu velky pasiv (nejlip s tunelem) a zdroj s 12 cm vetrakem.

Kamos chladil pasivne 2 x 1GHz PIII. Obycejny pasivy z falcon rocka II a otevrena bocnice.

Ja zkousel Katanou uchladit tualatina 1508MHz na 1,6V v chieftecu LBX a byl v zatezi na max 65°C. Jediny dalsi vetrak byl hodne pomalobezny ve zdroji.
-HoNY- (557)|26.4.2007 15:20
[QUOTE=ICEBOSS]
Kamos chladil pasivne 2 x 1GHz PIII. Obycejny pasivy z falcon rocka II a otevrena bocnice.
[/QUOTE]
Taky nezapomeň dodat, že tam bylo 6 disků a tahal mu to 250W FSP s FANem na 5V a pak to všechno shořelo :D
pavel_p (993)|26.4.2007 22:45
@TOPIC:
Prokazatelně ano:
Teplota s chladičem 41C,bez 62C, při zátěži cpuburn-burnp6 74C, místnost cca 23C. Větrák nezapínala deska, ale druhý,polomrtvý speedfan. Chladič je poměrně normální, velký jako procesor a vysoký skoro také tak. Větší nejde u konkrétní desky nainstalovat kvůli kondíkům blízko procesoru. Ze začátku jsem provozoval krátkodobě desku volně loženou a na procáku chladič z Athlona, který nešel opět z prostorových důvodů uchytit, ten to chladil pasivně. Otázka co když bude venku 35C.

OFF TOPIC:
[QUOTE=ICEBOSS]To video je fake z doby kdy THG se s AMD moc radi nemeli. (stejne intel rulez)[/QUOTE]
No nemá to moc smysl řešit, je to historická odbočka, i když ten ďábelský procesor doposud mám a v té době ruled.

Jinak to asi není zas tak úplně fake, aspoň jsem to nikde nečetl, ale naměřeným teplotám jsem nikdy nevěřil ... roztavený křemík ve formě Si,SiO2 a Si3N4 jen při 300C ? Pentium na <40C bez chladiče? Blbost. Typuji tak >1000C, >80C.

Tento článek je IMHO celkem objektivní:
http://www.a7vtroubleshooting.com/articles/palomino_burn/index.htm

[QUOTE=ICEBOSS]opravdu velky pasiv (nejlip s tunelem) a zdroj s 12 cm vetrakem[/QUOTE]
Pasiv s tunelem uchladí cokoliv a nevím jestli to spadá do kategorie pasivní chlazení.
wolf007 (653)|1.5.2007 13:52
nevidim duvodu proc by se nemelo uchladit,mel jsem tu pc s copermine celeronem na 700mhz cpu chlazene velkym pasivem a pohoda ...
Ivo Mašek (507)|2.5.2007 19:24
Ale stejně jsem toho názoru, že pro klid duše je vhodné aktivní větrání.
ICEBOSS (3435)|2.5.2007 19:40
moc vetraku = moc hluku & moc prachu. navic na pasivu se nema co polamat :-D
koubis (101)|18.5.2007 00:20
Takovej chladic by mnohonasobne prevysoval cenu procesoru a zakldni desky i s pameti :))
Zkus to, ale abys nedopadl takhle:
kirby16 (105)|28.5.2007 11:52
A neznáte nějaký obchod, kde bych mohl koupit ten pasiv na s 370?

Mám ten komp na intru, koupil sem ho za 2,5K a hučí jak letadlo, ve zdroji (z plechu komplet)
šestka větrák s vytřískanýma ložiskama, na grafárně (GF2MX32MB) taky aktiv, ale nějaký podomácku dělaný a harddisk WD20GB nějak divně píská

na tom Copperminu je malý 4x4cm větrák na 2cm (do výšky) pasivu, tak nevím, disk budu mít segate 120GB, to problém nebude, ale ten zdroj a graf. s procesorem

na té grafice totiž nejsou dírky na uchycení chladiče (pasiv by se doma nsšel) ale teplovodívá pasta s lepidlem stojí víc, než ta graf. celá

doma mám Athlona 64 32+ a při 1000 otáčkách a 2,32 ghz ho není slyšet vůbec, tak nevím, proč je problém uzchladit pasivně 800mega


