reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software: win7 X ubuntu 10.10

Neregistrovaný (0)|24.11.2010 17:11
Tazatel: neregistrovaný

Znění dotazu: Dobrý den,
řeším takové dilema. Chystám se na notebooku zbavit vist. Jen nevím, jestli zainvestovat do upgradu na windows 7, nebo přejít na linux ubuntu 10.10.

PC používám tak různě na různé činnosti. Momentálně asi nejvíce na grafiku (gimp, jelikož používám jen legální software a na PS fakt nemám).
Časem až si pořídím nějakou tu kamerku, tak bych se rád pustil do střihu videa, ale jelikož by to bylo až časem, tak to nehraje velkou roli.

Zde by se při požívání gimpu celkem hodily linuxové virtuální plochy, s čímž by se dobře pracovalo.

Důležitá je pro mě taky bezpečnost.

Další věc co je třeba brát v potaz je, že se snažím studovat a učit se v oblasti IT a počítaču, a časem bych třeba i rád opravoval nějaké softwarové problémy (ať už jen známým nebo profesionálně / i když zatím to moc nevypadá)
Proto by i možná byl lepší windows, jelikož přece jen ten je třeba asi nejvíce umět, jelikož je to nejpoužívanější systém.

Nějak moc nechci dualboot a pak přemýšlet co spouštět a pořád se přepínat. Raději bych volil jeden os...
mech13 (5526)|24.11.2010 19:28
tak ubuntu si muzes bez problemu vyzkouset uz ted bez jakekoliv zmeny v tvem systemu - staci vypalit bootovaci CD a linux se spusti primo z neho s plnym uzivatelskym prostredi a aplikacemi... (pripadne utilitkou vytvorit bootovaci flashku)

uvidis, jestli ti bude vyhovovat (zavrit/maximalizovat/minimalizovat se da pomerne snadno presunout doprava)

ja osobne si myslim, ze zadna linuxova distribuce jeste neni na urovni, aby ji mohl kdokoli denne bezproblemove pouzivat... Da se s tim fungovat, jadro systemu a to co je na pozadi je dost robustni, ale kdyz s tim delas tak porad narazis na nejake nedodelavky, drobnustky, blbiny, ktere ti otravuji zivot... spoustu veci uz vyresis bez prikazove radky

ubuntu jde znatelne dopredu, ale porad tomu chybi poradna vychytanost a odladenost... imho to jeste neni ono

Ale je to zadarmo
kevin00 (10238)|24.11.2010 20:13
Pro úplné začátečníky s linuxem doporučuji distribuci Mint. Je založená na stejném jádru jako Ubuntu, jen je velmi příjemně vyladěna pro co nejjednodušší používání.
Salamander (6177)|24.11.2010 20:19
[quote=mech13;418865]ja osobne si myslim, ze zadna linuxova distribuce jeste neni na urovni, aby ji mohl kdokoli denne bezproblemove pouzivat... Da se s tim fungovat, jadro systemu a to co je na pozadi je dost robustni, ale kdyz s tim delas tak porad narazis na nejake nedodelavky, drobnustky, blbiny, ktere ti otravuji zivot... spoustu veci uz vyresis bez prikazove radky

ubuntu jde znatelne dopredu, ale porad tomu chybi poradna vychytanost a odladenost... imho to jeste neni ono

Ale je to zadarmo[/quote]

Jedu na Ubuntu uz cca rok (od 9.04) kazdodenne na hlavnim pocitaci (notebooku). Je pravda, ze nejake veci jsou treba trosku slozitejsi nez ve windowsech, ale stabilita je vyborna, jediny problem co jsem mel je pripojovani externiho monitoru, to je skutecny zazitek ...
Naopak co se tyce napriklad programovani, tak je Linux o dost vhodnejsi.
Takze bych to shrnul, pokud nejsi s pocitacem uplny zacatecnik, jsi schopny si zvyknout, ze je dost veci oproti windows jinak, tak bych Ti Ubuntu 10.10 klidne doporucil.
Neregistrovaný (0)|25.11.2010 21:18
a jak je to s antiviry na ubuntu? Jaký volit je nějký i s rezidentem?
Salamander (6177)|25.11.2010 21:22
[quote=Neregistrovaný;419084]a jak je to s antiviry na ubuntu? Jaký volit je nějký i s rezidentem?[/quote]

firewall by mel bohate stacit.
Neregistrovaný (0)|25.11.2010 21:35
mě jde hlavně o to, co proti těm js scriptům a iframům, vyskytujících se na webových stránkáh (a to i těch normálních).
Neregistrovaný (0)|25.11.2010 21:37
firewall si asi jako nováček moc důkladně nenastavim, s tím si moc nebudu vědět rady.
kevin00 (10238)|25.11.2010 21:41
[quote=Neregistrovaný;419091]mě jde hlavně o to, co proti těm js scriptům a iframům, vyskytujících se na webových stránkáh (a to i těch normálních).[/quote]

Nemusíš se ničeho obávat. Drtivá většina virů/troj. koňů apod. je programována pro Windows. V tomto je díky tomu linux a dost bezpečnější. Také používám pouze firewal a nemám s tím sebemenší problém.
mech13 (5526)|25.11.2010 22:16
[quote=kevin00;419094]Nemusíš se ničeho obávat. Drtivá většina virů/troj. koňů apod. je programována pro Windows.[/quote]

Presne tak, na linuxu jsi vpodstate v bezpeci dokud nezacnes vyvadet vylomeniiny... Na win na tebe ceka kdejaka potvurka, ale linux "nikoho nezajima". Neni dobry vypinat firewall na verejne IP apod...

