reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně do 5 000 Kč

k.eight.a (25)|5.12.2010 17:40
Co chci upgradovat: Základní deska + ???

Aktuální konfigurace: AMD Athlon XP 3200+ Barton (Socket A), Club 3D Radeon 9600 Pro, 2 GB DDR RAM, ...

Další komentář: Ahoj, toto je můj první příspěvek zde. Nevím do jaké sekce svou komplexní otázku zařadit, tak snad to tady nebude vadit.

Včera jsem upgradoval PC - do desky ASUS A7N8X-E Deluxe jsem dal Athlon XP-M 2600+ (Barton) @ 2000 MHz (AXMG2600FQQ4C) a poté nastavil takt na 12 x 200 Mhz, což bylo špatně. Počítač nenaběhl a na základní desce se nafoukly kondenzátory - asi odešla. Moje blbost.

Chtěl bych se poradit v několika věcech...

1) Dostal jsem se do situace kdy jsem bez funkčního vlastního PC a jsem ve finanční tísni, navíc mám problémy s místem (chtělo by to přidat disk). Zajímaly by mě Vaše názory na to zda koupit další (nějakou) desku pro Socket A (mám ještě Athlon XP 3200+) a s tím existovat dokud nebude víc peněz a nebo jak mi radí kamarád už toto "hodit do šrotu" a koupit nějakou (já tomu říkám) znouzectnost ve formě modernější desky? To by znamenalo i nové CPU, RAM a nejspíš i VGA a zdroj ...

2) Existuje základní deska postavená pro Socket A, která umí nativně S-ATA? Mám tím na mysli aby se systém nabootoval ze S-ATA disku aniž bych měl jiný ATA disk. Tuto informaci se mi nikde nepodařilo najít.
V BIOSu mého (nyní už mrtvého) ASUSe o S-ATA nebylo ani zmínky, jako sekundární disk mi však 0,5 TB S-ATA fungoval. Když jsem si koupil další 1,5 TB tak ho deska "nebrala".

=======================

Když už bych kupoval nové PC, rád bych aby to k něčemu vypadalo a nebyla to úplná nouzovka, a proto se ptám na Váš názor jak byste se v této situaci zachovali vy? Předem děkuju za konstruktivní příspěvky.
johny__g (6387)|5.12.2010 21:11
1) Na starý počítač bych se vykašlal a koupil nový. Těch 5k máš hotově hned? Já bych k ním přidal peníze za prodej zbylých komponent (Barton XP-M 2600+ i 3200+ se dají ještě slušně prodat, stejně tak 2 GB DDR) a pořídil něco nového. Disky máš, case snad také, vypalovačka by taky mohla ještě posloužit.

2) Nevím jak u nVidie, ale na deskách s VIA čipsetem (poslední KT880) šlo ze sata bootovat. Jen býval problém u disků s podporou sata 2.0, kdy se to někdy muselo přepínat na sata 1.0.

Edit: Takový základ, který by ale byl výkonnější než co máš teď, a v případě potřeby půjde i rozšířit - přidat RAM a grafickou kartu. Kvůli ní je tam i ten 500 W zdroj.
k.eight.a (25)|5.12.2010 21:30
Děkuju za odpověď. Na tu sestavu kouknu...
Těch 5K je zvolených jen protože mi bez cifry v předmětu nešlo založit nové vlákno.

