reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Win XP: Home vs. Pro

davka (19)|24.4.2007 10:20
Mohl by mi někdo poradit jak velký je rozdíl mezi Win XP Home a Win XP Pro??? Chci si koupit legální soft a jelikož je mezi nimi zhruba 1500,- rozdíl tak zjišťuji, jestli ten cenovej rozdíl stojí za to.
mech13 (5526)|24.4.2007 11:25
hlavni a nejpodstatnejsi rozdil je, ze XP home nepripojis do domeny, kdezto XP pro ano. to je podstatny omezeni hlavne pro firemni prostredi. jinak v homech chybi jeste nejky mene podstatny drobnosti a tusim ze mozna i nejaky pokrocily konfiguracni nastroje (ty ovsem casto ani spousta pokrocilych uzivatelu nezna)
takze jako bezny user to vubec nepoznas, jestli se budes vic vrtat v systemu tak ti tu a tam neco bude chybet.
pas!k (3765)|24.4.2007 11:44
Pokud budes sitovat vyuzivat vzdaleneho pripojeni a jinejch veci urcite vol pro .. prokud to chces pro pc ktery nebude v siti staci home .. u tech houmu je vic veci ktery clovek zjisti az casem .. napriklad jedna z veci kvuli ktere sem musel na nekterych stanich ktere se pripojovali vzdalene byla ta ze meli 90dni limit pro pripojeni na terminalovem serveru .. Pokud se rad vrtas v systemu vol urcite pro :) Osobne se xp hpome vyhybam jako cert krizi ale nechci odhadovat komu to bude stacit a komu ne..
davka (19)|24.4.2007 13:10
[QUOTE=mech13]hlavni a nejpodstatnejsi rozdil je, ze XP home nepripojis do domeny, kdezto XP pro ano. to je podstatny omezeni hlavne pro firemni prostredi. jinak v homech chybi jeste nejky mene podstatny drobnosti a tusim ze mozna i nejaky pokrocily konfiguracni nastroje (ty ovsem casto ani spousta pokrocilych uzivatelu nezna)
takze jako bezny user to vubec nepoznas, jestli se budes vic vrtat v systemu tak ti tu a tam neco bude chybet.[/QUOTE]

Můžeš mi popsat co jsi myslel tím připojením do domény???
pas!k (3765)|24.4.2007 14:16
No pokud budes chtit pc ktere ma xp home pripojit do site kterou spravuje nejaky domain controler (proste nejaky server) tak ho jednoduse nepripojis :) Proste to pc nebude moct byt soucasti te domeny.. Myslim ale ze tohle nebude tvuj pripad.
davka (19)|24.4.2007 20:14
tak tohle opravdu není můj případ. Jde mi jen o to, abyhc winy využil jako středně pokročilí uživatel, žádný experimenty dělat nebudu. A váhám jestli se mi vyplatí zaplatit za xp pro o 1500,- víc než za home.
brigant (1)|24.4.2007 23:36
Tak abychom byli konkrétnější, pokusím se shrnout klíčové funkce, které jsou dostupné pouze ve verzi Professional: 1. Podpora více procesorů (podpora symetrického multiprocesingu pro 2 procesory); 2. Rozšířené možnosti zabezpečení (šifrování systému souborů EFS, IPSec, možnost nastavovat oprávnění přístupu k souborům); 3. Internetová informační služba (webový server s využitím IIS); 4. Připojení ke vzdálené ploše; 5. Členství v doméně (připojení do domény a využití všech doménových funkcí; WXP HE neexistuje v doméně jako objekt, může ale přistupovat k objektům domény - tiskárny...); 6. Dynamické disky (diskové svazky rozložené na více pevných discích).
pavel_p (993)|24.4.2007 23:48
Podle mě XP Pro nepotřebuješ. Home jsou omezené připojením do domény (pro centrální spravování uživatelských účtů a práv v rámci sítě), pak neumí na NTFS nastavovat práva k adresářům pro jednotlivé skupiny nebo uživatele a setkal jsem se s divným chováním u sdílených adresářů, kdy měli některé soubory jiná práva, některé adresáře nešly ze sítě procházet a nedalo se s tím nic dělat. Jinak mají XP Home trochu očesané služby, ale určitě nic katastrofálního. Pokud v nich není třeba vzdálená plocha tak se dá nahradit za RealVNC (není to teda úplně ono, ale co).
[QUOTE=Pas!k]napriklad jedna z veci kvuli ktere sem musel na nekterych stanich ktere se pripojovali vzdalene byla ta ze meli 90dni limit pro pripojeni na terminalovem serveru[/QOUTE]
Jakože stanice nejde po 90 dnech připojit třeba na Win2003 i když je na něm legální terminálový server nebo aspoň s expirací 120 dní? I tak mám za to, že se dá terminal server vypnout a používat vzdálenou plochu umožňující připojení dvěma uživatelům,což na běžný server stačí.