Edit by Smeli: sloučeno, co tak edit, neznáme?
kirby16 (105)|28.5.2007 12:31
hledal sem skoro všude, ale na socket 370 nikde chladiče namejí
Smeli (2302)|28.5.2007 13:10
[QUOTE=kirby16]hledal sem skoro všude, ale na socket 370 nikde chladiče namejí[/QUOTE]
http://www.tntrade.cz/shop/index.php/viwsgrp/chladice-a-vetraky-pro-procesory-s370,1
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.jsp?bpath=Chladi%C4%8De%5CProcesory%5CSocket+A

Chladiče na s370 a sA mají +/- stejnou sponu a rozměry ap...
tequilla (1015)|28.5.2007 13:20
[QUOTE=kirby16]hledal sem skoro všude, ale na socket 370 nikde chladiče namejí[/QUOTE]

Zkus mrknout po chladicich na socket A (462)...namontujes je i na 370-ku...

EDIT: Nez jsem to dopizlal, tak byl Smeli rychlejsi...
mech13 (5526)|28.5.2007 13:38
k te grafice: za kilo nejaky pasiv na chipset (modry primecooler) a za 50,- sezenases PrimeCooler ThermalClick - v praxi neznam, ale melo by to lepit a snad byt lepsi nez defaultni blivajz na chladici...
kirby16 (105)|28.5.2007 15:00
pasiv mám, z nějaké staré nefunkční radeonky za 15Kč sem sehnal, ale na tu pastu se mrknu, dík
kirby16 (105)|28.5.2007 15:03
a k těm coolerům na s 462 (A), kámoš má hliníkový (Obdélníkový) pasiv na Athlonu 1200+ a na něm 6x6 aktiv a není ho vůbec slyšet, tak to zkusím, když je to zchycení stejné
kirby16 (105)|28.5.2007 15:47
A ještě sem se chtěl zeptat, jestli nemáte někdo návod na výrobu vzduchového tunelu (třeba v PDF) nebo neznáte nějaký odkaz
pavel_p (993)|28.5.2007 23:13
[QUOTE=Smeli]Chladiče na s370 a sA mají +/- stejnou sponu a rozměry ap...[/QUOTE]
No chladiče ano, ale zkušenost je taková, že u PIII na ten chladič není místo kvůli kondíkům a použitelné jsou jen některé 6x6. Spíš tam sedí chladiče pro Socket7,určitě záleží na modelu desky.
Smeli (2302)|28.5.2007 23:57
[QUOTE=pavel_p]No chladiče ano, ale zkušenost je taková, že u PIII na ten chladič není místo kvůli kondíkům a použitelné jsou jen některé 6x6. Spíš tam sedí chladiče pro Socket7,určitě záleží na modelu desky.[/QUOTE]

Tak vždycky záleží na tom, jaký je layout desky a jak je udělaný chladič. Každopádně sem si ale jistý, že např. nějaký starší Spire by tam dal bez problémů.
kirby16 (105)|29.5.2007 16:56
Děkuju moc všem za návrhy.Ale udělali sme to s klukama po svým.Ze zdroje sme vypájeli všechny molexy (zbyl jen jeden na HDD) a ostatní zbytečné drátky, z grafiky sme vytrhli ten aktiv (jede na pasivním) a na procáku je teď taky jenom pasiv (4x4cm), ve zdroji není nic (jenom díra) a komp jede (57C na procáku).Celková investice: 0 Kč
P@pi (1519)|29.5.2007 17:01
Komp jede.... ale jak dlouho :D.

Jinak proč jste vypájeli všechny molexy? Do zdroje si kup 120mm a nějak ho tam přidělej. Zajistí to aspoň minimální průvan. Cena je dost nízká :cool:.
kirby16 (105)|29.5.2007 17:17
[QUOTE=P@pi]Komp jede.... ale jak dlouho :D.

Jinak proč jste vypájeli všechny molexy? Do zdroje si kup 120mm a nějak ho tam přidělej. Zajistí to aspoň minimální průvan. Cena je dost nízká :cool:.[/QUOTE]

To nevím, asi kvůli lepšímu proudění vzduchu v kejsu.Jinak je to určitě Extreme Edition (to ticho za to ale stojí), za 2,5K, takže jestli shoří nebo ne, je mi jedno, ten coppermine stojí 200Kč/ks
pavel_p (993)|6.6.2007 17:54
No podle mě shoří spíš tranzistory nebo kondíky ve zdroji, případně stabilizační kondíky na desce v blízkosti procesoru, o zbytek strach nemám. Klidně bych někam přichytil větrák zapojený na 5V, jestli píšeš, že je tam disk WD20 tak zvýšení hluku bude sotva znát.