V novějším HW se (zatím) vůbec neorientuju, takže tedy deska se Socketem AM3 na chipsetu AMD 880G má slušné možnosti případného budoucího rozšíření?
Jak si stojí platforma Intel? Já měl naposledy Intel-a ještě v době Pentia 1 / MMX.
matyyy (2527)|5.12.2010 21:41
[quote=k.eight.a;421013]
V novějším HW se (zatím) vůbec neorientuju, takže tedy deska se Socketem AM3 na chipsetu AMD 880G má slušné možnosti případného budoucího rozšíření?
Jak si stojí platforma Intel? Já měl naposledy Intel-a ještě v době Pentia 1 / MMX.[/quote]
socket am3 končí (ještě tak rok budou na trhu phenom x6)
socket 1156 od intelu končí v lednu
socket 1366 od intelu tu ještě nějakou dobu (možná) bude
k.eight.a (25)|5.12.2010 21:48
[quote=matyyy;421015]socket am3 končí (ještě tak rok budou na trhu phenom x6)
socket 1156 od intelu končí v lednu
socket 1366 od intelu tu ještě nějakou dobu (možná) bude[/quote]Vzhledem k mé situaci - existuje lepší řešení než je platforma AMD - Socket AM3 na chipsetu 880G ?
speedsnail (4876)|5.12.2010 22:58
Socket AM3 je imho nejvhodnější (levné desky i procesory). Pokud z toho ale nebude herní PC, tak by stačil i slabší a výrazně levnější zdroj (seasonic OEM 350). A případnou grafiku střední třídy jako HD5750 utáhne bez problémů.

Desky na Socket A které bootuji ze sata jsou (novější KT600 a KT880 se southbridgem VIA VT8237) ale je u nich problém s kompatibilitou s novými disky jak už psal jonny_Q (já takovou desku mám a třeba seagate to nebere, WD po přepnutí na Sata I ano).. Takže bazarem by to asi dočasně řešit šlo, ale je to někdy docela piplačka. Navíc to že odešly kondíky na desce může být zaviněno nejen taktování a stářím desky samotné, ale často k tomu výrazně přispěje špatný zdroj, který dává nekvalitní napětí a to kondíky nesnesou.
Richmond (8084)|5.12.2010 23:02
To už bych radši dal ty dvě kila na 400w - má i PCIE/12v 8pin a další větev na disky ;)
k.eight.a (25)|5.12.2010 23:24
[quote=speedsnail;421055]Pokud z toho ale nebude herní PC, tak by stačil i slabší a výrazně levnější zdroj (seasonic OEM 350). A případnou grafiku střední třídy jako HD5750 utáhne bez problémů.[/quote][quote=Richmond;421057]To už bych radši dal ty dvě kila na 400w - má i PCIE/12v 8pin a další větev na disky ;)[/quote]Herní PC to asi nebude. Od roku 2004, co mám doma připojení k internetu, jsem prakticky nehrál žádné hry. Jinak v původním PC je tuším 350W zdroj Forton.[quote=speedsnail;421055]Desky na Socket A které bootuji ze sata jsou (novější KT600 a KT880 se southbridgem VIA VT8237) ale je u nich problém s kompatibilitou s novými disky jak už psal jonny_Q (já takovou desku mám a třeba seagate to nebere, WD po přepnutí na Sata I ano).. Takže bazarem by to asi dočasně řešit šlo, ale je to někdy docela piplačka. Navíc to že odešly kondíky na desce může být zaviněno nejen taktování a stářím desky samotné, ale často k tomu výrazně přispěje špatný zdroj, který dává nekvalitní napětí a to kondíky nesnesou.[/quote]To je vůbec zajímavé. Mám SATA disk Seagate Barracuda 7200.11 @ 0,5 TB a ten mi na tom ASUSu A7N8X-E Deluxe šel, byť se z něj asi nedalo bootovat (žádné nastavení v BIOSu nebylo). Ale když jsem si koupil Seagate Barracuda 7200.11 @ 1,5 TB tak ten se nenačetl - neobjevila se velikost disku a na tom místě (konec textového postu), před bootováním do XP se PC zaseklo... :-/
speedsnail (4876)|5.12.2010 23:30
Ty divnosti s disky souhlasí. Opravdu je to loterie, který disk se tam rozjede a který ne. Já mám konkrétně 7200.11 1TB a ten nejel. Tak sem ho hodil do NASu.

