reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD během chodu OS ,,zmizel,,

pepos01 (518)|13.11.2010 18:59
Zdravím Vás a zároveň se obracím na zdejší znalce s prosbou o radu či pomoc.S mojí současnou sestavou se mi dnes poprvé stalo ( tj. za uplynulé 4 měsíce ), že během chodu PC mi zničeho nic přestal pracovat ( či lépe řečeno zmizel ) druhý HDD- programy na něm uložené nebylo možno spustit, ve správci systému již také nebyl.Restart nepomohl, až vypnutí a následné zapnutí vše vyřešilo.... během dnešního dne jsem PC 2x uváděl do stavu režimu spánku, jinak nic.I přesto, že zatím je vše v pořádku, dosti mne tato situace zviklala.A tak stojím před otázkami, zda-li náhodou pomalu, ale jistě odchází nový HDD WD Caviar Black nebo snad to byl pouze následek režimu spánku?Co myslíte Vy? :confused:
StD (1963)|13.11.2010 19:07
Zkontroluj si SMART a případně i WD Diag... Koukej na realokované sektory.
pepos01 (518)|14.11.2010 12:14
Díky- zatím se zdá býti vše v pořádku.Také viz. HDTune http://www.2i.cz/2a907a5083
StD (1963)|14.11.2010 12:24
Obrázky dávej sem do přílohy...
Kozouš (500)|14.11.2010 16:26
2 pepos01 Stala se mi podobná věc, disk za chodu pc zmizel, po restartu nebyl vidět, po druhém restartu zamrznutí na postu - to se o mě už pokoušel infarkt.
No odpojil jsem kabely od disků, pořádně pročistil konektory, pozapojoval a hle disk funguje, bohužel checkdisk mi "opravil" cca 30GB dat tak, že jsou nenávratně ztracené, ale zbylých 200GB se zdají být v pořádku.
Zda-li to bylo zanesením konektorů prachem, netuším, ale je to velmi pravděpodobné.
Zoidik (1405)|15.11.2010 07:52
Nemáš náhodou SATA2 disk připojen na desce, která podporuje pouze SATA1?
pepos01 (518)|16.11.2010 19:38
Určitě i deska podporuje SATA II- tím jsem si jist :) Již dalším dnem je to v pořádku ;)
pepos01 (518)|18.11.2011 09:50
Po dlouhé době opět přicházím s tím samým problémem- abych vše uvedl na pravou míru.Case ( včetně HW ) je od prachu zbavena, tudíž tím by to nemělo být.Opět ( po cirka 1 měsíci ) se objevil stejný problém.Pracuji ve Windows ( ver. 7 ) a z ničeho nic nemám přístup na disk D: - disk je sice vidět v záložce Tento počítač, ale nereaguje.Restart nestačí, je třeba počítač nejprve celý vypnout a znovu zapnout, poté je disk opět funkční.Projel jsem jej pomocí utility výrobce ( WD Data Lifeguard Diagnostics ) včetně HD Tune ( ver. 5.00 ) a žádné chyby nebyly nalezeny.I podle Smartu je vše v pořádku.

Zajímavé je, že se tento problém ( byť po dlouhých jedno-měsíčních intervalech ) objevuje jen při ,,kancelářské,, práci ve Windows ( nikdy ne při zátěži v hrách- ikdyž ty spouštím jen namátkově ).

Co myslíte Vy?:runaway
pepos01 (518)|19.11.2011 07:39
Na jednom fóru mi bylo řečeno toto:

,, Na rozdíl od kolegů předřečníků vím, že to je zcela standardní chování - a to u disků, které mají problém s napájením. Je třeba vyčistit, případně i napružit, napájecí konektor a také odšroubovat destičku elektroniky disku a tam očistit dosedací plošky kontaktů mezi destičkou elektroniky a tělesem mechaniky (budeš se asi divit nezdravé barvě těch kontaktů, takže ogumovat a očistit lihem,či isopropylem). Kontaktní plíšky též, pochopitelně, napružit.
K tomu jevu totiž dochází při krátkodobém výpadku napájení motorku (právě ztrátou kontaktu), takže motorek ztratí otáčky - a systém už to nerozdýchá. ,,

Je to tak opravdu možné? :notsure
vmull (9)|21.11.2011 10:40
Mám - měl jsem - problémy s externím diskem, který mi toto chování připomíná, ale není to totéž.
Mám externí disk eSATA II (a USB2) s NTFS naformátovaný a nahrávaný na NB v XP, jak na eSATA tak na USB. V poslední době většinou přes USB, protože eSATA na NB začalo zlobit. Připojil jsem ho na eSATA rozhraní na jiný NB s Win 7 - okamžitě chtěl provést check. Nechal jsem ho udělat. Normálně (bezpečně) odpojil od win7, ovšem nazpět ho xp neviděly a hlásily, že je potřeba formátovat a že disk je raw. Zkoušel jsem všechny možné utility včetně acronis disk doktor - všude byl disk jako raw. Po opětovném připojení k win7 se ovšem disk normálně objevil. Ale já ho potřeboval používat v xp. Zatím si s tím pořád hraju a už se mi podařilo pomocí dalších utilit nakopnout i MBR a další kousky disku, takže už ho nevidím ani ve win7 a nevím, jestli se ještě k datům dostanu.
No a perlička na závěr - protože jsem zkoušel obnovit soubory - překopírovat je programem - z původního disku a chtěl jsem aby to bylo rychlé, připojil jsem přes eSATA na win7 ještě další disk, kam jsem to chtěl kopírovat. No a stalo se mi přesně totéž - opět požadavek na check a opět je další disk nedostupný. Takže to začíná vypadat na nějaký větší problém ve win7.