reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký Linux na můj ASUS?

Paullik74 (149)|20.11.2010 10:33
Zdravím,
už nějakou dobu bojuji s výběrem Linuxu na můj ASUS U50Vg (http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=LiYo2wX6p5bFiaSI). Už mám nějaké vyzkoušené, především distribuci Ubuntu. Od Ubuntu jsem zkoušel Ubuntu 10.04, 10.10; Kubuntu 10.10; Linux Mint 9, 10. Potom jsem zkoušel Debian, ten ovšem nemá (aktuální stabilní verze 5.04) ovladače na mou síťovou kartu (ale verze 6 Beta mi ty ovladače našel, zkoušel jsem LIVE CD). Vyzkoušel jsem FEDORA 14, ta mi ale ovšem vůbec nevyhovuje a LIVE CD ještě totálně blbnulo, nejspíš to ale bylo špatně vypáleno, ale i tak mi vůbec nevyhovovala. Nevíte někdo o nějakém dobrém řešení pro tento notebook ? Třeba někdo s osobní zkušeností ? Na těch distribucích UBUNTU jsem měl nejzávažnější problém se zvukem, když se ozvalo Libnotify upozornění, tak to vydá nejdřív hodně nepříjemný zvuk (blbě se to popisuje, takové lupání, praskání aj.) a né jen u toho upozornění (prostě při veškeré zvukové signalizaci). Při zeslabení (zhruba 60%) se to trochu zlepšilo, ale pořád to lupalo, skřípalo. U distribucí od Ubuntu 10.10 (všechny tři - ubuntu 10.10, kubuntu 10.10, mint 10) mi po restartování zůstane svítit Touchpad, sice je to hodně malá drobnost ale u 10.04 to nedělalo. Jestli by to bylo možné, byl bych rád, kdyby fungovaly HotKeys (Fn+F**), na všechn distribucích mi fungovali jen ty základní (zvuk, jas, vypnutí monitoru, uspání a vypnutí Wi-Fi a BT). Ve všech případech sem zkoušel 64bitové verze. Byl bych moc rád, za nějaké rady, kterou distribuci si mám vybrát. S Linuxem jsem hodně velkej začátečník, takže když tu budete psát rady typu "pro deb*li", vůbec se zlobit nebudu :D. Preferuji spíše GNOME prostředí, KDE si ze mě dělá srandu :-)))).
Salamander (6177)|20.11.2010 11:10
Tak pro zacatecnika bych doporucil prave ten Mint 10.
Abys odstranil to praskani, je potreba nastavit, aby se implicitne pouzival ovladac zvuku ALSA, s nim by to melo byt bez problemu.
Hotkeys zprovoznis timhle http://sourceforge.net/projects/acpi4asus/
problem s tim podsvicenim se resi tady http://forum.ubuntu-fr.org/viewtopic.php?pid=3118523 (viz post 7 a dal)

//tady je to trosku sepsany ... http://www.linlap.com/wiki/asus+u50vg
Paullik74 (149)|20.11.2010 11:49
Díky moc :) ten Mint mi právě doporučil jeden kamarád a opravdu mi ze všech těch distribucí vyhovoval asi nejvíc.
Všiml jsem si nějakého zvukového nastavení v Pidginu, bylo tam automaticky tak sem tam hodil Alsa a 90% praskání a lupání je pryč :D celkem vtipné...jinak trochu nepobírám, jak tu alsu nastavit implicitně :/ jestli by si nemoh být trošku přesnější...jestli to nastavit jakože u každé aplikace zvlášt nebo to půjde nějak hromadně ?...na to acpi4asus sem už narazil...ovšem mám problém to nainstalovat...nemoh by jsi mě navádět ?? s tím tar.gz2 sem si skoro nikdy neporadil :D navíc, mám pocit, mi to v terminálu házelo i nespočet chybek, tak jestli třeba krok po kroku :) a ten příspěvek pročtu, přeložím v googlu a snad se to podaří...jen, je tam kernel 2.6.28...nebude to odlišné od 2.6.35, co mám teď ?...když vydali z 10.04 ubuntu tu 10.10 tak se tam celkem dost věcí pozměnilo...co se týká třeba instalace pulseaudio-equalizer (kterej ve výsledku teď vůbec používat nebudu :D, nebo nějaké doporučené nastavení pro rock, metálek a všechnu tu tvrdší muziku ? O:-)) nebo skypu...
Salamander (6177)|20.11.2010 12:07
No, tak staci nastavit Alsa v tech programech, co Libnotify pouzivaji, prave ten Pidgin dela vzdycky bordel ...
k tomu acpi4asus, koukam, ze by to melo byt uz primo v kernelu ...

