reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nový LCD monitor na hry/filmy/web atp.

Rammones (36)|26.11.2010 19:14
Ahoj,

v současné době bych rád koupil nový LCD monitor, těch je jako máku a já přesně nevím, z čeho vlastně vůbec vybírat.

V první řadě - na LCD poběží hry (žádná FPSka, WoW, RTS atp.), filmy a FireFox. V druhé řadě se věnuju i takovým činnostem, jako třeba jednoduchá práce ve PhotoShopu, občas nějaký amaterský edit videa a tak, ale ne pořád a ne profesionálně.

Všude čtu o tom, jak moc jsou TN špatné, nemají věrohodné barvy atp., nicméně jak říkám nejsem profík, ale u počítače trávím valnou část svého času. Pro porovnání - mám v současné době Acer AL 1951 http://www.cnet.com.au/acer-al1951-240063140.htm a to mi kvalitativně vyhovuje, upgraduju jen kvůli uhlopříčce. Tzn. nevím, zda mám brát TN nebo něco lepšího, třeba Dell UltraSha?rp U2311H ?- LCD monito?r 23".

Primárně předpokládám uhlopříčku 23"-24", asi 1980x1200 (nebo je lepší 1080??), cenová relace je nastavena tak, abych pořídíl monitor, kvalitou úměrný tomu, co na něm budu dělat. Nějaký opravdový strop bych však stanovil na max. 8000kč, nicméně pokud bude o několik tisíc levnější, vůbec se nebudu zlobit.

Díky moc předem za rady a doporučení, nejprve zda mi stačí TN či ne, a posléze i jaký monitor by byl pro mě nejlepší. Samozřejmě bych raději nějaký pořádný pivot (jako má např ten zmiňovaný DELL a ne ten obyč co má Acer), preferuji jednoduchý design, matné plasty a ideálně co nejtenčí, žádné rušivé diody či obrovský tlačítka. Repro netřeba. Ještě jednou díky za rady.
Jandaskunk (2330)|26.11.2010 20:13
Vzhledem k cenovému stropu bych vzal ten Dell U2311H, 1200 pixelů na výšku je samozřejmě lepší, ale to by sis musel tak tisícovku připlatit, pokud bys chtěl ne-TN a vzhledem k tvému použití bych ne-TN monitor skutečně doporučoval. Kromě barev má také tragické úhly a kdyby ses chtěl dívat na filmy třeba z pohovky nebo z jakéhokoliv jiného úhlu, tak pak to mění barvy dost a hlavně invertuje (zespoda). Být na tvém místě, tak bych šel do toho Dellu, TN mám doma a je to skutečně znouze ctnost, dobrý tak do kanclu...ale rozhodně ne na Photoshop nebo na filmy (ono ty úhly se projevují i když sedíš rovně před monitorem, máš pak např. větší plochu stejné barvy, ale na monitoru vidíš že odstíny jsou jiné i když má být všude stejný :))
Rammones (36)|27.11.2010 18:36
Diky za reakci. Nicmene z pohovky urco koukat nebudu, na monitor fakt jen za stolem. A ten Acer co mam, to je co za technologii? Protoze mi prijde, ze nikdo TN nechce, ale kdo potom ty monitory kupuje?
matyyy (2527)|27.11.2010 18:47
[quote=Rammones;419400]Diky za reakci. Nicmene z pohovky urco koukat nebudu, na monitor fakt jen za stolem. A ten Acer co mam, to je co za technologii? Protoze mi prijde, ze nikdo TN nechce, ale kdo potom ty monitory kupuje?[/quote]
ten tvůj je překvapivě TN

ono se hrozně moc mluví o tom jak je TN špatný a ve finále je 90-99% prodaných monitorů TN protože jsou levný a většině lidí je technologie monitoru ukradená
Rammones (36)|27.11.2010 19:58
Prave, tehda tento monitor stal teda 10k, ale ten obraz mi prijde naprosto super a jestli toto ma byt to "spatne" TN, tak nevim nevim no...
Richmond (8084)|27.11.2010 20:50
[quote=matyyy;419401]
ono se hrozně moc mluví o tom jak je TN špatný a ve finále je 90-99% prodaných monitorů TN protože jsou levný a většině lidí je technologie monitoru ukradená[/quote]
Jediný "nešpatný" TN jsou Eiza páč mají 12bit a tolik netrpí colorshiftem ;)
Rammones (36)|27.11.2010 21:03
Já mam ale právě pocit, že všude na těchto fórech lidé trpí "profesní" deformací, páč jim by to nesedlo. Ale mám pocit, že pro mě by to třeba stačilo na to moje použití.
Richmond (8084)|27.11.2010 21:07
Na web budiž, ale na filmy nebo hry bych stejně volil non-TN - stejně není požadavek na ultrarychlé hry (Quake III @ 125fps0 takže by nevadila ani horší odezva xPVA/xIPS panelů ;) Ono je něco jinýho koukat na slušnější barvy nehledě na to, že není problém koukat se na film třeba z křesla a nemusíš řešit úhly. Dnes jsou tyhle panely dražší doslova o pár tisíc a nabídnou zpravidla komfornější výbavu, polohování, záruku apod. ;)
Rammones (36)|30.11.2010 01:15
Mno, ale těch několkik tisíc je v tomto cenovém segmentu práve v řádu několika desítek procent, ne-li 100%. A právě světe div se, ale s tím, co mám teď, jsem naprosto spokojen. Proto právě to dilema. Pozorovací úhly neřeším, nicméně ta polohovatelnost atp. roli hraje, nejlevnější monitory zpravidla polohovatelnej pivot nemají.
Richmond (8084)|30.11.2010 03:21
[quote=Rammones;419902]...polohovatelnej pivot nemají.[/quote]
Copak pivot vem čert, ale polohovatelná výška lcd je celkem důležitá feature - někdo uvítá zvednutí pokud má lcd na stole, někdo naopak snížení pokud má "pc pracoviště" apod. zběsilosti ;)
Rammones (36)|30.11.2010 22:14
Asi bych potreboval teda vysvetlit prosim, co je to pivot. Ja myslel, ze je to cela ta noha a taj, tzn. jsem myslel praver ze pivot se stara o nataceni i zvedani monitoru.
Richmond (8084)|30.11.2010 22:21
Pivot = natáčení (v překladu by se dala použít slova jako "čep" nebo "bod otočení")
...zvedání/naklápění/rotaci zvládá i noha, která nemusí mít pivot ;)
johny__g (6387)|1.12.2010 09:40
Pivot je tohle. Otoříš si LCD na výšku, což se může hodit při práci s textem nebo při programování. Nebo hraní tetris :D