(kdo by se zajimal o 1% trhu, kdyz staci vyvinout stejnou, ne li mensi namahu a ohrozovat 90%...)
Neregistrovaný (0)|27.11.2010 07:45
No ja právě nejsem moc rozhodnutý. To že jde vyzkoušet z live cd vím, často si s tím tak hraji.
Momentálně se hodně zabývám grafikou. Na win používám gimp a inkscape. Asi je PS lepší, ale zatím na něj nemám. Až zjistím že mě grafika baví, mám talent a chci se jí více zabývat, tak budu třeba instalovat do PS, zatím se to asi nevyplatí.
Na linuxu se mi líbí virtuální plochy, díky nimž by se lépe pracovalo i s gimpem atd. Taky se mi zdá, že na linuxu lépe běží než na win. Třeba taký výběr písma mi i v live cd běží lépe než na win, kde se seká...

S čím mám ale problém je opera. Nechci jiný prohlížeč a už z jistých důvodů potřebuji právě operu. Jenže ta pod linuxem/ubuntu asi nepojede zrovna nejlépe. Pod live cd když jsem ji vždy instaloval, tak mi vyhodila nějakou chybu
http://desmond.yfrog.com/Himg41/scaled.php?tn=0&server=41&filename=screenshotapplicationpr.png&xsize=640&ysize=640
a ten vzhled taky není nejlepší (i když to by se dalo překousnout).

Co se mi však líbí, je prý možnosti jak se v linuxu vrtat a přizpůsobit si jej. (i když toto asi jen tak zatím nevyužiju, díky slabým znalostem OS).
matyyy (2527)|27.11.2010 10:06
[quote=Neregistrovaný;419323]

S čím mám ale problém je opera. Nechci jiný prohlížeč a už z jistých důvodů potřebuji právě operu. Jenže ta pod linuxem/ubuntu asi nepojede zrovna nejlépe. Pod live cd když jsem ji vždy instaloval, tak mi vyhodila nějakou chybu
http://desmond.yfrog.com/Himg41/scaled.php?tn=0&server=41&filename=screenshotapplicationpr.png&xsize=640&ysize=640
a ten vzhled taky není nejlepší (i když to by se dalo překousnout).
[/quote]opera mě funguje v ubu normálně
jedinou nevýhodou je že vývojáři opery vydávaj nejdřív pro win a až časem pro linux
kevin00 (10238)|27.11.2010 13:52
Taktéž používám Operu v linuxu a naprosto bez problémů - momentálně 11.00 b1.

[quote=matyyy;419335]jedinou nevýhodou je že vývojáři opery vydávaj nejdřív pro win a až časem pro linux[/quote]

S tím nemohu souhlasit. Pokud budeš sledovat blog Opera Desktop Teamu, vždy budeš mít s aktuální verzi prohlížeče (alfa/beta/stable) ve stejný okamžik jak pro Windows, tak pro Linux. Nesmíš instalovat z repositářů ( to však není vinou Opery, že se dostávají nové stable verze do repositářů pozdě).
matyyy (2527)|27.11.2010 14:07
[quote=kevin00;419370]
S tím nemohu souhlasit. Pokud budeš sledovat blog Opera Desktop Teamu, vždy budeš mít s aktuální verzi prohlížeče (alfa/beta/stable) ve stejný okamžik jak pro Windows, tak pro Linux. Nesmíš instalovat z repositářů ( to však není vinou Opery, že se dostávají nové stable verze do repositářů pozdě).[/quote]
jo vlastně operáři maj ten svůj blog
na ten sem společně s operou zanevřel při verzi 9/10.něco kdy pro win byla dostuná stable/beta a pro linux na blogu nějaká alfa ve který se nedali psát český znaky
a i teď je pro win build 1111 a pro linux 1094
kevin00 (10238)|27.11.2010 14:15
[quote=matyyy;419371]a i teď je pro win build 1111 a pro linux 1094[/quote]

To je jenom rozdíl ve značení, jinak obě verze jsou totožné.
Neregistrovaný (0)|28.11.2010 10:28
[quote=Salamander;418881]
Naopak co se tyce napriklad programovani, tak je Linux o dost vhodnejsi.
[/quote]

Můžu vědět v čem?

Přemýšlím, že rád bych se zase vrátil k základům pythonu a trošku bych si pohrál.
Z čeho mám však obavy, jak se na tom budou kódovat weby. Něco tak dobrého jako pspad asi z oficiálních repozitářů neseženu a takový IE rozchodit bude taky celkem problém.
Virtuál windows není možný, jelikož nebudu dávat za to 5 000 Kč a nelegální soft z bezpečnostních důvodů nepoužívám...
Salamander (6177)|28.11.2010 10:37
1) no, treba kompilator jazyka C je primo v jadre systemu, Python je taky jednoduche pridat
2) pspad ? misto toho mas jedit, gedit ... je toho moc, nebo nejake vyvojove prostredi jako Code:Blocks
3) virtual windows pod open source virtualizacnim prostredim virtualbox od Sunu ?
jinak IE jede pod Wine ...
Neregistrovaný (0)|28.11.2010 10:56
3) virtual windows pod open source virtualizacnim prostredim virtualbox od Sunu ?

Ano, ale jak jsem psal, pak je potřeba originál nové wokna, jelikož se jedná jakoby o další pc (i když jen virtuální). No a dávat za ně 5 000 je trochu moc, a nelegální soft nevedu.

Ale ok, zatím nekóduji, takže to tak nehrotím.