A instalovat muzes bud pres apt-get, centrum softwaru nebo spravce baliku Synaptic ... to snad zvladas, ne ? :)
Paullik74 (149)|20.11.2010 12:16
Jop, to bych měl :D... :) děkuju moc, du s tím zápasit :)
EditorPO (2819)|20.11.2010 12:28
PCLinuxOS si skúšal?

Čo sa týka výberu tej správnej distribúcie, tak záleží na tom, ako bude počítač využívaný. Sú distribúcie špeciálne zamerané pre prehrávanie multimediálneho obsahu, pre programátorov, atď ....
proste aby sa ti na začiatku neinštalovali veci, ktoré ani nebudeš používať.

Dobré stránky pre rady pri výbere distribúciu sú DistroWatch, Linux Online, DesktopLinux ...
Paullik74 (149)|20.11.2010 12:34
Ten sem nezkoušel...notebook mám do školy (škoda jen, že mi nevyhovují OpenOffice, pokusím se rozumě zprovoznit Officy 2007), multimedia (hudba*, filmy), hry jen pramálo (WoW, JKA, CS 1.6 a Source, možná Call of Duty 2)...sem tam i nějaké to programování :)...HTML, PHP...potom taky úpravy fotek (GIMP, ideálněji spíš Photoshop :/ )...
Děkuju za typy...zkusím nějak projít, vypadá to ovšem, že zůstanu u Mintu ;)
Aytech (475)|30.11.2010 09:26
[quote=Paullik74;417692]Ten sem nezkoušel...notebook mám do školy (škoda jen, že mi nevyhovují OpenOffice, pokusím se rozumě zprovoznit Officy 2007), multimedia (hudba*, filmy), hry jen pramálo (WoW, JKA, CS 1.6 a Source, možná Call of Duty 2)...sem tam i nějaké to programování :)...HTML, PHP...potom taky úpravy fotek (GIMP, ideálněji spíš Photoshop :/ )...
Děkuju za typy...zkusím nějak projít, vypadá to ovšem, že zůstanu u Mintu ;)[/quote]

Posledni OpenOffice podporuje ukladani dokumentu ve formatu .docx nebo .xlsx, takze s MS Office compatibilni jsou.

Ve wine bys te hry asi rozjel, mam Ubuntu 10.04 a CoD2 jede bez problemu.

Nevim jak PHP, na HTML je dost bobrej gedit, ktery je defaultne najinstalovan snad ve vsech distribucich zalozenych na Debian..

Pokud neco nebude fungovat spravne, muzes najinstalovat windowsy ve VirtualBox, ovsem v tom pripade musis mit legalnou kopii...
Paullik74 (149)|28.12.2010 19:08
[quote=Aytech;419932]Posledni OpenOffice podporuje ukladani dokumentu ve formatu .docx nebo .xlsx, takze s MS Office compatibilni jsou.

Ve wine bys te hry asi rozjel, mam Ubuntu 10.04 a CoD2 jede bez problemu.

Nevim jak PHP, na HTML je dost bobrej gedit, ktery je defaultne najinstalovan snad ve vsech distribucich zalozenych na Debian..

Pokud neco nebude fungovat spravne, muzes najinstalovat windowsy ve VirtualBox, ovsem v tom pripade musis mit legalnou kopii...[/quote]