Pokud to nebude herní stroj, tak je ten 500W zdroj zbytečně silný, a vezmi levnější 350 nebo max 400W verzi (obě to utáhnou s prstem v nose). Každopádně pokud ti ten fortron nepřišel hlučný, dalo by se ho rozebrat a zkontrolovat kondenzátory (nutné!! mohl být příčinou zničení desky), pokud bude v pořádku tak i on tu novou sestavu utáhne a nemusíš zdroj kupovat vůbec. Ideální by bylo ho vyfotit zvenku (štítek - 350W fortronů bylo hafo verzí) i zevnitř.
Richmond (8084)|5.12.2010 23:48
+ u toho Fortrona ještě zkontrolovat odpor (ve smršťovačče) - rád bouchá, zřejmě chyba návrhu protože u nových už není
k.eight.a (25)|13.12.2010 22:41
Tak ten můj zdroj Forton 350W je typ FSP350-60PN (PF):

k.eight.a (25)|15.12.2010 23:01
[quote=speedsnail;421062]Každopádně pokud ti ten fortron nepřišel hlučný, dalo by se ho rozebrat a zkontrolovat kondenzátory (nutné!! mohl být příčinou zničení desky), pokud bude v pořádku tak i on tu novou sestavu utáhne a nemusíš zdroj kupovat vůbec. Ideální by bylo ho vyfotit zvenku (štítek - 350W fortronů bylo hafo verzí) i zevnitř.[/quote][quote=Richmond;421068]+ u toho Fortrona ještě zkontrolovat odpor (ve smršťovačče) - rád bouchá, zřejmě chyba návrhu protože u nových už není[/quote]Omlouvám se, ale to už jsou na mě příliš technicky náročné věci. Zdroj můžu rozmontovat a vyfotit i zevnitř, pokud fota výše nestačí na to abyste to nějak zhodnotili...
k.eight.a (25)|29.12.2010 13:10
Radost jste mi ignorací informacích o zdroji výše opravdu neudělali, ale asi to má nějaký důvod :confused: ...

Chtěl jsem se ještě zeptat k socketu AM2 / AM3 na jednu věc, kterou jsem z wiki nepochopil - a sice: [quote]As AM3 processors also support DDR2, they are backwards-compatible with Socket AM2/AM2+, contingent upon a BIOS update for the motherboard. Manufacturers including Asus, Gigabyte, and others have labeled existing AM2/AM2+ boards as being "AM3 Ready" or similar, indicating that BIOS support is provided for the specified boards. This allows existing AM2/AM2+ systems to upgrade the CPU without having to upgrade any other components.[/quote]... přestože v předchozím odstavci je napsáno, že jsou vzájemně nekompatibilní:[quote]Socket AM3 breaks compatibility with AM2/AM2+ processors due to a subtle change in key placement. The AM3 socket has 941 pin contacts while current AM3 processors have only 938 pins. Tom's Hardware removed the two obstructing key pins from an AM2+ Phenom processor in order to fit it into an AM3 socket. The processor did not work in the AM3 socket, but still worked in an AM2+ socket, suggesting that compatibility issues run deeper than merely the key pins. It is likely due to the fact that the built-in memory controller in AM2/AM2+ processors only supports DDR2 (unlike AM3 processors, which supports both DDR2 & DDR3 memory).[/quote]Může mi to někdo vysvětlit?

PS: Určitě bych byl rád, kdyby někdo kouknul na ten zdroj výše a řekl mi zda by ještě mohl být použitelný na modernější PC a nebo jaké informace bych měl ještě dodat aby se to dalo určit...

PPS: Nechápu proč tady nemůžu vyvolat jednoduchou nápovědu jako ovládat fórum a musel jsem užívat externí nápovědu.
speedsnail (4876)|29.12.2010 13:40
1) Ignorace rozhodně neni záměrná, ve množství témat co se tu řeší se občas stane že nějaké (i rozdělané) zapadne. To se omlouvám.
2) AM2+ procesor jim neběžel v AM3 desce.. to tě nemusí trápit a tvého případu se to netýká, ty budeš mít AM3 procesor který zpětně v AM2+ deskách jede (ale desku budeš mít taky AM3 takže je to vlastně uplně fuk)
3) Zdroj je jeden z novějších (12cm fan) ale horších typů (jen jedna 12V větev). Pro klid duše by fotka vnitřku pomohla, pokud bude OK lze ho určitě použít.) Kdyžtak mrkni jaké má zdroj konektory nebo je taky hoď na jednu fotku.