Legální kopii Win mám...z MSDNAA...OpenOffice mi hlavně nevyhovuje v prostředí...prostě sem tam zamotanej, zvyklej na MS Office...a ve Winu se mi taky líbí víc fonty :D...ale to by se dalo později pořešit postahováním nejrůznějších písem...no o to ale moc nejde...ano, všechny ty požadovaný hry se mi podařilo spustit nebo jsem našel na netu návod, jak na to...to by se pořešilo...na programování, ve škole děláme s Visual Basicem (příšerně trapnej jazyk !!!!) a to sem bohužel nenašel žádnou aplikaci na Lin, co by to uměl...jen nějakého "klona" kterej měl ale i jiné syntaxe...byl to úplně jinej jazyk...už si nepamatuju, jak se menoval...jinak na HTML a PHP sem zvyklej na Adobe Dreamweaver nebo PSPad Editor...což bohužel taky ani jedno není na Lin :/...takže zase leda WINE...ale teď to hlavní, proč to vůbec všechno píšu :D...ten VirtualBox...jak to přesně funguje ?? moc si tu angličtinu nedávám takže mi officiální stránky moc neřekly :/...jak bych ho měl využít ??...
Aytech (475)|30.12.2010 09:28
Ten VB finguje tak ze ti vytvori virtualni disk na tvym HDD a najinstalujes tam OS. Pak z toho OS mas pristup na USB, CD-ROM, apod, vlastne ti funguje vsechno jak na normalne najinstalovanem OS, jenom nemas pristup na Host OS, resp. nemuzes treba prenaset soubory z hlavniho OS do toho co najinstalovan ve VB.
Je to zajimava vec, zejmena pro ty co chteji prejit na Linux ale chteji pouzivat windowsacke programy. Je tam i moznost dat zobrazeni na celou obrazovku, takze muzes klidne pracovat treba s Win pod Linuxem a normalne prepinat mezi nima bez restartovani :)

Muj nazor ale je ze pokud pouzivam Linux a existuje alternativny SW, treba na upravu videa, tak radsi pouziji ten ktery je psan pro Linux, i kdyz budu na nej muset zvyknout, protoze pak neni duvod pouzivat linux jestli mas vsechno co potrebujes najinstalovano ve VB :D

Na HTML je spousta nativnych aplikaci pro Linux, treba Bluefish, Drupal, apod. Proste (v Ubuntu) otevresh Software Center, a pod zalozkou Development Tools podivas co tam je, je tam vetsinou i popis, obrazky, apod.

Pokud bys s necim nevedel rady tak se klidne ptej, zvlast' Ubuntu ma obrovskou komunitu ktera poradi skoro se vsim ;)
Dojigiri (1629)|30.12.2010 11:06
Na PHP osobně používám Eclipse, který je i pro linux (http://www.eclipse.org/downloads/, Eclipse IDE for PHP Developers - stačí stáhnout, rozbalit a udělat si ikonu, potřebuje nainstalovanou Javu). Pro mě naprosto vyhovující prostředí, doplňování kódu, možnost SVN (Subclipse), lze relativně snadno rozchodit i debugging (xDebug).

Někdy jde nainstalovat i z balíků, ale pak v sobě nemá PHP a je nutno jej doplnit před Software Update.
zsdx (2098)|30.12.2010 11:14
[quote=Paullik74]moc si tu angličtinu nedávám[/quote]

[OT]'Ajtak' a moc anglictinu nedavas? A chces si hrat s linuxem. Hmm.. [/OT]
Aytech (475)|30.12.2010 11:36
[quote=zsdx;426004][OT]'Ajtak' a moc anglictinu nedavas? A chces si hrat s linuxem. Hmm.. [/OT][/quote]

Pokud jde o Ubuntu, tak je tu take komunita a forumy v cestine..
Paullik74 (149)|30.12.2010 11:59
[quote=zsdx;426004]'Ajtak' a moc anglictinu nedavas? A chces si hrat s linuxem. Hmm...[/quote]

Rozhodně v ní nejsem žádnej expert :-).


Jo takže ten VB funguje úplně stejně jako VMWare :-D...no momentálně řeším pár maličkostí...na Mint Debianu mi podsvícení touchpadu funguje normálně ale nejde mi vypnout podsvícení klávesnice...mám nainstalováno ještě UBUNTU, na kterej je utilitka na to vypnutí podsvícení klávesnice, zkoušel sem jí aplikovat na Debian, ale (NEČEKANĚ!) nefungovalo :-D...takže na Ubuntu jede klávesnice normálně, ale zase tam nefunguje normálně ten touchpad :-D...nevím, jestli má někdo zkušenosti s tím mím notebookem...(chování mého touchpadu - na Linu ale třeba nereaguje na dva prsty - myslím tím, co se týká toho podsvícení, že při doteku dvou prstů na jiném místě se nerozsvítí dva pásy jako v případě Winu)...po restartu, když to resetovávám z Ubuntu, tak zůstává touchpad svítit a svítí po celou dobu používání, dokud nenabootuju Debian nebo Windows...Debian je pro mě ještě trochu horší, protože sem si na Ubuntu už zvykl na terminál a používání některých repozitářů, které na Debianu nejdou :-(...jinak je ten Debian celkem fajn...i s Winem mi příjde, že mám méně problémů než na Ubuntu :-D